Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προβλημα με freeze και blu screen σε νεο PC

Προβλημα με freeze και blu screen σε νεο PC 1 month 3 weeks ago #1

• Psyxho
  • Psyxho's Avatar
  • Wishlister
Καλησπερα. Τις προαλλες εχτισα εναν νεο υπολογιστη απ την αρχη και εγκαθιστωντας τα windows ξαφνικα αρχισε να φριζαρει σε τυχαιες στιγμες, ειτε καθως προσπαθουα να περασω καποιον driver, ειτε καποιο προγραμμα. Κατα το freze η οθονη δεν εκλεινε και καποιες απ τις φορες αυτες οδηγουσε σε blue screen με αιτιολογια Clock Watchdog Timeout error. Απεγκατεστησα τον hdd και εκανα reset τα windows μονο στον ssd, αλλα τα ιδια. Ετρεξε 4 ωρες memtest με 0 errors και δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα. Υπαρχουν 3 πραγματα που δεν νομιζω ομως να επηρεαζουν: 1)Το pc ειναι συνδεδεμενο σε πολυπριζο, που ειναι καπως παλιο. 2)Ο ssd μου επεσε κατω καταλαθως οταν τον ξεπακεταρα στο 1 μετρο. 3)ειχα ενα προβληματακι με την εγκατασταση της ψυκτρας και γλυστρισε λιγο παστα εξω απο τον cpu, αλλα ολες οι θερμοκρασιες παραμενουν μικρες. Παρακαλω βοηθηστε με!!
Specs
Mobo: Msi B350m PRO-VDH
Cpu: Ryzen 5 1400
Gpu: Sapphire Radeon rx 580 8gb
Ssd: Kingston A400 8gb
Hdd: WD 1 tb caviar blue
Psu: Corsair CX450
Ευχαριστω εκ των προτερων!
The administrator has disabled public write access.

Προβλημα με freeze και blu screen σε νεο PC 1 month 2 weeks ago #2

• xristakos97
  • xristakos97's Avatar
  • Payment receiver
  • App & Backend Dev, Sys-Admin
  • Thank you received: 24
Καταρχάς δεν είσαι για PC build εσύ. xD Τί σημαίνει "σου έπεσε ο σκληρός δίσκος κατά το build;" Τόσο απρόσεκτος ή τέλος πάντων άτυχος δεν πρέπει να κάνεις τέτοιες δουλειές :P

Κατά δεύτερον, πόση πάστα έβαλες και γλίστρησε λίγη "έξω από την CPU"; Θέλεις να βασανίσεις όλους τους τελειομανείς;

Στην συνέχεια, τί Windows έκανες εγκατάσταση και τί drivers (και από πού) πέρασες στο PC σου;
Μπορείς να πεις τί λένε τα event logs των Windows (δεξί κλικ στον υπολογιστή σου και έπειτα Διαχείριση/Manage, στο νέο παράθρο κάπου δεξιά έχεις τα Event Logs και συγκεκριμένα μας ενδιαφέρουν τα event logs με critical και error state στο System).
A computer is like air conditioning - it becomes useless when you open Windows.
Linus Torvald

Προβλημα με freeze και blu screen σε νεο PC 1 month 2 weeks ago #3

• Psyxho
  • Psyxho's Avatar
  • Wishlister
Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση. Ο ssd ηταν μεσα σε σκληρο πλαστικο και μου γλυστρισε, αλλα ετρεξα 2 προγραμματα και ειναι υγιης τελικα. Η παστα εφυγε απ εξω, επειδη με ειχε ζορισει λιγο η ψυκτρα αρχικα και την σηκωσα 2-3 φορες. Τα windows τα εκανα εγκατασταση απο ενα clean iso torrent και μετα τα ενεργοποιησα κανονικα, επειδη δεν με αφηνε να τα κατεβασω στο λαπτοπ απο το σαιτ της microsoft. Μετα απο το refresh που εκανα χθες, εκανα bios update και εγκατεστησα ξανα drivers απο το σαιτ της μητρικης και της radeon. Απο τοτε δεν εχω αλλο bsod, ωστοσο πριν λιγο ειχα ενα freeze στον κερσορα και αναγκαστηκα να κανω ενα restart. Επισης ετρεξα ενα sfc /scannow και μου εβγαλε οτι λειπουν καποια πραγματα αλλα δεν μπορει να τα επιδιορθωσει. Στα logs εχω αρκετα, τα critical ωστοσο ειναι ολα ιδια (The system has rebooted without cleanly shutting down first), ενω καποια αποπ τα error ειναι: The previous system shutdown was unexpected, Windows failed to install the update...., Crash dump intiliziation failed, The 7Bytelo failed to start....the system cannot find the file specified. Επισης ειδα οτι το τροφοδοτικο που προτεινει η radeon για την καρτα αυτη ειναι 500watt, ενω το δικο μου ειναι 450watt. Τελος ετρεξα χθες το hot cpu tester, με ανοιχτο hwmonitor και στα 10 λεπτα κρασαρε και εκλεισε το pc, χωρις οι θερμοκρασιες να ανεβουν πολυ. Ευχαριστω και παλι!

