TOPIC: Gaming προβληματισμοί

Gaming προβληματισμοί 9 months 5 days ago #97

• thanoskaram
  • Wishlister
Καλησπέρα.Τo steam έχει sales στα dark souls και λέω να τα αγοράσω γιατί σκέφτομαι από πριν πολύ καιρό να αρχίσω να ασχολούμαι με την σειρά; Έχω πάρα πολλές απορίες ωστόσο και αν κάποιος fan έχει τη διάθεση να με βοηθήσει ας το κάνει. Λοπόν, αρχίζω. Αν παίξω dark souls 3 χωρίς να έχω παίξει τα άλλα τι χάνω; Το story των dark souls τι δομή έχει;(Δηλαδή πάει από το 1 στο 2 και από το 2 στο 3 και τελειώνει; Ή είναι ανακατεμένα και μπερδεμένα; ) Τι διάφορα dlcs υπάρχουν και αυτά έχουν σχέση με το lore; (δηλαδή ένας που θα ήθελε να ξέρει και πιο μικρές λεπτομέρειες του παιχνιδιού θα του δώσουν καινούργιες πληροφορίες και πράγματα extra;). Και επειδή είμαι αποκλειστικά Pc gamer ,τα demon's souls και bloodborne, τα οποία δεν μπορώ να παίξω στο Pc ,(αλλά και το sekiro ,που μπορώ να παίξω)έχουν σχέση με τα 3 dark souls (εκτός από το game style και το ότι μοιάζουν σαν παιχνίδια γενικά). Ευχαριστώ πολύ.

*Edit: Πείτε μου αν έκανα λάθος που Postαρά σε αυτή τη στήλη νομίζω δεν κολλάει στο θέμα ιδιαίτερα οπότε μπορεί να το σβήσω και να το κάνω repost αλλού λιγό αργότερα.
Last Edit: 9 months 5 days ago by thanoskaram.
The administrator has disabled public write access.

Gaming προβληματισμοί 4 months 3 weeks ago #98

• thanoskaram
  • Wishlister
Παίζω Dark Souls 3 και έχω προβληματιστεί με τα endings. Ξέρω ότι έχει πάνω από 1 endings, όπως και τα υπόλοιπα Dark Souls, τα οποία είναι και achievements. Σκοπεύω να κερδίσω όλα τα achievements διαβάζοντας όσο το δυνατόν λιγότερα guides και την wiki και άλλα τέτοια, και να μαθαίνω τι να κάνω από ότι υπάρχει μόνο μέσα στο παιχνίδι ,δηλαδή όπως γινόταν παλιά που δεν είχαν guides από το internet. Δίνω μεγάλη σημασία στο σενάριο και στο lore και διαβάζω την περιγραφή και από το παραμικρό item. Τώρα είμαι ακριβώς πριν το τελευταίο boss. Η απορία μου είναι: υπάρχουν ενδείξεις γενικότερα στο game ,π.χ. στους διαλόγους με τα NPC, στις περιγραφές των items κτλπ., για το ποια πορεία πρέπει να ακουλουθήσεις για να ξεκλειδώσεις τα διάφορα endings ή ο μοναδικός τρόπος να βρεις τα endings είναι από guide, για να ξέρω στο NG+ που θα κάνω αν συνεχίσω να το κάνω αυτό ή είμαι ,θέλω-δε θέλω, αναγκασμένος να διαβάσω κάποιο guide. Έχω μόνο ένα playthrough και δεν θυμάμαι πολύ καλά τις συνομιλίες. Επίσης θυμάμαι που στο Dark Souls 1 ήθελα το achievement του Darkwraith covenant και στο guide που είχα δει μου φάνηκε εξωπραγματικά πολύπλοκη διαδρομή για κάποιον να το ανακαλύψει μόνος του και πόσο κάψιμο θα χρειαζόταν. Φυσικά οι δημιουργοί φροντίσαν με τεράστια λεπτομέρεια τα souls ώστε οι παίκτες να ακουλουθούν μια λογική συρροή και να υπάρχει σχέση και συνάρτηση μεταξύ των όλων των πραγμάτων αλλά δεν ξέρω με αυτο το θέμα τι ισχύει.
Last Edit: 4 months 3 weeks ago by thanoskaram.

