Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Επιτέλους ήρθε η στιγμή.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 9 months 5 days ago #1

• Giorgos512
  • Giorgos512's Avatar
  • Wishlister
Γεια σας. Καινούργιο μέλος εδώ, χαίρομαι για την γνωριμία.
Μετά από καιρό ήρθε η ώρα για νέο pc. Για να περνάει η ώρα στο απομακρυσμένο μέρος που βρίσκομαι.
Θα φέρω το πσ μου μου από Αθήνα αλλά πρόκειται για επταετίας άρα θα κρατήσω μόνο περιφερειακά, σκληρό δίσκο έως δευτερεύων, και κουτί, ένα mid tower.
Θα μου κάνουν δώρο ένα εξαρτημα έως 300 ευρώ. Άρα λογικά η κάρτα γραφικών. Η ο επεξεργαστης θα κάνουν 300 ευρώ.
Μετά έχω ένα ποσό γύρω στα 600-650 για τα υπόλοιπα.
Άρα ένας επεξεργαστής η κάρτα γύρω στα 300 και μετά 600-650 για τροφοδοτικό, ram, μητρική, ssd, και κάρτα γραφικών η επεξεργαστής ανάλογα τι αποφασίσαμε να αγοράσουμε με το "δώρο" των 300. Και φυσικά σύστημα ψύξης εφόσον χρειάζεται.
Επίσης έχω μια οθόνη λεντ, αλλά 8 χρόνων και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να έχω καλουτσικο σύστημα και χάλια οθόνη. έστω να πάρω ένα πενηνταρικο από το μπάτζετ των 600-650 και να βάλω ένα ακόμη πενηνταρικο για αγορά μιας μέτριας οθόνης.
Η χρήση του pc εκτός από τα κλασσικά σειρές, ταινίες, ιντερνέτ, χρειάζεται και για παιχνίδια όπως fallout4, gta v, η κάποιο καινούργιο παρόμοιο παιχνίδι που μπορεί να βγει τα επόμενα χρόνια. Δεν έχω επίσης κόλλημα με τα τέλεια γραφικά αν και τα απολαμβάνω άμα υπάρχουν.
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το λογυρδιο.
The administrator has disabled public write access.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 9 months 5 days ago #2

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 378
950 total δηλαδη.
Η οθονη θα αλλαχτει,ειναι ακριβως οπως το ειπες,δεν γινεται να εισαι με καρτα των 170-200 ευρω και να εισαι με TN panel και κακη αναλυση οθονης.
Ας παμε στα βασικα ωστοσο.Θα μπορεσεις να ασχοληθεις με λιγο overclock; Για παραδειγμα οι ryzen επωφελουνται με γρηγορες μνημες και σηκωνουν εκαι ελαχιστο overclock που δινει καλες εξτρα επιδοσεις.Σε 950 μαζι με οθονη,intel δεν χωραει,εκτος αν μπει καποιος 8400 που εχει 200€ μαζι με μια μητρικη με μαξ τα 120 ευρω.Ενω στην αντιπερα οχθη υπαρχει ο ryzen 1600 που με μια μητρικη των 80€ ευρω ειναι συνολικα καλυτερος λογω των 6/12 εναντι του 6/6 του 8400.Θα χρειαστεις καπου τα εξτρα αυτα 6 threads; Μεχρι στιγμης δεν το νομιζω.
Οποτε θα σου κανω 2 συνθεσεις και αποφασιζεις μονος.

Ryzen 1600 198€ multicopter
Asrock AB350M Pro4 78 multicopter
BLT2C4G4D30AETA 90€ techstores,εδω παιζει αμα βρεις ιδιες συχνοτητες 3000C15 corsair vengeance/g.skill στην ιδια τιμη,αγοραζεις εννοειται αυτες.Το λεω σε περιπτωση που αγοραστει τον αλλον μηνα
EVGA 500 BQ mgmanager 61€
Aerocool QS-240 31 mg manager
GV-N1060G1 GAMING-6GD 330 multicopter - Αλλιως πας στην φθηνοτερη EVGA καρτα,την αγοραζεις απο ελλαδα,την κανεις register στο ευρωπαικο καταστημα στης EVGA και αμα χαλασει μιλας μαζι τους,εννοειται κρατας αποδειξη.O κωδικος της evga ειναι 06G-P4-6163-KR Αυτην την στιγμη εχει 290€.Διαφορετικα μπορεις αμα εχεις χρεωστικη να αγορασεις μεσω EVGA κιολας,τα μεταφορικα ειναι 15-20€.Διαφορετικα πας με 330 στην 580 nitro 8GB + απο Multicopter και θα αναγκαστεις να κοιταξεις και σε μονιτορ με freesync.
850 evo 250GB multicopter 89
877 total.Μενουν 70 ευρω για οθονη,για μια τιμια οθονη θελεις 150-160€
Κοιταξε τις
Dell P2417H
Dell S2318H -Η βαση δεν ειναι περιστρεφομενη κατα μοιρες οπως επανω,αλλα ειναι αρκετα φθηνοτερη
Οθονη για 580 με freesync
LG 24MP59G-P
Dell S2418HN
Αμα πας στην 580,κοιταξε την DELL.

