Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: βοηθεια για pc build

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #1

• demosthenes.pamp
  • demosthenes.pamp's Avatar
  • Wishlister
Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι το καλοκαιρακι να κανω εναν υπολογιστη που να μου κρατησει καποια χρονακια . Οι γνωσεις μου πανω στον τομεα pc building ειναι ανυπαρκτες. γιαυτο θελω την βοηθεια σας, Καταρχην σκεφτομαι να δωσω γυρω στα 700 ευ, τρ αν ειναι να παει 800+ θα κανω υπομονη και θα παω στην 800+ προταση. Γενικοτερα ειμαι blizzard fan boy ( wow και diablo3 ) και δεν κυνηγαω νεους τιτλους. Παρολα αυτα θα ηθελα να παιξω και κανενα παιχνιδι του στυλ witcher και να το τρεξει το pc ικανοποιητικα.Τελος θα ηθελα αν ειναι εφικτο το pc να μπορει να με κραταει στην μιξη ηχου δεδομενου οτι ασχολουμαι με την μουσικη.( μην φανταστειτε κατι σουπερ ουαου καποια demos και coverακια για οσους ασχολουνται ) Εχετε κατα νου καμια προταση ?
Σας ευχαριστω!!
Last Edit: 4 months 1 week ago by demosthenes.pamp.
The administrator has disabled public write access.

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #2

• Sir_JIM
  • Sir_JIM's Avatar
  • Add-to-carter
  • End Users Support
  • Thank you received: 15
Καλησπέρα φίλε..

Μόνο για κουτί μιλάμε;;;
Εκτός αυτού έχεις να κρατήσεις τίποτα απ το παλιό pc σου.. για να γλυτώσεις λεφτά π.χ. σε κουτί, σκληρός δίσκο/ssd κτλ;;; Η θα μπουν όλα καινούρια;;
"Ότι κλειδώνει.. ξεκλειδώνει"
Last Edit: 4 months 1 week ago by Sir_JIM.
The following user(s) said Thank You: demosthenes.pamp

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #3

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 119
Βγαίνει λιγότερο από 800 χωρίς μεταφορικά (υπολόγισε 800+ με τα μεταφορικά)
Θεωρώ πως υπέρ καλύπτει τις ανάγκες σου. Τώρα βέβαια αν θες να παίξεις παιχνίδια όπως το Witcher 3 που ανέφερες σε Ultra settings αυτο φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις πως δεν είναι εφικτό. Θα χρειαστείς δυνατότερη κάρτα γραφικών. Αλλά με κάποιες υποχωρήσεις μπορείς να τα ευχαριστηθείς σε medium-high. Μη νομίζεις πως οι διαφορές είναι και τόσο μεγάλες. Καλές αγορές!

Edit: Σε κάποια φάση θα χρειαστείς κι έναν σκληρό 1-2 TB για τα αρχεία σου. Είναι πολύ φθηνοί και εύκολο να εγκατασταθούν οποιαδήποτε στιγμή.

Last Edit: 4 months 1 week ago by hiimFred.

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #4

• demosthenes.pamp
  • Wishlister
απο το παλιο pc θα παρω τον ssd μου . Samsung 850 Evo 250GB. Τα υπολοιπα απο την αρχη. ( ναι μονο το κουτι οθονη εχω :))

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #5

• demosthenes.pamp
  • Wishlister
ΝΑ σαι καλα φιλε . Τωρα που ομως εχω τον ssd samsung απο το παλιο πσ τι αλλαζω?

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #6

• Sir_JIM
  • Sir_JIM's Avatar
  • Add-to-carter
  • End Users Support
Οπότε SSD έχεις κομπλέ..

Πρότασή μου:

Επεξεργαστή: Intel Core i5-8400 Box
Μητρική: Gigabyte Z370 Aorus Gaming K3
Μνήμες: HyperX Fury 8GB DDR4-2133MHz (HX421C14FBK2/8)
Κάρτα γραφικών: 1050 ή 1060 6GB
Τροφοδοτικό: Corsair RMx Series RM650x
Και μένει και 100ρικό για κουτί της επιλογής σου φίλε..

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #7

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
@demosthenes.pamp Εφ'όσον διαθέτεις τον καταπληκτικό 850, βγάλε τον 860 που σου προτείνω από την εξίσωση. Τα 75 ευρώ αυτά μπορείς να τα διαθέσεις για να πας σε αυτήν την κάρτα: www.skroutz.gr/s/9707985/Palit-GeForce-G...B-NE51060015F9D.html . Θα κάνει τεράστια διαφορά στα games όπως το Witcher που είπες ότι σε ενδιαφέρουν. Και δε θα σε βγάλει και εκτός budget :lol:
Ειδάλως μπορείς να τα βάλεις σε έναν σκληρό δίσκο για τα αρχεία σου ή σε κάποια μεγαλύτερη υλοποίηση της 1050ti (με 2 φανάκια πχ).

@Sir_JIM για άλλη μια φορά διαφωνώ κάθετα με την πρότασή σου (όπως και σε άλλα ποστς) και την βρίσκω ΚΑΚΙΣΤΗ. Εφ'όσον θέλεις να συνεισφέρεις στο φόρουμ αφιέρωσε λίγο χρόνο παραπάνω ειδάλλως μη μπαίνεις καν στον κόπο να γράφεις.

