TOPIC: Τι παίζω αυτόν τον καιρό;

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 3 months 3 weeks ago #11269

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 299
SupahMari0 wrote:
GrayFox46 wrote:
Δεν κατάλαβα. Το έχεις παίξει ξανα το DS1? Αν θες ακόμα πιο extra καλοπέραση παίξτε offline και χωρίς αναζητήσεις στο internet! Γιατί ο βασικό σου αντίπαλος στο DS1 ακόμα και για βετεράνο είναι το περιβάλλον. Στο πρώτο play through τουλάχιστον.

Εγώ οπότε έχω χρόνο λιώνω sekiro. Οι τύποι έχουν ταλέντο. Τι να λέμε. Περιμένω να δω ποτέ θα δω φόλα από την from. Μέχρι στιγμής με βγάζει και με ξανα βγάζει λαθος.
Στα του παιχνιδιού, είμαι στα πιθικια. Έπαιξα ένα μίνι Μπος με μεταλλική πανοπλία 2handed Σπάθα. Αμα οι άνθρωποι είναι καλλιτέχνες μπορούν να φτιάξουν μίνι μπος καλύτερο από τελικό Μπος άλλων παιχνιδιών. Με απλά πραγματάκια. Χωρίς φανφάρες.
Γενικά το απολαμβάνω. Είναι από τα παιχνίδια που το σκέφτεσαι και ανυπομονείς να γυρισεις οπως ολα τα παιχνιδια της from.
Praise the sun.
Μονο Bloodborne έπαιξα μέχρι τώρα οπότε ναι, πρώτη φορα. Αγόρασα Gold για το Dark Souls και δεν μπορώ να παίξω offline για τον λόγο οτι γουστάρω τρελα το online του, το subtle minimal interaction με τα μηνύματα. Το βρίσκω άρκως διασκεδαστικό και η πρώτη φορα που το βίωσα ήταν στο... Super Mario 3D World! Για PvP δεν με ενδιαφέρει δεν ασχολούμαι και ακόμα δεν μου έκαναν invade ευτυχώς. :PΕπίσης όταν σε ένα boss χάσω 7-8 φορες τότε κοιτάζω online για στρατηγικές. Ο λόγος είναι πως το παιχνίδι γίνετε δύσκολο έμμεσα, δηλαδή η μιση δυσκολία/ενόχληση είναι να πας στο boss. Είναι σαν να σου λένε "Θα κανεις respawn ακριβώς έξω από το boss αλλα κάθε φορα που θα χάνεις για να ξεκινήσεις ξανά το παιχνίδι θα πρέπει να κανεις 20 push ups 20 sit ups 20 pull ups και 20 squats.". Καταντά κουραστικό και στο τέλος δεν θα διασκεδάζω. Δεν σε αφήνει πειραματιστείς πολύ σε αυτό τον τομέα έτσι όπως είναι φτιαγμένο δυστυχώς. Θα δεχόμουν να χάσω 30 φορες μέχρι να μάθω την στρατηγική κάποιου boss φτάνει να μην πρέπει να κάνω μαραθώνα για να ξαναφτάσω εκεί. Εξάλλου ακόμα και την στρατηγική να ξέρεις αν δεν έχεις τις ικανότητες και τις σωστές αντιδράσεις τίποτα δεν γίνετε. Κατά τα αλλα το παιχνίδι το κάνω explore μονος μου, γλείφω τους τόπους και πολλές φορες κάνω παλαβομάρες και σκοτώνομε. :lol:

Παρεπιπτόντως, εσύ πως ακριβώς κρατάς το χειριστήριο? Από Bloodborne μου έβγαινε να κάνω claw grip που τελικά είναι και ο σωστότερος τρόπος απ' ότι μου είπαν και τα παιδιά στο community του παιχνιδιού (νόμιζα ήμουν σπανια περίπτωση :P), όμως το έκανα μονο εκτος μάχης και μετά έκανα switch. Σε αυτό που παίζω τώρα όμως έμαθα να παίζω με claw grip all the time και μέσα στις μάχες, από μονο του το χέρι μου γυρίζει έτσι, όμως άρχισε να με πονάει και στο τέλος θα καταλήξω με κανένα carpal tunnel και θα τρέχω, είναι πολύ αφύσικο. Λέω να πάρω extension σκανδάλες/κουμπιά για το πίσω μέρος του μοχλού για να παίξω όλα τα παιχνίδια της εταιρίας όπως πρέπει σαν άνθρωπος. Εσύ πως το παλεύεις?