Συστημα Intel
i5 8400 201 msystems
Asrock Z370M Pro4 113 multicopter
same ram
same psu
same ssd
same gpu
same case

total 914
Με λιγα λογια,ο,τι και να αγορασεις δεν θα ειναι κακο.Ο ryzen συνολικα ειναι καλυτερος,ωστοσο στα παιχνιδια ειναι ενα κλικ χειροτερος και γενικα σε παιχνιδια που θελουν δυνατο core performance.Στο fall out σαν cpu bound παιχνιδι,ο Intel ειναι λιγο γρηγοροτερος.Η επιλογη ειναι δικη σου.
The following user(s) said Thank You: Giorgos512

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 9 months 5 days ago #3

• Giorgos512
  • Giorgos512's Avatar
  • Wishlister
Φίλε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Overclock δεν έχω κάνει αλλά μπορώ να μάθω κάποια βασικά. Δεν αποτελεί πρόβλημα. Όμως δεν χρειάζεται εχτρα ψύξη το overclocking;
Δεν θα ήταν καλύτερα τα δώρο των 300 να πάει σε επεξεργαστη; Αντί σε καρτας. Πιο εύκολα στέκεται ένας επεξεργαστής η κάρτα σε ενδεχόμενη ανανέωση;
Και γενικά ένας επεξεργαστής δεν θα στηρίζει καλύτερα τις υπόλοιπες διεργασίες ( και εντούτοις, θα ήταν πιο χρήσιμος στο υπόλοιπο σύστημα) εκτός gaming;
Τροφοδοτικό 550 w είναι αρκετό;
Έχω ένα κουτί mid tower παλιό, λέω να χρησιμοποιήσω αυτό, δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση.
Πάντως μέχρι 26 του μηνός θέλω να έχω ξεμπερδεψει. Περιμένω και το black friday για καμιά προσφορά.
Για οθόνη έχεις δίκιο θα δώσω λίγα extra και εκεί μερια.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 9 months 5 days ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Κανενα προβλημα.
Οχι,δεν χρειαζεσαι,για ενα overclock στα 3.7 δεν θα χρειαστεις κατι τρομερο.Για το καλοκαιρι μιλαμε,αλλα και παλι δεν νομιζω.
Δεν ξερω πως θα το διαβαθμισεις,με 300€ πας σε ιντελ και σε 8600κ και μια ψυχτρα,βεβαια δεν χρειαζεσαι κατι τοσο δυνατο και επισης διαφορα τρομερη δεν θα δειςμε τα ματια σου.Στα παιχνιδια η καρτα παιζει τον μεγαλυτερο ρολο.Over the ages,η καρτα θα αλλαχτει σιγουρα πιο συχνα,αλλα με τετοια αποψη αμα ειναι αγορασε 8700κ και βαλε μια 1050ti λογου χαρη.Οταν δεν θα ειναι αρκετος ο 8400/8600/1600 το ιδιο θα ισχυει και με τον 300€ επεξεργαστη.
Ναι,το τροφοδοτικο ειναι αρκετο για ενα decent OC στα 3.7 και με την 1060.
Το κουτι δεν ειναι για λογους εμφανισης αλλα και για να υπαρχει η σωστη ροη αερα,και να μην σου βγει η παναγια με τα καλωδια.Mην το αφηνεις.
Αν ειχα ενα budget σε αυτα τα χρηματα,θα πηγαινα στο ενα απο τα 2,πιθανον στον ryzen.Τωρα,αμα βρεις αλλα 50 ευρω ξερωγω και σε παιρνει,πας στον 8600k.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 9 months 4 days ago #5

• Giorgos512
  • Giorgos512's Avatar
  • Wishlister
Προς το ryzen σύστημα πάω.
Οι ram που είναι 8g, μπορώ μελλοντικά να πρόσθεσω και άλλη μια μνήμη η θέλουν αλλαγή;
Και φαντάζομαι ότι τα 550w θέλει αλλαγή σε μια μέτρια μελλοντική αναβάθμιση;
Ευχαριστώ πάντως. Όποιος άλλος θέλει ας κάνει και αυτός την πρόταση του για να έχω πιο πολλές επιλογές λόγω επικείμενων προσφορών.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 9 months 4 days ago #6

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Σου εβαλα 2χ4,για το dual channel.Ποσο μελλοντικα λες; Δηλαδη αμα το παρεις Τον δεκεμβρη,τον γεναρη θα εχεις βαλει αλλα 8;
Αμα ειναι ετσι,βαλε 1X8 3200c16/ 3000c15.
Οχι,δεν χρειαζεται,εκτος αν βαλεις δευτερη καρτα,που δεν υπαρχει λογος.Με την παροδο του χρονου οι απαιτησεις μειωνονται,δεν αυξανονται.
ΒF δεν θα εχει προσφορες σε hardware :Pμακαρι να κανω λαθος.
edit,αν μεινει κανα ψιλο,σε φαση 10-15€ βαλτα σε τροφοδοτικο για να σου φυγει το ψυχολογικο,καπου αλλου δεν χρεαιζεται να τα βαλεις,διαφορετικα καντα σουβλακια.
2ο edit
Λεμε οτι 300€ πανε σε 8600k + cryorig m9i
μενουν 650 απο εσενα και αγοραζεις
Z370 120
Ram 90-100€
ssd 89
psu 55-60
case 30
gpu 270~ evga απο ελλαδα και κανεις register

total 664
Αλλα δεν υπαρχει υπολοιπο για οθονη :/ Ουσιαστικα η διαφορα του combo ryzen + mobo με 8600k + mobo + aftermarket cooler ειναι 280VS420 =/ Να πω ο,τι θα ειχες τα διπλασια FPS οκ,αλλα για εξτρα 10-15 FPS αναλογα το παιχνιδι δεν νομιζω οτι αξιζει.Με τον ryzen κερδιζεις ο,τι αμα ξερω γω βγει κατι super wow σε ryzen+ (τον Φεβρουαριο,αν και σαν επιδοσεις δεν θα χρειαζεται η αλλαγη απο τους τωρινους στους νεους If you ask me) θα μπορει να μπει στην υπαρχουσα AM4 μητρικη.
Last Edit: 9 months 4 days ago by tesco.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 9 months 2 days ago #7

• Giorgos512
  • Giorgos512's Avatar
  • Wishlister
Τελικά έχω καταλήξει στο ryzen σύστημα.
Κουτιά έχω κοιτάξει και άλλα λόγω διαθεσιμότητας. Επίσης λέω να πάω τροφοδοτικό στα 600-650. Κάρτα καμιά palit η evga στα 300, αν και μπορεί και την κάρτα που μου είχες προτείνει. Δεν ξέρω τώρα τι διαφορά θα δω ανάμεσα στις κάρτες.
Αυτό που με προβληματίζει είναι οι μνήμες. Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Άμα πάω σε μνήμες με 2600 h θα δω τρομερή διαφορά με τις 3000; Γενικά ποιες άλλες παρόμοιες μνήμες υπάρχουν σαν αυτές που πρότεινες αλλά με διαθεσιμότητα;
Για οθόνη λέω να πάω σε αυτήν. www.skroutz.gr/s/7566377/AOC-G2460VQ6.html
Τι λες; Ευχαριστώ.

Εντιτ. Γενικά άλλες μνήμες στα 300h και ddr4 θα κάνουν την ίδια δουλειά;
Last Edit: 9 months 2 days ago by Giorgos512.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 9 months 2 days ago #8

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Οχι palit/gainward.
Σου προτεινα μια ευκολη λυση να παρεις την φθηνοτερη 1060 6GB της EVGA και να την κανεις register στο ευρωπαικο καταστημα κ αμα χαλασει να μιλησεις με αυτους.
Οι αλλες εταιρειες εχουν κακο RMA (αμα κανουν αυτες σε ιδιωτες)Αν θες να τρεχεις εσυ μετα αμα χαλασει κατι,be my guest.Επισης η evga εχει 3 χρονια εγγυηση,η gainward/palit εχουν 2.
Θα εχει μια ελαχιστη μικρη διαφορα,αλλα οι τιμες ειναι ιδιες.Αμα βιαζεσαι το μηχανημα,ξερω ειναι ενα θεμα.Αυτο για τις μνημες.
Κοιταξε αυτην εδω BLT8G4D30AETA 1-3 ημερες απο MGmanager
Τροφοδοτικο ΔΕΝ θες τοσο μεγαλο.Ενα 550αρι decent για να ανεβασεις και λιγο τον ryzen ειναι υπερ αρκετο.
Δες το EVGA 600 BQ απο Mgmanager και αυτο(δεν υπαρχει μικροτερο στα ιδια χρηματα αυτην την στγμη)
Για την οθονη,οχι.TN panel, 2018 οδευουμε οχι 2007

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 8 months 3 weeks ago #9

• Giorgos512
  • Giorgos512's Avatar
  • Wishlister
Έκανα τελικά τις αγορές με κάποιες μικρές αλλαγές.
Απλά να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 8 months 3 weeks ago #10

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Θελεις να μας πεις τι αγορασες;

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 8 months 3 weeks ago #11

• Giorgos512
  • Giorgos512's Avatar
  • Wishlister
<a href="pcpartpicker.com/list/sDXY4C">PCPartPicker part list</a> / <a href="pcpartpicker.com/list/sDXY4C/by_merchant/">Price breakdown by merchant</a>
Oθονη δεν την βρήκα στις επιλογες. Είναι η πρώτη που μου είχες προτείνει.
Dell P2417H
Μαλάκια που το αργησα. Άλλαξαν μερικές τιμές. Και για να τα έχω πιο σύντομα μερικά τα πηρα πιο ακριβά.

Επιτέλους ήρθε η στιγμή. 8 months 3 weeks ago #12

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Μαλιστα,ειναι με λιγο χοντρα μπεζελς,γι αυτο προτεινα και τις αλλες.
Να το χαρεις.Να γραψεις την καρτα στο eu καταστημα της EVGA.
  • Page:
  • 1
  • 2