Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες.

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #1

• DeadOrSomething
  • DeadOrSomething's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Μόνο εμένα μου φαίνεται θλιβερό το γεγονός ότι τα καλύτερα παιχνίδια φέτος είναι entries σε μεγάλα franchise? π.χ. Witcher 3 , Metal Gear Solid V , Super Mario Maker , Fallout 4 κλπ? Δεν υπήρξε τίποτα φρέσκο και συγχρόνως ground-breaking φέτος. Δεν λέω πως δεν είναι καλά τα παραπάνω παιχνίδια( παιχνιδάρες είναι) , αλλά όλα ανήκουν σε ένα franchise που έχει ήδη μια τεράστια φήμη (εξαιρείται το Witcher). Μπορεί να μαι και γω παράξενος. Ελπίζω από του χρόνου με παιχνίδια όπως το Horizon να χουμε κάτι και καινούριο και συγκλονιστικό.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Captain_Zaraki

Re:Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #2

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2118
Οι φρέσκες ιδέες και τα νέα IP είναι γεγονός ότι δεν τα βλέπουμε συχνά πλέον .Ωστόσο δεν έχω παράπονο από τη φετινή χρόνια.Ειχαμε μπολικες παιχνιδαρες που αν και συνέχειες οι περισσότερες από αυτές πήραν τα franchises τους ένα βήμα παραπέρα...Πχ δες witcher 2 με witcher 3.…

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #3

• simovitch123
  • simovitch123's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 906
Με ανησυχεί και εμένα που οι εταιρείες φοβούνται να πρωτοτυπήσουν ή τέλος πάντως να ξεκολλήσουν απο τη βασική συνταγή και να προχωρήσουν στη δημιουργία νέων IP. Παρ'όλα αυτά όμως, όπως λέει και ο Κώστας, φετος είχαμε πολλές παιχνιδάρες οπότε δε παραπονιέμαι. Αλλά ναι, ομολογώ πως σε αυτή τη γενιά, το σοκ που πάθαμε όταν στη προπροηγούμενη βγήκε το half life 2 και στη προηγούμενη το bioshock δεν το έχουμε νιώσει ακόμα.

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #4

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 1964
Πολυ ωραιο θρεντ!!!!!!!! :like:Γενικοτερα δεν κανει "καλο" να φοβουνται οι devs να φτιαξουν κατι καινουργιο/
Ισχυει αυτο που λες σε μεγαλο βαθμο.Αν και εγω εχω να πω οτι αρκετα απο αυτα τα franchises αλλαξαν ΠΟΛΥ στο νεο τους "επεισοδειο".
Φυσικα υπηρχαν και παραδειγματα οπως το Fallout 4 που ηταν παρα πολυ ιδιο με το 3.
Και ναι, ισχυει το '15 δεν ειδαμε "πρωτοτυπα" παιχνιδια.Ελπιζω (και νομιζω) οτι θα ερθουν το '16!Μακαρι το '16 να δουμε απο παιχνιδια σαν το Horizon οπως ειπες κατι νεο!
Εγω απο αυτη την χρονια εμεινα υπερευχαριστημενος λογω Bloodborne και The Witcher 3 κυριως, που τα θεωρω και τα 2 απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει γενικα οχι μονο φετος.Και ειχαμε και το Expansion του Bloodborne που ειναι καλυτερο και απο το κανονικο Bloodborne! :evil:
Βγηκαν και παιχνιδια σαν το Soma φυσικα που και παιχνιδαρες ειναι (απο οτι ξερω, δεν το εχω παιξει ακομα αλλα θα το κανω συντομα πιστευω) και πρωτοτυπα!Οποτε αν δεν κοιταξουμε μονο τα μεγαλα franchises κατι βρισκουμε παντα!
Last Edit: 2 years 4 months ago by Captain_Zaraki.

