TOPIC: Τι παίζω αυτόν τον καιρό;

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 5 months 2 weeks ago #11329

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 10
Τέλος το Wargroove. Εξαιρετικό όπως έγραψα και πιο πάνω απο πλευράς gameplay αν και μου πήρε πολύ περισσότερες μέρες να το τερματίσω απο οτι υπολόγιζα λόγω της δυσκολίας του. Με έπιασε και εμένα εμμονή να βγάλω όλα τα επίπεδα στο ´S´ και τα κατάφερα μετά βίας.
Είναι παιχνίδι που απαιτεί επένδυση και προσοχή απο τον παίκτη, δεν είναι παίξε γέλασε!
Προτείνεται με κλειστά μάτια στους fans του Advance Wars και των strategy γενικοτερα.
Η Nintendo θα έπρεπε να συνεργαστεί με την Chuclefish, θα εκαναν φοβερά πράγματα μαζί!
The administrator has disabled public write access.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 5 months 2 days ago #11330

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
Μόλις τελείωσα για δεύτερη φορά (απανωτά) το Inside. Ενώ το Limbo πρέπει να το έχω τελειώσει δεκάδες φορές, το Inside το είχα ψηλά στην λίστα μου αλλά λόγω συγκυριών δεν το είχα παίξει μέχρι τώρα. Αν και μοιράζονται πολλά κοινά στοιχεία, θεωρώ οτι πρόκειται για πολύ ανώτερο δημιούργημα απο τον προκάτοχο του.
Εκτός απο το τεχνικό κομμάτι, αυτή η ικανότητα της Playdead να δημιουργεί μια ενδιαφέρουσα ιστορία μόνο μέσω του narrative, θεωρώντας οτι ο παίκτης είναι αρκετά έξυπνος ώστε να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, με κάνει να της βγάζω το καπέλο. Χωρίς ιδιαίτερες εξηγήσεις και χωρίς ούτε μια γραμμή διαλόγου, καλείσαι να ενώσεις τις γραμμές και να αναπτύξεις τις θεωρίες σου για τα απίστευτα πράγματα που εξελίσσονται στο παιχνίδι. Το ίδιο συνέβαινε και στο Limbo, απλώς εδώ γίνεται σε πολυ μεγαλύτερο βαθμό.
Εξαιρετική περίπτωση, θα έπρεπε η βιομηχανία να μελετήσει πολύ προσεκτικά το μοτίβο εξιστόρησης που χρησιμοποιεί η Playdead.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 5 months 2 days ago #11331

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 996
Gunslinger wrote:
Μόλις τελείωσα για δεύτερη φορά (απανωτά) το Inside. Ενώ το Limbo πρέπει να το έχω τελειώσει δεκάδες φορές, το Inside το είχα ψηλά στην λίστα μου αλλά λόγω συγκυριών δεν το είχα παίξει μέχρι τώρα. Αν και μοιράζονται πολλά κοινά στοιχεία, θεωρώ οτι πρόκειται για πολύ ανώτερο δημιούργημα απο τον προκάτοχο του.
Εκτός απο το τεχνικό κομμάτι, αυτή η ικανότητα της Playdead να δημιουργεί μια ενδιαφέρουσα ιστορία μόνο μέσω του narrative, θεωρώντας οτι ο παίκτης είναι αρκετά έξυπνος ώστε να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, με κάνει να της βγάζω το καπέλο. Χωρίς ιδιαίτερες εξηγήσεις και χωρίς ούτε μια γραμμή διαλόγου, καλείσαι να ενώσεις τις γραμμές και να αναπτύξεις τις θεωρίες σου για τα απίστευτα πράγματα που εξελίσσονται στο παιχνίδι. Το ίδιο συνέβαινε και στο Limbo, απλώς εδώ γίνεται σε πολυ μεγαλύτερο βαθμό.
Εξαιρετική περίπτωση, θα έπρεπε η βιομηχανία να μελετήσει πολύ προσεκτικά το μοτίβο εξιστόρησης που χρησιμοποιεί η Playdead.
Συμφωνώ απόλυτα, ο τρόπος που η Playdead (και ο Ueda) αφηγούνται και λένε μια ιστορία είναι υποδειγματικός.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 5 months 1 day ago #11332

