Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Εσυ,το gaming και οι "τριτοι".

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #1

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 970
Παιδια εδω και καιρο ηθελα να ανοιξω αυτο το τοπικ βεβαια δεν ειχα καλο τιτλο (οχι πως εχω τωρα :P) τελος παντων.Το τοπικ αφορα ατομα που εχεις γνωρισει προσφατα η σε περιπτωσεις που γνωρισες καποιον (για αυτο και το οι τριτοι) και οταν του ειπες οτι σου αρεσουν τα βιντεο παιχνιδια αντεδρασε περιεργα.
Πχ στο ΙΕΚ που ειμαι τωρα καποια στιγμη κοιταγα τα mail μου και ειχα ενα mail απο το φορουμ λογικα για τα καθημερινα gaming deals.Εκεινη την ωρα με ρωτησε ενας γνωστος απο ποιον ειναι και φυσικα του ειπα και λεει χααα ο μπεμπης ασχολειτε ακομα με τετοια, εγω εμεινα λιγο σκεπτομενος οτι τι;
Μετα τα 18 σταματας το gaming και αν οχι οι αλλοι που το σταματησαν σε βλεπουν σαν μπεμπη η φλωρο η και εγω δεν ξερω τι; Το αλλο που συνεβει ηταν να αναφερω οτι παιζω video games ημασταν παρεα τα παιδια δεν τα ηξερα πανω απο μηνα και γυρναει μια και λεει "Πως εσεις τα αγορια κολλατε με τετοιες βλακειες"
Ισως η κοπελα να μην εχει παιξει ποτε ισως να επαιζε παλια και τωρα να "μεγαλωσε" και να θελει να δειξει οτι ειναι οριμη αλλα απο το αν παιζεις η οχι θα φανεις οριμος;Και τωρα ριχνω το μπαλακι σε εσας, εχετε αντιμετωπησει κατι παρομοιο σας εχουν κανει "τριτοι" να σκεφτητε μηπως εχουν δικιο;Περιμενω να μοιραστειτε μαζι μου την δικια σας ιστορια και να κανουμε μια ωραια κουβεντα πανω στο θεμα αυτο. (ελπιζω να τα εγραψα οσο πιο κατανοητα μπορω κατανοητα γιατι λογο δυσλεξιας οι σκεψεις μου δεν αποτυπωνονται καλα στο "χαρτι") :)
EDIT Επισης οταν ειπα οτι θελω να παρω και PS4 η κοπελιτσα ειπε το ιδιο.
Last Edit: 3 years 7 months ago by StrikeX.
The administrator has disabled public write access.

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #2

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2005
Ευτυχως εμενα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο φιλε Νικο!!!Αυτο κυριως γιατι οι περισσοτεροι γνωστοι μου λιγο πολυ καποιο game παιζουνε.Ενως φιλου μου του ειχε φανει περιεργο μονο περσυ, που θα επερνα 360 ενω ειχα ps3.
Παρα πολυ ωραιο θρεντ παντως, περιμενω να δω απαντηεις απο ατομα που μπορει να τους ετυχε κατι τετοιο!!!

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #3

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
Captain_Zaraki wrote:
Ευτυχως εμενα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο φιλε Νικο!!!Αυτο κυριως γιατι οι περισσοτεροι γνωστοι μου λιγο πολυ καποιο game παιζουνε.Ενως φιλου μου του ειχε φανει περιεργο μονο περσυ, που θα επερνα 360 ενω ειχα ps3.
Παρα πολυ ωραιο θρεντ παντως, περιμενω να δω απαντηεις απο ατομα που μπορει να τους ετυχε κατι τετοιο!!!
Στην πρωτη περιπτωση τον ηξερα 2 χρονια τον τυπο στην δευτερη την κοπελα ουτε μηνα (παλι καλα που η παρεα μου παιζει γιατι θα ειχαμε θεμα αχαχαχα )

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #4

• Nexilon
  • Nexilon's Avatar
  • Add-to-carter
  • ~Video games & Anime addict
  • Thank you received: 10
Καλησπέρα φίλε, ενδιαφέρον το θέμα και νομίζω ότι καίει πολλούς από εμάς.

