Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: OC Intel Core 2 Duo E6300

OC Intel Core 2 Duo E6300 3 years 8 months ago #1

• evoracing
  • evoracing's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 2
Καλησπέρα :D.!! Λοιπόν έχω και εγώ ένα ταπεινό συστηματάκι με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

• Mobo: Asus P5B
• CPU: Intel Core 2 Duo E3600 1,86Ghz
• Ram: 2GB
• PSU: Approx 500W Power Supply (νέο αίμα 2 ημερών αφού το προηγούμενο Premier DR-8460BTX 450w κάηκε μετά από 6 χρόνια...)
• GPU: NVidia GeForce GT240

Όπως λέει ο τίτλος θέλω να κάνω oc στον επεξεργαστή όσο ποιο ασφαλές γίνεται δλδ να μην έχω κίνδυνο να καεί. Η ψήκτρα είναι μια πολύ απλή που δουλεύει στα 3k rpm με έναν ανεμιστήρα 90mm (τώρα όνομα δεν ξέρω) που κρατάει τον επεξεργαστή στα 55C. Το κουτί είναι το CoolerMaster k350 Elite Knight με 4 ανεμιστήρες (2 εισόδου - 2 εξόδου). Αυτά...

Θέλω να κάνω oc γιατί είναι και αρκετά παιχνίδια που τερματίζουν τον cpu και η κάρτα έχει ακόμα να δώσει, αλλά και γιατί δουλεύω αρκετά σε Photoshop - Cinema 4D και ως γνωστών αυτά θέλουν επεξεργαστή (και ram αλλά το παλεύω :P)

Λοιπόν τι πρέπει να κάνω για να τον ανεβάσω? δεν ξέρω και πολλά από ρεύματα και τα σχετικά οπότε όσο γίνεται ποιο απλά να μου τα εξηγήσετε...

Επίσης θέλω να μου πείτε, σε format και τα σχετικά αυτά χάνονται ή μένουν στα bios? όταν για κάποιον λόγο γίνει hard reset και με βγάζει στον οθόνη που λέει να πατήσω F1 για load profile και F2 για reset profile to default προφανώς πατάω F1 και εκεί θα έχει κάποια επιλογή μετά? Γενικός θέλω να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω και τι να αποφεύγω...

Ευχαριστώ :)...
Last Edit: 3 years 8 months ago by evoracing.
The administrator has disabled public write access.

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #2

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
Εγώ θα πρότεινα να μην κάνεις καθόλου OC. Είναι παλιά τα μέρη του υπολογιστή και συνεπώς πιστεύω ότι είναι πιο δύσκολο αλλά και επικίνδυνο να κάνεις OC σε τέτοιο μηχάνημα. Επίσης θα χρειαστείς καινούρια ψύκτρα για να κάνεις OC και προσωπικά πιστεύω ότι δεν σε συμφέρει.
Αν θες να κάνεις αναβάθμιση στον υπολογιστή σου, απλώς αγόρασε έναν SSD και άσε το Overclock. Trust me ;)

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #3

• andreasgtech
  • andreasgtech's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 104
Καταρχάς βάψε το pc μπλε και ρίξ'το στη θάλασσα :PΚατά δεύτερον, ο επεξεργαστής που αναφέρεις δεν εμφανίζεται καν στα αρχεία της Intel για discontinued επεξεργαστές, και αν υποθέσουμε ότι οι υπόλοιποι core 2 που ήταν 3xxx είναι μονοπύρηνοι, τότε μάλλον δεν θα σου πρότεινα να σκέφτεσαι καν για oc... Ελάχιστα υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις, ολόκληρο pc να χάσεις... :/

Και Θοδωρή, ο SSD αμφιβάλλω κατά πόσο θα βοηθήσει ένα τέτοιο σύστημα σε ταχύτητα :P

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #4

• tolou
  • tolou's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 37
Theo wrote:
Εγώ θα πρότεινα να μην κάνεις καθόλου OC. Είναι παλιά τα μέρη του υπολογιστή και συνεπώς πιστεύω ότι είναι πιο δύσκολο αλλά και επικίνδυνο να κάνεις OC σε τέτοιο μηχάνημα. Επίσης θα χρειαστείς καινούρια ψύκτρα για να κάνεις OC και προσωπικά πιστεύω ότι δεν σε συμφέρει.
Αν θες να κάνεις αναβάθμιση στον υπολογιστή σου, απλώς αγόρασε έναν SSD και άσε το Overclock. Trust me ;)

κυριολεκτικα δεν αντεχω αλλο να σε βλεπω να γραφεις για τους ssd.μονο και μονο απο αντιδραση δεν θα αγορασω ποτε ssd.ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ :P
θα συμφωνησω μαζι σου οτι το οβερκλοκ δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για αυτο το συστημα.μια αναβαθμιση ram και ενας ssd ειναι η πιο σωστη κινηση αν και δεν νομιζω η μητρικη να εχει sataIII για να αξιοποιηθει full ο ssd.
Last Edit: 3 years 8 months ago by tolou.

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #5

• evoracing
  • evoracing's Avatar
  • Add-to-carter
Sorry sorry :PE6300! όχι ότι έκανα κάτι :Pαλλά αυτά έχω!

Δεν θέλω ούτε λεφτά για βαφή να δώσω για αυτό το PC γιατί δεν τα αξήζει καν! τι να πάρω? SSD? με 2GB ram? ψήκτρα? τι κα ψύξει?

Οπότε ότι κάνω με αυτά που έχω!

Καλά τώρα είναι 55 με ζέστες (έχει!) τον χειμόνα είναι στα 40 και δεν έχω καν καλή πάστα, μια του 1€ έχω βάλει...

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #6

• tolou
  • tolou's Avatar
  • Payment receiver
evoracing wrote:
Sorry sorry :PE6300! όχι ότι έκανα κάτι :Pαλλά αυτά έχω!

Δεν θέλω ούτε λεφτά για βαφή να δώσω για αυτό το PC γιατί δεν τα αξήζει καν! τι να πάρω? SSD? με 2GB ram? ψήκτρα? τι κα ψύξει?

Οπότε ότι κάνω με αυτά που έχω!

Καλά τώρα είναι 55 με ζέστες (έχει!) τον χειμόνα είναι στα 40 και δεν έχω καν καλή πάστα, μια του 1€ έχω βάλει...

φιλε εχουμε περιπου το ιδιο pc.εγω εβαλα αλλα 2GB RAM και αναβαθισα την καρτα σε μια λιγο πιο γρηγορη(οχι οτι ειδα μεγαλη διαφορα).αυτες ειναι οι μονες αναβαθμησεις που μπορεις να κανεις.oc δεν μπορεις να κανεις χωρις προβληματα
The following user(s) said Thank You: evoracing

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #7

• evoracing
  • evoracing's Avatar
  • Add-to-carter
Θα εμπιστευόσουν κάτι τέτοιο? www.ebay.com/itm/New-2GB-DDR2-PC5300-667...&hash=item20e953ffaf

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #8

• tolou
  • tolou's Avatar
  • Payment receiver
evoracing wrote:
Θα εμπιστευόσουν κάτι τέτοιο? www.ebay.com/itm/New-2GB-DDR2-PC5300-667...&hash=item20e953ffaf

αμα ειναι στον ιδιο χρονισμο με αυτες που εχεις παρ'τες.

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #9

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Καλά, συνεχίστε να κοροϊδεύετε για τους SSD :blush:. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έκανα το παλιό μου PC 7ετίας περίπου 8 φορές πιο γρήγορο με SATA2 με έναν SSD 60GB των 3 χρόνων. Τώρα δεν είμαι στο main PC μου και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ ένα παλιό υπολογιστή, αλλά επειδή ήξερα ότι δεν θα αντέξω χωρίς SSD, πήρα μαζί μου έναν έξτρα και δεν το μετανιώνω. Τώρα είμαι με 2GB DDR2 και έναν intel διπύρηνο. Ναι, 2GB δεν είναι αρκετά, αλλά η διαφορά φαίνεται και πάλι με τον SSD. Εντυπωσιάστηκα με την απόδοση που κατάφερα να "βγάλω" από το PC 7ετίας. Επίσης στο κανονικό μου PC (i7 960, 6GB RAM) έχω και πάλι μόνο SATA2, αλλά σίγουρα είναι αρκετό και η απόδοση ενός PC με έναν SSD είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλύτερη.
Αγόρασε 2GB RAM και ένα SSD και θα νομίζεις ότι κάθεσαι σε διαφορετικό PC.
Last Edit: 3 years 8 months ago by Theo.

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #10

• evoracing
  • evoracing's Avatar
  • Add-to-carter
Λοιπόν SSD δεν πάω να πάρω για τους παρακάτω λόγους:

1. Καλύτερα να πάω να δώσω 50€ για να πάρω έναν Q6600 και καθάρισα παρά 100€ για τον SSD που δεν θα μου χρειαστεί για το παρακάτω.

2. Ο SSD δεν μου χρειάζεται γιατί ο κυριότερος λόγος που θέλω να κάνω oc είναι γιατί όταν κάνω render στο Cinema 4D ο επεξεργαστής τερματίζει (όπως πρέπει δλδ). Οπότε όσο παραπάνω cores-ghz έχει ο επεξεργαστής τόσο το καλύτερο. Με τον σκληρό δεν έχει καμιά δουλειά δλδ.

Οπότε με 50€ για Q6600 και άλλα 15€ για ram έχω καθαρίσει. Καλύτερο αποτέλεσμα άμα αναβαθμίσω αυτά τα 2 δεν θα μου δώσει ο SSD. Το θέμα είναιι ότι δεν θέλω αυτή την στιγμή να δώσω λεφτά για το pc γιατί έχω άλλες προτερεότητες...

OC Intel Core 2 Duo E3600 3 years 8 months ago #11

• tolou
  • tolou's Avatar
  • Payment receiver
evoracing wrote:
Λοιπόν SSD δεν πάω να πάρω για τους παρακάτω λόγους:

1. Καλύτερα να πάω να δώσω 50€ για να πάρω έναν Q6600 και καθάρισα παρά 100€ για τον SSD που δεν θα μου χρειαστεί για το παρακάτω.

2. Ο SSD δεν μου χρειάζεται γιατί ο κυριότερος λόγος που θέλω να κάνω oc είναι γιατί όταν κάνω render στο Cinema 4D ο επεξεργαστής τερματίζει (όπως πρέπει δλδ). Οπότε όσο παραπάνω cores-ghz έχει ο επεξεργαστής τόσο το καλύτερο. Με τον σκληρό δεν έχει καμιά δουλειά δλδ.

Οπότε με 50€ για Q6600 και άλλα 15€ για ram έχω καθαρίσει. Καλύτερο αποτέλεσμα άμα αναβαθμίσω αυτά τα 2 δεν θα μου δώσει ο SSD. Το θέμα είναιι ότι δεν θέλω αυτή την στιγμή να δώσω λεφτά για το pc γιατί έχω άλλες προτερεότητες...

αμα θελεις ντε και καλα να κανεις overclock πανε στο bios και προσπαθησε να ανεβαζεις 0.1 MHz τη φορα.στη καλυτερη να τον ανεβασεις 0.3MHz απο οτι ειναι τωρα.δεν νομιζω ομως να κερδισεις και πολλα με αυτο το overclock.ομως μη πειραξεις ρευματα γιατι καηκες

OC Intel Core 2 Duo E6300 3 years 8 months ago #12

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Ok, κατάλαβα την θέση σου. Όπως και να χει, δεν θα πρότεινα OC σε τέτοιο PC. Πρέπει να αποδεχτείς την ταχύτητα του επεξεργαστή σου. Η λύση είναι το upgrade και όχι τo OC.
  • Page:
  • 1
  • 2