Το Sekiro είναι τόσο καλο και δύσκολο όσο λένε? ’Ακουσα για ένα συγκεκριμένο optional boss... θάνατο! :pinch:Με φοβίζει λίγο ο stealth τομέας του όμως μου είπαν ότι το παιχνίδι δεν σε αναγκάζει να παίξεις έτσι.

Όχι δεν έχω δοκιμάσει να παίξω ετσι. Θα το δοκιμάσω πάντως.
Το sekiro μέχρι στιγμής είναι fromsofware εμπειρία. Η δυσκολία του μέχρι στιγμής είναι στο να μάθεις το παιχνίδι. Όπως και με τα souls. Γενικά δεν έβγαζα ποτέ μ τα Μπος με βοήθεια online οπότε μ είναι γνώριμη εμπειρία το να πηγαίνω 5 10 και 20 φορές εκεί μέχρι να το μάθω. Για την ακρίβεια το DS1 που το έπαιζα σπασμένο, οπότε no online με έκανε να το παρατήσω το παιχνίδι για κάνα δίμηνο στους smough and Ornstein. Οπότε με αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής, χωρίς να το εχω τερματίσει, έχω την εντύπωση ότι τα παράπονα ακούστηκαν είτε από κόσμο που είχε μάθει στο online μετά το δεύτερο death είτε από κόσμο που δεν είχε παίξει ξανα game της from.
Απ ότι έχω καταλάβει είσαι πολύ πιο skilled παίχτης από εμένα οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Ακόμα ένα game είναι. Αν έχεις βγάλει την τελευταία κρυφή πίστα στο 3d world, περίμενε κλάσεις κατώτερη δυσκολία χαχαχαχα

Τερμάτισε το steamworld dig στο switch. Πολύ ωραίο metroidvania. Ιδιαίτερο, με δικό του χαρακτήρα. Μου άρεσε τόσο που στα καπάκια πήρα το steamworld heist το οποίο φαίνεται πιο ολοκληρωμένη εμπειρία απ όσο έπαιξα. Γενικά δώστε ευκαιρία σε αυτήν την εταιρία. Κάνει πολύ καλές δουλειές απ ότι φαίνεται.
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM
Last Edit: 3 months 3 weeks ago by GrayFox46.
The administrator has disabled public write access.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 3 months 2 weeks ago #11270

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2343
Τελείωσα πριν μια εβδομάδα περίπου το Dragon Ball Z :Kakarot..Έπαιξα περίπου 40 ώρες πάνω κάτω...Πέρασα καλά αλλά ντάξη σαν παιχνίδι εννοειται πως έχει αρκετές ατέλειες...Το presentation του story ήταν καλό με κάποια πολύ ωραία cutcsenes ωστόσο έκοψαν κάποιες πολύ σημαντικές σκηνές όπως πχ το final flash του Vegeta και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...Μακάρι στο μέλλον να δούμε κάτι παρόμοιο αλλά να καλύπτει το story του Original Dragon Ball.....

Προχθές ξεκίνησα και το Yakuza 3 από το Yakuza Collection που βγήκε στο ps4...Αρχικά κυκλοφόρησε το 2009 και μπορώ να πω ότι στέκεται μια χαρά..Βοήθησε εννοείται και το φρεσκάρισμα που του έκαναν στο Remaster..Τρέχει πολύ καλά στα 60 FPS και τα loading times είναι πολύ μικρά.. Σαν παιχνίδι Yakuza τωρα μου αρέσει αρκετά μέχρι στιγμής..Το story κλασσικά έχει πολύ ενδιαφέρον...

