Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung.

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 4 days ago #1

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 108
Λοιπόοοοοοον. Κάπου μέσα στον Νοέμβριο- το πολύ μέσα στις γιορτές- θα αγοράσω επιτέλους καινούργια οθόνη. Ένα χρόνο έχω το καινούργιο PC, φτάνει.
GTX 1070 η κάρτα μου (full specs στο signature), και παίζω περισσότερο single player παιχνίδια (Witcher 3, Deus Ex κτλ) οπότε με ενδιαφέρουν τα καλά και ζωντανά χρώματα πρωτίστως και μετά τα FPS (παίζω LoL, fuck PUBG :P).
Αρχική μου σκέψη ήταν να αγοράσω 27άρι IPS Gsync monitor. Το θέμα είναι ότι το γ*μημένο το Gsync ανεβάζει τη τιμή κατακόρυφα και δε ξέρω αν αξίζει τόσο (ειδικά στα games που με ενδιαφέρουν). Επίσης ένα τέτοιο monitor είναι πολύ πιθανότερο να εμφανίσει κάποιο πρόβλημα και τρέχα γύρευε μετά.

Οπότε μετά από αρκετή έρευνα αποφάσισα να πάω σε 27άρι IPS στα 60hz και έχω καταλήξει στα εξής 4 monitors.

1. Dell U2717D

Το θέμα είναι ότι αλλού το έχουν φώτο με adjustable stand και αλλού με stand απλό :lol:Βγάλε άκρη δηλαδή. Νομίζω επίσης πως είναι μοντέλο του 2017. Γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο να βρεις ποιας χρονιάς είναι το κάθε μοντέλο, και δε το αναγράφουν παντού (νομίζω πως το U2717D σημαίνει 2017)? Τέλος πάντων, συνεχίζω.

2. Viewsonic VX2778-SMHD

Διαβάζω πολύ καλά reviews σε Amazon και newegg. Πρέπει να έχει PLS panel της Samsung.

3. Asus MX27AQ

Αυτό είναι το monitor με τα καλύτερα και περισσότερα reviews απ'όλα στο Amazon. 2,500 reviews με 4,5 αστέρια. Φαίνεται να είναι ένα πολύ καλό monitor με μια πολύ σκατένια βάση και χωρίς Vesa mount.

4. Samsung CHG70

4η και τελευταία επιλογή είναι αυτό το καινούργιο 10bit HDR ready monitor της Samsung. Είναι η ακριβότερη επιλογή απ'όλες. Έχει freesync, κάτι το οποίο δε με ωφελεί, παρ'όλα αυτά όμως διαβάζω ότι έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ χρώματα και αντίθεση και πως στη τιμή που κυκλοφορεί είναι κλέψιμο.

Άλλη σκέψη είναι μήπως τσιμπήσω κάτι Black Friday από Amazon ή newegg, αλλά δε ξέρω τι παίζει με μεταφορικά πλέον. Τα πληρώνει ακόμα το Amazon/newegg?

Γνώμες, εμπειρίες?
Έκανα το ίδιο post και στο forum του Linus αλλά πήρα μόλις 2 απαντήσεις. Θα δοκιμάσω και στο tom's hardware.
Last Edit: 6 months 4 days ago by hiimFred.
The administrator has disabled public write access.