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #5

• JusperX
  • JusperX's Avatar
  • Loader
  • VG enthusiast, regardless of platform
  • Thank you received: 176
Μ' αρέσει που εξαιρείς το Witcher για τη φήμη, γιατί όντως πριν βγεί και σε PS4 όλοι κλασμένο το είχανε.
Το 2 για παράδειγμα πέρασε σχεδόν απαρατήρητο επειδή ηταν αρχικά PC only και μετά βγήκε σε Χ360 μόνο. Ας μην πώ για το 1.

In other news, νέα ΙΡ δυστυχώς δύσκολα πλέον καθώς είναι μεγάλο ρίσκο, και η Sony (πχ) δεν είναι στην οικονομική θέση για πολλά-πολλά.
Βγάζουν ένα μια στο τόσο (πχ βλέπε The Order 1886) και μετά το ξεχνάνε. Και το Horizon αν δεν πιάσει, κι αυτό θα ξεχαστεί δυστυχώς..

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #6

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
JusperX wrote:
Μ' αρέσει που εξαιρείς το Witcher για τη φήμη, γιατί όντως πριν βγεί και σε PS4 όλοι κλασμένο το είχανε.
Το 2 για παράδειγμα πέρασε σχεδόν απαρατήρητο επειδή ηταν αρχικά PC only και μετά βγήκε σε Χ360 μόνο. Ας μην πώ για το 1.

In other news, νέα ΙΡ δυστυχώς δύσκολα πλέον καθώς είναι μεγάλο ρίσκο, και η Sony (πχ) δεν είναι στην οικονομική θέση για πολλά-πολλά.
Βγάζουν ένα μια στο τόσο (πχ βλέπε The Order 1886) και μετά το ξεχνάνε. Και το Horizon αν δεν πιάσει, κι αυτό θα ξεχαστεί δυστυχώς..

Δεν έχεις και άδικο φίλε...Συμφωνώ...Εγώ είχα παίξει το 1ο περίπου στο καιρό του και όντως τότε δεν ήξερα και πολλούς που αν γνώριζαν για αυτό....

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #7

• Ostrava
  • Ostrava's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 14
Πιστευω οτι θα δουμε πολυ λιγοτερα νεα IPs (οσο αφορα τα ΑΑΑ παιχνιδια) αυτη την γενια σε σχεση με την προηγουμενη και αυτο εχει να κανει με διαφορους παραγοντες.Ο βασικοτερος ειναι σιγουρα το ολο και αυξανομενο κοστος το οποιο φυσικα ανεβαζει και το ρισκο μια λεξη που οπως ειναι φυσικο οι publishers μισουν και τους ωθει να παιρνουν αποφασεις που εχουν οσο το δυνατον μικροτερα ρισκα (οπως sequels και ολο και περισσοτερο απλουστευμενο/αυτοματοποιημενο gameplay).O αλλος λογος ειναι το πως εχουν εξελιχθει τα πραγματα για τους "μεγαλους τρεις".Η Sony (μια εταιρεια που ειχε παραδοση σε νεα IPs) ειναι ολοφανερο οτι εχει πλεον επαναπαυτει με τις πωλησεις του PS4 οποτε δεν καιγεται (τουλαχιστον οσο καιγοταν τα πρωτα χρονια του PS3) να ριξει λεφτα σε risky καινουργια projects.Aπ'την αλλη η MS ποτε δεν ηταν μια εταιρεια που φημιζονταν να παιρνει ρισκα σε αποκλειστικα νεα IPs μια και παντα προτιμουσε την "ασφαλη" και σιγουρη μεθοδο των timed-exclusives απο third parties και η Nintendo εχει ακομα πολυ δρομο για να μας πεισει οτι πραγματικα εχει καταλαβει οτι χρειαζεται νεα IPs (αν και εκανε καποιες αξιολογες προσπαθειες τελευταια).

Παρολαυτα τουλαχιστον ειχαμε ενα Bloodborne που αν και εχει προφανεις ομοιοτητες με την σειρα Souls ειχε κατι καινουργιο να πει και το ευχαριστηθηκα/ευχαριστιεμαι πολυ.Οσον αφορα τα νεα (εκτος indie) IPs για του χρονου ολες οι ελπιδες μου προς το παρον ειναι στο Ni-Oh το οποιο με εχει ψησει πολυ αν και αυτο φαινεται να εχει δανειστει πολλα στοιχεια απο αλλες σειρες και κυριως το Onimusha (το οποιο ομως δεν με χαλαει καθολου).
Last Edit: 2 years 4 months ago by Ostrava.