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 3 months 1 week ago #11271

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 262
χθες τελείωσα το links awakening στο switch. από τα πιο όμορφα παιχνίδια που έχω παίξει και ίσως το πιο αγαπημένο μου zelda. πολύ ωραίο παιχνίδι

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 3 months 6 days ago #11272

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Τερματισα το sekiro επιτέλους και ετσι έκλεισα το κενό που είχα στις fromsoftware τα παιχνιδια. Αρχικα δεν μπηκα πολυ ορεξατος γιατι ειχα καιρο να παιξω κατι δυσκολο και ακουγα τον ολο ντορο με την υπερβολικη δυσκολια του παιχνιδιου.
Προσωπικά μου φάνηκε κλασσική δυσκολία των souls παιχνιδιών. Ναι ήταν κάτι καινούριο αλλά ταυτόχρονα ακριβώς επειδή καινούριοι οι μηχανισμοί και προφανέστατα πολύ ωραίοι πορωτικοι και καλοί, σε προκαλούσε να παίξεις για να μάθεις. Τη μεγαλύτερη δυσκολία στο early game την συνάντησα στον seven spear στo σπιτι που συναντάς για πρώτη φορά τον kuro. Το επαιξα δεν ξερω και τη πόσες φορές αυτό το mini boss αλλά με βοήθησε να μάθω το game. Μετά από αυτόν, οποιοδήποτε ανθρωπόμορφo boss μου φάνηκε σχετικά εύκολο παρ' όλο που ήταν πιο δύσκολα γιατί έμαθα τους μηχανισμούς. Πριν από αυτον έβγαζα τα bossakia κακήν κακώς. Επικρατούσε μια αναρχία στο gameplay. Μετά οι επόμενες ΣΗΜΑΝΤΙΚΈΣ δυσκολίες που έχασα το μέτρημα στα deaths ήταν ο demons of hatred και το τελευταίο boss. Demons of hatred ok ήταν optional. Το τελευταίο boss όμως πιστεύω πως το έβαλαν επειδή το game αφ ενός ήταν μικρό και αφ ετέρου γιατί δεν είχαν σκοπό να βγάλουν dlc. Τόσα phases, τόση πολυπλοκότητα και δυσκολία ταίριαζε στα dlc βάση ιστορικού της εταιρίας που είναι για τους πιστούς.
Γενικά πιστεύω ότι έφαγε τζάμπα ξύλο για την δυσκολία του. Αν παρει γραμμή τι σου ζηταει το παιχνίδι, το κύριο game βγαίνει νερό. Μην κοροϊδευόμαστε. Σε κάποια boss σπαμαρεις την άμυνα και κάνεις deflect στα τυφλά. Χωρίς να ξερεις τι κάνει το boss. Οι περιοχές έχουν δύσκολα σημεία αλλά δεν είναι σαν τα souls που ντε και καλά πρέπει να τα ψάξεις όλα και να σκοτώσεις τους πάντες. Τα item που βρίσκεις από ένα σημείο και έπειτα είναι συγκεκριμενα και τα βρίσκεις σε αφθονία και δεν υπάρχουν οι τρελές κρυφές περιοχές για να τα ξεψαχνισεις. Μπορεις απλά να κανεις ενα run σε κάποια σημεία για να ελέγξεις. Οπου ειχε headless προσωπικα προσπερναγα. Μου φανηκαν αδιάφοροι και απ ότι είδα δεν κερδίζω κάτι σημαντικό για να τους βγάλω. Αν υπήρχε μόνο Ένας, θα με έτρωγε μεσα μου ότι τερμάτισαν το game χωρίς να τον σκοτώσω. Αυτή είναι η διαφορά του με τα souls. Είναι ένας αντίπαλος αν θες για να λιώσεις και όχι για να μάθεις ή να αποκτήσεις κάτι έστω ικανοποίηση.

