Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #1

• LegionTD
  • LegionTD's Avatar
  • Wishlister
Λοιπόν. Είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω απο 700 μεχρι και 1100 ευρώ για αγορά υπολογιστή (χωρίς οθόνη+περιφερειακά+windows)
Παλιότερα είχα πάρει κάποιο έτοιμο μηχάνημα, τώρα σκέφτομαι να αγοράσω ξεχωρίστά τα κομμάτια για τον υπολογιστή. Βεβαια δεν ειμαι σίγουρος για την συμβατότητα που θα έχουν ή κακώς φοβάμαι κάτι τέτοιο? Όλα έχουν συμβατότητα? Εσεις θα μου πείτε. Windows αξίζει να πάρω αυθεντικά? Αυτα που λενε 64bit ή αυτά που λένε 32/64bit?

Θέλω να μου προτείνετε υπολογιστή, ολόκληρο ή ξεχωριστά τα κομμάτια. Αν και προσανατολίζομαι να τα αγοράσω ξεχωριστά. Θέλω τα χαρακτηριστικά να είναι κατα κάποιον τρόπο ισουψή, να μην είναι κάποιο άσκοπα καλύτερο. Με εξαίρεση ίσως το τροφοδοτικό που μου είπαν αξίζει να ναι κάποιο καλό. Μονο επεξεργαστές κοιταξα και μου άρεσαν Intel Core i5-8600K Box & Intel Core i7-8700K Box, πιο λογικό σενάριο φαντάζει όμως ο πρώτος, οπότε και να μου προτείνετε 2 build ένα περίπου στα 700-900 και ενα στα 900-1000+ με αυτους τους επεξεργαστες ή αλλους παρόμοιους θα βοηθούσε (αρκει να έχουν συμβατότητα). Α και προτάσεις για ψύκτρες ή αλλα πράγματα θα βοηθούσαν. Ο παλιός ηταν 4gb ram. Για τον καινούριο σκέφτομαι ή 8 ή 16gb ram, για επεξεργαστή κάτω απο 3ghz δεν θέλω, τόσο ήταν ο παλιός.. Η χρήση του υπολογιστή χωρίζεται σε 3 ενότητες: για την δουλεία μου, περιήγηση στο ιντερνετ για ταινίες, μουσική και όχι full απαιτητικά αλλά σιγουρα όχι απλά παιχνίδια, κυρίως για gaming pc το θέλω.Σίγουρα θα ήθελα μια εξαιρετική κάρτα γραφικών παραπάνω απο τα στανταρ μου όμως για καλού κακού. Τώρα αν κάποια πρόταση είναι κάτω 700 ευρώ δεν πειράζει αν και θέλω ενα pc που να το χω για δέκα χρόνια.

To overclocking ξέρω τι είναι άλλα δεν έχω καταλαβει πως γίνεται.

Ερωτήση: Ποια η διαφορά SDD kai ΗDD σκληρού? Τα παιχνίδια, ταινίες, μουσική, εγγραφα που ειναι καλύτερο να αποθηκεύονται. Χρειάζεται να χω και τους 2?
Tι να προσέξω αν τα πάρω απο σκρουτζομάγαζo;
Last Edit: 6 months 2 weeks ago by LegionTD.
The administrator has disabled public write access.

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #2

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 381
ssd>hdd αρκετες φορες γρηγοροτερος,γρηγοροτερα installs/loading times,δεν κερδιζεις frames
προσεχεις να τα παρεις απο μαγαζι με καλο after sales support
μνημες/επεξεργαστες/κουτια παρτα απο οπου θες,γιατι δεν χαλανε τοσο ευκολα,το ιδιο και για ψυχτρα
τα αλλα πχ καρτα/οθονες απο μαγαζια σωστα,αν εχεις χρεωστικη καρτα κοιταξε να τα αγορασεις απο αμαζον αγγλιας,γερμανιας,ιταλιας,ισπανιας,γαλλιας
τι δουλεια κανεις ακριβως; τι προγραμματα χρησιμοποιεις; τι παιχνιδια;
το 700 μεχρι 1.1κ ειναι μεγαλη διαφορα
παω για υπνο
Last Edit: 6 months 2 weeks ago by tesco.

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #3

• LegionTD
  • LegionTD's Avatar
  • Wishlister
κυριως το οφις χρησιμοποιω για την δουλεια μου και κανα απλο προγραμμα απο το ιντερνετ. Games κυριως dota αντε και pubg, αντε και κανα σαν το witcher και αλλα εξισου απαιτητικα η και λιγο παραπανω. Ξερω οτι υπαρχει διαφορα αναμεσα σε αυτες τις τιμες αλλα τοσα μπορω να διαθεσω, το μονο π θα αλλαξει ειναι το ποσο γρηγορα θα το παρω

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
δεν χρειαζεσαι 8600/8700k τοτε
η dota δεν ειναι τοσο απαιτητικη για 1080p 60FPS παιζεις και με μια RX560 + G4560 για παραδειγμα.
Ε το witcher ειναι λιγακι απαιτητικο.
Πρεπει να κασταλαξεις στο αν θες να δωσεις 1.1κ η 700.

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #5

• LegionTD
  • LegionTD's Avatar
  • Wishlister
Mαλλον 700-900 αλλα οπως ειπα δεν θελω κατι χειροτερο απο αυτο που ειχα πριν. Συν οτι το θελω για αρκεΑ χρονια

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #6

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Γι αυτα που κανεις θα κρατησει αρκετο καιρο.Κατι χειροτερο δεν θα παρεις,οχι
Πες μου ενα ποσο νταν ομως :D

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #7

• LegionTD
  • LegionTD's Avatar
  • Wishlister
850 χωρίς οθόνη+windows+ψυκτρες (ψάχνω όμως και προτάσεις για ψύχτρες, τι είναι καλυτερο αερόψυξη ή υδρόψυξη?) στα παιχνίδια που και που και κανα στυλ Divinity Original Sins/Witcher σε απαιτησεις

ή λιγα παραπάνω με καλύτερο επεξεργαστή αν μου επιτρέπει να κάνω κάποια αναβάθμιση μετά απο χρόνια.

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #8

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
δεν χρειαζεσαι υδροψυξη,μια τυπικη αεροψυξη των 20-25€ για αρχη ειναι οκ για τον θορυβο και για καλυτερες θερμοκρασιες.
τωρα για το build,δεν ξερω,την δουλεια σου την κανεις και με εναν I3 8100 +1050ti
τωρα αμα θες να το εξαντλησεις κοιτας σε
Ryzen 1600/2600 6/12
intel 8400
μαζι με 16GB DDR4
860 evo 250GB
case 40-50€
10606GB
κατι τετοιο βγαινει στα 900~
σιγουρα ο 6/6 6/12 θα κρατησει παραπανω,αλλα αυτο ειναι up to you
επελεξε ο,τι θες και θα σου δωσω build

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #9

• LegionTD
  • LegionTD's Avatar
  • Wishlister
Υπάρχουν διαφορα παιχνίδια που μου αρέσουν και βλέπω τις απαιτήσεις τους και λενε Ι5 ή καλύτερο, συν οτι μετά απο 2-3 χρόνια θα χουν βγει και άλλα τέτοια παιχνίδια, οπότε το Ι3 στο μυαλο μου το χω απορρίψει. Κάρτα γραφικών λίγο που κοίταξα μαλλον για την Geforce GTX1060 θα πάω.To ryzen 5 είναι το αντίστοιχο του Ι5 να υποθέσω? Δεν ξέρω τίποτα για τους ryzen. Λόγω οικειότητας θα διάλεγα intel 8400, οπότε προτεινέ μου με βάση αυτό τον επεξεργαστή.

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #10

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
ryzen2600/1600 - ~ 8400 απλα με 6/12 εναντι 6/6
καλα,για τα παιχνιδια οκ ειναι ο 8100,απλα ναι αμα θες να "μεινει" κατι εξτρα να δωσεις χρηματα παραπανω για 6 πυρηνες at least
8400 160€
Gigabyte B360M DS3H 65€
1060 6GB 290-300€
860 evo samsung 250GB 70€
ΤΧΜ corsair 550w 70€
cryorig m9i 20€
ddr4 16gb 2666mhz-3200mhz ο,τι κ να παρεις θα παιξει μεχρι 2666,αλλα αμα η διαφορα στην τιμη ειναι 2-3€ παρε τις 3200 για το μελλον με μαξ 150-160€
coolerMaster MasterBox Q300L 44€
889,ισως εδινα λιγα παραπανω χρηματα για να παρω ενα τροφοδοτικο λιγακι καλυτερο,
η θα εδινα λεφτα για ATX μητρικη για να μπει λιγο πιο ομορφοτερο κουτι,
σκεψου παντως και την λυση ενος ryzen 1600/2600

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #11

• LegionTD
  • LegionTD's Avatar
  • Wishlister
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Σίγουρα μου άρεσαν οι προτάσεις σου για επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, μνήμη, SSD δίσκο, για HDD δεν βλέπω κάτι, για το κουτί αυτό που διάβασα δεν με ενθουσίασε σίγουρα για τα λεφτά του είναι καλό και όμορφο, αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην κάνει πολύ θόρυβο, να μην σκονίζεται πολύ και να μην υπερθερμαίνεται, όπότε για εκεί αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις και +100 ευρώ να έχει, πες μου. Mου έκανε κλικ το Phanteks Eclipse P400s. Αν μπορείς να προτείνεις καλύτερο κι απο αυτό πες μουΓια τροφοδοτικό, ανεμηστιρακί καλά μου φαίνονται, μπορεί να πάω και σε κάτι καλύτερο όμως.

Αεροψυξη για την cpu είναι αυτή που εστειλες φαντάζομαι? χρειαζονται ψυχτρες για κάτι άλλο?
Windows να πάρω αυθεντικά? Και ποια?
Αν έχεις να προτεινεις κάτι εφάμιλλο με αυτα τα χαρακτηριστικα σε οθόνη θα βοηθούσε. (Πάνω απο 100 ευρω σίγουρα, όχι περισσοτερα απο 200+)
Στους SSD/HDD δίσκους τι είδους αρχεία αποθηκεύω στο καθένα. Τι "τρέχει" καλύτερα το καθένα. Μουσική, προγράμματα παιχνίδια κτλ , που ειναι καλυτερο να πηγαίνει το καθένα.

Επιλογή σταθερού υπολογιστή ενός άσχετου 6 months 2 weeks ago #12

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
1.HDD δεν εβαλα γιατι εφυγε το οριο,μπορεις να βαλεις εναν απλο HDD WD blue 1TB 7200RPM για τις ταινιες σου/αρχεια/μουσικης κλπ
2.Το κουτι ειναι οκ για τα χρηματα αυτα.Δεν θα ειναι τοσο ζεστο το συστημα σου ακομα και το καλοκαιρι.
3.Υπαρχουν κουτια μεγαλυτερα,αλλα εχει μπει matx μητρικη,και θα φαινεται λιγο καπως στο ματι αμα βαλεις μητρικη μεγαλη σε μεγαλυτερο κουτι.
4.Η cryorig ειναι ψυχτρα,στα 20€ ειναι απο τις καλυτερες λυσεις.
5.Οταν εννοεις ψυχτρα εσυ,θα εννοεις λογικα τα ανεμιστηρακια,δεν χρειαζεσαι τραγικα πολλα,αν θες την λιγοτερη σκονη τοτε θες τα εξης
α.να βαζεις περισσοτερο αερα (να εχεις θετικη πιεση) απο το να βγαζεις,και κουτι με περισσοτερα φιλτρα.
Ιδανικα θες 2 να βαζουν κ εναν να βγαζει πισω,τωρα αμα δεν καπνιζεις,καθαριζεις το δωματιο σου κλπ,μπορεις να βαλεις εναν ακομη επανω να βγαζει.
Windows ειναι αμαρτια τα 100€,υπαρχουν μαγαζια με keys με λιγα ευρω που ενεργοποιουνται κανονικα,τωρα αν θα εχεις θεμα στο μελλον με ενεργοποιηση δεν το γνωριζω αλλα δεν νομιζω.
Στον SSD θα μπει το λογισμικο,καποιο απαιτητικο παιχνιδι και τα προγραμματα σου που χρησιμοποιεις επι το πλειστον πιο συχνα.Απο τα 230 κατι GB που θα ειναι διαθεσιμα,θα αφησεις γυρω στα 15-20GB capacity.
Το τροφοδοτικο ειναι μια χαρα ποιοτικο 7 ετη εγγυησης gold efficiency και semi modular.
  • Page:
  • 1
  • 2