Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Καινουριο PC απο την αρχη

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 1 week ago #1

• manolis1234
  • manolis1234's Avatar
  • Wishlister
Γεια σας παιδια. Θα ηθελα να μου πειτε ενα build για καινουριο pc (χωρις περιφερειακα). Τα λεφτα ειναι ενα θεμα οποτε θελω να βγει οσο πιο φθηνο γινεται (δεν θελω να σας πω τιμη για να μην σας περιορισω. Σκεφτομαι γυρω στα 300-400-500 αλλα και παραπανω να βγει δεν θα πω οχι). Οταν λεω οσο πιο φθηνο εννοω να ικανοποιει τις απαιτησεις μου χωρις πολλα πολλα (δηλαδη δεν θα κανω overclock κλπ).
1) θελω να παιζει ολα τα παιχνιδια που υπαρχουν σημερα (οχι με καλες ρυθμισεις ουτε αναλυσεις ουτε τιποτα, αρκει να παιζουν και να μην κολανε εστω και σ low)
2) θελω να κανω ανετα δουλειες office-browsing κλπ χωρις να αργει ή να κολλαει

Σκεφτομουν να το παρω ισα ισα στα μετρα μου μιας και δεν θελω να κανω αναβαθμισεις κλπ και οταν "παλιωσει" να παω για καινουρια αγορα παλι γιαυτο και ζηταω να ειναι οσο το δυνατον με λιγοτερα λεφτα...

ΥΓ. εχω ενα μικρο κολημα με intel και nvidia οποτε αν γινετε να παμε προς τα εκει αλλα αν υπαρχει κατι καλυτερο απο τους αλλους να προτεινεται καλοδεχουμενο.
The administrator has disabled public write access.

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #2

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 370
Μανωλη,ειναι δυσκολη περιοδος για τους intel τωρα.
Γραψε μια μεχρι ποσα θες να δωσεις.
Τι παιχνιδια παιζεις επι το πλειστον.
Σε τι οθονη θα μπει;
The following user(s) said Thank You: manolis1234

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #3

• manolis1234
  • manolis1234's Avatar
  • Wishlister
Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση...
Το θεμα ειναι ποσο ειναι το ελαχιστο που πρεπει να δωσω για να ικανοποιηθουν οι απαιτησεις. Ας πουμε θα με βολευε να δωσω 300 αλλα αν δεν γινεται να παιξω σχεδον ολα τα παιχνιδια δεν εχει νοημα οποτε αν μου πεις 400 οκ αν μου πεις 600 οκ...εσυ πες μου απο που ξεκιναμε και παμε με αυτο. Οθονη δεν εχω ιδεα (και νομιζω ειναι τηλεοραση οποτε δεν εχω καλη οθονη). Η οθονη δεν ειναι καλη δηλαδη το ξερω αλλα δε με νοιζει και τοσο ισως στο μελλον οταν μαζεψω κανα φραγκο εξτρα να παω να παρω μια καλη να την εχω. Αλλα προς το παρων με νοιαζεινα μπορω να παιζω ολα τα παιχνιδια ακομα και σε low γραφηκα...
Τωρα για τα παιχνιδια δεν ξερω τι να σου πω... παιζω πολλα παιχνιδια απο ολα τα ειδη γιαυτο θελω να παιζει τα παντα ωστε να μην περιοριζομαι

ενδεικτικα: witcher, pubg, pro, assassins creed, nioh, hitman, divinity, mass effect, shadow of mordor, total war, lol, football manager, cuphead, evil within, dark souls, call of duty, the elder scrolls, NBA, dishonored, far cry,και καποια strategy...Γενικα οτι πεσει στα χερια μου.

Οταν λες οτι δεν ειναι καλη εποχη για intel εννοεις λογο των προβληματων (ασφαλειας;;;)που δημοσιευτηκε οτι εχουν τωρα τελευταια ή λογο χρηματων (υψηλες τιμες);;;