Πολλά έγραψα. Το game τα σπάει. Έχει σφραγίδα fromesoftware και ανεβαίνει εκεί ψηλά με τα αδέρφια του. Τώρα με ψήνει κάνα play through ακόμα για τα υπόλοιπα endings και bossakia που δεν είδα. Πιστεύω θα βγει πολύ πιο εύκολα.

Ύ.γ. με δυσκόλεψε πολύ και ο πίθηκος και ξενέρωσα απίστευτα όταν έπρεπε στα καπάκια να τον παίξω πάλι με συνοδεία. Δεν χρειαζόταν!!!
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11273

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Τερμάτισα το Hellblade. Μιλάμε για αριστούργημα! Μοναδικό στο είδος του. Είναι η απόδειξη του οτι τα παιχνίδια μπορούν να θεωρηθούν τέχνη. Μπορούν να προσφέρουν συναισθήματα με μοναδκό τρόπο που κανένα άλλο μέσο δεν μπορεί να καταφέρει. Προσωπικά συνδέθηκα απίστευτα πολύ καθώς έχω δικό μου άνθρωπο που πάσχει απο αλτσχάιμερ. Μπορεί να μην συνδέονται άμεσα με τη σχιζοφρένια, αλλα είναι και αυτό μια διανοητική πάθηση. Είναι πολύ σκληρό να βλέπεις τον γονιό σου μέρα με τη μέρα να αλλάζει και να στο θυμίζει αυτό καθημερινά με νέα συμπτώματα. Να χάνει ενδιαφέρον για οτιδήποτε αγαπάει. Να βλέπεις οτι δεν μπορεί ο έξω κόσμος να τον αντιληφθει και το ανάποδο. Να χάνεται μέρα με τη μέρα η επικοινονία και να κλείνεται στις σκέψεις του. Το καταλαβαίνω οτι αμα δεν το ζήσεις δεν μπορείς να αντιληφθείς πως επιρρεάζουν αυτές οι νόσοι τους ίδιους τους ασθαινείς και αυτούς που φροντίζουν για αυτους. Το Hellblade έχει κάνει μια υπερβολικά καλή προσπάθεια αναπαράστασης της μάχης που δίνουν αυτά τα άτομα με τα προβήματά τους. Καλό θα ήταν να τη στηρίξεται.

Πραγματικά αφου έχεις παίξει όλο το παιχνίδι και φτάνεις στην τελική μάχη τα συναισθήματα φτάνουν σε άλλα επίπεδα.
Last Edit: 2 months 3 weeks ago by GrayFox46.
The following user(s) said Thank You: thanoskaram

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11274

• The_monster
  • The_monster's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 134
Τέλειωσα το εκπληκτικό A plague tale of Innocence. Φοβερή ατμόσφαιρα και ιστορία. Το λάτρεψα.
Τώρα ασχολούμαι για πρώτη φορά με την σειρά Yakuza παίζοντας το 0. Μου φαίνεται πολύ εθιστικό ενώ ήδη έχω λατρέψει χαρακτήρες. Μου αρέσει επίσης πολύ και το gameplay.
The following user(s) said Thank You: ConstantinosRed

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11275

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 231
Τελειωσα που λέτε Dark Souls Remastered... Πήρα και όλα τα achievements. Ok, απογοητεύτηκα δυστυχώς. Έπρεπε να περιμένω ότι τα προβλήματα που βρήκα στο Bloodborne θα υπάρχουν και εδώ αλλα πιο έντονα. Ένα παιχνίδι πολύ λιγότερο polished από μια σχετικά νέα FromSoftware τότε, makes sense. Δεν θέλω να γράψω πολλά. Να πω ότι θέρισα τα πάντα στο παιχνίδι πολύ εύκολα, τα περισσότερα bosses με την μια τα έβγαλα. Το PvP του το βρήκα απίστευτα προβληματικό όπως και διαφορα αλλα θέματα που έχει (camera για παράδειγμα). Τελοσπάντων, δεν μετάνιωσα που το τελειωσα αλλα μετάνιωσα που πήρα όλα τα achievements. Είμαι επιφυλακτικός να δοκιμάσω DS2, ίσος απλά το τελειώσω στο μακρινό μέλλον. Ελπίζω να έχω πολύ καλύτερη εμπειρία με DS3 και Sekiro. Λογάριαζα να ασχοληθώ με Demon's Souls αλλα πλέον δεν είναι καν θέμα προς συζήτηση.