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
Τελείωσα επίσης για δεύτερη φορά απανωτά (new game plus) το remaster του The Last Of Us στο PS4.
Έχοντας κάνει φύλλο και φτερό το παιχνίδι στο PS3, οι επιλογές του remaster στα γραφικά με ικανοποίησαν αρκετά.
Τα 30 FPS με υψηλή ανάλυση δεν είναι άσχημα εξαιτίας της «βαριάς» κίνησης των χαρακτήρων στις μαχες.

Ως παιχνίδι δεν έχω να σχολιάσω κάτι πρωτότυπο που δεν έχει γραφτεί ήδη. Άριστη παρουσίαση των χαρακτήρων και των μεταξύ τους σχέσεων, το ίδιο ισχύει επίσης και για τον κόσμο του παιχνιδιού. Εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα και από την ροή των εξελίξεων. Άν και το παιχνίδι είναι γεμάτο κλισέ που βρίσκει κανείς σε κάθε post apocalyptic ιστορία, παρόλα αυτά ο τρόπος που έρχονται οι πρωταγωνιστές σε επαφή με όλο αυτό το ποτ πουρί καταστάσεων και χαρακτήρων δίνει στον παίκτη μια άκρως χορταστική εμπειρία. Επίσης με ικανοποίησε και το stealth σύστημα, αν και έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με το gunplay η αίσθηση του οποίου πάσχει μέχρι να αναβαθμιστούν οι ικανότητες του Joel.

Αν και οι σκοτεινές ιστορίες χαρακτήρων είναι οι αγαπημένες μου, προσωπικά (και απορώ με τον εαυτό μου που το λέω) δεν θεωρώ ότι το The Last Of Us είναι το magnum opus της Naughty Dog. Τουλάχιστον όχι ακόμα με μόνο ένα παιχνίδι στο franchise. Αλλά πρόκειται αναμφισβήτητα για ιστορικής σημασίας αριστούργημα της βιομηχανίας. Όσοι το έχετε παίξει σίγουρα θα θυμάστε την σκηνή με τις καμηλοπαρδάλεις. Τόσο απλή, χωρίς την παραμικρή φανφάρα αλλά τόσο τεράστια σε σημαντικότητα. Τα συναισθήματα που μου δημιούργησε για την έννοια της ύπαρξης του καλού και της ελπίδας ακόμα και όταν η ανθρωπότητα αλλά και η ίδια η φύση (μέσω του μύκητα) έχουν φτάσει στο χειρότερο σημείο τους, προσωπικά με έχουν «κλείσει» συνολικά και δια πάντως σαν φαν του είδους της μεταποκαλυπτικής μυθοπλασίας. Από εκεί και πέρα εύχομαι τα καλύτερα στο franchise (αν και αυτά που έχω δεί δεν με χαροποιούν καθόλου και οι ελπίδες μου έχουν εξανεμιστεί εντελώς) αλλά ότι και να γίνει, νομίζω ότι αυτό που ήθελα από το The Last Of Us το έχω πάρει ήδη και επιλέγω να μείνω σε αυτό.
Last Edit: 5 months 1 day ago by Gunslinger.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 4 months 3 weeks ago #11333

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
Τελείωσα διεκπεραιωτικά το Escape Plan στο PS4.
Ενώ το παιχνίδι εντυπωσιάζει από πλευράς art direction όπως κάθε indie που σέβεται τον εαυτό του,
στον τομέα του gameplay πρέπει να έχει χαθεί κάτι στην μετάφραση από το Vita. Οι μηχανισμοί που -υποθέτω- ότι θα λειτουργούν άψογα σε touchscreen, έχουν μεταφερθεί εντελώς άτσαλα στο DualShock. Μου κάνει εντύπωση πως το συγκεκριμένο δεν βγήκε ποτέ στα κινητά καθώς είναι ξεκάθαρα παιχνίδι για handheld συσκευές.
Θα το πρότεινα μόνο σε πολύ καμένους fans της ασπρόμαυρης αισθητικής εφόσον έχουν επενδύσει πρώτα στο Darq και το Winterbottom που είναι πολύ καλύτερες εναλλακτικές σε αυτό το στιλ.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 4 months 3 weeks ago #11334

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 310
Μιας και πλησιάζουμε στο τέλος της γενιάς, ο,τι παίζω απο δω και μπρός θα πρέπει να είναι χρυσός. Δε γινοταν λοιπόν να μην πιάσω στα χέρια μου το παιχνίδι που είναι κορυφή σε όλες τις λίστες για το ps4. Για μένα είναι το bloodborne βέβαια αλλά τέλος πάντων γούστα είναι αυτά.

God of War λοιπόν. Έχοντας φτιάξει PCαρα που τρέχει τα πάντα νερό στα ultra 1080p, έχοντας παίξει Uncharted 4 και γενικότερα έχοντας δει ο,τι εχει να προσφέρει η γενιά, ομολογό οτι μου έπεσε το σαγόνι με τα γραφικά που είδα. Δεν ξέρω τι κάνουν με τα exclusive ρε γαμώτο. Sony και Nintendo με κάνουν να ερωτεύομαι τις κονσόλες τους ξανα και ξανά ύστερα απο τόσα χρόνια.
Αρχικά ξενέρωσα με το παιχνίδι που δεν είναι κλασικό god of war αλλα σιγά σιγά σου δείχνει τις δοντάρες του. Απίστευτο Art Direction, απίστευτη ατμόσφερα, βαθύ gameplay, story πολλά υποσχόμενο, κόσμος πολύ καλά δεμένος. Γενικά είναι ένα game με συνοχή. Πολυπλοκότητα που ξέρει να τη διαχειρίζεται. Σου δημιουργεί ευχάριστα gaming sessions.
Ανυπομονώ λοιπόν να δω τη συνέχεια.

Όπως είπα παραπάνω κυνηγάω τα διαμάντια που δεν έχω παίξει απο τη γενιά. Σκεφτόμουν για επόμενο το Witcher3. Τι άλλο έχετε να μου προτείνετε?
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 4 months 3 weeks ago #11335

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2358
GrayFox46 wrote:
Μιας και πλησιάζουμε στο τέλος της γενιάς, ο,τι παίζω απο δω και μπρός θα πρέπει να είναι χρυσός. Δε γινοταν λοιπόν να μην πιάσω στα χέρια μου το παιχνίδι που είναι κορυφή σε όλες τις λίστες για το ps4. Για μένα είναι το bloodborne βέβαια αλλά τέλος πάντων γούστα είναι αυτά.

God of War λοιπόν. Έχοντας φτιάξει PCαρα που τρέχει τα πάντα νερό στα ultra 1080p, έχοντας παίξει Uncharted 4 και γενικότερα έχοντας δει ο,τι εχει να προσφέρει η γενιά, ομολογό οτι μου έπεσε το σαγόνι με τα γραφικά που είδα. Δεν ξέρω τι κάνουν με τα exclusive ρε γαμώτο. Sony και Nintendo με κάνουν να ερωτεύομαι τις κονσόλες τους ξανα και ξανά ύστερα απο τόσα χρόνια.
Αρχικά ξενέρωσα με το παιχνίδι που δεν είναι κλασικό god of war αλλα σιγά σιγά σου δείχνει τις δοντάρες του. Απίστευτο Art Direction, απίστευτη ατμόσφερα, βαθύ gameplay, story πολλά υποσχόμενο, κόσμος πολύ καλά δεμένος. Γενικά είναι ένα game με συνοχή. Πολυπλοκότητα που ξέρει να τη διαχειρίζεται. Σου δημιουργεί ευχάριστα gaming sessions.
Ανυπομονώ λοιπόν να δω τη συνέχεια.

Όπως είπα παραπάνω κυνηγάω τα διαμάντια που δεν έχω παίξει απο τη γενιά. Σκεφτόμουν για επόμενο το Witcher3. Τι άλλο έχετε να μου προτείνετε?

Ε πες μας τι δεν έχεις παίξει Ιάσονα για να ξέρουμε τι να προτείνουμε χαχα...

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 4 months 3 weeks ago #11336

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
To point είναι να μου προτείνεις κατι που έπαιξες σε αυτή τη γενιά και το θεωρείς must play. Το ξέρω είναι πολλά αλλά εντάξει τα 2 3 που σου έκατσαν στο μυαλό ρε παιδί μου αρκούν. Ετσι ώστε να βγάλουμε χρυσό!
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 4 months 3 weeks ago #11337

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 266
GrayFox46 wrote:
To point είναι να μου προτείνεις κατι που έπαιξες σε αυτή τη γενιά και το θεωρείς must play. Το ξέρω είναι πολλά αλλά εντάξει τα 2 3 που σου έκατσαν στο μυαλό ρε παιδί μου αρκούν. Ετσι ώστε να βγάλουμε χρυσό!

persona 5, yakuza, detroit become human, nier automata, horizon zero dawn.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 4 months 3 weeks ago #11338

• simovitch123
  • Unboxholic
marius_octavus wrote:
GrayFox46 wrote:

persona 5, yakuza, detroit become human, nier automata, horizon zero dawn.
Συμφωνώ με όλα αυτά (persona, yakuza, nier είναι μάλλον στα τοπ 10 της γενιάς για μένα) και θα προσθέσω Hollow Knight που είναι ίσως το πιο Value for Money videogame όλων των εποχών, Resident Evil 2/7, DMC5, Life is Strange, Titanfall 2 (απίστευτο campaign) και από τα διαμαντάκια προτείνω Salt and Sanctuary, Soma, Firewatch και Inside. (υπάρχουν βασικά υπερβολικά πολλές παιχνιδάρες από indies, που δεν ξέρεις τι να πρωτοπαίξεις χαχαχα)

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 4 months 3 weeks ago #11339

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Άσε Σίμο τα indie έχουν ξεφύγει. Με το Switch τα απολαμβάνω! Και μάλιστα το Hollow Knight ηταν το πρώτο game που έπαιξα στην κονσόλα.
Το ωραίο είναι οτι σου προσφέρουν τόσο ξεχωριστές εμπειρίες!

Persona θα το έψηνα πολύ αλλα είναι τόοοσο μεγάλο...
Detroit θα το παίξω κάποια στιγμή το έχω στο PS plus
Και Resident 2 θα το παίξω με τον ξαδερφό μου το καλοκαίρι ;)

Απο indie να προτείνω και γω το Wargroove για όσους τους αρέσουν τέτοιου είδους games

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 4 months 3 weeks ago #11340

• simovitch123
  • Unboxholic
GrayFox46 wrote:
Άσε Σίμο τα indie έχουν ξεφύγει. Με το Switch τα απολαμβάνω! Και μάλιστα το Hollow Knight ηταν το πρώτο game που έπαιξα στην κονσόλα.
Το ωραίο είναι οτι σου προσφέρουν τόσο ξεχωριστές εμπειρίες!

Persona θα το έψηνα πολύ αλλα είναι τόοοσο μεγάλο...
Detroit θα το παίξω κάποια στιγμή το έχω στο PS plus
Και Resident 2 θα το παίξω με τον ξαδερφό μου το καλοκαίρι ;)

Απο indie να προτείνω και γω το Wargroove για όσους τους αρέσουν τέτοιου είδους games
Εντάξει μωρε σιγά, μόνο 120 ώρες μου πήρε εμένα :sexy:(aka όλο το καλοκαίρι). Πάντως ειδικά για όσους γουστάρουν Ιαπωνία και anime είναι το απόλυτο στιλάτο/edgy/ γαμάτο Videogame. Γουστάρεις και Jojo που έχει επηρεάσει αρκετά τα Persona οπότε θα το λατρέψεις!