Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Metroid Games Series

Metroid Games Series 3 years 10 months ago #1

• SpectreGR
  • SpectreGR's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Επειδη δεν ξερω σε ποια κατηγορια να το βαλω,το βαζω εδω...

METROID!

Μια σειρα που αφησε εποχη με την πιο badass bounty hunter στο διαστημα,Samus Aran

Εχει σχολιαστει με 9/10 απο την IGN (σοβαρα δεν βαθμολογει μονο τα CoD τοσο ψηλα) ιδιαιτερα στα πιο παλια version

Παντως αν θελετε να αρχισετε ξεκινηστε με το metroid 1(NES)/ Zero mission(GBA) μετα το ΙΙ , super Metroid , Ολα τα prime , Other M και τελος το fusion το οποιο ειναι το καλυτερο metroid για το gameboy advance και προσωπικο favorite ωστε να μην εχετε πολλα plot holes.

Σακη περιμενω reply στο ποστ!
Pecunia Vincit Omnia

Money Answers Everything
Last Edit: 3 years 10 months ago by NikeFerrari.
The administrator has disabled public write access.

Metroid Series 3 years 10 months ago #2

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1572
Απο τις πιο αγαπημένες μου σειρές. :kiss::kiss::kiss:

Μου λείπει μόνο το Super σε Big Box έκδοση για να έχω PAL complete. Όχι για πολύ ακόμη.

Το 1 και ειδικά το 2 δύσκολα παίζονται σήμερα απο κάποιον που δεν τα έπαιξε ποτέ. Στο μονόχρωμο 2 ειδικά του GB θα χαθεί. Μέσω Super Game Boy, κάτι γίνεται.

Το αγαπημένο μου με διαφορά είναι το φυσικά το Super Metroid.

Τα 2 του Advance τα προτείνω να τα απολαύσετε στην μεγάλη οθόνη τηλεόρασης, προτιμότερο CRT μέσω του Game Boy Player του GameCube.

Επίσης μέσω του καλωδίου του GBA και μέσω των save files μπορείς να ξεκλειδώσεις το Original στο Prime ή ανάποδα την στολή του Fusion στο Prime. ;)

Αγαπάμε Samus Aran!

ΥΓ. Το θέμα θα το μετακινήσω στο "Η γωνιά των Gamers" μιας και τα πρόσφατα δεν είναι retro ακόμη.

Metroid Series 3 years 10 months ago #3

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 1971
Ασε ρε Γιωργο πες οτι την βρηκες την φοτο στο internet :P
Λιγα πραγματακια βλεπω ΚΑΙ απο Metroid, οπως παντα δηλαδη χαχαχα.Που τα μαζεψες ολα αυτα ρε ατιμε.Στο εχω ξαναπει πολλες φορες, μεγαλη συλλογαρα οχι αστεια!
Εγω μονο το Metroid Mission Zero του GBA εχω παιξει δυστυχως... :pinch:
Last Edit: 3 years 10 months ago by Captain_Zaraki.

Metroid Series 3 years 10 months ago #4

• Steve The Kami
  • Steve The Kami's Avatar
  • Payment receiver
  • Gamers love Games not consoles....
  • Thank you received: 15
Α ρε Nike η κάθε φώτο σου πιο όμορφη από την προηγούμενη, on topic το super metroid μου άρεσε τρέλα στην snes εποχή και σε κάποια φάση έτυχε να παίξω και το 1ου του gamegube το οποίο δεν το έπαιξα όλο λόγω οτι ήταν δανείκο απο φιλαράκι ..αλλά με ξένισε λίγο και ταυτόχρονα μου κίνησε την περιέργεια να το δω..σίγουρα αν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ ξάνα μαζί του πιστεύω θα το έκανα ;)
Too much hope is the opposite of despair... An overpowering love may consume you in the end. (Vincent - Final Fantasy VII)
That's why war is so tragic. To win means to make victims of your opponents and give birth to hatred. (Kratos - Tales of Symphonia)

Metroid Games Series 3 years 10 months ago #5

• Stratoulis
  • Stratoulis's Avatar
  • Administrator
  • "Powered by Unboxholics"
  • Thank you received: 124
NIKE ζηλεύω πολύ την συλλογή σου!Αγαπημένη σειρά εννοείται,για μένα η καλύτερη σειρά της Nintendo!!!

Metroid Games Series 3 years 10 months ago #6

• BraVeHeart
  • BraVeHeart's Avatar
  • Administrator
  • Videogames Addict
  • Thank you received: 2010
Τώρα είδα το thread. Για τα Metroid δε χρειάζονται πολλά λόγια. Πρόκειται για μία από τις πιο λατρεμένες σειρές που θεωρώ πως αξίζουν πολύ μεγαλύτερη αναγνώριση από το κοινό των videogames απ' ότι έχουν. Όλα τα Metroid χαρακτηρίζονται από τη μαυρίλα, τη σαπίλα, τη μελαγχολία και εκείνη την απόκοσμη μοναξιά και την εκκωφαντική σιωπή! Μεγάλες κέφια από τη Nintendo και από τις σειρές που λείπουν. Πολύ!

