TOPIC: Τι παίζω αυτόν τον καιρό;

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 1 week ago #11401

• Teo_
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 22
Τερματισα Resident Evil 3 Remake.

Σιγουρα δεν ειμαι ο ειδικος για να εκφερω εμπεριστατωμενη αποψη περι Resident Evil μιας και ασχολουμαι με τη σειρα μολις τρια χρονια, οποτε δεν ξερω που και πως στεκεται σε σχεση με το original. Το παιχνιδι ως παιχνιδι ομως, αν και υπερβολικα συντομο, μου αρεσε παρα πολυ. Εντονη δραση, ωραιο level design/τοποθεσιες και το γεγονος οτι χρονολογικα διαδραματιζεται λιγες ωρες πριν το 2 (ή και ταυτοχρονα μετα απο καποιο σημειο) το βρηκα πολυ ενδιαφερον ως στησιμο. Μεγαλο αρνητικο ωστοσο οτι αφαιρεσαν τοποθεσιες απο το original και οτι το παιχνιδι διαρκει το πολυ 7 ωρες. Ενα second run με τον Καρλος πχ μπορουσαν ανετα να βαλουν. Δεν ξερω γιατι εν τελει αποφασισαν να το αφησουν τοσο μικρο. Ακομη ενα αρνητικο για τα δικα μου ματια ειναι οτι οι συναντησεις με τον Νεμεσις ηταν scripted. Πετυχαν τοσο τελεια την συνταγη απο το 7 και το Remake του 2 με τους roaming εχθρους (Jack, Mr. X), που πραγματικα απορω γιατι δεν το εφαρμοσαν και εδω. Ισως επειδη ο χαρτης του 3 ηταν πιο στενος και μικρος σε σχεση με τα υπολοιπα. Τα boss fights ηταν πολυ ωραια ωστοσο.

Οσον αφορα τα τεχνικα του παιχνιδιου ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Την RE Engine την εχουν δουλεψει παρα πολυ και δειχνει τα δοντια της ακομα και στο απλο PS4. Πανεμορφοι φωτισμοι, ωραια μαυρα και το ξεκλειδωτο framerate το υλοποιησαν πολυ ομορφα. Γενικα το παιχνιδι τρεχει ομαλοτατα.

Επισης, μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ, διαπιστωσα οτι και το RE2 αλλα και το RE3, λογω του ξεκλειδωτου framerate τους, στο PS5 τρεχουν σε 60fps μεσω του backwards compatibility.

Το Village ειναι απο τα πιο αναμενομενα μου παιχνιδια του '21. Με ψηνει παρα πολυ αυτο που εχουν δειξει μεχρι τωρα.
Το 7 το λατρεψα και ειμαι πολυ περιεργος να δω τη συνεχεια.
Last Edit: 3 weeks 1 day ago by Teo_.
The administrator has disabled public write access.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 1 week ago #11402

• Teo_
  • Pre-orderer
marius_octavus wrote:
Χθες τελείωσα το cyberpunk. Έπαιξα περίπου 50 ώρες. Πολύ καλό παιχνίδι. Απο τα πιο διασκεδαστικά και ευχάριστα που έχω παίξει. και αυτό οφείλεται στα side quests. όχι φυσικά ότι η ιστορία είναι κακή. Πολύ καλή είναι. Απλά 1η φορά, side quests με έκαναν απο επιλογή και όχι ανάγκη, να βάλω εντελώς σε 2η μοίρα τη βασική ιστορία και να ασχοληθώ μόνο με αυτά. Ακόμα και όταν κουράστηκα και έκλεισα το παιχνίδι μετά απο 30 ώρες μόνο side quest, όταν το ξανάνοιξα πάλι με side quests ασχολήθηκα. και εκεί στο 50ωρο είπα ας πάω να δω το τέλος.