Έχω αντιμετωπήσει παρόμοια σκηνικά από τον αδερφό μου και κάποιους φίλους (ή "άτομα από παρέες" αν θες),
όταν με είδαν να παίζω Pokemon στο Game Boy (που κατά τα ψέμματα, επιφανειακά φαίνεται αρκετά παιδικό -ίσως επειδή βλέπαμε το anime όταν ήμασταν πιο μικροί και μπορεί να το συνδυάζουν κάπως έτσι-, όλα αυτά όμως φτάνουν στο τέλος τη στιγμή που ασχολείσαι βαθύτερα με το θέμα και ανακαλύπτεις πόσο σκέψη απαιτεί για να μπορέσεις να γίνεις "competitive player").
Από τότε, απλά κρύβω το DS μου όταν μπαίνουν "τρίτοι" στο δωμάτιο.

Αξιοσημείωτο είναι ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με συγκεκριμένους τύπους video games, οι οποίοι είναι:

-Racing
-Action
-Indie
-RPG
-Shooter
-Sports
-(Και οτιδήποτε μπορεί να ασχοληθεί ένας ενήλικας στην πραγματική του ζωή)

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Re:Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #5

• Razerdator
  • Razerdator's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 4
Εμενα το gaming οι γονεισ μου το βλεπουν κατι σαν κακια συνηθεια και αυτα που λενε οι τριτοι "" ισω να νην εχουνε παιξη ποτε να μην εχουν ιδεα τι ειναι και να το βλεπουν ωσ κατι κακο .
Εγω θα ελεγα να παιζεται με μετρο 1 με 2 ωρεσ

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #6

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2183
Με τη οικογένεια μου δεν έχω τέτοιο θέμα τώρα με φίλους και γνωστούς λίγο πολύ όλοι θα παίζουν τουλάχιστον ένα pro/fifa ή κάποιο racing...Με κοπέλες πάλι δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα μάλιστα ξέρω αρκετές που παίζουν games έστω και ποιο casual...Υπάρχει ακόμη αυτή η αντίληψη που λες φίλε Strike στο παρελθόν πριν καμιά δεκαριά χρόνια πχ θεωρώ ότι υπήρχε σε μεγαλύτερο βαθμό..Τώρα όσο περνάνε τα χρόνια σιγά σιγά τα Games αποκτούν/απόκτησαν ποιο σοβαρή υπόσταση τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ....

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #7

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2005
Nexilon wrote:

Έχω αντιμετωπήσει παρόμοια σκηνικά από τον αδερφό μου και κάποιους φίλους (ή "άτομα από παρέες" αν θες),
όταν με είδαν να παίζω Pokemon στο Game Boy (που κατά τα ψέμματα, επιφανειακά φαίνεται αρκετά παιδικό -ίσως επειδή βλέπαμε το anime όταν ήμασταν πιο μικροί και μπορεί να το συνδυάζουν κάπως έτσι-, όλα αυτά όμως φτάνουν στο τέλος τη στιγμή που ασχολείσαι βαθύτερα με το θέμα και ανακαλύπτεις πόσο σκέψη απαιτεί για να μπορέσεις να γίνεις "competitive player").

Αξιοσημείωτο είναι ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με συγκεκριμένους τύπους video games, οι οποίοι είναι:

-Racing
-Action
-Indie
-RPG
-Shooter
-Sports

Δηλαδη δεν υπαρχει θεμα με σχεδον κανενα παιχνιδι? :woohoo:

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #8

• Nexilon
  • Nexilon's Avatar
  • Add-to-carter
  • ~Video games & Anime addict
  • Thank you received: 10
Captain_Zaraki wrote:
Nexilon wrote:

-Racing
-Action
-Indie
-RPG
-Shooter
-Sports

Δηλαδη δεν υπαρχει θεμα με σχεδον κανενα παιχνιδι? :woohoo:

Εκτός από αυτά που φαίνονται/νομίζουν ότι έχουν φτιαχεί για κοινό μικρής ηλικίας.

