Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Βοήθεια για PC upgrade

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 4 days ago #1

• john-john.mouratidis
  • john-john.mouratidis's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα σε όλους, χρειάζομαι την βοήθεια σας για να κάνω ένα upgrade την σύνθεση μου διότι έχει κλείσει περίπου 5ετία και δεν την παλεύω άλλο και δυστηχώς είμαι άσχετος με τον τομέα.

Η τωρινή σύνθεση μου έχει:
TOWER: Sharkoon (δεν θυμάμαι μοντέλο είναι πάντως είναι σε μικρές διαστάσεις)
POWER SUPPLY: LC-POWER LC9650 v2.3
CPU: AMD FX-6300
RAM: 4,00GB Single-Channel DDR3 @ 669MHz ( Θέλω να πάω στα 8 τουλάχιστον)
MOTHERBOARD: Gigabyte Technology Co. Ltd. 970A-DS3P
GRAPHICS: AMD Radeon HD 7700 Series
HARD DRIVE: 931GB TOSHIBA DT01ACA100 (ο οποίος είναι και ελαττωματικός και μου κρασάρει τον υπολογιστή ανα τακτά χρονικά διαστήματα, μου έχουν προτείνει να πάω σε ssd)

Αυτή είναι η σύνθεση μου και θέλω ένα γενέο Upgrade ώστε να μπορώ να παίζω κάποια απο τα νέα παιχνίδια ή έστω να μην κολλάει σε αυτά που έπαιζα μέχρι τώρα και να μην κρασάρει, οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη! Όσο για τα χρήματα μπορώ να διαθέσω γύρω στα 300 αλλά άμα χρειαστούν περισσότερα δεν είναι απαγορευτικό :)
Περιμένω τις απόψεις σας,
Γιάννης
Last Edit: 7 months 4 days ago by john-john.mouratidis.
The administrator has disabled public write access.

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 4 days ago #2

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 373
Καλησπερα Γιαννη,
Τι οθονη εχεις; Μοντελο;
Για τι χρηση μιλαμε;Παιχνδια μοναχα; Ποια παιχνιδια;
Εαν δεν παιζεις κατι απαιτητικο,μπορει να αγορασεις μεταχειρισμενη 4GB corsair vengeance με 20-25 ευρω απο το insomnia.
Να αγορασεις μια ψυχτρα με 30 ευρω,να ανεβασεις λιγο τον επεξεργαστη με ενα guide για να παρει λιγο τα πανω του.
Να αλλαξεις τροφοδοτικο με αλλα 60€ και να αγορασεις μια καρτα σαν την 1050ti με αλλα 160€ και ναβαλεις και εναν SSD με αλλα 100€.
Διαφορετικα,πουλας ολο το σετ σου κανενα 220€ βαζεις αλλα 400€ και πας σε ryzen 1200.Μπορεις να βαλεις το συστημα σου σε αγγελια στο insomnia.
Ισως η δευτερη λυση ειναι καλυτερη,καθως ανανεωεται η εγγυηση,παιρνεις κατι καινουριο και πιο δυνατο σε συναρτηση με τον FX παρολο των "6 core" του.
Μια συνθεση σε περιπτωση που μαζεψεις γυρω στα 650€ ειναι αυτη
Ryzen 1300x-1200 130-100€
Asrock AB350M Pro4 78€
BLT2C4G4D30AETA 90€
GV-N105TD5-4GD 162€
EVGA 500 BQ 55€
Aerocool Aero-300 33€

Συνολο 548 με τον 1300X,διαφορετικα 518 με τον 1200,χωρις αποθηκευτικο χωρο.
Με 100€ πας σε 850 evo 250GB αμα δεν χρειαζεσαι γρηγορα τον μεγαλο αποθηκευτικο χωρο ενος 1TB HDD,διαφορετικα αμα θες γρηγορα χωρο για ταινιες κλπ,πας στον wd caviar blue 1tb με 44€ και βαζεις τον SSD μετεπειτα.Στην θεση σου θα εβαζα στην αρχη τον SSD και τους επομενους μηνες θα εβαζα τον HDD.
The following user(s) said Thank You: john-john.mouratidis