Που το επαιξες;

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 1 week ago #11403

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 270
Teo_ wrote:
marius_octavus wrote:
Χθες τελείωσα το cyberpunk. Έπαιξα περίπου 50 ώρες. Πολύ καλό παιχνίδι. Απο τα πιο διασκεδαστικά και ευχάριστα που έχω παίξει. και αυτό οφείλεται στα side quests. όχι φυσικά ότι η ιστορία είναι κακή. Πολύ καλή είναι. Απλά 1η φορά, side quests με έκαναν απο επιλογή και όχι ανάγκη, να βάλω εντελώς σε 2η μοίρα τη βασική ιστορία και να ασχοληθώ μόνο με αυτά. Ακόμα και όταν κουράστηκα και έκλεισα το παιχνίδι μετά απο 30 ώρες μόνο side quest, όταν το ξανάνοιξα πάλι με side quests ασχολήθηκα. και εκεί στο 50ωρο είπα ας πάω να δω το τέλος.

Που το επαιξες;

one x

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 1 week ago #11404

• Teo_
  • Pre-orderer
marius_octavus wrote:
Teo_ wrote:
marius_octavus wrote:

Που το επαιξες;

one x

Τα patches εχουν βελτιωσει καθολου τη κατασταση σε σχεση με το launch;

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 1 week ago #11405

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 270
Teo_ wrote:
Τα patches εχουν βελτιωσει καθολου τη κατασταση σε σχεση με το launch;

φυσικά. ήδη απο το 1.04 είχαν διορθωθεί αρκετά-αν όχι τα περισσότερα-θέματα που είχε.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 1 week ago #11406

• gogos
  • gogos's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 17
Εδέησα να τερματίσω το The Last of Us Part 2 μετά από καιρό χθες. Πανέμορφο και τρομερά βελτιωμένο σε σχέση με τον προκάτοχό του σε ό,τι αφορά το gameplay, αλλά η σεναριακή προσέγγιση που ακολούθησε η Naughty Dog αληθεύει πως αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα. Ενδεχομένως να είμαι ο μόνος παίκτης που συμπάθησε περισσότερο την Abby από την Ellie,
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Και συνεχίζω με Divinity Original Sin 2
Last Edit: 2 months 1 week ago by gogos.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 3 weeks 1 day ago #11407

• Teo_
  • Pre-orderer
Επιτελους τελειωσε η εξεταστικη και μπορω να ξαναπιασω κανα παιχνιδι.

Πριν λιγο τελειωσα το Little Nightmares 2.
Το ξεκινησα χθες και μου πηρε πανω-κατω 5μισι με 6 ωρες και αυτο επειδη ειχα σκαλωσει σε αρκετα σημεια.
Το παιχνιδι ειναι μια πολυ πιο πλουσια και πληρης εμπειρια σε σχεση με το πρωτο, το οποιο μοιαζει με ενα απλο ντεμο μπροστα του. Το βρηκα κατα πολυ ανωτερο του προκατοχου του σε ολους τους τομεις. Διαρκεια, ηχος, art direction, level design, γριφοι και σκηνικα, με το level design και τα κυνηγητα να ειναι το αποκορυφωμα του. Σε οσους αρεσε το πρωτο πανε με κλειστα ματια στο δευτερο, δεν το συζηταμε καν. Απο θεμα μηχανισμων ειναι ιδιο με το πρωτο, με τη μονη διαφορα οτι τα επιπεδα ηταν ετσι διαμορφωμενα ωστε να πρεπει να συνεργαστεις με την Σιξ για να προχωρησεις.