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #9

• ScreamBloodyGore
  • ScreamBloodyGore's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 16
To gaming δεν έχει ηλικία, δηλαδή μπορεί κάποιος να ασχολείται απο μικρός μέχρι τα γεράματα η και να το αρχίσει σε οποιαδήποτε ηλικία, όπως και σε ολες τις ασχολίες θα υπάρχουν κάποιοι που αδιαφορούν η δεν τους αρέσει αλλα το να λες κάποιον παιδάκι η φλώρο επειδή παίζει παιχνίδια είναι παρατραβηγμένη άποψη, είναι σαν να λες κάποιον μάγκα επειδή καπνίζει, υπάρχει και μια διαφορά ηλικίας σαν αυτή που λέει και ο Κωνσταντίνος απο πάνω που έχει να κάνει με τις συνήθειες και τα δεδομένα της κάθε γενιάς αλλα σε κοντινές ηλικίες του σήμερα δεν δέχομαι τραβηγμένους χαρακτηρισμούς, εγω προτιμώ να αξιοποιήσω τον χρόνο μου παίζοντας ενα παιχνίδι παρα να κάτσω 3 ωρες σε μια καφετέρια η στο facebook αλλα δεν θα κακοχαρακτηρίσω αυτούς που το κάνουν επειδή δεν αρέσει σε εμένα, όλα είναι θέμα επιλογών στο τι σου αρέσει να κάνεις.

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #10

• Baltazard
  • Baltazard's Avatar
  • Packer
  • Thank you received: 94
StrikeX wrote:
Παιδια εδω και καιρο ηθελα να ανοιξω αυτο το τοπικ βεβαια δεν ειχα καλο τιτλο (οχι πως εχω τωρα :P) τελος παντων.Το τοπικ αφορα ατομα που εχεις γνωρισει προσφατα η σε περιπτωσεις που γνωρισες καποιον (για αυτο και το οι τριτοι) και οταν του ειπες οτι σου αρεσουν τα βιντεο παιχνιδια αντεδρασε περιεργα.
Πχ στο ΙΕΚ που ειμαι τωρα καποια στιγμη κοιταγα τα mail μου και ειχα ενα mail απο το φορουμ λογικα για τα καθημερινα gaming deals.Εκεινη την ωρα με ρωτησε ενας γνωστος απο ποιον ειναι και φυσικα του ειπα και λεει χααα ο μπεμπης ασχολειτε ακομα με τετοια, εγω εμεινα λιγο σκεπτομενος οτι τι;
Μετα τα 18 σταματας το gaming και αν οχι οι αλλοι που το σταματησαν σε βλεπουν σαν μπεμπη η φλωρο η και εγω δεν ξερω τι; Το αλλο που συνεβει ηταν να αναφερω οτι παιζω video games ημασταν παρεα τα παιδια δεν τα ηξερα πανω απο μηνα και γυρναει μια και λεει "Πως εσεις τα αγορια κολλατε με τετοιες βλακειες"
Ισως η κοπελα να μην εχει παιξει ποτε ισως να επαιζε παλια και τωρα να "μεγαλωσε" και να θελει να δειξει οτι ειναι οριμη αλλα απο το αν παιζεις η οχι θα φανεις οριμος;Και τωρα ριχνω το μπαλακι σε εσας, εχετε αντιμετωπησει κατι παρομοιο σας εχουν κανει "τριτοι" να σκεφτητε μηπως εχουν δικιο;Περιμενω να μοιραστειτε μαζι μου την δικια σας ιστορια και να κανουμε μια ωραια κουβεντα πανω στο θεμα αυτο. (ελπιζω να τα εγραψα οσο πιο κατανοητα μπορω κατανοητα γιατι λογο δυσλεξιας οι σκεψεις μου δεν αποτυπωνονται καλα στο "χαρτι") :)
EDIT Επισης οταν ειπα οτι θελω να παρω και PS4 η κοπελιτσα ειπε το ιδιο.

