Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Gaming build 700e

Gaming build 700e 6 days 5 hours ago #1

• Hrakleaz
  • Hrakleaz's Avatar
  • Wishlister
Γεια σας,

Θέλω να διαθέσω μέχρι 700-750e για gaming build. Παίζω κυρίως csgo, lol και pubg αλλά θα ήθελα να παίξω π.χ. Far Cry, assassin creed και πιο απαιτητικούς τίτλους. Δεν είμαι των ultra settings κτλ.. Δηλαδή πειράζω γραφικά κτλ για να έχω full fps π.χ csgo θέλω να πάιζω με όσα περισσότερα fps γίνεται και δεν καίγομαι να έχω τρελά γραφικά. Θέλω να έχω decent γραφικά και να μπορώ να απολαύσω το game μου ανθρώπινα. Συνήθεια από competitive gaming.. fps above all!

Έχω καταλήξει στα παρακάτω builds όπου τείνω στο 1ο, έχω την ιδέα ότι είναι πιο ολοκληρωμένο αλλά βγαίνω πολύ εκτός budget):
pcpartpicker.com/list/3HPTnH
pcpartpicker.com/list/gx82mq

Δεν ενδιαφέρομαι να κάνω overclock οπότε αποφάσισα να παω σε MD - Ryzen 5 1400. Με Gigabyte - GeForce GTX 1060 3GB παίζω τα games που θέλω άνετα. π.χ. csgo me aa και ultra settings πιάνω 120fps οπότε λογικά σε low-medium θα έχω πάνω από 200fps. Σκέφτομαι να βάλω και μια ssd 240gb για γρηγορότερη εμπειρία.

Για μητρική με έχει ψήσει η MSI - B350 PC MATE αλλά δεν ξέρω αν θα με νοιάξει πότε να έχω 2 pci slots (σκεφτόμουν Asrock AB350 Pro4 αλλα είναι ακριβή και δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά της, ίσως στην MSI - B350M GAMING PRO Micro ATX AM4;;;)και να βάλω 2 κάρτες γραφικών οπότε ίσως βρω κάτι άλλο. Ίσως μελλοντικά βάλω καμιά wifi card (pci slot δεν χρειάζεται;;). Μελλοντικά μπορώ να βάλω ακόμα 3 μνήμες και να φτάσω τα 32GB RAM.. Αν και νομίζω ότι με 8 και ίσως αργότερα με 16 θα μαι άνετος... Οπότε ίσως βρω μια άλλη φτηνοτερη motherboard που να με καλύπτει σε αυτά π.χ. με 2 slots για μνήμες.

Τροφοτικό έχω βάλει 600w μελλοντικά μπορεί να εχω την πολυτέλεια και να προσθέω 1 optical drive. Έχω σίγουρα εξωτερική wifi κεραία μια μικρουλα, 1 εξωτερικό δισκό, σκέφτομαι μελλοντικά να δοκιμάσω υδρόψυξη. Να πάω σε 500w ή 550 να γλυτώσω μερικά euro ;

Τώρα το κουτί αν μπορέσω να βρω κάτι πιο ευρύχωρο για μελλοντικές αναβαθμίσεις, καλύτερο airflow ή μελλοντική προσθήκη υδρόψυξης δεν θα με χαλούσε.. Περίπου 45-55e . Αν και νομίζω το cooler Master - MasterBox Lite 5 με καλύπτει.

Καμιά πρόταση να μείωσω ή να προσθέσω κάτι ή κάτι που έκανα λάθος;
Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 750e, με 700e θα μουν πιο άνετα γιατί έχω μεταφορικα και συναρμολόγηση από το κατάστημα (50e περίπου όλα μαζί).

Παρακαλώ απαντήστε υπεύθυνα και ευχαριστώ πολύ σε όσους το κάνουν. :D
"Sharing is caring, and caring is love. Plus sharing is sexy!".
Last Edit: 6 days 4 hours ago by Hrakleaz.
The administrator has disabled public write access.

Gaming build 700e 6 days 3 hours ago #2

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 114
Όπα όπα ένα ένα :lol:

1. Γιατί διαλέγεις Ryzen προηγούμενης γενιάς?
2. Μητρική Asus B350M-A
3. Εφ' όσον έχεις σκληρό εξωτερικό και έχεις και περιορισμένο budget μη πάρεις από την αρχή σκληρό.
4. 2 κάρτες γραφικών να βάλεις πότε? Στο μέλλον? Μη βάλεις ποτέ ούτε στο μέλλον ούτε τώρα. Το SLI/Crossfire πέθανε.
5. 32GB RAM? Υπερβολή. Όταν τα 32GB RAM θα γίνουν αναγκαία, το συγκεκριμένο σύστημα θα είναι για τα σκουπίδια, οπότε μη το σκέφτεσαι καν.
6. Wifi card δε χρειάζεσαι εκτός αν το καλώδιο δε γίνεται με τίποτα.
7. Τροφοδοτικό με 500-550W max είσαι καλυμμένος ναι, δε χρειάζεσαι περισσότερο ειδικά σε τέτοιο σύστημα. Ό,τι και να βάλεις.
8. Υδρόψυξη σε Ryzen 2200/2400 δε θα έβαζα ποτέ. Πολύ ακριβό για να το δικαιολογήσω κάπως.