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #8

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
Ostrava wrote:
Πιστευω οτι θα δουμε πολυ λιγοτερα νεα IPs (οσο αφορα τα ΑΑΑ παιχνιδια) αυτη την γενια σε σχεση με την προηγουμενη και αυτο εχει να κανει με διαφορους παραγοντες.Ο βασικοτερος ειναι σιγουρα το ολο και αυξανομενο κοστος το οποιο φυσικα ανεβαζει και το ρισκο μια λεξη που οπως ειναι φυσικο οι publishers μισουν και τους ωθει να παιρνουν αποφασεις που εχουν οσο το δυνατον μικροτερα ρισκα (οπως sequels και ολο και περισσοτερο απλουστευμενο/αυτοματοποιημενο gameplay).O αλλος λογος ειναι το πως εχουν εξελιχθει τα πραγματα για τους "μεγαλους τρεις".Η Sony (μια εταιρεια που ειχε παραδοση σε νεα IPs) ειναι ολοφανερο οτι εχει πλεον επαναπαυτει με τις πωλησεις του PS4 οποτε δεν καιγεται (τουλαχιστον οσο καιγοταν τα πρωτα χρονια του PS3) να ριξει λεφτα σε risky καινουργια projects.Aπ'την αλλη η MS ποτε δεν ηταν μια εταιρεια που φημιζονταν να παιρνει ρισκα σε αποκλειστικα νεα IPs μια και παντα προτιμουσε την "ασφαλη" και σιγουρη μεθοδο των timed-exclusives απο third parties και η Nintendo εχει ακομα πολυ δρομο για να μας πεισει οτι πραγματικα εχει καταλαβει οτι χρειαζεται νεα IPs (αν και εκανε καποιες αξιολογες προσπαθειες τελευταια).

Παρολαυτα τουλαχιστον ειχαμε ενα Bloodborne που αν και εχει προφανεις ομοιοτητες με την σειρα Souls ειχε κατι καινουργιο να πει και το ευχαριστηθηκα/ευχαριστιεμαι πολυ.Οσον αφορα τα νεα (εκτος indie) IPs για του χρονου ολες οι ελπιδες μου προς το παρον ειναι στο Ni-Oh το οποιο με εχει ψησει πολυ αν και αυτο φαινεται να εχει δανειστει πολλα στοιχεια απο αλλες σειρες και κυριως το Onimusha (το οποιο ομως δεν με χαλαει καθολου).

Υπάρχει και ένα Horizon φίλε να περιμένουμε από Sony μεριά.. :lol:..Με ενδιαφέρει και εμένα πάντως το Ni-Oh!! :like:

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #9

• sub_zero
  • sub_zero's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 15
Καλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και ό,τι πιο έυκολο και ασφαλές να ρίξεις 50 εκατομμύρια σε μια ιδέα που δεν ξέρεις αν θα πιάσει με αυτούς τους ξερόλες/δεν-ξέρω-τι-θέλω που αποτελούν την πλειοψηφία του "gaming" κοινού. Δεν είναι ότι είναι evil οι εταιρείες.

Παρολαυτά, ζούμε σε εποχή που είναι πιο εύκολο να φτιάξεις παιχνίδι από ποτέ, βλέπουμε indie προσπάθειες με καταπληκτικά παιχνίδια (τώρα παίζω ξανά την μαγευτική τριλογία Trine) αλλά όλοι τα κράζουν και τα σνομπάρουν ως "έλα μωρε ίντι" και "σκουπίδια" και θέλουν το επόμενο μεγάλο IP να ευχαριστηθούν. Δηλαδή το επόμενο first/third person shooter, first/third person action rpg/adventure ή racing.

Επίσης δε βοηθάει το γεγονός ότι κάθε καινούριο COD kai Ass Creed κτλ πουλάει δεκάδες εκατομμύρια, κοινώς οι εταιρείες λένε "χμ...ε ντάξει αφού έτσι θέλετε πάρτε κι άλλο". Γιατί να επενδύσουν σε κάτι δημιουργικό και πρωτοπόρο όταν θα αντιμετωπίσουν είτε α) αρνητικές πωλήσεις β)την ανελέητη στρατιά αγριεμένων 15χρονων του internet όπως έχει γίνει πόσες φορές στο παρελθόν?

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #10

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
sub_zero wrote:
Καλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και ό,τι πιο έυκολο και ασφαλές να ρίξεις 50 εκατομμύρια σε μια ιδέα που δεν ξέρεις αν θα πιάσει με αυτούς τους ξερόλες/δεν-ξέρω-τι-θέλω που αποτελούν την πλειοψηφία του "gaming" κοινού. Δεν είναι ότι είναι evil οι εταιρείες.

Παρολαυτά, ζούμε σε εποχή που είναι πιο εύκολο να φτιάξεις παιχνίδι από ποτέ, βλέπουμε indie προσπάθειες με καταπληκτικά παιχνίδια (τώρα παίζω ξανά την μαγευτική τριλογία Trine) αλλά όλοι τα κράζουν και τα σνομπάρουν ως "έλα μωρε ίντι" και "σκουπίδια" και θέλουν το επόμενο μεγάλο IP να ευχαριστηθούν. Δηλαδή το επόμενο first/third person shooter, first/third person action rpg/adventure ή racing.

Επίσης δε βοηθάει το γεγονός ότι κάθε καινούριο COD kai Ass Creed κτλ πουλάει δεκάδες εκατομμύρια, κοινώς οι εταιρείες λένε "χμ...ε ντάξει αφού έτσι θέλετε πάρτε κι άλλο". Γιατί να επενδύσουν σε κάτι δημιουργικό και πρωτοπόρο όταν θα αντιμετωπίσουν είτε α) αρνητικές πωλήσεις β)την ανελέητη στρατιά αγριεμένων 15χρονων του internet όπως έχει γίνει πόσες φορές στο παρελθόν?

Evil δεν ξέρω αν είναι ο σωστός όρος πάντως τα μεγάλα στελέχη των χαρτογιακάδων κοιτάνε πρώτα πως να βγάλουν κέρδος και μετά όλα τα άλλα..Οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν ιδέα από gaming....Λογικό θα μου πεις...

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #11

• Ostrava
  • Ostrava's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 14
ConstantinosRed wrote:

Υπάρχει και ένα Horizon φίλε να περιμένουμε από Sony μεριά.. :lol:..Με ενδιαφέρει και εμένα πάντως το Ni-Oh!! :like:
Δεν το ξεχασα απλα δεν με ψηνει προσωπικα. :pΑλλα σιγουρα ειναι μεγαλη κυκλοφορια και ειναι προς τιμη της Sony που συνεχιζει να παιρνει ρισκα τουλαχιστον οσον αφορα το κομματι "νεο IP" μια και οσον αφορα το gameplay δεν ειδα και τιποτα καινοτομικο.
Last Edit: 2 years 4 months ago by Ostrava.

Τα καλύτερα του 2015 είναι όλα συνέχειες. 2 years 4 months ago #12

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
Ostrava wrote:
Δεν το ξεχασα απλα δεν με ψηνει προσωπικα. :pΑλλα σιγουρα ειναι μεγαλη κυκλοφορια και ειναι προς τιμη της Sony που συνεχιζει να παιρνει ρισκα τουλαχιστον οσον αφορα το κομματι "νεο IP" μια και οσον αφορα το gameplay δεν ειδα και τιποτα καινοτομικο.

Και μάλιστα από ένα studio το οποίο εδώ και πόσα χρόνια μόνο Killzone έβγαζε χαχαχαχα αυτό είναι το ποιο ενδιαφέρον....Για να δούμε :lol:
  • Page:
  • 1
  • 2