Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: 30fps vs 60fps: Που ανήκετε;

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 3 years 7 months ago #1

• KoulisHHH
  • KoulisHHH's Avatar
  • Moderator
  • One man! Two gamertags! And a lot of gaming time!
  • Thank you received: 92
Με αφορμή τον τεχνικό τομέα του The Evil Within ο οποίος είναι κλειδωμένος στα 30fps για την PC έκδοση, θεωρείτε άδικο να γίνονται τέτοιες κινήσεις; Προσωπικά το έχω αναφέρει και σε ένα σχετικό άρθρο στο site για τα καρέ, πόσο σημαντικά είναι και αν τα 60fps είναι αναγκαία παντού. Είμαι της άποψης ότι αν τα 60fps ταιριάζουν σε ένα παιχνίδι ή στο genre ας μπουν αλλιώς τα 30fps δεν αποτελούν είδος συμβιβασμού. Εσείς που ανήκετε;

Γιατί τα 60fps δεν είναι πάντα αναγκαία
Last Edit: 3 years 7 months ago by KoulisHHH.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: rafail karahatzis

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 3 years 7 months ago #2

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1579
30fps vs 60fps: Που ανήκετε;

Εγώ είμαι κάπου στην μέση. Στα 45FPS! :lol::P

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 3 years 7 months ago #3

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2004
Θα ηθελα στα competitive fps και στα racing σταθερα 60fps.
Στα RPG, action-adventure, hack n' slash...45 που ειπε και ο Nike :P

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 3 years 7 months ago #4

• teknon_my
  • teknon_my's Avatar
  • Wishlister
δεν με νοιαζει πολυ προσωπικα. εξαρταται απο τον τυπο παιχνιδιου κυριως. παιχνιδια οπως cod, battlefield και counter strike ειναι φτιαφμενα για 60+fps (ειδικα το cod που αν παιρνεις λιγοτερα απο 60, ντερπαρει το engine και πυροβολας πιο αργα). στο Evil Within δεν θα με ενοιαζε καθολου γιατι δεν ειναι ανταγωνιστικο. αν εχει καλο optimization για να πιανεις σταθερα τα 30, ειμαι οκ. παντως χαιρεται λιγο το ματι σου οταν πηγαινεις απο 30 σε 60.

οποια παιχνιδια και να παιζετε, σε οποια πλατφορμα, με οποιοα fps, GAME ON :hellyeah:
Is just a gaem, y u hav 2 be mad?

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 3 years 7 months ago #5

• KoulisHHH
  • KoulisHHH's Avatar
  • Moderator
  • One man! Two gamertags! And a lot of gaming time!
  • Thank you received: 92
Captain_Zaraki wrote:
Θα ηθελα στα competitive fps και στα racing σταθερα 60fps.
Στα RPG, action-adventure, hack n' slash...45 που ειπε και ο Nike :P

Για τα racing έχω μια ένσταση. Πρόσφατα έπαιξα το Forza Horizon 2 που έτρεχε στα 30FPS και σκέφτηκα πόσο θα είχαν μειώσει την ποιότητα αυτού του φωτορεαλισμού για χάρη των 60fps. Τελικά ίσως η όλη υπόθεση των καρέ να μην υπάγεται μόνο στο genre αλλά στο εικαστικό του παιχνιδιού και σε αυτό που θέλει να προβάλει ο developer; Σαφώς και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να έπαιζα το Horizon 2 στα 60fps αλλα πόσο μεγάλο θα ήταν το κόστος στην ποιότητα των γραφικών; Θα έπρεπε να υπάρξουν πολλές υποχωρήσεις σε κάτι εφέ που κυριολεκτικά αποτελούν μικρές λεπτομέρειες, όμως κάνουν το Horizon να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα racers εκεί έξω.

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 3 years 7 months ago #6

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
80FPS είναι πολύ καλά για εμένα. 120 ή 144 δεν αλλάζει τόσα πολλά, αλλά τα 60 με τα 80 πιστεύω τα καταλαβαίνω, ειδικά όταν έχω 60++Hz monitor. Τα 30fps τα δέχομαι μόνο για ταινίες. Για gaming απλώς απαξιώ. Δεν αξίζει για εμένα κανένα FPS game στα 30fps.