Ωστοσο, στην εκδοση του PS4 παρατηρησα μερικα bugs και glitches, κατι το οποιο με απογοητευσε αρκετα, ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με ενα παιχνιδι τετοιας κλιμακας. Μερικες φορες, τα μοντελα του Μονο και της Σιξ glitchαραν οταν αλληλεπιδρουσαν ειτε μεταξυ τους ειτε με αντικειμενα στο περιβαλλον, ο χειρισμος του πρωταγωνιστη κολλουσε και δεν ανταποκρινοταν και το AI της δασκαλας στα κυνηγητα δεν λειτουργουσε σωστα. Με ειχε στριμωξει σε γωνια δυο φορες και αντι να με πιασει απλα εστριψε και εφυγε προς τα πισω. Μια φορα που ξεκλειδωσα μια πορτα, με το που τελειωσε το animation, ο χειρισμος απλα σταματησε εντελως να ανταποκρινεται και επρεπε να κανω reload checkpoint για να ξεκολλησει. Επισης, οταν στεκομουν πανω απο ενα τσεκουρι και πατουσα R1/R2 για να το πιασω, υπηρχε μια ανεξηγητη καθυστερηση μεχρι να το φερει στα χερια του. Αυτο ηταν ιδιαιτερα εκνευριστικο επειδη σε μερικες περιπτωσεις που επρεπε να συμβει γρηγορα αυτη η κινηση για να προλαβεις τον εχθρο, σε προλαβαινε και εχανες. Ολα αυτα τα αγκαθακια μαζεμενα μου χαλασαν λιγουλακι την εμπειρια η αληθεια ειναι.

Αυριο ξεκιναω Resident Evil 4, το εχω στο ραφι και περιμενει ενα μηνα.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 weeks 2 days ago #11408

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • 0110100110er
  • Thank you received: 12
Τελείωσα το The Medium στο Pc.

Σαφέστατα επηρεασμένο από τα Silent Hill σε πολλά επίπεδα, αλλά δεν πρόκειται για σκληροπυρηνικό horror, περισσότερο θα το χαρακτήριζα ως ένα adventure μυστηρίου με γκροτέσκα στοιχεία. Είναι ένα άκρως ατμοσφαιρικό και «βατό» παιχνίδι που δεν αριστεύει πουθενά όμως ενδέχεται να αρέσει στους περισσότερους λόγω της μη controversial φύσης του.

Αρκετά καλό art direction χωρίς εξάρσεις, όμορφα γραφικά (το ray tracing επιβάλλεται αλλά κάνει αδικαιολόγητα βαρύ το παιχνίδι), πολύ προσεγμένος ηχητικός τομέας υπό την επίβλεψη του Yamaoka. Κύματα ανατριχίλας όταν παίζουν τα κομμάτια με την McGlynn προς το τέλος. Φοβερός ο Troy Baker ώς βασικός ανταγωνιστής.

Το gameplay είναι αρκετά παλιακό, με εξαιρετική χρήση μιας ιδιότυπης «δυναμικής» ημί-fixed κάμερας.
Η πρωτότυπη απεικόνιση του πραγματικού και του κόσμου των πνευμάτων στους οποίους υπάρχει ταυτόχρονα η πρωταγωνίστρια οπτικά είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή. Γρίφοι, αναμετρήσεις και εξερεύνηση κινούνται σε λιτά επίπεδα.

Ενώ η ιστορία του παιχνιδιού δεν είναι κάτι το πολύ τρελό αν την αναλύσεις, παρόλα αυτά ο τρόπος που ξετυλίγεται το μυστήριο με απορρόφησε μέχρι το τέλος, πραγματικά δεν βαρέθηκα στιγμή. Επίσης η πρωταγωνίστρια μου φάνηκε αρκετά συμπαθής αλλά ένας άλλος χαρακτήρας μου φάνηκε πολύ καλύτερος (όσοι παίξετε θα καταλάβετε).

Πολύ πολύ τίμια και αξιόλογη προσπάθεια, μου άρεσε σε όλα και ανυπομονώ να παίξω κάποτε την συνέχεια του.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 weeks 2 days ago #11409

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • 0110100110er
Τελείωσα επίσης σήμερα το Donut County.

Εξαιρετικά ευχάριστο, όμορφο και έξυπνο indie στο οποίο χειριζόμαστε κυριολεκτικά μια τρύπα μέσα στην οποία πρέπει να ρίξουμε οτιδήποτε βρίσκεται στο εκάστοτε επίπεδο (χαρακτήρες και αντικείμενα).

Πολύ όμορφα cartoony γραφικά στο στιλ του Untitled Goose Game, ωραία μουσικούλα και συμπαθείς χαρακτήρες το κατατάσσουν στην κατηγορία των παιχνιδιών που θα μπορούσε να είχε βγεί από την Nintendo (ενώ δεν έχει).
Πολύ ευχάριστο και ιδιαίτερο. Προτείνεται.
Last Edit: 2 weeks 2 days ago by Gunslinger.
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 weeks 1 day ago #11410

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • 0110100110er
Τελείωσα το Her Story.

Πρόκειται για ένα interactive adventure μυστηρίου στο οποίο καλούμαστε να βγάλουμε άκρη σχετικά με μια δολοφονία ενός άντρα μέσα απο τα βίντεο των καταθέσεων της γυναίκας του.

Η επιλογή να χρησιμοποιήσουν αληθινή ηθοποιό δίνει μια νοσταλγική αίσθηση που αποκλείεται να μην εκτιμηθεί απο όσους έπαιζαν παρόμοια adventures στα 90’s.

Αν και προσωπικά δεν έχω σε καμία εκτίμηση τον Barlow μετά απο το προφίλ που έβγαλε στην Silent Hill κοινότητα όταν εργαζόταν στο Shattered Memories, θέλοντας να είμαι ακριβοδίκαιος παραδέχομαι οτι μου άρεσε το Her Story.

Παραβλέπω κάποια θεματάκια στο interface για χάρη μιας decent ιστορίας. Σύντομα θα δοκιμάσω και το Telling Lies.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 weeks 1 day ago #11411

• Teo_
  • Pre-orderer
Τιτλοι τελους στο Resident Evil 4, το οποιο ηταν πολυ μεγαλυτερο απ'οτι περιμενα.

Με εξαιρεση καποια set pieces και κατηγοριες εχθρων, το βρηκα εξαιρετικο. Καταπληκτικο pacing της ιστοριας, στιβαρο και γρηγορο gameplay που δεν σε αφηνε να ξεκουραστεις ουτε λεπτο, μεγαλη ποικιλια απο τοποθεσιες με απιθανο level design και, οπως ανεφερα και πριν, χορταστικοτατη διαρκεια. Την εισαγωγη του παιχνιδιου την λατρεψα. Ο τροπος που σε εισαγει σιγα σιγα στο αρχικο setting ηταν μαεστρικος. Και το παιχνιδι καταφερε να κρατησει αυτη τη ροη καθ'ολη τη διαρκεια του. Συνεχως αλλαζε παραστασεις χωρις να νιωσω οτι βιαζοταν. Η καθε περιοχη ειχε τη κλιμακωση της και μετα απο τη καθε μια συνεχιζε παρακατω. Ο σχεδιασμος των εχθρων, με λιγες εξαιρεσεις, ηταν πανεξυπνος. Ειδικα οι Regenerators ειναι υποδειγμα enemy design. Τα bosses ηταν ικανοποιητικα, ωστοσο ηταν και καποια, που αισθανθηκα οτι δεν ταιριαζαν καθολου στο υφος του παιχνιδιου. Επισης, το RE4 ειναι το πρωτο Resident Evil απ'οσα εχω παιξει που εχει shop. Το βρηκα μια σχετικα συμπαθητικη προσθηκη που σου εδινε αρκετες επιλογες στα οπλα προκειμενου να τροποποιησεις εως ενα βαθμο το gameplay φερνοντας το στα δικα σου μετρα. Ισως ομως να μπορουσαν να το υλοποιησουν καπως καλυτερα. Ο Merchant εμφανιζοταν στα ποιο ακυρα σημεια με τις μπλε φωτιες του, μαζι με μια γραφομηχανη για save και απλα περιμενε να του μιλησεις. Ηταν σαν να σε ακολουθουσε συνεχως και με το που τελειωνε μια περιοχη ή ενα boss, τσουπ! Εμφανιζοταν σε μια γωνιτσα. Μια λεπτομερεια που μου αρεσε πολυ ηταν οτι το παιχνιδι ειχε απο την αρχη το laser sight ως προεπιλογη σε ολα τα οπλα και οτι ποτε δεν υπηρξε crosshair. Μπορει να φαινεται ασημαντο, αλλα αυτη η λεπτομερεια αυξησε κατα πολυ το immersion. Η Ashley ως mechanic δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα. Λειτουργουσε αψεγαδιαστα και ηταν μια ακομα πτυχη του gameplay που σε κρατουσε σε εγρηγορση.