Τώρα απλά θα ηρεμήσω και θα περιμένω το REmake 3.

GrayFox46 wrote:
Όχι δεν έχω δοκιμάσει να παίξω ετσι. Θα το δοκιμάσω πάντως.
Το sekiro μέχρι στιγμής είναι fromsofware εμπειρία. Η δυσκολία του μέχρι στιγμής είναι στο να μάθεις το παιχνίδι. Όπως και με τα souls. Γενικά δεν έβγαζα ποτέ μ τα Μπος με βοήθεια online οπότε μ είναι γνώριμη εμπειρία το να πηγαίνω 5 10 και 20 φορές εκεί μέχρι να το μάθω. Για την ακρίβεια το DS1 που το έπαιζα σπασμένο, οπότε no online με έκανε να το παρατήσω το παιχνίδι για κάνα δίμηνο στους smough and Ornstein. Οπότε με αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής, χωρίς να το εχω τερματίσει, έχω την εντύπωση ότι τα παράπονα ακούστηκαν είτε από κόσμο που είχε μάθει στο online μετά το δεύτερο death είτε από κόσμο που δεν είχε παίξει ξανα game της from.
Απ ότι έχω καταλάβει είσαι πολύ πιο skilled παίχτης από εμένα οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Ακόμα ένα game είναι. Αν έχεις βγάλει την τελευταία κρυφή πίστα στο 3d world, περίμενε κλάσεις κατώτερη δυσκολία χαχαχαχα

Τερμάτισε το steamworld dig στο switch. Πολύ ωραίο metroidvania. Ιδιαίτερο, με δικό του χαρακτήρα. Μου άρεσε τόσο που στα καπάκια πήρα το steamworld heist το οποίο φαίνεται πιο ολοκληρωμένη εμπειρία απ όσο έπαιξα. Γενικά δώστε ευκαιρία σε αυτήν την εταιρία. Κάνει πολύ καλές δουλειές απ ότι φαίνεται.
Χαχαχα φιλε οι Ornstein and Smough είναι το μοναδικό boss στο παιχνίδι που με σκότωσε καμια 25ριά φορες. Τα περισσότερα bosses τα έβγαλα με την μια ενώ σε κάποια έχασα το πολύ 5 φορες (2-3 συνήθως). Την πρώτη φορα που συνάντησα αυτό το δίδυμο σκότωσα πρώτα τον Ornstein και στην συνεχεια λίγο έμεινε να σκοτώσω τον Smough όμως έκανε μια κίνηση one-hit που δεν ήξερα και με έστειλε. Ok εύκολο λέω. Μετά όμως αποφάσισα να σκοτώσω πρώτα τον Smough και μετά τον Ornstein και εκεί άρχισαν τα προβλήματα! Κάποιες από τις κινήσεις του Ornstein στην δεύτερη του μορφή δεν μπορείς να τις κανεις block με ασπίδα και μένα δεν με βολεύει το dodge, όμως δέχτηκα το challenge. Ορίστε το video που τα κατάφερα:

Η καλύτερη μάχη για μένα στο παιχνίδι. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη στρατηγική, απλά παίζεις την μπάλα της ζωής σου. Ποτε λες να το ξεκινήσεις ξανά?