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 3 years 7 months ago #7

• BraVeHeart
  • BraVeHeart's Avatar
  • Administrator
  • Videogames Addict
  • Thank you received: 2015
Εγώ πάλι, όπως έχω αναφέρω ουκ ολίγες φορές και στο παρελθόν, δεν είμαι πάντα υπέρ του 60FPS. Σαφώς και υπάρχουν περιπτώσεις παιχνιδιών που όσο πιο πολλά καρέ ανά δευτερόλεπτο έχω, τόσο το καλύτερο (βλ. FPS, Racing, Sports, Fighting και άλλα). Ωστόσο, η αίσθηση που χαρίζεται με τα 30FPS σε παιχνίδια που επενδύουν στο σενάριο και στην κινηματογραφικότητα (βλ. Heavy Rain, Walking Dead, Alan Wake κ.α) είναι, για τα δικά μου γούστα και μάτια, μη αντικαταστίσιμη. Όσο παράδοξο κι αν ακούγεται, το 60FPS θυμίζει πολύ "videogame", πράγμα που από πολλά παιχνίδια καλό είναι που λείπει. Από την άλλη παίζει να νιώθω έτσι γιατί τόσα χρόνια το μάτι μας, σε ταινίες και σε παιχνίδια, σπανίως βλέπει το 60FPS.

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 3 years 7 months ago #8

• 21thomas21aek
  • 21thomas21aek's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 197
Θα συμφωνήσω με τον Σάκη. Σε παιχνίδια που που χρειάζεται η αίσθηση του ρεαλισμού και η άμεση ανταπόκριση σε ότι κάνουμε όπως τα racing και τα fps, τα 60+ fps είναι μονόδρομος. Αλλά παιχνίδια που βασίζονται σε πιο κινηματογραφικά δεδομένα και δεν είναι ανταγωνιστικά, τα περισσότερα fps δεν επιφέρουν σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα.

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 2 years 11 months ago #9

• Alithinos
  • Alithinos's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 2
Μιας και παίζω σε pc μόνο, και είμαι από τους 'περίεργους' που ασχολούνται με κονσόλες εντολών, mods, fraps κτλπ, έχω να πω ότι προτιμώ σε όλες τις περιπτώσεις τα 60 απ' τα 30. Στην αρχή μου ήταν δύσκολο καν το να καταλάβω τη διαφορά, αλλά με το καιρό, και με διάφορους πειραματισμούς άρχισα να αντιλαμβάνομαι όχι μόνο τη διαφορά των 30 απ τα 60, αλλά και των 30 με τα 40, με τα 50, με τα 60+.

Σε μερικά παιχνίδια ούτε τα 60 μου φαίνονται αρκετά, πράγμα κακό, γιατί έχω 60hz μόνιτορ και δεν μπορώ να δω τα περισσότερα frames. Το chopiness όμως με το οποίο κινούνται διάφορα πράγματα στο κόσμο ενός παιχνιδιού άμα κινείται γρήγορα ο χαρακτήρας, δίνει άσχημη εντύπωση και χαλάει το immersion.

Καταπληκτικό εργαλείο που με βοήθησε στο να καταλάβω καλύτερα το frame rate και τις επιπτώσεις του ήταν το ENB Injector για το Skyrim. Πέρα απ τα διάφορα οπτικά εφέ που προσθέτει στο παιχνίδι, αναφέρει και το frame rate, και έχει έναν frame rate limiter, που σου επιτρέπει να θέσεις ο ίδιος ότι αριθμό θες. Έκανα λοιπόν το πείραμα, και δοκίμαζα το παιχνίδι πως παίζεται στα σταθερά 60,50,40,30,20 fps. Μετά και απ' αυτό έγινα υπέρμαχος των 60 fps.

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 2 years 11 months ago #10

• only_human1987
  • only_human1987's Avatar
  • Payment receiver
  • True power is not holding on...but letting go.
  • Thank you received: 8
Επειδή παίζω κατα κύριο λόγο παιχνίδια που είναι First person,όχι απαραίτητα shooter αλλά και adventures στα Pc.Για να ζήσεις την εμειρία όσο πιο ομαλά και ζωντανά γίνεται τα 60 fps είναι απαραίτητα.Μιλάω για παιχνίδια που δίνουν βάρος στο πως θα ζήσεις εσυ την εμπειρία και όχι οι χαρακτήρες.Η διαφορά της αίσθησης του να βλέπεις ταινία απο το να βρίσκεσαι κάπου στ αλήθεια.Στα third person games βολεύομαι και με τα 30 fps. ;)
Last Edit: 2 years 11 months ago by only_human1987.

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 2 years 11 months ago #11

• black-metal
  • black-metal's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Όταν έχεις παίξει το skyrim στο ps3 με 5 fps(θέλουμε refund και στις κονσόλες) οτιδήποτε άλλο είναι καλοδεχούμενο

30fps vs 60fps: Που ανήκετε; 2 years 11 months ago #12

• NN30
  • NN30's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 3
60FPS δαγκωτό.

Ο μόνος λόγος που εν έτη 2015 συζητάμε ακόμη αυτό είναι οι ανεπάρκειες της τελευταίας γενιάς κονσολών.
The following user(s) said Thank You: inboygr
  • Page:
  • 1
  • 2