TOPIC: Τι παίζω αυτόν τον καιρό;

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 4 weeks ago #11305

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 7
Μόλις τελείωσα το Frostpunk το οποίο είχα σταμπάρει εδώ και καιρό, περισσότερο λόγω art direction καθώς δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με strategy (εκτός αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι). Οπτικά και τεχνικά δέν με απογοήτευσε καθόλου. Η όλη φάση μου θύμισε το αγαπημένο Snowpiercer μαζί με μία γερή δόση βικτωριανής/ντικενσιανής σαπίλας και παρακμής. Όλο αυτό το ασφυκτικό σκηνικό έρχεται και δένει με το εξίσου αγχωτικό gameplay, καθώς το παιχνίδι είναι πολύ απαιτητικό.
Δέν ξέρω αν είναι όντως τόσο δύσκολο ή αν οι μέτριες (και σκουριασμένες) στρατηγικές ικανότητές μου απλώς δέν επαρκούσαν. Όμως για να καταφέρω να το τερματίσω χρειάστηκε να ξεκινήσω απο την αρχή πολλές φορές προκειμένου να διορθώσω τα λάθη που έκανα στο προηγούμενο playthrough.
Άν και χωρίς αμφιβολία πρόκειται για σπουδαίο παιχνίδι, δέν θα το πρότεινα σε casual περιστασιακούς παίκτες strategy παρα μόνο σε δυνατούς μερακλήδες του είδους.
The administrator has disabled public write access.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 4 weeks ago #11306

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2355
Τελείωσα χθες το Days Gone..Το 1ο μεγάλο παιχνίδι του Bend Studio..Πέρασα πολύ καλά μαζί του...Το gameplay φέρνει κάπως σε The Last of us με τα zombies να είναι ιδιαίτερα απειλητικά και όχι απλά σάκοι του box..( και είναι και γρήγορα τα άτιμα!)...Ο οπτικος τομέας του σε σημεία είναι αρκετά εντυπωσιακός (λες και έπαιζα RDR 2 σε κάποιες φάσεις) αλλά έχει και τα bugs του ενώ το framerate όταν γεμίζει η οθόνη με τις ορδές των ζόμπι δεν είναι και πολύ σταθερό..Και μιας και είπα για τις ορδές δεν υπάρχει ποιο αγχωτικό να σε τρέχουν από πίσω εκατοντάδες στη κυριολεξία ζόμπι χαχαχα...Τα side activities ακολουθούν τη συνταγή της Ubi οπότε σε κάποια φάση μπορεί να κουράσουν..Ευτυχώς η μετακίνηση στο χάρτη γίνεται πολύ ομαλά με τη μηχανή σου ...Μου άρεσε αρκετά και το story και μου έκανε και εντύπωση το πόσο "ζωντανοί' ,"αληθινοί" μου φάνηκαν αρκετοιί χαρακτήρες..Δίνει vibes βέβαια από The last of us και The Walking dead...Σε γενικές γραμμές ναι δεν είναι τέλειο αλλά το θεωρώ πολύ τίμιο παιχνίδι και ειδικά στη τιμή που το βρίσκει κανείς τώρα θα το πρότεινα άνετα...

Σήμερα ξεκίνησα το Final Fantasy VII Remake...Καταρχάς να πω ότι απέφευγα τα trailers πέραν αυτών που βλέπαμε στις Ε3..Το demo το κατέβασα πήγα να το παίξω και τελευταία στιγμή κρατήθηκα γιατί ήθελα να το βιώσω όταν κυκλοφορούσε κανονικά...Σοκ το opening και η πρώτη ώρα στο Mako Reactor...Παρόλο που ήξερα τι θα συμβεί και πάλι ένιωθα αγωνία χαχα....Ξανα σοκ μετά στο Sector 7 ...Το gameplay ντάξη είναι θεοί αυτό το υβρίδιο που έκαναν ...Γουστάρω απίστευτα μέχρι στιγμής...
Last Edit: 2 months 4 weeks ago by ConstantinosRed.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11307

• Obiwan88
  • Pre-orderer
Λοιπον, λογικα θα "σας στειλω" αλλα με χει πιασει μια ρετρο μανια εν μεσω πανδημιας. Ξεκινησα χθες το Luigi's Mansion. Τι παιχνιδαρος!
GameThemesGR