1. Gigabyte Aorus Z370 με i5 8400? 150 ευρώ μητρική με επεξεργαστή που δε μπορείς ΚΑΝ να κάνεις overclock? Τι παπαριές είναι αυτές?
2. Κάρτα γραφικών 1050 ή 1060 6GB? Oi 1050 ξεκινάνε από 140 ευρώ και οι 1060 6GB ξεκινάνε από τα 320. Μη μιλήσω για τις τεράστιες διαφορές στην απόδοση. Πως τις βάζεις στην ίδια πρόταση, μπορείς να μου εξηγήσεις? Μπήκες στον κόπο να υπολογίσεις ένα budget για τον φίλο που ενδιαφέρεται ή απλώς γράφεις για να μετράς posts?
3. Αφήνεις 100 ευρώ για κουτί την στιγμή που ο φίλος έχει περιορισμένο budget και κόβεις 8GB από την RAM??
4. Το τροφοδοτικό είναι overkill.

Σε παρακαλώ κάνε μια χάρη στο forum και σταμάτα να γράφεις μέχρι να κάνεις λίγη έρευνα. Με τα λεφτά του κόσμου έχει να κάνει, δεν είναι αστείο.
Last Edit: 4 months 1 week ago by hiimFred.

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #8

• demosthenes.pamp
  • Wishlister
@hiimFred να σαι καλα φιλε σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου !!

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #9

• Sir_JIM
  • Sir_JIM's Avatar
  • Add-to-carter
  • End Users Support
hiimFred wrote:
@demosthenes.pamp Εφ'όσον διαθέτεις τον καταπληκτικό 850, βγάλε τον 860 που σου προτείνω από την εξίσωση. Τα 75 ευρώ αυτά μπορείς να τα διαθέσεις για να πας σε αυτήν την κάρτα: www.skroutz.gr/s/9707985/Palit-GeForce-G...B-NE51060015F9D.html . Θα κάνει τεράστια διαφορά στα games όπως το Witcher που είπες ότι σε ενδιαφέρουν. Και δε θα σε βγάλει και εκτός budget :lol:
Ειδάλως μπορείς να τα βάλεις σε έναν σκληρό δίσκο για τα αρχεία σου ή σε κάποια μεγαλύτερη υλοποίηση της 1050ti (με 2 φανάκια πχ).

@Sir_JIM για άλλη μια φορά διαφωνώ κάθετα με την πρότασή σου (όπως και σε άλλα ποστς) και την βρίσκω ΚΑΚΙΣΤΗ. Εφ'όσον θέλεις να συνεισφέρεις στο φόρουμ αφιέρωσε λίγο χρόνο παραπάνω ειδάλλως μη μπαίνεις καν στον κόπο να γράφεις.

1. Gigabyte Aorus Z370 με i5 8400? 150 ευρώ μητρική με επεξεργαστή που δε μπορείς ΚΑΝ να κάνεις overclock? Τι παπαριές είναι αυτές?
2. Κάρτα γραφικών 1050 ή 1060 6GB? Oi 1050 ξεκινάνε από 140 ευρώ και οι 1060 6GB ξεκινάνε από τα 320. Μη μιλήσω για τις τεράστιες διαφορές στην απόδοση. Πως τις βάζεις στην ίδια πρόταση, μπορείς να μου εξηγήσεις? Μπήκες στον κόπο να υπολογίσεις ένα budget για τον φίλο που ενδιαφέρεται ή απλώς γράφεις για να μετράς posts?
3. Αφήνεις 100 ευρώ για κουτί την στιγμή που ο φίλος έχει περιορισμένο budget και κόβεις 8GB από την RAM??
4. Το τροφοδοτικό είναι overkill.

Σε παρακαλώ κάνε μια χάρη στο forum και σταμάτα να γράφεις μέχρι να κάνεις λίγη έρευνα. Με τα λεφτά του κόσμου έχει να κάνει, δεν είναι αστείο.

προτείνω δουλεμένα πράγματα πρώτον.. δεύτερον ναι πάντα βάζω μια καλή μητρική που θα σου κρατήσει, τον επεξεργαστή μπορεί να τον αλλάξει και αργότερα αν θέλει.. και αν νομίζεις ότι ο 8400 δεν κλοκάρετε είσαι βαθιά νυχτωμένος.. μάλλον δεν ξέρεις εσύ και δεν είπε το παλικάρι ότι θέλει να κάνει o/c ..αν το θεωρείς φίλε παπαριά είναι πρόβλημα σου.. για την κάρτα για την 1060 λέω σε περίπτωση που την κάπου σε λογική τιμή.. η έστω και μεταχειρισμένη.. αλλιώς αρκεί και η 1050.

Όσον αφορά την RAM για την δουλειά του αρκούν αρχικά 8GB αργότερα βάζεις άλλα τόσα δεν είναι πρόβλημα αυτό.. τροφοδοτικό αν το θεωρείς εσύ overkill οκ.. εγώ δεν το θεωρώ καθόλου..

Και τα λεφτά βγαίνουν περίπου στο budget που λέει με βάση τις χαμηλότερες τιμές μέσω του skroutz.. δεν παίζω με τα λεφτά του κόσμου.
αδερφέ.. εγώ κάνω την πρότασή μου για δικούς μου λόγους.. αν εσύ θεωρείς ότι είναι λάθος και κάκιστη είναι άποψή σου.. εσύ το κοιτάς αλλιώς εγώ αλλιώς.

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #10

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 378
xdd

βοηθεια για pc build 4 months 1 week ago #11

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Οκέι..

βοηθεια για pc build 4 months 2 days ago #12

• demosthenes.pamp
  • Wishlister
Ευχαριστω πολυ παιδια να'στε καλα!!:)