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 3 days ago #3

• john-john.mouratidis
  • Wishlister
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,
Η οθόνη που χρησιμοποιώ είναι η SAMSUNG S22C350H 22'' LED FULL HD.
Εκτός απο παιχνίδια η χρήση που του κάνω είναι να δω μια στο τόσο καμία ταινία η σειρά Online και αρκετές εργασίες για τις σπουδές μου- αλλά μέχρι εκεί.
Τα παιχνίδια που παίζω τα περισσότερα δεν έχουν απαιτήσεις : Τύπου lol,dota,csgo,football manager κτλπ το πιο απαιτητικό που παίζω ειναι το h1z1 king of the kill (κάτι σαν Pugb αλλά είναι προγενέστερο του) το οποίο ακόμα και στα χαμηλότερα γραφικά δεν το παίζει ικανοποιητικά μπορείς να παίξεις δηλαδή αλλά κολλάει.
Δεν θα ήθελα να μπλέξω με αγοραπωλησία, δηλαδή να πουλήσω την σύνθεση μου για να πάρω μια άλλη, για να μην μπαίνω σε διαδικασίες αφού και ο σκληρός δίσκος μου είναι ελαττωματικός.
Άρα θα ήθελα να πάω προς αυτό που μου προτείνεις αγορά έξτρα ραμ και ssd ώστε να σταματησουν τα κρασαρίσματα, νέο τροφοδοτικό,ψύχτρα και κάρτα γραφικών περιπου στα 370 όπως μου είπες βγαίνει μια χαρά. Απλά είμαι άσχετος με αυτά οπότε θα πάω σε κάποιον τεχνικό της περιοχής μου να με εξυπηρετήσει.
Μπορείς να μου δώσεις και κάποιες πληροφορίες για τον επεξεργαστή?
Πιστεύεις οτι με αυτές τις κινήσεις θα είμαι καλλυμένος να παίζω κάποια παιχνίδια και να γλιτώσω απο τα κρασαρίσματα?
Σ ευχαριστώ πολύ :)

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 3 days ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Εαν δεν μπορεις να διαθεσεις 550-650 για νεο συστημα,η μονη λυση ειναι να βρεις μεταχειρισμενες μνημες,ωστε να μην τις πληρωσεις παραπανω τις DDR3.
Εαν δεν εχεις θεμα να αγορασεις μεταχ,τοτε αυτη ειναι η λυση.
Τα κολληματα/σπασιματα που εχεις θα ειναι λογω δισκου πιο πολυ αλλα και χαμηλης μνημης.Εαν θες κατεβασε το HD sentinel και δες ην υγεια του δισκου.
Ποιο κουτι εχεις; Ωστε να προτεινω καποια ψυχτρα με 20-25 ευρω για να σου κανει ενα μεσαιο overclock ο τεχνικος αμα ειναι για να παρεις ακομα πιο πολλα απο το τσιπακι.Κοιταξε την Arctic Freezer I32 απο το skroytz στα 25€.Ακομα και αν δεν στον ανεβασει,μπορεις να το επιχειρησεις εσυ μετα μονος σου.
Για καρτα κοιτας ο,τι εγραψα κατω για την 1050ti της gigabyte,SSD ο ιδιος,τροφοδοτικο το ιδιο.Μονο μνημες χρειαζεται να ψαξεις στο insomnia με την ιδια συχνοτητα.Λογικα εσυ εχεις καποιες στα 1333,κοιτας να παρεις παρομοιες με τα ιδια volt/Παραπανω απο 20€ για 4GB DDR3 μην πληρωσεις.
Ωστοσο εγω στην θεση σου θα εδινα το σετ μου,και θα πηγαινα στην συνθεση που εγραψα πιο κατω.Τον δισκο τον χαλασμενο,δεν χρειαζεται να τον δωσεις.
Μπορεις να τον δωσεις και 15€ για ανταλλακτικα.
Ζυγισε τα.

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 3 days ago #5

• john-john.mouratidis
  • Wishlister
Καλημέρα!!!!
Κατέβασα hd sentinel και το έτρεξα αλλά εμφανίζει την κατάσταση της υγείας του καλή, κάνω attach σχετικό Print Scn, απλά όταν είχα πάρει τον υπολογιστή είχα προσπαθήσει με φίλο να κάνουμε install τα windows και δεν γινόταν έχοντας πολύ άσχημο θόρυβο απο τον σκληρό. Είχα βγάλει τον σκληρό και τον έστειλα με κούριερ απο εκεί που τον πήρα για να μου τον αντικαταστήσουν αλλά επειδή δεν ήξερα ήμουν και μικρός δεν κράτησα τους αριθμούς του και αυτοί δεν τον αντικατέστησαν πρέπει να τον επιδιώρθωσαν λίγο μόνοι τους και μου τον ξαναέστειλαν, μετά για να περάσω windows αναγκάστηκα και το πήγα σε τεχνικό που και πάλι μου είπε οτι θα έχω θέμα με τον σκληρό.

Τώρα το κουτί που έχω είναι της εταιρίας Sharkoon απλά δεν θυμάμαι μοντέλο και δεν το γράφει πάνω και δεν το βρίσκω άλλο στην αγορά αλλά μοιάζει πολύ με το μοντέλο της: Sharkoon MA-M1000 με διαστάσεις Υψος=42εκ Πλάτος:18εκ Μήκος=42εκ.