ασχολουμε με βιοντεπαιχνιδια απο εποχες ΑΤARI 2600 και εφτασα να βγαζω ασπρες τριχες και Δυστυχως η Ελληνικη νοοτροπια παραμενει η ιδια στα βιντεο παιχνιδια ειδικα σε επαρχειακες πολεις οπως μενω εγω πλεον.Φραση του ελληναρα ειναι οτι μου ειναι ξενο δεν το αγγιζω.Οσο για την κοπελιτσα που που ανεφερεις πιο πανω βγες και για δευτερο ραντεβου. ;)

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #11

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
ScreamBloodyGore wrote:
To gaming δεν έχει ηλικία, δηλαδή μπορεί κάποιος να ασχολείται απο μικρός μέχρι τα γεράματα η και να το αρχίσει σε οποιαδήποτε ηλικία, όπως και σε ολες τις ασχολίες θα υπάρχουν κάποιοι που αδιαφορούν η δεν τους αρέσει αλλα το να λες κάποιον παιδάκι η φλώρο επειδή παίζει παιχνίδια είναι παρατραβηγμένη άποψη, είναι σαν να λες κάποιον μάγκα επειδή καπνίζει, υπάρχει και μια διαφορά ηλικίας σαν αυτή που λέει και ο Κωνσταντίνος απο πάνω που έχει να κάνει με τις συνήθειες και τα δεδομένα της κάθε γενιάς αλλα σε κοντινές ηλικίες του σήμερα δεν δέχομαι τραβηγμένους χαρακτηρισμούς, εγω προτιμώ να αξιοποιήσω τον χρόνο μου παίζοντας ενα παιχνίδι παρα να κάτσω 3 ωρες σε μια καφετέρια η στο facebook αλλα δεν θα κακοχαρακτηρίσω αυτούς που το κάνουν επειδή δεν αρέσει σε εμένα, όλα είναι θέμα επιλογών στο τι σου αρέσει να κάνεις.
Δικος μου εισαι εσυ ;)Παιδια οσο για την οικογενεια δεν εχω προσωπικα τετοιο θεμα θυμαμαι ακομα οταν ο πατερας μου εφερε το πρωτο Xbox και λιωναμε απειρες ωρες στο Halo,χθες μαλιστα αναπολουσαμε τις στιγμες που μας χαρισε το Halo και αλλα παιχνιδια.Εγω πιστευω οταν δεν σε ξερει ο αλλος διμιουργει λαθος εντυπωσεις για σενα οπως το εισαι "φλωρος" επειδη παιζεις video games και αλλα τετοια.

Εσυ,το gaming και οι "τριτοι". 3 years 7 months ago #12

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Μου έτυχε μια φορά πριν κάνα δυο τρία χρόνια, σε μια συνάθροιση γνωστών και συγγενών λόγω της γιορτής μου, ξέρετε, από εκείνες τις περιπτώσεις που αντί να το διασκεδάζεις με τους αληθινά φίλους σου είσαι υποχρεωμένος να ανέχεσαι στο σπίτι σου τον οποιονδήποτε που θέλησε να σε "τιμήσει". Ένας τέτοιος τύπος, ξάδερφος και συνομήλικος σαραντάρης, μόλις είδε το PS3 κάτω από την τηλεόραση γέλασε και μου είπε "Καλά ρε, παιδάκι είσαι ακόμα;"!! Επιστράτευσα όλη μου την υπομονή, χαμογέλασα, και τον ρώτησα αν έχει ιδέα τι περίπου είναι τα videogames. Μου απάντησε όπως περίμενα, απαξιωτικά, πως είναι παιδική ασχολία κλπ. Οι δύο φίλοι μου που ήταν παρόντες άρχισαν να κρυφογελούν, γιατί κατάλαβαν πως τον περίμενε καζούρα. Εγώ σηκώθηκα κύριος, πήρα το DS3, άνοιξα το PS3, και έβαλα το BlackOps εξηγώντας του ταυτόχρονα πως προτιμώ να του δείξω το πόσο "παιδικό" μπορεί να είναι το gaming. Πέντε λεπτά στο Kino der Toten, μόνο που δεν κατουρήθηκε όταν είδε τα ζόμπι να πετάγονται από παντού!! Αφού του έδωσα να καταλάβει ότι μόνο "παιδικά" δεν είναι τα games, έκανα quit και έβαλα το demo από το νέο FIFA. Ποδοσφαιρόφιλος φυσικά, το σαγόνι στο πάτωμα, η ζήλια στα κόκκινα, και η συζήτηση κόπηκε μέσα στα γέλια των κολλητών μου που τον πήραν στο ψιλό με την έκφραση που είχε στη μούρη του.. :lol: