Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #1

• IronMaiden666GR
  • IronMaiden666GR's Avatar
  • Payment receiver
  • A Man chooses, a Slave obeys
  • Thank you received: 10
Πρόσφατα ξαναέπαιξα το Resident Evil 6 σε co-op με έναν φίλο μου και θυμήθηκα πόσο μεγάλη διάρκεια είχε, ακόμη και αν το παίζαμε στο Professional, και έτσι μετά από κάποιο σημείο κουραστήκαμε και οι δύο. Έτσι έφαγα φλασιά, θυμήθηκα πόσες φορές έχω δει σαν αρνητικό σε review την χαμηλή διάρκεια και σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το thread για να δω ποια διάρκεια θεωρεί το gaming κοινό ικανοποιητική (μιλώντας πάντα για story/campaign).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: MADnJIM

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #2

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Νομίζω δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ, είναι ανάλογα το παιχνίδι, το είδος του παιχνιδιού, το πόσο μου αρέσει, κλπ. Πχ, ένα Call Of Duty δεν θα το ήθελα παραπάνω απ' όσο είναι, θα τράβαγε πολύ, ενώ ένα Assassin's Creed δεν θα το ήθελα μικρότερο. Αν έπρεπε ντε και καλά να πω ένα μέσο όρο θα έλεγα γύρω στις δώδεκα ώρες καθαρού gameplay, άντε και δυο τρεις ώρες ακόμα για επιπλέον αδιάφορες χαζομαρούλες που φορτώνουν τώρα τα παιχνίδια για να νομίζει ο παίκτης πως έχει πολλά να κάνει. Σε καμία περίπτωση δεν θα άντεχα να παίξω ένα παιχνίδι εκατό-διακοσίων ωρών, όσο καλό κι αν μου έλεγαν ότι είναι.

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #3

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 166
Δεν με πειράζει αν δεν είναι πολύ μεγάλο, προτιμώ ποιότητα over ποσότητας. Όμως ok να μην είναι και 4-5 ώρες πρώτο playthrough. :P

Υ.Γ: Δεν υπάρχει παιχνίδι RE6, κάποιο λάθος κανεις.

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #4

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1591
Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρτ. Αναλόγως genre και περιεχομένου.

Αυτό που παρατήρησα είναι όσο παραμένει διασκεδαστικό, προσθέτει νέους εχθρούς, μηχανισμούς, δυνάμεις και γενικά έχει ποικιλία, δεν θέλω να τελειώσει.

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #5

• IronMaiden666GR
  • Payment receiver
Φυσικά δεν υπάρχει στάνταρ, στο περίπου συζητάμε. Ας πούμε το Metal Gear Rising αν και για μένα από τα καλύτερα Hack N' Slash της προηγούμενης γενιάς, με απογοήτευσε το γεγονός ότι σε 4 ώρες το τερμάτισα στο πρώτο μου playthrough μάλιστα.
Όσο για το RE6, εντάξει να ομολογήσω ότι το campaign του Leon ήταν το μοναδικό που μου άρεσε από τα 4. Τα άλλα είχαν πολύ δράση σε ανοιχτά περιβάλλοντα, αλλά τουλάχιστον ήταν καλύτερο από το RE5.
Για μένα ιδανικά ένα παιχνίδι αν έχει 10-12 ώρες campaign χωρίς side-quests κτλ είναι μια χαρά και εφόσον δεν είναι επαναλαμβανόμενο άξιζε τα λεφτά του. Αν βέβαια έχει καλή ιστορία το gameplay δεν με ενδιαφέρει τόσο, εκτός φυσικά αν είναι πιο απλό ακόμα και από τα Assassin's Creed (αν αυτό είναι εφικτό :P).
Νομίζω δεν θα βρω ποτέ παιχνίδι που να με ικανοποιήσει σε όλους τους τομείς όπως το BioShock Infinite.
Last Edit: 2 years 7 months ago by IronMaiden666GR.