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 4 days ago #2

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 372
newgg/amazon.com = τελωνεια,δεν αξιζει.το ιδιο μονιτορ θα σου ερθει στην καλυτερη στην ιδια τιμη με την ελλαδα,η θα ερθει με ενα 24% πανω και εξοδα εκτελωνισμου ακομα και αν εχεις προπληρωσει fees απο το site.
Τωρα για την οθονη,βλεπω 1440p,για αρχη θα σου πω μην την αγορασεις απο κανα μαγαζι στην ραχουλα και κλαις σε περιπτωση που εμφανισει ενα μεγατονο bleeding(συχνο φαινομενο σε ολα τα ips panels) και δεν στην αλλαζουν :DΙδανικα μπορεις να κοιταξεις για αγορα απο ευρωπαικο αμαζον αμα δεις κατι σε προσφορα,απλα θα εχεις εγγυηση μονο πρωτο χρονο και ισως υπο πιεση και τον 2ο.
Ναι η sammy ειναι η καλυτερη ολων και αρκετα φρεσκο μοντελο,αλλα ακριβο.Εαν εχεις τα χρηματα,πας σε αυτην κατευθειαν.
Για την dell μπορεις να ρωτησεις τα καταστηματα αμα εχουν στοκ,να δουν το part number αν εχει την βαση η οχι.Δεν ειναι κακη επιλογη,επισης εχεις και 3 χρονια on site dell.
Να φανταστω 25' και 1440p το αποκλείεις;

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 4 days ago #3

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Το αποκλείω, αν και οικονομικά συμφέρει, διότι χρειάζεται μάλλον upscale στα Windows. Οι 27" είναι το sweet spot θεωρώ.
Αυτό με τα ελληνικά καταστήματα το έχω σκεφτεί ήδη, πως αν αποφασίσω δηλαδή να αγοράσω από κάποιο του Skroutz θα ζητήσω γραπτή εγγύηση ότι άπαξ και το monitor έχει κάτι, θα μου το αντικαταστήσουν χωρίς πολλά πολλά. Ειδάλλως, εάν αρνηθούν, δε θα δουν τα λεφτά μου.
Τελείωσαν δηλαδή οι εποχές που πλήρωνες ένα 20-50άρικο import fees στο Amazon και έπειτα δε πλήρωνες τελωνεία?

(Γενικά οι πληροφορίες που βρίσκω για οθόνες είναι πολύ λίγες δυστυχώς.)

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 4 days ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Το αν θελει upscale η οχι,δεν μπορεις να ξερεις εαν δεν την εχεις χρησιμοποιησει.
Σε build πριν 1 χρονο που εκανα για γνωστο,μπηκε η ιδια οθονη,ειναι μια χαρα για τα γουστα του.Ωστοσο αυτο ειναι υποκειμενικο.
Οι 27 ιντσες ναι ειναι οι σωστες ιντσες γι αυτην την αναλυση.
Τα πραγματα ηταν χειροτερα παλια,δεν σου εβγαζε καν τα Import fees στο check up το αμαζον,τωρα πλεον στο βγαζει,ωστοσο παλι υπαρχει ρισκο.Ηθελα να αγορασω ενα μαχαιρι απο αμαζον,με τα πολλα-πολλα τελικα δεν το αγορασα καθως μου ειπαν στο τσατ,οτι σε περιπτωση που ερθει και εκτελωνιστει αλλιως,να επικοινωνησω μαζι τους για να το διευθετησω.Πιθανον αμα γινει κατι τετοιο στην περιπτωση σου να σου επιστρεψουν το ποσο που σου εφαγαν στο αεροδρομιο.Βεβαια,αυτο θα γινει με το να τους δειξεις αποδειξεις και μπλα-μπλα.Για αμαζον.com συμφαιρει να παρεις κατι μικρης αξιας,βιβλια κλπ.Ειδη τεχνολογιας θα το αποφευγα.

Οποια και να αγορασεις,θα ειναι αισθητη η διαφορα,νομιζω βεβαια τα 650€ για την samsung ειναι αρκετα.
Δες και την BenQ GW2765HT.Παιζει στα 335€+12€ μεταφορικα απο αμαζον γαλλιας.

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 4 days ago #5

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Ενδιαφέρον monitor, το έχω τσεκάρει, αλλά μιας και θα κάνω μια τόσο ακριβή (για τα δεδομένα Ελλάδας) επένδυση, προτιμώ να πάω σε κάτι με πιο μοντέρνο, bezel less, design. Σ'ευχαριστώ όμως για τη πρόταση.
Θα δω και τι γίνεται με παραγγελία απ'ευθείας από το site της Samsung. Κάνουν ship Ελλάδα? Είναι όντως free όπως λένε? Λογικά όχι γ*μώ τη χώρα μου :P

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 4 days ago #6

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Για αμερικης samsung; Παλι τελωνειο.Εκτος αν δεις και κανει ship uk>gr
Επισης,η τιμη θα βγαινει λογικα η ιδια η μπορει κ παραπανω,αν τελικα κανουν πωλησεις σε ιδιωτες.

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 3 days ago #7

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Χμμ ναι απ' ό,τι φαίνεται το τελωνείο δε το γλιτώνω. Θα κάνω μια ερώτηση/έρευνα και στο insomnia βέβαια για σιγουριά. Ήταν κάποια μέλη που γνώριζαν ακριβώς τη νομοθεσία και το τι παίζει με τα τελωνεία μερικά χρόνια πριν.

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 3 days ago #8

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Ακριβως οπως το ειπες.Μερικα χρονια πριν,τα πραγματα σιγουρα εχουν αλλαξει,ωστοσο παλι κανεις δεν αγοραζει προιοντα τεχνολογιας overseas.Το ρισκο ειναι μεγαλο.24% fpa + εξοδα εκτελωνισμου και οταν το ποσο ειναι μεγαλο για αγορα οθονης,δεν θα το ρισκαρα παρα μονο αν καποιος μου εβαζε τα εξοδα αυτα.Μην ξεχνας,δεν εχεις εγγυηση.Η εγγυηση θα ισχυε για την Ελλαδα μονο αν αγοραζοταν το προιον εντος της ευρωπαικης ζωνης και εκει παιζεται.Το λεω γιατι σε διαλογο που ειχα με την gigabyte uk,αλλα και με την gigabyte greece,μου ειπαν και οι 2 οτι πρεπει να απευθυνθεις στο καταστημα,για περιπτωσεις αγορας απο NCIX(καναδας)

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 3 days ago #9

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Ισχύει αυτό με την εγγύηση είναι τεράστιο θέμα. Σκέψου να ερχόταν ελαττωματική οθόνη από Αμερική. Εφιάλτης. Το είχα σκεφτεί και απλώς το ξέχασα. Οπότε θα μείνω σε κάποια των 400 και θα ελπίσω σε κάποια έκπτωση για τη Samsung την Black Friday (γελάω).

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 3 days ago #10

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Λογικο ειναι,ειναι μεγαλο ποσο αμα δεν εχεις και μια εγγυηση,κλαφτα.
Για το blackfriday,μην εχεις ελπιδες.
Ο,τι προσφορα μπει στα αμαζον ειναι κυριως σε περιφερειακα.Αντε και καμια οθονη,αλλα ψιλοσπανια ποσο μαλλον τοσο high end.
Συνηθως βαζουν SSD,την περιοδο 13 και 14 ειχε γαμ*** να βαζει crucial SSDS σε πολυ καλη τιμη.
Απο ελλαδα επισης μην περιμενεις κατι τρομερο.
Εαν δεν βιαζεσαι ιδιαιτερα,ευελπιστω σε 2-3 μηνες να εχει πεσει η οθονη ενα 100€.
Ειναι νεο μοντελο,γι αυτο και η τιμη.
Υ.Γ ειχε παιξει στα 462 9/10 απο homelike αλλα λογικα θα εγινε "λαθος" στην τιμη κλασσικα :D

Επιλογή ανάμεσα σε Dell, Asus, Viewsonic, Samsung. 6 months 2 days ago #11

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Ναι μου είχε έρθει ειδοποίηση γι'αυτό το λάθος αν θυμάμαι καλά, ή για ένα παρόμοιο από hellasphone. Θα προσπαθήσω να περιμένω λίγο να δω πως θα κινηθεί η τιμή της Samsung ναι. Μπορεί από Νοέμβριο να το αναβάλλω μέχρι Ιανουάριο.