TOPIC: Gaming προβληματισμοί

Gaming προβληματισμοί 5 years 5 months ago #25

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1624
BillakisKar wrote:
Καλησπέρα σας ρε παίδες.

Διάβαζα ότι το release Date to MK X είναι 16.04.2015. Εγώ το παρήγγειλα χθες από επώνυμο online μαγαζί και το παρέλαβα σήμερα. Λέτε να είναι καμιά μούφα και να την πάτησα? Μάλιστα δεν έχω παίξει ακόμα γιατί ζητάει 1,8GB update με το καλημέρα!

Κανένας άλλος με παρόμοιο σκηνικό! ? ?

Καμιά μούφα. Μην φοβάσαι

Το παρέλαβαν και άλλοι.

Προφανώς στην Ελλάδα (και όχι μόνο) είναι μόδα τα διάφορα μαγαζιά να σπάνε το επίσημο street date.

Τώρα και με όλες τις επερχόμενες αργίες, είπαν να το σπάσουν 8 μέρες πριν. :lol::lol::lol:
The administrator has disabled public write access.

Gaming προβληματισμοί 5 years 5 months ago #26

• The Silent Wedding
  • The Silent Wedding's Avatar
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 5
δεν ξερω τι να πω σχετικα με την πορεια των games...πιστευω οτι εχουν παει πιο πολυ στην νοοτροπια,οτι βλεπειν,και οχι οτι νοιωθεις...ειδικα τα τελευτεα χρονια..χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν βγει παιχνιδαρες...απο την αλλη ομως.... μηπως ,οπως και με την μουσικη φυσικα,πιο παλια επειδη δεν υπηρχε τοσο κορεσμος ηταν και πιο ευκολο να φτιαξουν παιχνιδαρες χωρις τον φοβο να μοιασουν η να θυμησουν κατι αλλο? ακριβως οπως με την μουσικη ειδικα με το palystation 1 η μεταβαση για εμενα τουλαχιστον ηταν παρα πολυ μεγαλη σε σχεση τωρα ps2 σε ps3 kai ps4....και φυσικα βαζω και τον παραγοντα ηλικια..και γιατι το κανω αυτο?? γιατι ετσι οπως με εχουν αγγιξει το σουπερ μαριο και το resident evil 1,δεν με εχουν αγγιξει αλλα! ;)

Gaming προβληματισμοί 5 years 2 months ago #27

• Alithinos
  • Alithinos's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 2
Εμένα αυτό που με προβληματίζει σαν PC gamer είναι το ότι ο κάθε publisher θέλει να γίνει Steam στη θέση του Steam.

Αρχικά η ΕΑ έβγαλε το Origin, ύστερα η Ubisoft το Uplay. Τώρα θα βγάλει και η Bethesda το Bethesda.net...

Δε μου αρέσει αυτή η μόδα.

Gaming προβληματισμοί 3 years 8 months ago #28

• TehStig
  • TehStig's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 3
Με αφορμή το Rime Που τελικά θα είναι multiplatform, και βλέποντας να στολίζουν την Tequila works με σχόλια τύπου "το παιχνίδι δεν ταιριάζει σε καμιά άλλη πλατφόρμα", σκεφτικά να γράψω κάτι σχετικό με τις αποκλειστικότιτες. πάρτε το οπός θέλετε, άρθρο ή συζήτηση

Πρόσφατα, όλο και περισσότερα παιχνίδια πετάνε από πανό τους την αποκλειστικότητα και γίνονται multiplatform. Ένας λογικός άνθρωπος θα πει "άντε ωραία. Καλύτερα". Έλα μου ώμος που πολλοί καταριούνται και βρίζουν όταν συμβαίνει αυτό. Εκτός απ'το Rime, όταν η MS το γύρισε στο PC, με αρκετά παιχνίδια του Xbone να έρχονται στο PC(αν και το windows store είναι ανεκδιήγητο), διέκρινα ότι ο κόσμος τα έπαιρνε στο κρανίο και ένιωσε προδομένος (κατά βάση οι κάτοχοι το Xbone). "Fanboys" θα μου πείτε. Είναι και το Fanboyλικι, άλλα Βλέπω ότι τα exclusives είναι μια πρακτική που εκθειάζεται από κόσμο που δεν είναι απαραίτητα fanboys, με εκλογικεύσεις του τύπου ότι τα exclusives προσδίδουν αξία στην εκάστοτε κονσόλα, ενώ δεν είναι λίγοι εκείνοι που πιστεύουν ότι το FF15 θα έπρεπε να είναι μόνο στο PS4 επεδή όταν ήταν παιδιά είχαν παίξει το 7 μέχρι το 12 στα PS και ήταν αποκλειστικά εκεί (ξεχνώντας ότι το 7 και το 8 είχαν βγει για το PC).