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Η οθονη παιζει τρομερο ρολο.
Αμα εχεις καποια παλια τηλεοραση,κακης αναλυσης,με τρομερο ms delay και ειναι μεγαλη και με σαπιο πανελ,μονο παιχνιδι δεν θα ευχαριστηθεις.
Δεν ειναι ολα fps.Οι περισσοτεροι το αψηφουν αυτο,η εμπειρια σε ενα παιχνιδι ακομα και 4000 ευρω μηχανημα να εχεις,θα ερθει μεσω εικονας και ηχου(περιφερειακων) και οχι με το να παιζεις με 150 FPS lol κλπ.
Με 300 ευρω μηχανημα και 400 γι αυτα τα παιχνιδια δεν κανεις.
Το ζητημα δεν ειναι να παιζεις κα ας παιζεις Low,ειναι κακος τροπος σκεψης αυτος.
Για παραδειγμα το Pubg λενε ο,τι με 8GB ram τρως απειρο stuttering και χρειαζεσαι ιδανικα 16.
Anyway,οπως και να εχει δες το παρακατω.
ryzen 1200 110€ Msystems
Asus Prime A320M-K 60€ e-gate
F4-3000C16S-8GISB 98€
Aerocool QS-240 27€ cosmodata/you.gr
Corsair TX550M 70€ 7 ετη εγγυησης,gold efficiency σου μενει και για αλλη αναβαθμηση διαφορετικα κοιτας και το CX450m στα 55€
samsung 850 evo ssd 250GB 90€ multicopter
GV-N105TD5-4GD 173€ multicopter

628 total,τα μαγαζια ειναι απο αυτα που ειναι της προκοπης καπως και εξυπηρετουν σωστα.
Ολα αυτα σε περιπτωση που θα πας να τα αγορασεις ξερω γω σε μια εβδομαδα,διαφορετικα αμα ειναι να τα αγορασεις σε κανα μηνα + περιμενε μπας και διορθωθουν οι μαλακ** της intel (καποιο perf Impact τρομερο δεν εχει ολη αυτη η φουσκα,πιο πολυ στoυς nvme υπαρχει μια διαφορα στα writes) και βγαλει τα πιο φθηνα boards για να πας σε I3 8100 που ειναι δυνατοτερος του 1200.

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #5

• manolis1234
  • manolis1234's Avatar
  • Wishlister
Σευχαριστω.
Εχεις δικιο για την οθονη θα παω να παρω σιγουρα...
αν μπορεις προτεινε μου κανα - δυο (οχι απαραιτητα γιαυτο το pc, αλλα για να την κρατησω και για το μελλον)

Οσο για το low γραφηκα εγω δεν το διατυπωσα σωστα. Εχεις δικιο. Απλα ηθελα να πω οτι δεν χρειαζομαι ultra ή high γραφηκα αλλα να παιζει το παιχνιδι σωστα! χωρις lags stuttering κλπ. Απλα ομορφα και ωραια :P

Το build μαρεσε.
Και κατι τελευταιο. Ψινομαι να περιμενω κανα μηνα για να βαλω τον Intel που μου προτεινες λες να το κανω;;; Υπαρχει περιπτωση να διορθωθει;; Επισης για ram ελεγα να βαλω 16 gb για να εχω και καβατζα μηπως ζοριστει με τα 8 και αν δεν υπαρχει προβλημα (αν δεν χαλασουν δλδ) να τις κρατησω για να τις βαλω και στο επομενο pc που θα φτιαξω. Ή λες τα 16 να ειναι too much για μενα;; Τελος σε περιπτωση που θελησω να κρατησω το pc λες να αναβαθμισω κατι ( και τι;; ) ή καλυτερα να κανω αυτο που σκεφτομουνα δλδ να παρω απο την αρχη καινουριο;;;

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #6

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Μην κοιτας παντα μακροπροθεσμα.Το εκανα κ εγω αυτο καπια στιγμη πριν μερικα χρονια.Η οθονη ισως θα μεινει,αλαλ θα κοιταζες να παρεις π.χ οθονη 1440p με 350€,ε η καρτα η 1050ti δεν ειναι για τετοια οθονη.
16GB δεν ειναι κακη ιδεα,αλλα οι τιμες ειναι στα ουρανια.Εκει υπολογιζε αλλα 90 ευρω.
Ο ιντελ υπαρχει,η μητρικη η φθηνη δεν υπαρχει.Ειναι να βγουν τωρα στα τελη Φεβρουαριου περιπου.
Να κρατησεις απο τι; απο το συστημα που σου εφτιαξα;
Θα βγουν επισης ryzen2 τον Απριλιο περιπου.
Γενικα αμα ειναι,περιμενε.Μαζεψε περιπου 650€ για πυργο και αλλα 150-160€ για οθονη.

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #7

• manolis1234
  • manolis1234's Avatar
  • Wishlister
χμμμ.... με εβαλες σε σκεψεις..
Λοιπον κραταω αυτο το build και ή θα παω να το παραγγηλω σε καμια βδομαδα ή θα περιμενω μεχρι τον απριλιο να σου ξαναρθω εδω με 650 για πυργο και 150 για οθονη. Οπως και να 'χει σευχαριστω για τον χρονο σου. Καλο βραδυ.

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #8

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Εαν δεν εχεις θεμα να περιμενεις,η καλυτερη λυση ειναι αυτη.

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #9

• FinikasX
  • FinikasX's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 2
Θα βοηθούσε ιδιαίτερα αν είχες τίποτα από παλιό PC, όπως το κουτί. Γλιτώνουμε κανένα 50€.
Για τα παιχνίδια που θες και με τις απαιτήσεις που έχεις, κοντά στο ~600€ είναι το εύκολο.
Σου δίνω δύο builds με AMD και Intel cpu's καθώς και AMD και Nvidia gpu's.
Καθαρά σαν δική μου προτίμηση, θα πήγαινα σε Intel/Nvidia αλλά και το AMD build, έχει τα + του,.

*/ Intel - Nvidia
CPU: Intel Core i3-8100 - ~114€
MOBO: Gigabyte Z370P D3 - ~108€
GPU: Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB OC - ~185€
RAM: G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz[/urll] - ~103€
HDD:
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" - ~47€
PSU: Be Quiet Pure Power 10 400W - ~ 64€
CASE: Aerocool Aero-500 - ~50€
ΣΥΝΟΛΟ: ~670€

*/ AMD - AMD
CPU: AMD Ryzen 3 1200 Box - ~110€
MOBO: Asrock A320M-HDV (Η ASRock είναι θυγατρική της ASUS) - ~55€
GPU: Gigabyte Radeon RX 560 4GB Gaming OC - ~195€
** Τα υπόποιπα, είναι ίδια. **
ΣΥΝΟΛΟ: ~624€

Όπως είπα. Αν είχες case παλιό, θα γλίτωνες κάποια €€. Επίσης είναι ενδεικτικό αυτό που έβαλα. Μπορείς να βάλεις ακόμα ποιο φθηνό αν θες ή να πάρεις κάποιο ακόμα ποιο φθηνό μεταχειρισμένο αν ψάξεις σε αγγελίες ή σε κάποιο τοπικό κατάστημα στη πόλη σου. Οποιοδήποτε midi tower -και κάποια mini ενδεχομένως-, κάνει τη δουλειά του θαυμάσια.

Στα + της AMD έναντι της Nvidia, θα ήταν το Freesync. Μιας και είδα ότι είσαι στο ψάξιμο και για οθόνη κάποια στιγμή στα κοντά, θα σου έλεγα να πας σε μια οθόνη 1080p με Freesync που είναι και αρκετά φθηνές έναντι του G-Sync που είναι Nvidia tech η οποίες είναι αισθητά ποιο ακριβές.

Αν έχεις κάποια απορία. Μου λες. Καλές αγορές!
"I don't need to get a life. I AM A GAMER. I have MANY lives."
Last Edit: 1 month 6 days ago by FinikasX.

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #10

• manolis1234
  • manolis1234's Avatar
  • Wishlister
Ευχαριστω φιλε και για τη δικη σου προταση.
Εχω καποιες αποριες...
1) γιατι καρτα γραφηκων OC και οχι την απλη;;
2) Μηπως θα χρειαστω λιγο παραπανω σε τροφοδοτικο;;; (εννοω σε WATT)

και τελος πληροφοριακα μονο, ποτε αρχιζουμε και κοιταμε για ψυκτρα;;;

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #11

• FinikasX
  • FinikasX's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 2
Για ψήκτρα δεν κοιτάς καθόλου. Και ο Intel και ο Ryzen, έχουν μια χαρά μέσα. Αφού δεν θα κάνεις OC, είσαι εντάξει.
Γενικά σαν ψήκτρες, θα ξεκινήσεις να κοιτάς όταν θα κάνεις OC ή όταν πιστεύεις ότι κάνει πολύ θόρυβο η μανίσια και θες να την αλλάξεις.
2) Το τροφοδοτικό, σου είναι υπέρ αρκετό.
1) Σου έβαλα τον ΟC για λίγα περισσότερα MHz. Φυσικά και μπορείς να πας στο απλό, αλλά μιας και οι AMD είναι χαμηλά στις επιδώσεις, ότι extra σε απόδοση έχεις, δεν θα είναι τζάμπα.
"I don't need to get a life. I AM A GAMER. I have MANY lives."
Last Edit: 1 month 6 days ago by FinikasX.

Καινουριο PC απο την αρχη 1 month 6 days ago #12

• manolis1234
  • manolis1234's Avatar
  • Wishlister
ΟΚ καταλαβα thanks. Θα εχω και αυτο το build ( με intel - nvidia ) στα υποψη μου. Να 'σαι καλα