Για να ζεστάνω το θέμα:

Metroid Games Series 3 years 10 months ago #7

• Tatas
  • Tatas's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 44
Ρε παιδιά εσείς που ξέρετε την σειρά αν πάρω το trilogy για το Wii θα καταλάβω story και τα λοιπά έχω και gameboy advance να ξεκινήσω από εκεί;

Metroid Games Series 3 years 10 months ago #8

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
  • Thank you received: 274
Tatas wrote:
Ρε παιδιά εσείς που ξέρετε την σειρά αν πάρω το trilogy για το Wii θα καταλάβω story και τα λοιπά έχω και gameboy advance να ξεκινήσω από εκεί;

Φίλε Tata στην ίδια φάση είμαι και εγώ. Θέλω την Trilogy αλλά την βρίσκω ακριβά. Αν οντως είναι καλή φάση να ξεκινήσουμε απο GBA, θα βγάλω την πρακτική με Advance και Metroid. :side::side:

Metroid Games Series 3 years 10 months ago #9

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1572
Tatas wrote:

Δες το πρώτο post του θέματος.

Γενικά όμως δεν θα έχεις μεγάλο θέμα γιατί σεναριακά δεν συνδέονται και τόσο έντονα μεταξύ τους όσο άλλα franchises. Είναι και σε μεγάλο βαθμό αυτοτελή, πάλι σε σχέση με άλλα franchises.

Σου προτείνω να πάρεις και το καλύτερο για μένα, το Super Metroid του SNES, μέσω του Wii Virtual Console και να ξεκινήσεις με αυτό.
The following user(s) said Thank You: Tatas

Metroid Games Series 3 years 10 months ago #10

• Tatas
  • Tatas's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 44
Ευχαριστώ πολύ νάσε καλά αδερφέ.

Έκανα κατευθείαν την ερώτηση και δεν διάβασα από την αρχή μην έχει κανένα spoiler και χάσω το εδιαφέρον ευχάριστο και πάλι.
Last Edit: 3 years 10 months ago by Tatas.

Metroid Games Series 3 years 3 months ago #11

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
  • Thank you received: 274
Έπαθα μεγάλη ζημιά σήμερα..
Μιας και έχουμε γιορτές έχω γυρίσει μερικά σπίτια να δω φίλους.
Σήμερα είχα πάει στον φίλο μου που παίζαμε nes μαζί για αρκετά χρονια. Γενικότερα μαζί έχουμε φάει διάφορες κονσόλες. Απο nes σε psx και μετά xbox. Ο,τι παίζαμε, συνήθως το παίζαμε μαζί ειδικά στο nes. Παρ' όλο που με πέρναγε 5 χρόνια :P

Τέλος πάντων τον έπρηξα σήμερα να θυμηθεί τι παίζαμε δανεικά απο ξαδέρφια και φίλους. Εκεί που λέγαμε τα κλασικά που τα θυμόμουν, σε κάποια φάση μου πετάει το εξης κουφέτο!
Παίζαμε λέει και εκείνο το ρομποτάκι που μαζευόταν σα γαριδάκι...

Ε ΟΧΙ δε το θυμάμαι καθόλου.. Ψάχνω είδη ebay να το αγοράσω -.- Κρίμα που δε φάγαμε κόλλημα τότε όπως με το metal gear.

Metroid Games Series 3 years 3 months ago #12

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2132
GrayFox46 wrote:
Έπαθα μεγάλη ζημιά σήμερα..
Μιας και έχουμε γιορτές έχω γυρίσει μερικά σπίτια να δω φίλους.
Σήμερα είχα πάει στον φίλο μου που παίζαμε nes μαζί για αρκετά χρονια. Γενικότερα μαζί έχουμε φάει διάφορες κονσόλες. Απο nes σε psx και μετά xbox. Ο,τι παίζαμε, συνήθως το παίζαμε μαζί ειδικά στο nes. Παρ' όλο που με πέρναγε 5 χρόνια :P

Τέλος πάντων τον έπρηξα σήμερα να θυμηθεί τι παίζαμε δανεικά απο ξαδέρφια και φίλους. Εκεί που λέγαμε τα κλασικά που τα θυμόμουν, σε κάποια φάση μου πετάει το εξης κουφέτο!
Παίζαμε λέει και εκείνο το ρομποτάκι που μαζευόταν σα γαριδάκι...

Ε ΟΧΙ δε το θυμάμαι καθόλου.. Ψάχνω είδη ebay να το αγοράσω -.- Κρίμα που δε φάγαμε κόλλημα τότε όπως με το metal gear.

Χαχαχαχα θεούλης ο φίλος σου!!Πλάκα πλάκα το γούσταρα πολύ το super metroid τότε... :(Μου φαίνεται αν κάποτε πάρω επιτέλους κανα wii u θα κλάψω χωρίς πλάκα μόλις το ανόιξω!! :lol:΄Θα νε όλα τα παιδικά μου χρόνια μαζεμένα μπροστά μου!χαχαχα