Δεν είναι απλά τα skills, είναι πιστεύω και το πως βολεύει κάποιον το κάθε παιχνίδι. Εγώ το DS1 το βρήκα εύκολο, ειδικά συγκριτικά με Bloodborne. Πιστεύω έχει να κάνει και με το γεγονός ότι το Bloodborne δεν είχε blocking, κάτι που το δικό μου στομάχι δεν χώνεψε εύκολα. Την τελευταία πιστα του SM3DW την έβγαλα χωρίς χρήση power ups επειδή έτσι! Έκλαψα. :(:lol:

Πάντως τα τελευταία 2 παιχνίδια που τελείωσες τα έχω στην λίστα μου. Το Hellblade είναι και στο game pass του XBOX.
Last Edit: 2 months 3 weeks ago by SupahMari0.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11276

• thanoskaram
  • Wishlister
Κάποια achivements τα πήρες με guides;

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11277

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Courier
thanoskaram wrote:
Κάποια achivements τα πήρες με guides;
Πως θα μπορούσα χωρίς guides? Σε ένα τόσο ιδιότροπο παιχνίδι με τόσα items και πράγματα να κανεις... Εδώ υπάρχει guide για το πως να κανεις απλά upgrade το όπλο σου. Τόσο περίπλοκα όλα... Πριν δω συγκεκριμένα για λίστες και guides έκανα extra πράγματα που τελικά δεν χρειάζονταν για τα achievements. :PΤα έκανα just in case όμως και έχανα χρόνο. Ακόμα και με guides όμως κάποια πράγματα μου ξέφυγαν από το μυαλό, τα ξέχασα και έπρεπε να κάνω extra κόπο για να τα πάρω. Στο τέλος έκανα λίστα για να τα θυμάμαι. Σκότωσα τους Ornstein and Smough για τρίτη φορα από μ*λακια μου, ξέχασα να κάνω κάτι πριν τελειώσω το παιχνίδι την δεύτερη φορα. :lol:

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11278

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 479
SupahMari0 wrote:
Τελειωσα που λέτε Dark Souls Remastered... Πήρα και όλα τα achievements. Ok, απογοητεύτηκα δυστυχώς. Έπρεπε να περιμένω ότι τα προβλήματα που βρήκα στο Bloodborne θα υπάρχουν και εδώ αλλα πιο έντονα. Ένα παιχνίδι πολύ λιγότερο polished από μια σχετικά νέα FromSoftware τότε, makes sense. Δεν θέλω να γράψω πολλά. Να πω ότι θέρισα τα πάντα στο παιχνίδι πολύ εύκολα, τα περισσότερα bosses με την μια τα έβγαλα. Το PvP του το βρήκα απίστευτα προβληματικό όπως και διαφορα αλλα θέματα που έχει (camera για παράδειγμα). Τελοσπάντων, δεν μετάνιωσα που το τελειωσα αλλα μετάνιωσα που πήρα όλα τα achievements. Είμαι επιφυλακτικός να δοκιμάσω DS2, ίσος απλά το τελειώσω στο μακρινό μέλλον. Ελπίζω να έχω πολύ καλύτερη εμπειρία με DS3 και Sekiro. Λογάριαζα να ασχοληθώ με Demon's Souls αλλα πλέον δεν είναι καν θέμα προς συζήτηση.

Χαχαχα φιλε οι Ornstein and Smough είναι το μοναδικό boss στο παιχνίδι που με σκότωσε καμια 25ριά φορες. Τα περισσότερα bosses τα έβγαλα με την μια ενώ σε κάποια έχασα το πολύ 5 φορες (2-3 συνήθως). Την πρώτη φορα που συνάντησα αυτό το δίδυμο σκότωσα πρώτα τον Ornstein και στην συνεχεια λίγο έμεινε να σκοτώσω τον Smough όμως έκανε μια κίνηση one-hit που δεν ήξερα και με έστειλε. Ok εύκολο λέω. Μετά όμως αποφάσισα να σκοτώσω πρώτα τον Smough και μετά τον Ornstein και εκεί άρχισαν τα προβλήματα! Κάποιες από τις κινήσεις του Ornstein στην δεύτερη του μορφή δεν μπορείς να τις κανεις block με ασπίδα και μένα δεν με βολεύει το dodge, όμως δέχτηκα το challenge. Ορίστε το video που τα κατάφερα:

Η καλύτερη μάχη για μένα στο παιχνίδι. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη στρατηγική, απλά παίζεις την μπάλα της ζωής σου. Ποτε λες να το ξεκινήσεις ξανά?