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11308

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
20 ώρες σχεδόν στο Final Fantasy VII Remake και μπήκα στο 10o chapter...Το αγαπάω όσο δεν πάει..Έχουν κάνει πραγματικά απίστευτη δουλειά..Πολύ καλύτερο από ότι περίμενα εγώ προσωπικά...Αρχίζει και μου φεύγει ο καημός του ότι δεν είναι όλο το full στορυ μέσα και το έσπασαν σε κομμάτια..Έχουν δώσει πολύ καλύτερη υπόσταση σε κάποιους χαρακτήρες και κάποια sections τα οποίαν ήταν 5-10 λεπτά υπόθεση στο original τώρα έχουν εμπλουτιστεί τόσο πολύ ( πχ μετά που βγαίνεις έξω από το Mako Reactor 1)...
Last Edit: 2 months 3 weeks ago by ConstantinosRed.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11309

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 480
ConstantinosRed wrote:
20 ώρες σχεδόν στο Final Fantasy VII Remake και μπήκα στο 10o chapter...Το αγαπάω όσο δεν πάει..Έχουν κάνει πραγματικά απίστευτη δουλειά..Πολύ καλύτερο από ότι περίμενα εγώ προσωπικά...Αρχίζει και μου φεύγει ο καημός του ότι δεν είναι όλο το full στορυ μέσα και το έσπασαν σε κομμάτια..Έχουν δώσει πολύ καλύτερη υπόσταση σε κάποιους χαρακτήρες και κάποια sections τα οποίαν ήταν 5-10 λεπτά υπόθεση στο original τώρα έχουν εμπλουτιστεί τόσο πολύ ( πχ μετά που βγαίνεις έξω από το Mako Reactor 1)...

Όλο το remake είναι η εισαγωγή του original; μέχρι που φτάνει το story; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει και δεν θέλω να το ψάξω για να μην δω spoilers

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11310

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
KosD wrote:
ConstantinosRed wrote:

Όλο το remake είναι η εισαγωγή του original; μέχρι που φτάνει το story; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει και δεν θέλω να το ψάξω για να μην δω spoilers

Δεν το τελειώσα για να σου πω ακριβώς μέχρι που πάει αλλά από όσο ξέρω το 1ο μέρος θα νε η Midgar...Ακούγεται ότι θα νε 3 parts συνολικά χωρίς να χει επιβεβαιωθεί τίποτα..

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 2 weeks ago #11311

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
Μόλις τελείωσα το remake του Toki.

Πρόκειται φυσικά για το περιβόητο arcade με την μαιμού, απο τα πλέον διάσημα που μπορούσε να παίξει κανείς στα 80's.
Platform/shooter απο αυτά που τερματίζονται σε ένα απόγευμα, με μπόλικες δόσεις άδικης δυσκολίας, σε απόλυτη ταύτιση
με τα περισσότερα arcades της εποχής του. Το gameplay δεν έχει υποστεί την παραμικρή αλλαγή.

Αυτό που με αποσυντόνισε, είναι το νέο art direction. Είμαι σίγουρος οτι το original είχε πολύ πιο μοχθηρό design ενώ εδώ η όλη
προσέγγιση είναι πιό cartoony απο οτι θα το ήθελα.

Δέν θα το πρότεινα για κανένα λόγο παρα μόνο στούς νοσταλγούς που έπαιξαν το original στην εποχή του και θα ήθελαν να το ξαναδούν.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 2 weeks ago #11312

• Gunslinger
  • Gunslinger's Avatar
  • Pre-orderer
Παράλληλα έχω ξεκινήσει για τα καλά το Antichamber.

Πρόκειται για πολυβραβευμένο indie puzzle game πρώτου προσώπου, φτιαγμένο εξ ολοκλήρου απο ένα άτομο.
Φροντισμένο παιχνίδι με εξυπνότατα puzzles αλλά περίμενα οτι θα μου άρεσε πολύ περισσότερο.
Κάπου με χάνει και αυτό στο art direction, πολύ μίνιμαλ με πινελιές neon, ελαφρώς βαρετό αλλά περιμένω να δώ που το
πάει για να το κρίνω στο τέλος.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 2 weeks ago #11313

• ConstantinosRed
  • Unboxholic
Τελείωσα χθες το Final Fantasy 7 Remake μετά από 40 κάτι ώρες....Απίστευτη εμπειρία στο σύνολο της....Έχουν κάνει φοβερή δουλειά στους περισσότερους τομείς..Η απεικόνιση της Midgar κόβει τη ανάσα ειδικά αν έχεις παίξει και το original τα συναισθήματα ξεφεύγουν...Οι χαρακτήρες στο Remake είναι καλύτεροι από ποτέ και αυτό ισχύει από το ποιο secondary character μέχρι και στον ίδιο τον Cloud...Το σύστημα μάχης προσωπικά εμένα με κέρδισε κατευθείαν..Έχω ακούσει ότι κούρασε κάποιους αλλά η αλήθεια έιναι ότι είδα από αρκετά streams ότι αρκετοί δεν παίζουν και με το ποιο σωστό τρόπο.Καταρχάς το ποιο βασικό είναι να αλλάζεις συνέχεια χαρακτήρες και να μην μένεις με τον ίδιο..Επίσης ο κάθες εχθρός έχει κάποιες συγκεκριμένες αδυναμίες που σου κάνουν αρκετά ποιο εύκολη τη ζωή...