Σ ευχαριστώ πολύ!
Attachments:

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 2 days ago #6

• verjiel
  • verjiel's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 2
Φίλε μου πουλησε τον Πυργο σου βαλε και 400 ευρω και παρε καινουρια πραγματα.
Thermaltake Smart SE 730W 75 ευρω
HyperX Impact 8GB DDR4-2400MHz (HX424S14IB/8) 77 ευρω
Phanteks Eclipse P300 Tempered Glass 56 ευρω
Gigabyte GeForce GTX1060 6GB (GV-N1060WF2OC-6GD) 320 ευρω
Gigabyte H110M-S2H (rev. 1.0) 53 ευρω
Intel Core i5-6400 Box 165 ευρω
SSD sandisk 120 gb 65 ευρω

750 ευρω στο περιπου αλλα το ΠΙΣΙ σου θα σκοτωνει θα παιζεις Ultra grafika se 1080p πολυ ευκολα.Σιγουρα ειναι περισσοτερο απο οτι σκοπευες να χαλασεις αλλα καλυτερα κανε λιγο υπομονη κρατησε 150 ευρω παραπανω απο οτι υπολογιζες και παρε εναν υπολογιστη που θα σου μεινει για χρονια.Οποτε βαλε 400 ευρω που υπολογιζες ,πουλησε τον παλιο πυργο σου και βαλε την διαφορα .Ωστοσο μπορω να σου κοψω λιγα χρηματα και να φτασει 680 περιπου !!! :)Εγω στην θεση σου επειδη ψαχνομαι πολυ αυτο θα εκανα !!! Μπορεις να πεσεις 100 ευρω να παρεις την 1060 3gb και ισως λιγο πιο κακο επεξεργαστη -30 ευρω
✔Subscribe στο Youtube - www.youtube.com/c/verjiel
✔Ακολουθήστε με στο Twitch - www.twitch.tv/verjiel
✔Βρείτε με στο Facebook - www.facebook.com/Verjiel/
Last Edit: 7 months 2 days ago by verjiel.

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 2 days ago #7

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
O δισκος φαινεται μια χαρα παντως.
Σιγουρα ο θορυβος ερχεται απο αυτον; Εαν θελεις,πηγαινε στην καρτελα SMART και τραβα ενα screenshot.
Η παραπανω συνθεση ειναι και ακριβη και δεν χρειαζεται για την χρηση του ατομου.
730w τροφοδοτικο; Να τροφοδοτησει τι;
65€ ssd ενω με αλλα 20 παιρνες διπλασια χωρητικοτητα και οχι τον sandisk;
Για να μην αναφερω 1060 για να παιζει H1z1.
Επισης οι μνημες ειναι για λαπτοπ οχι για desktop.

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 2 days ago #8

• john-john.mouratidis
  • Wishlister
Ο θόρυβος ερχόταν απο τον σκληρό 100% και δεν μπορούσε να γράψει windows, οταν τον έστειλα πίσω τον δέχτηκαν σαν ελαττωματικό και το ίδιο μου είπε τεχνικός που το πήγα αργότερα ( η βλακεία μου ήταν που τον ξαναδέχτηκα επισκευασμένο έπρεπε να απαιτήσω την αντικατάσταση του :()
Attachments:
Last Edit: 7 months 2 days ago by john-john.mouratidis.

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 2 days ago #9

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Γιαννη ο δισκος φαινεται οκ,δοκιμασες το δισκο σε συστημα φιλου να δεις να γραψεις μια ταινια μεσα;
Εχει το δικαιωμα το καταστημα να σου τον ανακατασκευασει.

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 2 days ago #10

• john-john.mouratidis
  • Wishlister
Οκ για να το λές οτι είναι κομπλέ τότε θα είναι αλλού το πρόβλημα, γιατί τα κρασαρίσματα υπάρχουν!! Κάνει δυνατό θόρυβο (γκρρρρρρρρρρ) στα ηχεία και κολλάει ο υπολογιστής μέχρι να τον κάνω επανεκκίνηση δεν επιδέχετε κάτι άλλο, όχι δεν τον έχω τεστάρει αλλού τον σκληρό.
Θα πρότινες να έβαζα την μνήμη, καινούριο τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών, overclock στον επεξεργαστή και νέα ψύχτρα για αρχή και μετά να έβλεπα αμα έχει ξανα κρασάρισμα ώστε να δω τι θα κάνω και με τον σκληρό?

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 2 days ago #11

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Τα windows σου ειναι ψιλο legit;
Η απλα περασες κανενα key μεσω torrent;
Η μνημη σου ειναι αρκετα χαμηλη,το γκρρ το κανει στα παιχνιδια; Οταν διαβαζει κατι; Ποτε το κανει;
Δεν θα προτεινα να αγορασεις κατι ακομα,αν αγορασεις θα αγορασεις κατι φρεσκο.
Γιατι μπορει να φταιει και κατι αλλο.Για παραδειγμα το HW σου μπορει να ειναι οκ,αλλα να εχεις θεμα με software.
Με τι καρτα γραφικων εισαι; Θερμοκρασιες δες με το HWmonitor,το μηχανημα ειναι καθαρο απο την σκονη;

Βοήθεια για PC upgrade 7 months 2 days ago #12

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 119
Δε κατάλαβα για τι crash μιλάμε? Ο ήχος έρχεται από τα ηχεία? Παγώνουν η οθόνη και ο ήχος και επανέρχεται μόνο με hard reset (απ' το κουμπί)?
  • Page:
  • 1
  • 2