Δεν είναι απλά τα skills, είναι πιστεύω και το πως βολεύει κάποιον το κάθε παιχνίδι. Εγώ το DS1 το βρήκα εύκολο, ειδικά συγκριτικά με Bloodborne. Πιστεύω έχει να κάνει και με το γεγονός ότι το Bloodborne δεν είχε blocking, κάτι που το δικό μου στομάχι δεν χώνεψε εύκολα. Την τελευταία πιστα του SM3DW την έβγαλα χωρίς χρήση power ups επειδή έτσι! Έκλαψα. :(:lol:

Πάντως τα τελευταία 2 παιχνίδια που τελείωσες τα έχω στην λίστα μου. Το Hellblade είναι και στο game pass του XBOX.

Το item build που έχεις κάνει το είδες από κάπου;
Γενικά νομίζω είναι broken αυτός ο συνδιασμός και κάνει το παιχνίδι εύκολο σε σημείο αδικίας για τα υπόλοιπα builds.
Θυμάμαι εγώ έπαιζα τους Four Kings περίπου 4,5 ώρες!!! και μάλιστα χωρίς να βλέπω progress.
Ένας φίλος μου είπε να κάνω αυτό το build και τους έβγαλα με την 1η-2η προσπάθεια, χωρίς να κάνω καν dodge. Απλά hits, estus, άντε και κανένα block.
Ένιωσα τόσο αδικημένος και ότι έχασα όλο μου το απόγευμα που μου ήρθε να φτύσω τον Μιγιαζάκι

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11279

• SupahMari0
  • SupahMari0's Avatar
  • Courier
KosD wrote:
SupahMari0 wrote:

Το item build που έχεις κάνει το είδες από κάπου;
Γενικά νομίζω είναι broken αυτός ο συνδιασμός και κάνει το παιχνίδι εύκολο σε σημείο αδικίας για τα υπόλοιπα builds.
Θυμάμαι εγώ έπαιζα τους Four Kings περίπου 4,5 ώρες!!! και μάλιστα χωρίς να βλέπω progress.
Ένας φίλος μου είπε να κάνω αυτό το build και τους έβγαλα με την 1η-2η προσπάθεια, χωρίς να κάνω καν dodge. Απλά hits, estus, άντε και κανένα block.
Ένιωσα τόσο αδικημένος και ότι έχασα όλο μου το απόγευμα που μου ήρθε να φτύσω τον Μιγιαζάκι
Το παιχνίδι είναι γενικά άδικο και cheap, αηδιαστικά cheap σε κάποια σημεία (ακούς Bed of Chaos?). Αυτό το build όχι δεν το είδα κάπου, απλά κλασσικά προτίμησα heavy strength build και αυτά είχα αυτά έβαλα. Ευτυχώς λειτούργησε υπέρ μου. Αν δεν μου άρεσε το build δεν θα το χρησιμοποιούσα. Στο Bloodborne για παράδειγμα ένιωθα αδικημένος καθώς το strength build χωρίς καμια χρήση visceral attacks είναι κατώτερο, παρολαυτά συνέχισα να παίζω heavy επειδή μου άρεσε. Την ασπίδα που βλέπεις στο video μετά όταν δυνάμωσα την άλλαξα με Havel's Shield. Το γνωστό δαχτυλίδι Favor and Protection δεν το χρησιμοποίησα, αντίθετος βρήκα το Chloranthy ring το καλύτερο στο παιχνίδι και το πιο χρήσιμο με διαφορα. Τους Four Kings τους σκότωσα με την μια, ούτε που κατάλαβα ότι είναι boss. Γενικά πρόσεξα ο κόσμος σε αυτά τα παιχνίδια προτιμά light build και dodge. Στο Bloodborne και Sekiro να το καταλάβω, στα Dark Souls όμως γιατί? Επίσης το παιχνίδι κάνει το μεγάλο λάθος να σου δίνει ένα από τα καλύτερα όπλα (αν όχι το καλύτερο) στο παιχνίδι από την αρχή, το Zweihander. Δεν το δυνάμωσα καν full και έκανα παπάδες. Δεν το άλλαξα ούτε όταν πήρα την ουρα της Kalameet.