Gaming προβληματισμοί 4 months 3 weeks ago #99

• giannis
  • giannis's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 14
Πως θα σας φαινόταν ένα first person shooter star wars παιχνίδι ? Όπου ο πρωταγωνιστής φαντάζομαι θα είναι rebel και θα πολεμάει stormtroopers.
Αν κάτι τέτοιο υλοποιούταν σωστά, από την respawn πχ, πιστεύω πως θα ήταν από τα καλύτερα star wars games

Gaming προβληματισμοί 3 months 4 weeks ago #100

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 481
giannis wrote:
Πως θα σας φαινόταν ένα first person shooter star wars παιχνίδι ? Όπου ο πρωταγωνιστής φαντάζομαι θα είναι rebel και θα πολεμάει stormtroopers.
Αν κάτι τέτοιο υλοποιούταν σωστά, από την respawn πχ, πιστεύω πως θα ήταν από τα καλύτερα star wars games

Star Wars Battlefront 1 και 2, έχουν τα θεματάκια τους αλλά σίγουρα θα πάρεις την Star Wars εμπειρία που ζητάς

Gaming προβληματισμοί 3 months 4 weeks ago #101

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2356
KosD wrote:
giannis wrote:

Star Wars Battlefront 1 και 2, έχουν τα θεματάκια τους αλλά σίγουρα θα πάρεις την Star Wars εμπειρία που ζητάς

Το Star Wars Battlefront 2 ( το καινούργιο για να μην παρεξηγούμαστε χαχα) το έπαιξα πριν λίγους μήνες και μετα΄από όλες τις προσθήκες και τις βελτιώσεις που του έκαναν μπορώ να πω ότι είναι μια πολύ ωραία εμπειρία πλέον...Μακάρι να ήταν από τη αρχή έτσι αλλά ας είναι...

Υπάρχει και το Star Wars Republic Commando όπου διαδραματίζεται στο Clone Wars αν δεν κάνω λάθος και είσαι clonetrooper..

Gaming προβληματισμοί 3 months 3 weeks ago #102

• Obiwan88
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 7
ConstantinosRed wrote:
Υπάρχει και το Star Wars Republic Commando όπου διαδραματίζεται στο Clone Wars αν δεν κάνω λάθος και είσαι clonetrooper..

ΚΑΙ υπαρχει, ΚΑΙ ειναι παιχνιδαρα, ΚΑΙ μπορειτε να το βρειτε σε GOG και σε Steam (νομιζω για Steam) σε ξεφτιλα τιμη. Το πηρα περισυ στο GOG και θυμηθηκα τα "νιατα" μου. Τρομερο, ΤΡΟΜΕΡΟ ομως FPS σον κοσμο του SW. Ισως το καλυτερο, προσωπικα για μενα.
GameThemesGR
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed

Gaming προβληματισμοί 2 months 3 weeks ago #103

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 482
"...one of the more important moments of the summer..."

Tweet το Geoff Keighley δύο ώρες πριν την μεγάλη ανακοίνωση της ημέρας. Το παιχνίδι τελικά είναι remake των Tony Hawk 1 και 2 από την Activision.
Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει κόσμος που ήθελε μία επιστροφή στο franchise. Eξού και η φήμες για Tony Hawk 4 (αν δεν κάνω λάθος) στις τελευταίες E3.

Ωστόσο έχω την αίσθηση ότι δεν είναι από τις πιο σημαντικές ανακοινώσεις του καλοκαιριού τελικά...
Ίσως δεν θα έπρεπε να παίρνω τόσο σοβαρά αυτά που λένε και απλά να πηγαίνω με χαμηλές προσδοκίες πάντα. Marketing είναι έτσι κι αλλιώς. Όμως το hype νομίζω είναι σε έναν βαθμό μέρος της εμπειρίας. Αν συνεχίσουν να το εκμεταλλεύονται με αυτόν τον τρόπο προβλέπω ένα πολύ βασανιστικό καλοκαίρι σε αυτό κομμάτι. Στο τέλος θα αρχίσουν να λένε ότι η ανακοίνωση του νέου Fifa είναι "game changing" γεγονός. :hellyeah:

ΥΓ. "...one of the more important moments of the summer..." είναι τελικά ένα remake :sexy:

EDIT: Ξανακοίταξα το tweet και βλέπω ότι δεν αναφερόταν στην σημερινή παρουσίαση αλλά στην αυριανή (18:00 ώρα Ελλάδας). Ας ελπίσουμε ότι θα είναι όντως κάτι μεγάλο.
Last Edit: 2 months 3 weeks ago by MiltKal11.

Gaming προβληματισμοί 2 months 3 weeks ago #104

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 481
^^ Δεν ξέρω τι λες Μίλτο αλλά για μένα έγινε το πιο αναμενόμενο παιχνίδι μετά το Cyberpunk και το Last of Us 2 :lol:

Αλλά ναι, αν η ανακοίνωση ενός remaster ήταν το καλύτερο πράγμα που έγινε στο gaming το καλοκαίρι τότε υπάρχει πρόβλημα

Ας δούμε τι έρχεται τι αύριο

Gaming προβληματισμοί 2 months 3 weeks ago #105

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Τόσο ένθερμος ακόλουθος της σειράς είσαι Γιάννη; :lol:

Γενικά είδα ότι υπάρχει κόσμος που ενθουσιάστηκε με την ανακοίνωση. Αλλά δεν μου αρέσει να θέτουν τεράστιες προσδοκίες για μία ανακοίνωση που ξέρουν ότι τελικά θα απογοητεύσει την πλειοψηφία (ξαναλέω ότι τελικά δεν το έκανε σε τόσο μεγάλο βαθμό ο Keighley. Εγώ απλά δεν ξέρω να διαβάζω :P).

Στο θέμα τον remakes εγώ δεν είμαι αρνητικός. Είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να ασχοληθούν με παλαιότερα παιχνίδια πιο μικροί ηλικιακά παίκτες. Απλά και πάλι θα προτιμούσα να είναι side-projects και όχι οι "μεγάλες κυκλοφορίες" των στούντιο.

EDIT: Για να είμαι ξεκάθαρος: όταν λέω ότι "θα απογοητεύσει την πλειοψηφία" εννοώ λόγω των υψηλών προσδοκιών που έθεσαν.
Last Edit: 2 months 3 weeks ago by MiltKal11.

Gaming προβληματισμοί 2 months 3 weeks ago #106

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
MiltKal11 wrote:

Γενικά είδα ότι υπάρχει κόσμος που ενθουσιάστηκε με την ανακοίνωση. Αλλά δεν μου αρέσει να θέτουν τεράστιες προσδοκίες για μία ανακοίνωση που ξέρουν ότι τελικά θα απογοητεύσει την πλειοψηφία (ξαναλέω ότι τελικά δεν το έκανε σε τόσο μεγάλο βαθμό ο Keighley. Εγώ απλά δεν ξέρω να διαβάζω :P).

Στο θέμα τον remakes εγώ δεν είμαι αρνητικός. Είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να ασχοληθούν με παλαιότερα παιχνίδια πιο μικροί ηλικιακά παίκτες. Απλά και πάλι θα προτιμούσα να είναι side-projects και όχι οι "μεγάλες κυκλοφορίες" των στούντιο.

Και μεγάλες κυκλοφορίες να νε εγώ δεν έχω θέμα με τα remakes όταν γίνονται σωστά και εκεί που πρέπει..Πρόσφατο παράδειγμα είναι το Final Fantasy VII Remake στο οποίο έπεσε φοβερή δουλειά και μεράκι...Με τα remasters (που αρκετές φορές είναι αχρείαστα) και τις επανακυκλοφορίες είναι ένα θέμα που έχω....

Gaming προβληματισμοί 2 months 3 weeks ago #107

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
ConstantinosRed wrote:
MiltKal11 wrote:

Και μεγάλες κυκλοφορίες να νε εγώ δεν έχω θέμα με τα remakes όταν γίνονται σωστά και εκεί που πρέπει..Πρόσφατο παράδειγμα είναι το Final Fantasy VII Remake στο οποίο έπεσε φοβερή δουλειά και μεράκι...Με τα remasters (που αρκετές φορές είναι αχρείαστα) και τις επανακυκλοφορίες είναι ένα θέμα που έχω....

"...που αρκετές φορές είναι αχρείαστα..."
γκουχ Skyrim γκουχ γκουχ :lol:

Ως επανακυκλοφορίες ποια παιχνίδια βάζεις (πέρα από το Skyrim :P);
Αχρείαστο remaster μου φάνηκε επίσης αυτό των Assassin's Creed. Πέρα από το ότι δεν ήταν καλό σαν remaster, τα αρχικά παιχνίδια δεν ήταν τόσο παλιά.

Ένα άλλο θέμα είναι ότι οι εταιρίες χρησιμοποιούν τις ορολογίες όπως θέλουν. Για παράδειγμα το Last of Us στο PS4 η Sony το ονομάζει remaster χωρίς να έχουν αλλάξει σχεδόν τίποτα. Δεν με ενοχλεί να κάνουν port ένα παιχνίδι στην επόμενη γενιά αν κυκλοφόρησε στο τέλος της τωρινής (έτσι κι αλλιώς στο 4 το έπαιξα εγώ), αλλά μην το προωθείς ως remaster.
Ένα άλλο παράδειγμα σχετικά με την μπερδεμένη ορολογία είναι το Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. Το παιχνίδι το χαρακτηρίζουν remaster ενώ νομίζω ότι πιο σωστό είναι το remake.

Θεωρώ επίσης ότι θα έπρεπε να προσθεθεί και ο "τίτλος" re-imagining για παιχνίδια όπως το Final Fantasy 7 (και σε μικρότερο βαθμό τα ανανεωμένα Resident Evil που απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχουν τόσο μεγάλες διαφορές από τα original).

Gaming προβληματισμοί 2 months 3 weeks ago #108

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
Αυτό είναι από το 1ο Mafia το οποίο από τι κατάλαβα το πλασάρουν ως remaster ενώ είναι ξεκάθαρα remake..Ούτε η ίδια η βιομηχανία δεν ξέρει να χρησιμοποιεί σωστά τους όρους...

Επίσης ναι άλλο ένα παράδειγμα που δεν με πειράζει καθόλου που θα βγει ξανά έτσι το 1ο Mafia...Το έπαιξα πριν 15 χρόνια περίπου και θα θελα να το ζήσω ξανά με αυτό το τρόπο..

Warning: Spoiler! [ Click to expand ]