Οσο και να μου αρεσε ομως το μεγαλυτερο κομματι του παιχνιδιου, ηταν και καποια σημεια δρασης τα οποια δεν ταιριαζαν καθολου με το υπολοιπο συνολο.
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Γενικα γνωριζω την ολη ιστορια γυρω απο το παιχνιδι. Οτι αυτο ηταν δηλαδη που ξεκινησε τον διχασμο του fanbase. Και εως ενα σημειο το καταλαβαινω. Για να ειμαι ειλικρινης, παρολο που το απολαυσα πραγματικα ως παιχνιδι, ομολογω οτι και εγω θα το προτιμουσα με καπως λιγοτερη δραση και περισσοτερο ψαξιμο και γριφους, το οποιο ηταν μακραν το πιο αδυναμο σημειο του. Ολοι οι γριφοι φανηκαν προχειροδουλεμενοι και υπερβολικα απλοι. Και για αυτο ακριβως το λογο το Remake του 2 ειναι το αγαπημενο μου της σειρας μεχρι τωρα. Το να σταματας καθε τρεις και λιγο για να σκεφτεις τον επομενο σου προορισμο και το επομενο πραγμα που θα λυσεις, ενω αποφευγωντας ταυτοχρονα τον αξιαγαπητο κυριο με τη καπαρντινα, το βρηκα ακρως εθιστικο.

Ως συνολο ομως, προκειται για μια υπερπληρης παιχνιδαρα με αποκορυφωμα το gameplay και το pacing. Απλα ειχε ενα κλικ περισσοτερη δραση απ'οση θα ηθελα. Το γεγονος οτι το Village ειναι εμπευσμενο απο το 4 μονο καλο μπορει να ειναι.

Επομενο στη σειρα ειναι το Origins Collection με Resident Evil Remake. Το συγκεκριμενο παιχνιδι το ειχα αγορασει περσυ στο Switch και ασχοληθηκα αρκετα, αλλα επειδη δεν ειχα χρονο το αφησα. Τωρα ομως ηρθε η στιγμη να το τιμησω οπως του αξιζει.
Last Edit: 2 weeks 1 day ago by Teo_.
The following user(s) said Thank You: simovitch123

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 1 week 3 days ago #11412

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • 0110100110er
Τελείωσα το Last Day Of June.

Είναι ένα πανέμορφο indie εξ Ιταλίας προερχόμενο.

Έχει γίνει κλισέ να εκθειάζει κανείς το art direction σε διάφορα indie που τολμούν να πειραματιστούν, αλλά πραγματικά εδώ οι δημιουργοί μεγαλούργησαν. Στερούμαι των καλλιτεχνικών γνώσεων για να περιγράψω τον σχεδιασμό των γραφικών, αλλά είναι ένα φοβερό κατασκεύασμα σαν 3D πίνακας ζωγραφικής, ίσως cel shaded, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Ο σχεδιασμός τον χαρακτήρων που δεν έχουν μάτια και στόμα μου θύμισε ένα adventure απο τα βάθη των 90’s το The Dark Eye που αναπαριστούσε διάφορες ιστορίες του Poe.

Στο gameplay μου θύμισε το συγχωρεμένο Shadow Of Memories όπου ο παίκτης καλείται να ξαναζήσει σκηνικά απο το παρελθόν σε μια προσπάθεια να αλλάξει την ροη της ιστορίας.
Εδώ βέβαια όλα περιορίζονται σε μικρή κλίμακα, καθώς το παιχνίδι έχει διάρκεια όσο μια ταινία, κάτι που ταιριάζει απόλυτα στην ιστορία του και λειτουργεί θετικά εντέλει.

Χάρμα οφθαλμών, πολύ συγκινητικό και οικονομικό στην αφήγηση, δεν νοείται κάποιος λάτρης των indie να μην το παίξει...