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #6

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2202
Εξαρτάτε..Μπορεί ένα παιχνίδι να με ικανοποιήσει μέσα σε 3 ώρες ενω ένα άλλο να περάσουν 20 ώρες να το τερματίσω και να με σε φάση ότι μόλις σπατάλησα 20 ώρες από τη ζωή μου :lol:Οπότε ούτε κι εγώ πιστεύω πως υπάρχει κάποιο στάνταρ για μένα..

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #7

• The_monster
  • The_monster's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 115
Απλά δεν γίνεται να απαντήσεις :PΕξαρτάται από τι παίζεις..Μπορούμε να μιλήσουμε ποιο συγκεκριμένα αλλιώς το θέμα είναι πολύ γενικό. ;)

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #8

• IronMaiden666GR
  • Payment receiver
Ωραία. Ποια παιχνίδια έχετε παίξει περισσότερο λοιπόν και πόσες ώρες ξοδέψατε σε αυτά (εξαιρουμένων MMORPG τύπου WoW και MOBA μιας και αυτά δεν έχουν τέλος); Ευκαιρία να πάρω ιδέες και για κάποια αγορά μιας και έχω ελαττώσει κατά πολύ τις gaming αγορές, να έχω κάτι να ασχολούμαι από το να παίζω παλιά παιχνίδια ξανά. :P

Άμα θέλει κάποιος admin να αλλάξει τον τίτλο του topic, δεν έχω κανένα θέμα.

Και για να απαντήσω πρώτος, νομίζω τις περισσότερες ώρες τις έχω αφιερώσει στο Metal Gear Solid 2. Το έχω τερματίσει πάνω από 12 φορές σε PS2, PS3. Πρέπει να έχω ξοδέψει περίπου 200 ώρες παίζοντας το.

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #9

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
IronMaiden666GR wrote:
Ωραία. Ποια παιχνίδια έχετε παίξει περισσότερο λοιπόν και πόσες ώρες ξοδέψατε σε αυτά (εξαιρουμένων MMORPG τύπου WoW και MOBA μιας και αυτά δεν έχουν τέλος); Ευκαιρία να πάρω ιδέες και για κάποια αγορά μιας και έχω ελαττώσει κατά πολύ τις gaming αγορές, να έχω κάτι να ασχολούμαι από το να παίζω παλιά παιχνίδια ξανά. :P

Και για να απαντήσω πρώτος, νομίζω τις περισσότερες ώρες τις έχω αφιερώσει στο Metal Gear Solid 2. Το έχω τερματίσει πάνω από 12 φορές σε PS2, PS3. Πρέπει να έχω ξοδέψει περίπου 200 ώρες παίζοντας το.

Τα Football Manager μετράνε?Σε αυτό του 2012 έχω πάνω από 2 χιλιάδες ώρες... :silly:

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #10

• IronMaiden666GR
  • Payment receiver
ConstantinosRed wrote:
IronMaiden666GR wrote:

Τα Football Manager μετράνε?Σε αυτό του 2012 έχω πάνω από 2 χιλιάδες ώρες... :silly:

Ναι μετράνε. 2.000 ώρες; Damn... :P

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #11

• JusperX
  • JusperX's Avatar
  • Loader
  • VG enthusiast, regardless of platform
  • Thank you received: 176
Θα πώ οτι είχα πεί και σε topic του The Order: 1886.

Προτιμώ 5 γεμάτες ώρες, παρά 10+ άδειες (πχ βλέπε Watch_Dogs).

Πόση διάρκεια σας ικανοποιεί σε ένα παιχνίδι 2 years 7 months ago #12

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
JusperX wrote:
Θα πώ οτι είχα πεί και σε topic του The Order: 1886.

Προτιμώ 5 γεμάτες ώρες, παρά 10+ άδειες (πχ βλέπε Watch_Dogs).

Συμφωνώ απόλυτα αν και τις 5 ώρες του The Order δεν τις θεωρώ και γεμάτες..... :lol:Τόσο από θέμα gameplay όσο και γενικά που στο τέλος σου αφήνει την εντύπωση ότι έπαιξες απλά τον πρόλογο..