Δεν ξέρω αν είναι επειδή έπαιξα το Lords of the Fallen πριν από κάποιο παιχνίδι της FromSoftware όμως σε θέμα δυσκολίας το είχα βρει πιο δύσκολο από DS1.

Τι παίζω αυτόν τον καιρό; 2 months 3 weeks ago #11280

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
SupahMari0 wrote:

Ναι ναι δοκίμασε hellblade. Μικρό είναι άλλωστε.
To έπαιξα πρόσφατα πάλι το DS1 στο Switch και εβγαλα και το DLC που δεν είχα την πρώτη φορά. Ύστερα απο Demons, πολλαπλά playthrough (στα της From) σε DS2 Bloodborne DS3 LotF Dark Maus Nioh και λίγο Surge Code Vein... ε μου φάνικε πανεύκολο. Αλλά και πάλι πιστεύω επειδή ήξερα το παιχνίδι αυτό καθεαυτό. Το DS1 (χωρίς ελιτισμούς και ψώνιο, δεν το έπαιξα άλλωστε οταν βγήκε) οταν το έπαιξα ηταν η εποχή που ο κόσμος δεν ήξερε πολύ καλά να παίζει αυτά τα παιχνίδια. Είχα και εγω το ψώνιο να το πάω blind τελείως και δυσκολεύτικα πολύ. Με βοήθησαν τα παιδιά εδω στο forum και οταν ήμουν σε σημείο που το παράτησα, μετα απο καιρό είδα πως παίζεται σωστα και ξεκίνησα πάλι. Σκέψου δεν έκανα skip εχθρούς για να πάω σε ένα σημείο που ήθελα γιατι δεν το έκανα σε άλλα παιχνίδια. Είχα και την φιλοσοφία stealth επειδή αυτά έλιωνα, οπότε δεν πηγαινα γιούργια. Δεν ήξερα να γδυθώ ούτε οτι έπρεπε να ανεβάσω lvl το όπλο μου. Δεν ήξερα μέχρι και μετά τον τερματισμό και αφότου έπαιξα demons τι εστι roll. Στο Bloodborne έμαθα. Όλα αυτά το κάνουν υπερβολικά δυσκολο το παιχνίδι. Γι αυτό και έφτασα σε σημείο να το παρατήσω.

Τώρα πλέον ξέροντας τι εστί From, στο sekiro δεν ηθελα να ζήσω το ίδιο πράγμα. Οπότε ψάχτηκα για items που μπορεί να έχασα ή περιοχή για να έχω ένα πιο φυσιολογικό playthrough.

Άσχετο, αυτό που παρατήρησα με το πρόσφατό μου playthrough στο DS1, οι δυσκολίες που έχει δεν είναι τόσο στα skills αλλά σε θέματα γνώσης. Αυτό ψιλοάλλαξε στα επόμενα games με boss και mobs πανδύσκολα που τους σκάς ελάχιστο dmg.

Σε άλλα νέα, τερμάτισα το Vanquish το οποίο ηταν μια ωραία ευχάριστη λιχουδιά. Δεν το θεωρώ αδικημένο. Είναι για συγκεκριμένο κοινό και δεν έχει το βάθος των bayonetta gameplayka. Αλλά ηταν μια πολύ ωραία platinum games εμπειρία με δυνατότητες για ένα πολύ δυνατό sequel κάποια στιγμή.
Και τώρα παίζω CoD WWII. OK λιγες ώρες ευχαριστων γραφικώ :p
Και μαζί με παρέα παίζω το Ghost Recon Wildlands. Για Co Op μεχρι στιγμής το ευχαριστιέμαι.
Last Edit: 2 months 3 weeks ago by GrayFox46.