Τα exclusives δεν χαίρουν θαυμασμού ούτε εκθειασμού. Υπόψη ότι δεν μιλάω για το ίδια τα παιχνίδια (που αν και για να είμαι ειλικρινής δεν τα έχω και σε μεγάλη υπόληψη), άλλα μόνο για το ότι είναι αποκλειστικά. Η ωμή πραγματικότητα είναι ότι η αποκλειστικότητα είναι αυθαίρετη παρά μόνο όταν μπορεί να δικαιολογιθεί πρακτικά. Πχ το DCS world δεν μπορεί να βγει για κονσόλα, όχι μόνο επειδή είναι ένας εξομοιωτής που δεν μπορεί να παιχτεί με gamepad, αλλά είναι δεδομένο ότι δεν θα έχει απήχηση, τι στιγμή που οι developers θα πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλα τους για να το βγάλουν σε κονσόλα. Πέραν αυτού, όπως και να το σερβίρει κάποιος, η αποκλειστικότιτα που σκοπό έχει μόνο το κέρδος είναι αυθαίρετη.

Τώρα, μπορεί κάποιος να μου πει (και μου το έχουν πει, γιαυτό και το αναφέρω) ότι δεν είναι εντυπωσιακό κατόρθωμα το τι καταφέρνει το τάδε παιχνίδι στη κονσόλα Χ?! Το ότι είναι κατόρθωμα για τη κονσόλα Χ, είναι, αλλά δεν είναι εντυπωσιακό, και δεν δικαιολογεί ούτε έχει σχέσει με την αποκλειστικοτήτα.
Last Edit: 3 years 8 months ago by TehStig.

Gaming προβληματισμοί 3 years 8 months ago #29

• Marduk
  • Marduk's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 101
Θα συμφωνήσω γενικώς, αλλά το πρόβλημα είναι πολύπλευρο. Προφανώς η συμπεριφορά του να βρίζεις και να καταριέσαι επειδή κάτι δεν είναι πλέον αποκλειστικό σε μια κονσόλα, είναι ανούσιο και υποδηλώνει πολλά.

Όταν, όμως, μια κονσόλα ανακοινώνει μερικά αποκλειστικά για να δελεάσει αγοραστές και μερικούς μήνες μετά το αλλάζει, ο καταναλωτής νιώθει πως έχασε τα λεφτά του. Για το Rime μπορεί να μην ισχύει, γιατί δεν νομίζω πως είναι system seller, αλλά αν γινόταν για το Halo, ας πούμε, που ο κόσμος αγοράζει κονσόλα για αυτό, δεν θα ήταν δικαιολογημένη μια τέτοια (κόσμια) αντίδραση;

Δεν νομίζω πως η πρόθεση του κόσμου είναι "να μην παίξουν οι υπόλοιποι το Halo στα συστήματά τους" (με εξαίρεση λίγους προβληματικούς), αλλά το ότι κάθισαν, τα ζύγισαν, και προτίμησαν το Halo από το Uncharted πχ, τους ανατρέπει τα σχέδια και την αγορά.

Ο σαματάς που επικρατεί τελευταία έχει βάση και πρόκειται για τα περισσότερα αποκλειστικά του Xbox One που βγήκαν ή θα βγουν και σε PC. Μπορεί να είναι CONSOLE exclusives, αλλά δεν χωρίζονται όλοι σε PC gamers και Console gamers. Πολλοί κάτοχοι τούμπανων PC, παίρνουν μια κονσόλα για "υποστήριξη" ώστε να παίξουν τα αποκλειστικά. Σε αυτά τα θύματα της "κωλοτούμπας" ανοίκω κι εγώ, που για ένα Quantum Break πήρα Xbox One, ενώ είχα ικανότατο PC να το τρέξω.