Για το soundtrack τώρα ντάξη οι τύποι έδωσαν ρεσιτάλ..Παλιά και νέα κομμάτια όμορφα δένουν μαζί και ενισχύουν ακόμη περισσότερο τη ατμόσφαιρά της Midgar...
Σαν παιχνίδι πάντως όπως είπε και ο Δημήτρης στο review του όντως μοιάζει ολοκληρωμένο δηλαδή δεν σε αφήνει σε cliffhanger ..Σε προετοιμάζει εννοείται για το τι έρχεται στο μέλλον αλλά οκ δεν σε αφήνει ξεκρέμαστο ,νιώθεις μια ολοκλήρωση δηλαδή όταν πέφτουν τα credits....Συμβαίνουν διάφορα παράξενα πράγματα ωστοσο στο τέλος γιαυτό και θα δείτε ότι υπάρχουν mixed feellings για το τέλος..Θα πρότεινα να μην διαβάσετε τίποτα και να το δείτε και να κρίνεται από μόνοι σας..Προσωπικά η κατεύθυνση που δείχνει να διάλεξαν να ακολουθήσουν με ιντριγκάρει άπειρα αλλά ταυτόχρονα με φοβίζει κιόλας...Για να δούμε τι μας επιφυλλάσουν στο μέλλον..

Υ.Γ:Ξέχασα να πω ότι ειδικά στο τελευταίο chapter τα fights+soundtracks+sequences+cut scenes είναι συγκλονιστηκά και δεν θα σας αφήσουν ανάσα να πάρετε χαχα.. :hellyeah:

Υ.Γ 2:Όποιος το τελείωσε ας αφήσει μια άποψη στο thread του παιχνιδιού για πως νιώθει και για διάφορες θεωρείες για το τέλος γατί θα το συζητάμε σίγουρα μέχρι να βγει το επόμενο !!
Last Edit: 2 months 2 weeks ago by ConstantinosRed.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 2 weeks ago #11314

• thanoskaram
  • Wishlister
Τερμάτισα το Subnautica.

Ήταν μια φανταστική εμπειρία, πανέμορφος, ιδιαίτερος, λίγο creepy κόσμος, μια μυστηριώδης περιπέτεια με indie αύρα αλλά με περιεχόμενο για δεκάδες ώρες χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να ασχοληθείς αναγκαστικά με όλες τις λεπτομέρειες. Είχε λίγα bugs και κάποια πράγματα στο gameplay δεν μου άρεσαν πολύ .Είχε και λίγο δυσκολία γενικά. Τέλος ,συνολικά είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος και το συστήνω ,ίδιως αν σας αρέσουν παιχνίδια survival που ξετυλίγεις σιγά σιγά ένα μυστηριώδες σενάριο όπως το the forest, το raft κ.α..

Το παιχνίδι το πήρα από το steam σε προσφορά.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 2 weeks ago #11315

• simovitch123
  • Unboxholic
  • Thank you received: 994
Τίτλοι τέλους στο Metal Gear Solid 4, το συγκλονιστικό φινάλε της σειράς που λέγεται Metal Gear. Το απόλυτο κλείσιμο μιας ιστορίας πολλών χρόνων, ενός έργου που χτίστηκε σταδιακά με τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς να οδηγούν σε αυτό και να δένουν όλα τόσο άρτια, προσφέροντας μια γερή δόση νοσταλγίας γεμάτη συγκινήσεις. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα υπέροχο Love-Letter προς όλους τους πιστούς Fans και για τον τέλειο επίλογο της ιστορίας του Solid Snake. :3Κατά την γνώμη μου, χάνεται όλη η ουσία εαν κάποιος δεν έχει παίξει όλα τα προηγούμενα κεφάλαια της σειράς, όλη η εμπειρία του MGS4 μπορεί να σε αγγίξει και να σου ''μιλήσει'' μόνο εάν έχεις δεθεί με τους χαρακτήρες και τις δυσκολίες ή τις ευχάριστες στιγμές που πέρασαν όλα αυτά τα χρόνια. Ειδικά όσον αφορά το MGS1 όταν
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Υ.Γ: Revolver Ocelot -> best character off all time! :sexy::hellyeah:
The following user(s) said Thank You: KosD

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 2 weeks ago #11316

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 305
Το mgsV το έχεις παίξει?
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM