Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Pc build 2018

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #1

• letsos7
  • letsos7's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα σε όλους ενδιαφέρομαι για ένα gaming pc και θέλω τα φώτα σας γιατί είμαι λίγο άσχετος το μπάτλερ είναι πάνω κάτω 1000 ευρώ και θέλω να κάνω όσο μπορώ καλύτερο μηχανιμα σε αυτά τα χρήματα
The administrator has disabled public write access.

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #2

• Vichronic
  • Vichronic's Avatar
  • Pre-orderer
  • Thank you received: 4
Μόνο κουτί ή και οθόνη θες;

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #3

• letsos7
  • letsos7's Avatar
  • Wishlister
Μόνο κουτί

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #4

• Vichronic
  • Vichronic's Avatar
  • Pre-orderer
Τσέκαρε αυτό το build. Είναι λίγο εκτός budget βγαίνει στα 1079ευρώ. Πάντα να υπολογίζεις και 50 ευρώ μεταφορικά οπότε πάει στα 120.

Τώρα αν θες να ρίξεις την τιμή μπορείς να κάνεις τα εξής. Μπορείς να πάρεις πιο φθηνό κουτί-case αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι αξίζει να δώσεις κάποια παραπάνω λεφτά σε ένα καλό κουτί γιατί μπορεί να σου μείνει και για επόμενο build. Μητρική σου έχω βάλει micro-ATX γιατί δε βρίσκω το λόγο να δώσεις παραπάνω λεφτά για ATX μητρική μιας και τα expansion slots μάλλον αχρείαστα θα σου είναι και δε νομίζω να θες να βάλεις και παραπάνω ανεμιστήρες από αυτούς που θα σου έχει το κουτί ήδη μέσα, που ακόμα και να θες λύνεται με ένα φθηνό ανταπτοράκι.

Επίσης μπορείς να κόψεις λεφτά από την RAM αν θες παίρνοντας μια φθηνή στα ίδια GB μιας και δεν παίζει μεγάλη διαφορά από RAM σε RAM. Οι AMD επεξεργαστές γενικά δουλεύουν καλύτερα με ram με υψηλότερες συχνότητες αλλά και να πάρεις κάποια με χαμηλότερη συχνότητα, η διαφορά μάλλον θα είναι αμελητέα. Επίσης θα μπορούσες να ρίξεις τη ram στα 8gb κάτι που ΔΕΝ συστήνω μιας και τα 8gb είναι τα απολύτως απαραίτητα αλλά άμα δε σε πειράζει να μείνεις για λίγο καιρό στα απαραίτητα και να κάνεις μια αναβάθμιση σε 16gb σύντομα τότε μπορείς να κάνεις κι αυτό.

Τέλος μπορείς να αποφασίσεις να βγάλεις τον SSD ή τον HDD και να κρατήσεις το 1 από τα 2 και να πας να πάρεις το άλλο στην πρώτη ευκαιρία αναβάθμισής. Επιλέγεις: Θες χωρητικότητα ή επιδόσεις; Αν σε νοιάζουν οι επιδόσεις περισσότερο κρατάς τον SSD, άμα σε νοιάζει η χωρητικότητα τον HDD.

Εγώ προσωπικά θα έκανα οικονομία 100 ευρώ παραπάνω να πάω για αυτό το build έτσι όπως είναι, με τη διαφορά ότι για κάρτα γραφικών θα έπαιρνα την MSI 1060 6gb GAMING X η οποία είναι καμιά 10ριά ευρώ ακριβότερη, λόγω κάποιων κουλ χαρακτηριστικών και software που έχει.

Η επιλογή είναι δικιά σου. Πιστεύω αν κάποιος διαφωνήσει και κοιτάξει να κάνει κάποια αλλαγή στο build μου μάλλον θα είναι να πάρεις φθηνότερο κουτί αλλά όπως είπα αυτή έίναι η προσωπική μου άποψη, αξίζει να δίνεις κάποια λεφτά παραπάνω στο κουτί.

Υγεία!
Last Edit: 4 months 3 weeks ago by Vichronic.

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #5

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 119
@Vichronic
Ωραιόοος.

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #6

• letsos7
  • letsos7's Avatar
  • Wishlister
Πολυ ωραιο και ευχαριστω πολυ για τον κοπο μια ερωτηση σε αυτο το κουτι πιστευεις οτι στο μελλον μπορει να μπει υδροψυξη ?