Την αποκλειστικότητα την έχουν κάνει οι ίδιες οι κονσόλες νούμερο ένα παράγοντα αγοράς και όσο αυτό πάει να αλλάξει θα πέφτει γιουχάρισμα, κυρίως από τους κατόχους αυτών των συστημάτων.

Lesson learned: ΠΟΤΕ δεν αγοράζουμε μια κονσόλα ΠΡΙΝ βγουν τα αποκλειστικά, όταν ο πρώτος μας παράγοντας είναι αυτός.
Last Edit: 3 years 8 months ago by Marduk.

Gaming προβληματισμοί 3 years 3 weeks ago #30

• spiros.bateman
  • spiros.bateman's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα, είμαι ο Σπύρος.

Είμαι κάτοχος προηγούμενης γενιάς κονσόλας, PS3 και ελπίζω να πάρω και ένα PS4 σύντομα. Παίζω παιχνίδια από εποχές 8086 και prince of persia σε ασπρόμαυρη οθόνη και ήχο απο το ενσωματωμένο ηχειάκι. Αργότερα πέρασα απο δανεική amiga 500, nes/snes, pentium 4, ps1/ps2 κτλ κτλ μέχρι σήμερα. Δεν είμαι fanboy καμίας πλατφόρμας, απλά πλέον προτιμώ τις κονσόλες λόγω του οτι δεν χρειάζεται να ανησυχώ για hardware requirements, settings και τέτοια. Έχω φτάσει αισίως τα 36 και βαριέμαι πλέον να ασχολούμαι με το να ρίξω τα γραφικά για να παίζουν στο pc μου, μιας και πάντα έστηνα υπολογιστές για ηχογράφηση και editing μουσικής.

Αυτά τα ανέφερα για να στηρίξω την άποψη μου ως (casual εστω, αλλά και πάλι...) gamer χρόνια.

Περνάω και τα προφανή συγχαρητήρια στους UH, μιας και για να είμαι εδώ μέλος, μάλλον σας προτιμώ για την ενημέρωση και την διασκέδαση.

Στο κυρίως θέμα λοιπόν. Νομίζω πως πλέον όλη η προσοχή και σημασία πέφτει σε παραμέτρους του gaming, παρά στα games τα ίδια.

Προφανώς και η εταιρία θα βγάλει την νέα γενιά κονσόλας και πολύ καλά κάνει, αλλά πλέον φτάνουμε σε καταστάσεις όπως η τωρινή ενδιάμεση γενιά με κονσόλες Pro και X, αναβαθμισμένες σε τούμπανες εκδόσεις της πρώτης κονσόλας της γενιάς.

Αλλά με τα παιχνίδια; ποιός ασχολείται; Το κυρίως βάρος πέφτει σε frames per second, terraflops, native 4k, checkerboards, κτλ κτλ.... με αποτέλεσμα να διαφημίζονται παιχνίδια προηγούμενης γενιάς, (The last of Us / PS3) το remake του Shadow of the Colossus (PS2), μέχρι και το Minecraft σε 4Κ είδαμε... ΒΑριέμαι να γράψω και να θυμηθώ άλλα παραδείγματα, αλλά πιστεύω πέρασα αυτό που ήθελα να πώ. Δηλαδή αλήθεια ρε φίλε; ποιός χέστηκε τώρα, σοβαρά όμως; 4Κ το minecraft? αφού είναι επίτηδες σχεδιασμένο να δείχνει όπως ήταν το hexen όταν κυκλοφόρησε που τότε λέγαμε Wowwww!!!

