Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: intel x99 πλατφόρμα - αξίζει?

intel x99 πλατφόρμα - αξίζει? 8 months 2 weeks ago #1

• kotsaman
  • kotsaman's Avatar
  • Wishlister
καλησπέρα σε όλους! :)
αρχίζω σιγά σιγά να μαζεύω χρήματα για καινούριο και "σοβαρό" pc build. σκέφτομαι να επενδύσω πριν ή μετά το καλοκαίρι του 2018, ωστόσο θεωρώ συνετή την έρευνα αγοράς αρκετό καιρό πριν, και παρακολουθώ αυξομειώσεις σε προϊόντα και τιμές από το φθινόπωρο του 2016.

η ερώτηση μου στέκεται στο εξής: αξίζει εν έτη 2018 να επενδύσει κάποιος σε x99? θεωρείται καθόλου future proof ή είναι ξεπερασμένο και θα χρειαστεί σε 1-2 χρόνια να επενδύσει σε κάτι πιο πρόσφατο? ποια είναι η γνώμη σας? όποιος έχει όρεξη για κουβέντα πάνω σε αυτό είναι σωτήρας, δεν έχω κάπου αλλού να απευθυνθώ.

πρέπει να επισημάνω τα εξής.
1) δεν κυνηγάω την επιτομή της τεχνολογίας και δεν θεωρώ ότι θα αξιοποιήσω και θα επωφεληθώ από τα παραπάνω χρήματα που ζητάει μια νεότερη πλατφόρμα/γενιά. επίσης δεν με ενθουσιάζει το x299, από τις λίγες γνώσεις που έχω νομίζω έκανε βήματα μπροστά - αλλά και βήματα πίσω. και δεν θεωρώ πως είναι vfm.
2) δεν σκέφτομαι αποκλειστικά το gaming. ασχολούμαι σε επίπεδο αρχάριου (επιεικώς η λέξη αρχάριος) με photo/video editing, home studio music recording και λίγο autocad. ωστόσο σκοπεύω να επενδύσω χρόνο και να μάθω, αλλιώς θα ήμουν καλυμμένος με 1151. δεν αποκλείω το 1151, αλλά έχω την εντύπωση πως απευθύνεται στο mainstream 80+% των καταναλωτών και κάποιος έμπειρος/επαγγελματίας που ξέρει τι θέλει δεν πάει προς τα εκεί.
3) παίζω παιχνίδια και μάλιστα σε ολοένα και μεγαλύτερο βαθμό, αλλά σε casual επίπεδο. από την άλλη όμως κυνηγάω τα παραπάνω fps και απόδοση.
4) σκοπεύω να ασχοληθώ με overclock αλλά σε αρκετά basic level, προς παρόν έστω.
5) σχεδόν αποκλείω το ενδεχόμενο για αναβάθμιση σε ryzen. ναι είμαι βλάκας και κολλημένος, ισχύει.

προσπαθώ να βγάλω απ'έξω τον παράγοντα χρήμα και να εστιάσω στο θέμα "future proof", όσο αυτό είναι δυνατό.
επίσης έχω και άλλη ερώτηση σχετικά με x99 motherboards, αλλά επειδή ήδη έγραψα έκθεση το αφήνω για άλλη φορά.

αυτά νομίζω, ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ενδιαφερθεί να απαντήσει και γενικά όποιον αφιερώσει χρόνο στο thread! :hellyeah:
The administrator has disabled public write access.

intel x99 πλατφόρμα - αξίζει? 8 months 2 weeks ago #2

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 378
Ο,τι και να παρεις σε intel,δεν υπαρχει future proof.
Αμα πηγαινες σε amd ryzen,τοτε θα το συζηταγαμε.
X99 δεν λεει την δεδομενη στιγμη.Εκτος αν βρισκεις μεταχειρισμενους 5820k/5930k με 180 ευρω και αντιστοιχες μητρικες με 100€.
Γι ολα αυτα που θες η καλυτερη επιλογη αμα δεν κοιτας μεταχειρισμενα ειναι 8700κ.Διαφορετικα ryzen 1700 εφοσον θα ασχοληθεις με oc.

intel x99 πλατφόρμα - αξίζει? 8 months 2 weeks ago #3

• kotsaman
  • kotsaman's Avatar
  • Wishlister
κατ'αρχάς πολλά ευχαριστώ για την απάντηση!