Δώσε ένα τελικό budget μόνο για τα parts να δούμε τι μπορεί να γίνει. Περίπτωση να πας στα 800 υπάρχει?

Gaming build 700e 6 days 2 hours ago #3

• Hrakleaz
  • Hrakleaz's Avatar
  • Wishlister
1. Λάθος μου, απλα τσέκαρα διάφορα builds από ελληνικά sites και όλοι προτείναν αυτά, λογικά λόγο κόστους και επειδή δεν χρειάζομαι την ενσωματεμένη κάρτα γραφικών. Δεν ξέρω μπορεί να ναι λάθος το σκεπτικό μου.
2. MSI - B350M PRO-VDH ίσως;;;
3.Και λογικά με τον ssd θα μαι καλύμενος στην αρχή
4. Και μένα μου φαίνεται υπερβολικό, μιας και δεν είμαι hardcore με τα γραφικά π.χ. ultra settings 4Κ κτλ
5. Θα φτάσω σίγουρα στα 16 μιας και σκέφτομαι να βάλω μια 2η 8αρα μόλις μπορέσω.
6. Έχω μια εξωτερική που κάνει δουλειά εώς τώρα. Οπότε αν έχω πολλά usb ports λογικά δεν θα χρειαστώ. Ethernet είναι δύσκολο λόγω απόστασης αλλά θα το επιχειρήσω κάποια στιγμή να τραβήξω καλώδιο.
7. -
8. ο.κ.

Τελικό budget δεν μπορώ να υπερβώ τα 750e. Κοντά στα 700 θα μαι τέλεια + 50e τα μεταφορικά-συναρμολόγηση.
Last Edit: 6 days 2 hours ago by Hrakleaz.

Gaming build 700e 6 days 2 hours ago #4

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Γύρω στα 410Ε από τα φθηνότερα καταστήματα και χωρίς μεταφορικά.
1. Από τη στιγμή που θέλεις συναρμολόγηση θα πρέπει να τα βρεις όλα στο ίδιο κατάστημα, πράγμα σχεδόν απίθανο (ή θα ανεβάσει την τιμή αρκετά)
2. Τα φθηνότερα πολλές φορές δεν είναι και ετοιμοπαράδοτα
3.Με τα υπόλοιπα 300-340 ευρώ που μένουν μπορείς να πάρεις ή μια 1050ti, ή μια 1060 3GB, ή μια 1060 6GB. Η 6άρα σε φτάνει στο όριο (ίσως και να το ξεπερνάς λίγο), αλλά εγώ αυτή θα διάλεγα. Εσύ αποφασίζεις.
4. Όποια μητρική και να πάρεις πρέπει να ζητήσεις αναβάθμιση στο BIOS!

Last Edit: 6 days 2 hours ago by hiimFred.
The following user(s) said Thank You: Hrakleaz

Gaming build 700e 6 days 2 hours ago #5

• Hrakleaz
  • Hrakleaz's Avatar
  • Wishlister
Ευχαριστώ πολύ! Με κατατόπισες άψογα πως να κινηθώ και τι να αγοράσω.. Τώρα θα δω τι θα κάνω και αν μπορώ να τα πάρω ξεχωριστά. Ευχαριστώ πάντως!

Gaming build 700e 6 days 1 hour ago #6

• Hrakleaz
  • Hrakleaz's Avatar
  • Wishlister
500 ή 500watt ... Μελλοντικά μπορεί να βάλω 2ο σκληρό δίσκο και optical drive... Μου φτάνουν 500;

Επίσης, από κουτιά το κατάστημα έχει Cooler Master - MasterBox Lite 5 και MasterBox Lite 3.1... Ποιο να πάρω με το σκεπτικό ότι μελλοντικά θα μπορώ να αναβαθμίσω τo pc;
Last Edit: 6 days 1 hour ago by Hrakleaz.

Gaming build 700e 6 days 1 hour ago #7

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Ε καλύτερα να πας στο 5άρι για νά'σαι πιο χαλαρός.
Τα 500-550 είναι υπέρ αρκετά ακόμη και με σκληρό και optical drive. :lol:
Σκέψου ότι τα parts που σου έχω στη λίστα έχουν κατανάλωση 140W. Με μια κάρτα γραφικών τύπου 1060 πχ, να ανέβει άλλα 100 σε full load. Έχεις άπειρο περιθώριο για δίσκους κτλ. Η κατανάλωσή τους είναι αμελητέα. Optical drive πάντως θα έλεγα να μην αγοράσεις ποτέ. Τα CD πέθαναν και αυτά, δε χρειάζονται σε τίποτα πλέον :P
Last Edit: 6 days 1 hour ago by hiimFred.
The following user(s) said Thank You: Hrakleaz