Άν θυμάμαι καλά, στο ps2 top ten unboxholics, ο Αλέκος είχε πεί την ατάκα για τα γραφικά του final fantasy, "μην παραπονιέστε για το πως δείχνει, εδώ πάιζετε minecraft και δεν σας πειράζει" ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Και πραγματικά δεν είμαι αρχαιολάτρης στυλ "ααα, στην ηλικία σας παίζαμε τέτρις και μπάλα στην πλατεία και εσείς σαπίζετε στα παιχνίδια" προφανώς και εγώ ο ίδιος σαπίζω στα games, βάζω λεφτά στην άκρη για να πάρω ps4 και μια μεγάλη full hd 42+ τηλεόραση, αλλά για ποιό λόγο ρε φίλε; να παίζω remakes ή να παίζω πολλά παιχνίδια που σου ρίχνουν το σαγόνι αλλά είναι άδεια σεναριακά; και δεν λέω να μην πάρουμε καινούρια τεχνολογία προφανώς, αλλά όταν τσακωνόμαστε σε youtube, forums κτλ κτλ για το ποιά κονσόλα βγάζει native και ποιά upscaled 4k αντί για το ποιά παιχνίδια είναι γαμάτα και "φίλε, το έχω στο ps4, μόλις βγεί και στο xbox που έχεις εσύ, αγόρασε το οπωσδήποτε"

Αυτά ήθελα να πω.... Ευχαριστώ σε όποιον το διαβάσει.

ΥΓ, συγγνώμη που ποστάρω εδώ τον πόνο μου, αλλά ούτε gaming κανάλι έχω, ούτε μπορεί να ενδιαφέρει τους ιντερνετικούς μου φίλους στο fb το θέμα, εδώ ίσως μπορεί να χρησιμοποιηθεί καλύτερα η πλατφόρμα για το συγκεκριμένο θέμα

Gaming προβληματισμοί 3 years 3 weeks ago #31

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
Φιλε αν και συμφωνω με ολα οσα λες για τις αναλυσεις, την δυναμη της καθε κονσολας κλπ πρεπει να σου πω οτι αν πραγματικα νομιζεις πως δεν εχεις να παιξεις κατι περα απο Remakes και "αψυχα" παιχνιδια, πρεπει να ψαξεις λιγο παραπανω!Εκτως αν δεν καταλαβα εγω καλα τι θες να πεις, οποτε γραψε λαθος! :PΚαι συμφωνω και με αυτο που λες για τους τσακωμους οσον αφορα το ποιος εχει την καλυτερη αναλυση αλλα αυτο ειναι αναποφευκτο, παντα υπηρχε και παντα θα υπαρχει!
Οσον αφορα τα παιχνιδια ομως τωρα, εγω προσωπικα σου εχω μια αρκετα μεγαλη λιστα απο τιτλους αυτης της γενιας που μονο "αδειους" η "αψυχους" δεν τους λες, αφου σαν εμπειριες εχουν πολλα πραγματα να σου προσφερουν
πχ
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Αλλα εννοειται πως, οπως ειπα και πιο πανω, καταλαβαινω τι εννοεις γενικοτερα και συμφωνω μαζι σου, απλα στεκομαι στο:
"αλλά για ποιό λόγο ρε φίλε; να παίζω remakes ή να παίζω πολλά παιχνίδια που σου ρίχνουν το σαγόνι αλλά είναι άδεια σεναριακά;"
Και θελω να πω πως παντα θα υπαρχουν και παιχνιδια για να σου ριχνουν το σαγονι, χωρις πολλα πολλα στο σεναριο η σε οτιδηποτε αλλο, ομως δεν ειναι ο κανονας για το gaming ως μεσο! ;)Οποτε αν θες την αποψη μου, την αγορα του ps4 δεν θα την μετανιωσεις με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!! :lol:
Last Edit: 3 years 3 weeks ago by Captain_Zaraki.

Gaming προβληματισμοί 3 years 3 weeks ago #32

• spiros.bateman
  • spiros.bateman's Avatar
  • Wishlister
Προφανώς και δεν λέω όοολα τα παιχνίδια άδεια, έτσι; Προφανώς. Και ανυπομονώ να το πάρω το ps4, να σου πώ την αλήθεια. Απλά, δεν ξέρω ρε φίλε, αυτό βλέπω να απασχολεί το μεγαλύτερο μέρος του κοινού πλέον και αυτό έχει αποτέλεσμα να βγαίνουν περισσότερο οπτικά αριστουργήματα παρά συνολικά αριστουργήματα. Γνώμη μου πάντα ε; :P

Gaming προβληματισμοί 3 years 3 weeks ago #33

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 990
Παιδια ολα τα παιχνιδια χρειαζονται δεν ειναι ολα για ολους δεν εχουν ολοι τα ιδα γουστα. Τωρα οσον αφορα τα περι αναλυσεων fps κλπ δεν θα παω μακρια προχθες που χαζευα στο facebook ειδα post γνωστης αλυσιδα καταστηματων να εχει και καλα για προ παραγγελια το scorpio. Το τι γινοταν στα σχολια ενας χαμος. Ενας το εκανε προ παραγγελια και πεσανε να τον φανε και αυτος αρχισε τα περι εγω 4Κ στο Pro σας δεν θα δειτε ποτε λες και βλεπω οπαδους ομαδων να τσακωνονται για τα πρωταθληματα.