Προβλημα με freeze και blu screen σε νεο PC 1 month 2 weeks ago #4

• xristakos97
  • xristakos97's Avatar
  • Payment receiver
Σαν πρώτη φάση φαίνεται με βάση αυτά που λες να φταίει όντως το τροφοδοτικό, να μην παρέχει αρκετό ρεύμα όταν το χρειάζεται.

Αλλά επειδή έχω ζήσει περιπτώσεις που απλά φτέγανε τα Windows ή κάποια drivers (στην δικιά σου περίπτωση δεν νομίζω να είναι τα drivers όμως), δεν μπορώ να σου πω με 100% σιγουριά ότι είναι το τροφοδοτικό.

Αν έχεις κάποιον φίλο με 500 ή καλύτερα παραπάνω Watt τροφοδοτικό, ζήτησέ του το για λίγο να το δοκιμάσεις με εκείνο να δεις αν όντως φταίει αυτό. Λογικά το cpu test που έκανες αν το ξανακάνεις με αυτό θα ξανασβήσει το PC, έτσι δεν είναι; με το άλλο τροφοδοτικό δεν πρέπει να σβήνει (αν όντως φταίει αυτό)

EDIT: δοκίμασρ να κάνεις ένα GPU Stress Test, νομίζω εκεί είναι πιο σίγουρο και πιο γρήγορα να σβήσει το PC από έλειψη ρεύματος.
Linus Torvald
Last Edit: 1 month 2 weeks ago by xristakos97.

Προβλημα με freeze και blu screen σε νεο PC 1 month 2 weeks ago #5

• Psyxho
  • Psyxho's Avatar
  • Wishlister
Δυστυχως αυτη την στιγμη δεν εχω καποιον που να μπορει να μου δωσει τετοιο τροφοδοτικο, αρα λογικα θα προβω σε αγορα τροφοδοτικου. Απλα σκεφτηκα οτι τα freeze δεν θα επρεπε να οφειλονται στο τροφοδοτικο, αφου δεν ειναι full load το pc. Εχει διαφορα στο να κανω reset τα windows και στο να κανω clean install? Το. λεω μηπως διμιουργουν το προβλημα τα αρχεια που λειπουν. Με gpu stress test δεν εχω καποιο προβλημα να καει λογω τροφοδοτικου?

Προβλημα με freeze και blu screen σε νεο PC 1 month 2 weeks ago #6

• xristakos97
  • xristakos97's Avatar
  • Payment receiver
Δεν πρέπει να είναι full loaded για να μην φτάνει το ρεύμα. Μπορεί και έτσι πχ. ο σκληρός δίσκος να μην παίρνει αρκετό ρεύμα την ώρα που η cpu κάνει κάποια διεργασία μεγάλη, με απουέλεσμα για ένα δευτερόλεπτο αν δουλέψει δτα 80-90% να σου πετάει το freeze γιατί συγχρόνως διαβάζει κιόλας.

Στείλε μου λίγο σε pm το torrent που κατέβασες τα Windows.

Και όσο για το stress test, με μια φορά παραπανω που θα σβήσει δεν παθαίνει τίποτα. Και αν είναι από έλειψη ρεύματος λογικά δεν παθαίνει ούτε με 100 φορές αν σβήσει για αυτόν τον λόγο. ;)
Linus Torvald