με ποια έννοια δεν υπάρχει future proof?
εννοώντας ότι σε ένα 6μηνο ή και χρόνο θα υπάρχει κάτι γρηγορότερο/ακριβότερο και καλύτερο σε απόδοση? δεκτό, αν και κάπου στο πρώτο 4μηνο του '18 περιμένουμε ryzen 2 νομίζω, σωστά? ναι η x99 έχει χρόνια που βγήκε, αλλά το μόνο που ζητάω όταν λέω future proof είναι να μην με προδώσει και χρειαστεί το 2020 πχ να κάνω ριζική αλλαγή, ή να μην πέσει η απόδοση της. θα νιώθω πως πέταξα λεφτά. ποια είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτό?

τώρα, να αναφέρω πως ενδιαφέρομαι περισσότερο σε 6850k όταν λέω x99. αν πιστεύεις πως δεν λέει τη δεδομένη στιγμή, υποθέτω εννοείς πως δεν θα συμφέρει ούτε στο μέλλον. άρα αν το αποκλείσω, μου μένει ο 8700k. η ένσταση μου γι'αυτόν είναι η μικρότερη cache σε σχέση με τον προαναφερθέντα. τώρα έρχομαι σε νερά που δεν γνωρίζω και πολλά, οπότε ρωτάω: πιστεύεις θα παίξει ρόλο αυτό στα παιχνίδια και στις ανάγκες που ανέφερα στην αρχή, ή είναι κάτι αμελητέο?

στο θέμα ryzen δεν έχω πολλά να πω, ξέρω μόνο τα απολύτως βασικά (καλύτερο multicore performance etc), οπότε φαντάζομαι είναι θέμα προτίμησης και προτεραιοτήτων: gaming vs productivity. πάντως αφού μου πρότεινες τον 1700 νομίζω ήρθε η ώρα να ψαχτώ και να μάθω ό,τι μπορώ αν είναι να τον αγοράσω.
ευχαριστώ!

intel x99 πλατφόρμα - αξίζει? 8 months 2 weeks ago #4

• DePalouk
  • DePalouk's Avatar
  • Packer
  • Κοντοσούβλι Enthusiast
  • Thank you received: 84
Αν μιλάμε για καινούργια κομμάτια και όχι κάτι μεταχειρισμένο προτίμησε την πιο πρόσφατη πλατφόρμα που υπάρχει. Ένας «mainstream» 8700k νομίζω θα σε καλύψει και με το παραπάνω, ή ένας αντίστοιχος Ryzen. Δες benchmarks και συγκρίσεις για προγραμματάκια που πρόκειται να δουλέψεις (ή που δουλεύουν οι περισσότεροι που ασχολούνται με photo/video editing). Για τα παιχνίδια δεν θα ανησυχούσα καθόλου, στην high end κατηγορία πιο πιθανό είναι να σου κάνει bottleneck η gpu παρά ο επεξεργαστής (εξαρτάται τι gpu θα πάρεις και τι παιχνίδια παίζεις, αλλά κατά κανόνα η κάρτα γραφικών είναι ο περιοριστικός παράγοντας).

intel x99 πλατφόρμα - αξίζει? 8 months 2 weeks ago #5

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 119
Μα είναι δυνατόν να θέλεις να επενδύσεις τόσα χρήματα και να θες να τα χώσεις σε X99? Όχι πως είναι κακό, αλλά να μην έχεις ΕΣΤΩ ψαχτεί σε Ryzen? :P
Λίγο κουτό.
Και ναι αν θέλεις Intel σε 8700K πας τη δεδομένη στιγμή.
Ότι δεν υπάρχει futureproof με Intel δεν εννοεί πως σε 2 χρόνια δε θα καλύπτει τις ανάγκες σου ο 8700K. Εννοεί πως η Intel με κάθε καινούργια σειρά CPU βγάζει και καινούργια πλατφόρμα. Οπότε, εάν υποθετικά, σε 2 χρόνια αλλάζεις CPU, πιθανό να χρειαστεί να αλλάξεις και MB.
Η AMD συνήθως έχει μία πλατφόρμα και απλά αλλάζει τα CPU.
Last Edit: 8 months 2 weeks ago by hiimFred.