Gaming προβληματισμοί 3 years 3 weeks ago #34

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 482
spiros.bateman wrote:
Προφανώς και δεν λέω όοολα τα παιχνίδια άδεια, έτσι; Προφανώς. Και ανυπομονώ να το πάρω το ps4, να σου πώ την αλήθεια. Απλά, δεν ξέρω ρε φίλε, αυτό βλέπω να απασχολεί το μεγαλύτερο μέρος του κοινού πλέον και αυτό έχει αποτέλεσμα να βγαίνουν περισσότερο οπτικά αριστουργήματα παρά συνολικά αριστουργήματα. Γνώμη μου πάντα ε; :P

Όπως λέει και ο Νίκος (@StrikeX) όλα τα παιχνίδια χρειάζονται αφού δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα. Από εκεί και πέρα πάντως όντως, οι μεγάλες εταιρίες και στούντιο, κυρίως, στοχεύουν σε μεγάλο βαθμό στο οπτικό κομμάτι των παιχνιδιών μιας και αυτό κοιτάζει ο περισσότερος κόσμος. Για αυτό και έχουν "τρύπες" σε άλλους, πιο σημαντικούς κατά τη γνώμη μου, τομείς. Αυτός θεωρώ πως είναι και ένας από τους λόγους που πολλά indie τράβανε την προσοχή σε αυτή τη γενιά. Αν το πρόσεξες 4 από τα 11 παιχνίδια που σου προτίνει ο Πάνος (@Captain_Zaraki) είναι indie (και υπάρχουν και πολλά άλλα που θα μπορούσαν να βρίσκονται σε μία τέτοια λίστα).

ΥΓ. Νίκο, οι "κύριοι" που αναφέρεις ήταν Έλληνες; Έχω την αίσθηση ότι στο εξωτερικό δεν είναι τόσο φανατισμένοι για αυτό το λέω.
Last Edit: 3 years 3 weeks ago by MiltKal11.

Gaming προβληματισμοί 3 years 3 weeks ago #35

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 990
MiltKal11 wrote:
spiros.bateman wrote:

Όπως λέει και ο Νίκος (@StrikeX) όλα τα παιχνίδια χρειάζονται αφού δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα. Από εκεί και πέρα πάντως όντως, οι μεγάλες εταιρίες και στούντιο, κυρίως, στοχεύουν σε μεγάλο βαθμό στο οπτικό κομμάτι των παιχνιδιών μιας και αυτό κοιτάζει ο περισσότερος κόσμος. Για αυτό και έχουν "τρύπες" σε άλλους, πιο σημαντικούς κατά τη γνώμη μου, τομείς. Αυτός θεωρώ πως είναι και ένας από τους λόγους που πολλά indie τράβανε την προσοχή σε αυτή τη γενιά. Αν το πρόσεξες 4 από τα 11 παιχνίδια που σου προτίνει ο Πάνος (@Captain_Zaraki) είναι indie (και υπάρχουν και πολλά άλλα που θα μπορούσαν να βρίσκονται σε μία τέτοια λίστα).

ΥΓ. Νίκο, οι "κύριοι" που αναφέρεις ήταν Έλληνες; Έχω την αίσθηση ότι στο εξωτερικό δεν είναι τόσο φανατισμένοι για αυτό το λέω.

Nαι Μιλτο Ελληνες. Και δεν ειναι η πρωτη φορα και εδω στο site ειδικα σε μια ειδηση για το ps4 η το xbox βλεπουμε τετοια.

Gaming προβληματισμοί 2 years 10 months ago #36

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 483
Πάμε λίγο εμετό όλοι μαζί :sick: