Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επιλογή Κουτιού για PC

Επιλογή Κουτιού για PC 5 months 2 weeks ago #1

• MrTzinius
  • MrTzinius's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα στην ομαδαρα

Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας όσον αφορά την αγορά καινούργιου κουτιού. Να τονίσω ότι το pc είναι για κυρία χρήση data analysis με πολλές συναρτησεις σε μεγάλα χαρτοφυλακια και για επεξεργασία βιντεο με software premier σε υψηλές αναλύσεις όπως 4Κ 60fps. Αντε και κάνα pubg. Το build βασίζεται σε κάρτα κραφικών 1070 και motherboard mATX προς το παρών, αργότερα μπορεί να πάω σε ATX.
Το μπάτζετ μου ήταν στο 100ρικο αλλά με ένα πριζομα από γνωστό μου είπε με λίγο παραπάνω μπατζετ για μια επιλογή που θα με κάνει να μην ξανασχοληθω με κουτί από όλες τις αποψεις. Βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει να πάω εκεί.
Οπότε οι επιλογές μου είναι οι εξης:

1. Thermaltake View 31 TG
2. Thermaltake Core X9

Αξίζει να πάω στο X9 η είναι υπερβολή και είμαι μια χαρά να πάω στο view 31 tg. Μην ξεχνάμε ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ψύξη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Last Edit: 5 months 2 weeks ago by MrTzinius.
The administrator has disabled public write access.

Επιλογή Κουτιού για PC 5 months 2 weeks ago #2

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 373
Τι ψυξη εχεις στο συστημα;
Τι καρτα γραφικων; After market η blower type;

Επιλογή Κουτιού για PC 5 months 2 weeks ago #3

• MrTzinius
  • MrTzinius's Avatar
  • Wishlister
Απο ψύξη είχα μόνο "μαμα" πράματα (μεγάλο μου λάθος), οπότε και απο το καινούργιο box θα ενισχυθώ με σωστούς ανεμιστήρες. Απο κάρτα γραφικών έχω μια Gigabyte Gtx750ti αλλα θα αναβαθμιστώ σε 1070ti μέσα στο επόμενο χρονικο διάστημα λόγω απαιτήσεων των software που χρησιμοποιώ.
Καθώς το υπόλοιπο Build είναι απο μια motherboard ASUS B150M-K και με επεξεργαστή intel i5-6500. Εδω ο σκόπος πάλι λόγω απαιτήσεων των software είναι να πάω σε i7-7700K επειδη μέχρι εκεί υποστηρίζει η motherboard. Κανονικά έλεγα να πάω σε i7-8700 αλλα δεν ξέρω αν αξίζει γτ θα πρέπει να αλλάξω και Motherboard.
Όσον αφορά το box δεν έχω κλείσει σε αυτα 2, απλα εκει μου είπαν πολλοι.
Προφανώς και σε άλλες εταιρείες θα παω αν αξίζουν. Και αν είναι μικρή διαφορά θα δώσω το λίγο παραπάνω.

Επιλογή Κουτιού για PC 5 months 2 weeks ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Τα πολλα ανεμιστηρια,ειναι ενα λαθος που κανουν ΟΛΟΙ.
ΔΕΝ χρειαζεσαι ενα μεγατονο ανεμιστηρες.
Αγοραζεις ψυχτρα πρωτα, και μετα αλλαζεις κουτι η τα κανεις και τα 2 ταυτοχρονα.
Τι cpu usage εχεις;
Οι δουλειες που κανεις στο πισι ειναι με edits; Χτυπαει 100% usage Ο επεξεργαστης, τι;
Η καρτα τι usage εχει;
Γινε λιγο αναλυτικος.

Επιλογή Κουτιού για PC 5 months 2 weeks ago #5

• MrTzinius
  • MrTzinius's Avatar
  • Wishlister
To case που έχω είναι 15ετίας Turbo-X και δεν είχα ασχοληθεί πότε με building, είχα και έχω ένα ανεμιστηράκι του case και το ανεμιστηράκι της Intel για τη CPU. Προφανώς αυτό με τα πολλά ανεμιστήρια δεν συμφωνώ ούτε εγώ, για αυτό και ψάχνω Pc που να έχει σωστή κατασκευή ωστε να βοηθάει στη ροή του αέρα.
Τα θέματα είναι όταν κάνω editing. Κολλάει απίστευτα, crashαρει και γενικά με περιορίζει πολύ. Τα βίντεο που επεξεργάζομαι είναι τουλάχιστον 60fps και τουλάχιστον 1080p. Όταν παίζω με περισσότερα fps (120- 240) ή όταν επεξεργάζομαι 4Κ έχω απίστευτα κολλήματα, και μερικές φορές δεν τα παίζει ή δεν τα αναγνωρίζει καν. H CPU βαράει 90-95% όταν κάνω render καί όταν βάζω αρκετά εφε. Στα υπόλοιπα παίζει 60-70%.
Last Edit: 5 months 2 weeks ago by MrTzinius.

Επιλογή Κουτιού για PC 5 months 2 weeks ago #6

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Μηπως απλα φταιει το συστημα;
Πες αναλυτικα τι συστημα εχεις και τι τροφοδοτικο (ΜΑΡΚΑ και WATT)
Αμα ειναι turboX θελεις αλλαγη και εκει.
Επισης,οταν λες 15ετιας PC case,ελπιζω το συστημα σου να ειναι τουλαχιστον της τελευταιας 5ετιας,αλλιως σε βλεπω για upgrade.

Επιλογή Κουτιού για PC 5 months 2 weeks ago #7

• MrTzinius
  • MrTzinius's Avatar
  • Wishlister
Το κουτί είναι 15ετίας και επειδή δεν είναι καθόλου καλής ποιότητας και απο θέμα airflow είναι και ο λόγος που ψάχνω νέο κουτί.
Τα specs τα αναφέρω ωστε να κάθονται σωστά στο PC και να υπάρχει αρκετός χώρος.

Οπότε έχουμε και λέμε:
Αυτα που "φοράω" και είναι ενός έτους είναι:
1. motherboard ASUS B150M-K
2. Graphic card Gigabyte GTX 750ti
3. 8GB RAM DDR4
4. Επεξεργαστής Intel i5-5600
5. ψύχτρες μόνο ότι έχει το κουτί και η κάρτα γραφικών.
6. Τροφοδοτικό 650W

Αυτά που θέλω βάλλω στο άμεσο μέλλον (και τα αναφέρω ωστε το νέο κουτί να τα υποστηρίζει), είναι:
1. Graphic card Gigabyte GTX 1070ti
2. απο 8GB ram σε 16GB ram
3. επεξεργαστής i7-7700k (ή σε 8700 που δεν την υποστηρίζει η motherboard και αν την αλλαξω θα πρέπει να αλλαχτεί και η motherboard. Το θέμα εδώ είναι οτι δεν ξέρω αν αξίζει)
4. ψύχτρες ανάλογα το κουτί που θα συζητήσουμε αλλά είναι σίγουρα μες στο πλάνο..

Επιλογή Κουτιού για PC 5 months 2 weeks ago #8

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Edits με τον 6500 μην περιμενεις πολλα νακανεις.Ειναι 4/4 τσιπακι.Για τετοια τσιπακια αναλογα το προγραμμα που χρησιμοποιεις και τ render κανεις (gpu/cpu) θελεις 6/12 minimum cpu.
Το τροφοδοτικο δεν μου ειπες καν τι μαρκα ειναι.Οπως και να εχει,θα αλλαξεις κουτι,τροφοδοτικο και θα βαλεις και μια ψυχτρα στον επεξεργαστη.
Τα κολληματα που λες,μπορουν να φταινε ενα καρο πραγματα οπως
1.θερμοκρασιες
2.εχει χαλασει ο δισκος
3.εχει μπουκωσει η μνημη και δεν φτανει
4.software conflicts/ιοι

corsair spec 01/02 φθηνο κουτι με καλο air flow,
CoolerMaster Masterbox Lite 3.1 πιο εμφνησιμο με χειροτερο airflow
nzxt 340 non elite,με 75€ πιο μινιμαλ αλλα και πιο ακριβο,με το αρνητικο ο,τι πρεπει να δωσεις αλλα 10€ για ν βαλεις ανεμιστηρα για intake (Να βαζει)
τροφοδοτικο,αμα κανεις συχνα edits και παιζει σε 100% load το πισι θελεις καποιο gold,ιδανικα ενα 550αρι
Corsair TX550M 70€ 7 ετη εγγυησης gold efficiency
corsair RMX 550w λιγο καλυτερο,με 10 ετη εγγυησης στα 90 ευρω,ωστοσο μεαλλα 10 παιρνες το 650w που αξιζουν τα λεφτα σε περιπτωση που βαλεις κατι πιο ενεργοβορο και το κλοκαρεις στο μελλον.
cpu cooler
cryorig h7,με 30€.Οκ ψυχτρα,ακομα και για αλλη αναβαθμηση θα ειναι οκ.Τωρα αμα πας σε 8700κ και χρειαστεις να κλοκαρεις,ισως να κοιταζες καποια αλλη.
Η ψυχτρα ταιριαζει και στα 3 κουτια.