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #7

• Vichronic
  • Vichronic's Avatar
  • Pre-orderer
Δυστυχώς φίλε μου από υδροψύξεις και τέτοια δεν ξέρω... Δεν ξέρω και κατά πόσο άμα θες υδροψύξεις, overclocking κλπ να πας σε καμιά ATX μητρική. Ρίξε κανα ψαξιματάκι να δεις, αναλόγως τι θες να κάνεις με το build ΜΠΟΡΕΙ να χρειάζεται να αλλάξεις μητρική ή κουτί αν και δε νομίζω να παίζει θέμα με micro-ATX μητρικές και υδροψύξεις. Και το κουτί δεν ξέρω αν παίρνει υδρόψυξη ρίξε ένα ψαξιματάκι να δεις καλύτερα και ψάξε και άλλα κουτιά. Ξέρω συγκεκριμένα ότι αυτό και αυτό είναι επίσης καλά κουτιά αλλά ψάξε γενικά στο skroutz στο range των 50-100 ευρώ να βρεις το κουτί που σου αρέσει και ίσως να βρεις και κανένα πιο φθηνό VFM για τη δουλειά που θες. Απλά κοίτα τα review και κάνε και ένα επιπλέον googlάρισμα άμα θες για να σαι και πιο σίγουρος. Προσωπικά θα πήγαινα στο range των 80-100 ευρώ σε κάποιο από αυτά τα 3 κουτιά αλλά να μη σε πάρω και στο λαιμό μου, μπορεί να υπάρχει κανένα πιο φθηνό που να αξίζει εξίσου και να ναι πιο vfm. Έχω και καιρό να ψάξω καλά κουτί και δε θυμάμαι τα review και προς στιγμήν δεν έχω χρόνο για κάτι τέτοιο.

Επίσης φίλε παίζει μες στο καλοκαίρι να βγουνε καινούργιες κάρτες γραφικών της NVIDIA οπότε ΙΣΩΣ να αξίζει να περιμένεις να βγούνε μήπως και πέσουν οι τιμές καθόλου ή να παίξει κάτι καλύτερο στην ίδια τιμή

EDIT: Για υδρόψυξη που λες πάντων δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι δεν αξίζει μπροστά στις αεροψύξεις αν δε ρίξεις σχετικά πολλά λεφτά. Δηλαδή ίσως να αξίζει υδρόψυξη άμα θες να κάνεις overclocking και να ρίξεις αρκετά λεφτά στην ύδρόψυξη(φάση πάνω από 100 ευρώ) αλλιώς καλύτερα να μείνεις στην αερόψυξη και δεν υπάρχει λόγος

EDIT2: Απ' ότι είδα και τα 3 αυτά κουτιά υποστηρίζουν υδρόψυξη
Last Edit: 4 months 3 weeks ago by Vichronic.

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #8

• letsos7
  • letsos7's Avatar
  • Wishlister
θα δω τι χρειαζεται για υδροψυξη και θα επανελθω

Pc build 2018 4 months 3 weeks ago #9

• dimitrisdsg7
  • dimitrisdsg7's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 1
Σαν κάτοχος εδώ και λίγο καιρό του Meshify C έχω να πω μόνο τα καλύτερα λόγια. Ευτυχώς που με συμβούλεψαν να προβώ στην αγορά του για το build που έκανα εγώ (παρόμοιο με αυτό που σου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω) και δεν πήρα κάποιο άλλο κουτί. ΠΛΗΡΩΣ αθόρυβο, με εκπληκτικό cable management, και πολύ όμορφο. Αξίζει μέχρι την τελευταία δεκάρα το κόστος του. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Δες και βίντεο στο youtube, έχει άπειρα.

Pc build 2018 4 months 2 weeks ago #10

• Vichronic
  • Vichronic's Avatar
  • Pre-orderer
Με τη διαφορά φίλε μου ότι του πρότεινα το Meshify C TG το οποίο είναι η έκδοση του Meshify C με τζάμι. Οπότε αναγκαστικά θα ναι λίγο πιο θορυβώδες, όπως αναγκαστικά όλα τα κουτιά που είναι με τζάμι. Αν ο φίλος θέλει τελείως αθόρυβο κουτί, θα πάει σε κάποιο χωρίς τζάμι

Pc build 2018 4 months 2 weeks ago #11

• dimitrisdsg7
  • dimitrisdsg7's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 1
Vichronic wrote:
Με τη διαφορά φίλε μου ότι του πρότεινα το Meshify C TG το οποίο είναι η έκδοση του Meshify C με τζάμι. Οπότε αναγκαστικά θα ναι λίγο πιο θορυβώδες, όπως αναγκαστικά όλα τα κουτιά που είναι με τζάμι. Αν ο φίλος θέλει τελείως αθόρυβο κουτί, θα πάει σε κάποιο χωρίς τζάμι

Την έκδοση με το tempered glass έχω κι εγώ. Θα το ξαναπώ: Το κουτί είναι υπερβολικά αθόρυβο.. :lol: