Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: New pc build αλλαγές/διορθώσεις!

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #1

• Crinus
  • Crinus's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα σε όλους τους UH φορουμιτες ! Τσεκαρετε το ακόλουθο buildακι που λέω να χτίσω για τυχόν λάθη / αλλαγές / βελτιώσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες

CPU: Ryzen 1700x
Mobo: Asrock X370 Taichi
Case: fractal design define S
PSU: evga supernova 650 GQ V2
GPU: gtx 1080 palit
Ram: gskill ripjaws 32gb ddr4 3200
SSD: Samsung 850 evo 250gb και 960 nvme m.2 250gb
Cooling: fractal design Celsius s36
Monitor : dell P2416D
The administrator has disabled public write access.

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #2

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 114
Για τι χρήση θέλεις το PC? Γιατί δε το αναφέρει κανείς αυτό και απλά ζητάτε βοήθεια? Φαντάζομαι gaming και ίσως streaming/productivity(video photo editing)?
Χωρίς να ξέρω τη χρήση θα πω τα εξής:

Μια χαρά είναι το build ακόμη κι έτσι να το πάρεις, ΑΛΛΑ
1. Πάρε τον 1700 και όχι τον 1700x, τσάμπα λεφτά, το ίδιο chip είναι. Έχεις σκοπό να κάνεις overclock φαντάζομαι.
2. Τόση RAM πάρε μόνο αν όντως κάνεις productivity σε σοβαρό επίπεδο ή streaming, αλλιώς πήγαινε για 16.
3. Τον 960 δε θα τον έπαιρνα. Πανάκριβος, με διαφορές από τον 850 evo που δύσκολο να καταλάβεις. Πετάς τον 960, βάζεις μεγαλύτερο 850, βάζεις έναν 2TB hdd, και γλιτώνεις λεφτά για να τα βάλεις στην οθόνη.
4. Τέτοια οθόνη σε τέτοιο build? Αλήθεια? Η οθόνη έρχεται να μου δείξει ότι ή έμεινες από λεφτά, ή απλά δε θες να κάνεις video editing κτλ. Άρα τσάμπα η RAM και η κάρτα γραφικών.
5. Γιατί Palit? Όχι πως έχει κάτι, απλά έχω απορία.

Δε μ'αρέσει όπως έχεις μοιράζει το budget σου καθόλου.
Last Edit: 7 months 3 weeks ago by hiimFred.

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #3

• Crinus
  • Crinus's Avatar
  • Wishlister
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και τις προτάσεις. Όντως παραληψη μου που δεν ανέφερα τη χρήση αλλά είναι πάνω κάτω η κλασική. Gaming εννοείται (σε gaming forum ποσταρω) και πολύ video edit (εξού και η πολλή ram. Είναι overkill για τώρα αλλά δεν μου αρέσουν οι συχνές αναβαθμίσεις.).

Ο 960 έχει υπερτριπλασιο read/write ratio σε σχέση με τον 850! Μιλάμε μέρα με τη νύχτα όχι παρόμοια που αναφέρεις. Επίσης πανάκριβος? 100 έχει ο ένας 130 ο άλλος.

Για την οθόνη δεν κατάλαβα τον προβληματισμό σου. Είναι dell 1440p και από τα καλύτερα μόνιτορ της κατηγορίας (colour accuracy,κατασκευή,και γενικά dell. Αν γνωρίζεις από οθόνες δε νομίζω πως πρέπει να πω κάτι άλλο). Για gaming το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει 10ms response αλλά δε με ενδιαφέρει καθώς δεν ασχολούμαι με FPS games. Στο edit που αναφέρεις δεν κατάλαβα γιατί αυτή η οθόνη σε χάλασε.. δεν θέλω να πάω σε 4k monitor λόγω του ότι με την 1080 δε θα πάρω αυτά του θέλω σε frames ειδικά μελλοντικά, καθώς όπως είπα και πριν, δεν είμαι τύπος που απολαμβάνω συχνές αναβαθμίσεις.

Όσο για την palit την παίρνω χωρίς συγκεκριμένο κριτήριο, μόνο τιμής και εμφάνισης. Άλλωστε όποια και να πάρεις δε νομίζω ότι υπάρχουν τεράστιες διαφορές. Ίσως σε σύστημα ψύξης αλλά meh.

Τέλος , το budget είναι μαξ 2,000 πολύ μαξ 2,200.
Last Edit: 7 months 3 weeks ago by Crinus.

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 372
Δεν νομιζω το content του forum να αναφερεται μονο στα παιχνιδια,αλλα τελος παντων.
Με τον nvme που λες,θα συμφαιρε μονο ΕΑΝ κανεις hadcore edits και MOSTLY writes και δεν μιλαω για αρχεια της φασης των 5-10GB.
Εαν για παραδειγμα ησουν επαγγελματιας και εβγαζες δουλεια απο το μηχανημα,ναι εκει θα εμπαινε.Για ΒΑΣΙΚΗ χρηση παιχνιδια οπως λες κλπ ΔΕΝ θα δεις καμια διαφορα ΑΠΟΛΥΤΩΣ.Μην κοιτας τους αριθμους μονο.
Τωρα για την οθονη,1440p και 24 ιντσες ΔΕΝ.Το ιδανικο για τετοιες αναλυσεις ειναι 27,αντε 25 ΚΑΙ ΑΝ.Ολα ειναι θεμα συνηθειας βασικα,εσενα μπορει να σε βολευει,να την εχει φιλος σου να την εχεις δουλεψει για μια εβδομαδα κλπ.Δεν σου ειπε κανεις για 4κ μονιτορ,εαν ηθελες τετοιο μονιτορ για τετοια χρηση θα επρεπε να δωσεις 1.5 χιλιαρικο.
Για την καρτα που λες,πανω κατω ισχυει,βεβαια ΑΛΛΟ palit,αλλο gigabyte/asus/evga/msi.Οι Palit παντα ηταν θορυβωδης και εχουν 2 ετη εγγυησης εναντι 3 των εταιρειων που ανεφερα.Η μητρικη παλι που επελεξες ισως ειναι η καλυτερη του AM4,ωστοσο ειναι πανακριβη.Μπορεις να κανεις την δουλεια σου και με καποια φθηνοτερη.
Νομιζω,επειδη εχεις καλο budget,εαν μπορεις να περιμενεις τους coffee lake μεχρι και τα τελη του επομενου μηνα εαν δεν βιαζεσαι.Θα θες ενα 380αρι για επεξεργαστη,αλλα 140 για μια μητρικη decent και αλλα 150-160 ευρω για μνημες.A ξεχασα,ουτε υδροψυξη χρειαζεσαι.Αλλα 156 ευρω καδο.
The following user(s) said Thank You: Crinus

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #5

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 114
Μη κοιτάς τα benchmarks και πιστεύεις πως σε real world καταστάσεις θα καταλάβεις διαφορές σε ένα PC με 850 και σε ένα με 960 :PΕπίσης 90 ο ένας, 130 ο άλλος. 30-40 ευρώ για ίδια χωρητικότητα δε θεωρείται πανάκριβος? (αν θυμάμαι καλά ήταν και ακριβότερος ακόμη). Θεωρώ και επιμένω πως το combo 850 evo 500GB + 1-2TB HDD είναι καλύτερο.
Επίσης ναι είναι αρκετά μικρή η οθόνη, γι'αυτό και η ένσταση μου. Αν σε βολεύει βέβαια 23.8 με 1440, ή αν κάνεις scale εμένα δε μου πέφτει λόγος.
Η U2715H πως σου φαίνεται?
The following user(s) said Thank You: Crinus

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #6

• Crinus
  • Crinus's Avatar
  • Wishlister
Ευχαριστώ άλλη μια φορά για τον κόπο σας να απαντήσετε παιδιά. Πάμε να απαντήσω..

Η χρήση μου στο edit δεν είναι βασική, πουθενά δεν το ανέφερα αυτό. Αν και δεν είναι ο ρόλος μου εκεί που δουλεύω, έχω φορτωθεί (Ελλάδα είσαι..multitasking με τον ίδιο μισθό) πολλά μέρη από το τμήμα μάρκετινγκ οπότε το edit είναι και συχνό και αρκετά βαρύ.. Η αλήθεια είναι ότι από nvme real life δεν έχω εμπειρία και βασίστηκα μόνο σε αυτά που διάβασα, οπότε εφόσον αναφέρετε πως δεν υπάρχει διαφορά σε επιδόσεις, ένα 30αρι το κόβω. Για HDD δε με ενδιαφέρει καθώς έχω νομίζω 4 ή 5 των 1 και 2 TB και δε μου χρειάζεται άλλος (χώρια και τους εξωτερικούς άλλοι 2 του 1tb).

Όσον αφορά την οθόνη, δουλεύω Dell 24αρα εδώ και χρόνια και για μένα (προσωπικό γούστο) είναι το ιδανικό μέγεθος.. 27 μου βγαίνουν τα μάτια το λίγο που έχω δοκιμάσει σε γνωστούς. hiimFred την οθόνη που προτείνεις δεν την έχω ερευνήσει καθόλου οπότε μόνο από την τιμή μου φαίνεται ακριβή (και μεγάλη). Ευχαριστώ πάντως!

tesco, μητρικές πάντα μα πάντα δεν τσιγκουνεύομαι (μαζί με τροφοδοτικό) γιατί έχει καεί η γούνα μου στο παρελθόν. Το ξέρω πως είναι κομμάτι ακριβή αλλά αλήθεια τα δίνω με ευχαρίστηση γιατί mobo+psu είναι ισως τα 2 πιο υποτιμημένα αλλά σημαντικότερα parts ενός pc. Για τους νέους intel το σκέφτηκα και εγώ και πολύ είναι η αλήθεια, αλλά θέλω να στηρίξω την amd (τελευταίος amd που είχα ήταν σκέψου o AMD Athlon 64 3000+ :ohmy:). Λάθος που ξέχασα να αναφέρω ότι την υδρόψυξη την έχω αγοράσει πριν 1 μήνα περίπου.

Για την palit όμως με έβαλες σε σκέψεις.. Από reviews που διάβασα σε guru3d κλπ ανέφεραν πως είναι από τις σχετικά αθόρυβες υλοποιήσεις, πως έχει κλειστους ανεμιστήρες κάτω από 60c και γενικά αρκετά χαμηλά db (βασικά τώρα ξαναμπήκα να το σιγουρέψω και την έχει ως την πιο αθόρυβη 1080 μαζί με asus strix και g1 gaming). Έχεις ίδια εμπειρία από την εταιρεία? Αν ναι να το ξανασκεφτώ.. MSI μόνο δε γουστάρω καθόλου, ούτε σαν εταιρεία (πολύ επιθετικό marketing και αυτά με εκνευρίζουν) ούτε σαν εμφάνιση, δε κολλάει καθόλου με το build μου.

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #7

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Για τι raw αρχεια μιλαμε; Δουλευεις σε καποια εταιρεια; Εαν ειναι απαιτητικη,ναι τοτε εκει κοιτας για NVME.Ωστοσο γραφεις οτι η βασικη συνθεση πραγματοποιειται για παιχνιδια.Τι να σου πω,η κριση ειναι δικια σου,εαν ειναι τοσο απαιτητικα και κανεις καθε μερα edits/κοβεις/ραβεις και τα αρχεια ειναι μεγαλα ναι εκει ο nvme λεει.Για την μητρικη που λες,δεν ισχυει πανω κατω ολες οι μητρικες απο 100 ευρω και πανω εχουν τους ιδιους πυκνωτες,αλλες εχουν περισσοτερα power phases που υπο περιπτωσεις δεν τα χρειαζεσαι τοσο.
Μπορεις να κοψεις απο την μητρικη ενα 60αρι και να πας σε μια "υποδυεστερη" δεν υπολειπεται σε τιποτα.Λες επισης για το τροφοδοτικο,δηλαδη θες να δωσεις 240 για την Taichi,αλλα δινεις 90 ευρω για τροφοδοτικο; Που ναι μεν,ειναι αρκετο αλλα το τροφοδοτικο ειναι η καρδια του συστηματος και οχι η μητρικη.Οπως και να εχει,εαν καταληξεις σε Ryzen (τα περι στηριγματος amd ειναι μ*****) να κοιταξεις τι compatibility παιζει εαν πας σε 32GB κιτ σε περιπτωση overclock.Ιδανικα τωρα θα ηταν να παρεις ενα κιτ 2x8GB 3200CL16 και να τις βαλεις να παιζουν στα 3200.Eπισης,να ανεβασεις τον επεξεργαστη,με την ψυξη που εχεις ενα OC στα 3.8 θα σου δωσει ταχυτητα στο rendering/edit.
Για την οθονη,ειναι προσωπικο γουστο,ωστοσο η dell που προτεινε ο φιλος απο πανω,ειναι η ιδανικοτερη.Αλλο real estate εχει η μια αλλο η αλλη.Εναλλακτικα στις 25 κοιταξε και την Dell UltraSharp U2515H.
Για την καρτα που λες,φιλος αγορασε την jetstream πριν λιγο καιρο γιατι την βρηκε σε προσφορα,η καρτα ειναι μια χαρα σε επιδοσεις,ωστοσο ειναι θορυβωδης.
Ολες οι καρτες nowdays εχουν το smart system fan.
Κατι γενικο να αναφερω,οπως το κανω και σε αλλα τοπικς,μην κοιτας να παρεις παντα απ το φθηνοτερο καταστημα για να γλυτωσεις 10 και 20 ευρω.Αλλο aftersales εχε το mustshop και αλλο το Mgmanager/msystems/egate κλπ κλπ.

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #8

• Crinus
  • Crinus's Avatar
  • Wishlister
μ***** είναι για σένα φίλε μου, εγώ δε γουστάρω μονοπώλια και αυτή τη στιγμή αυτό πήγαινε να γίνει με την ιντελ αλλά είναι μια άλλη κουβέντα που δεν προτίθεμαι να κάνω. Επίσης το τροφοδοτικό είναι από τις ιδανικότερες επιλογές για το build. Πρέπει να κοστίζει 350 ευρώ για να αξίζει? Δε το κατάλαβα αυτό..

Τέλος, η κάρτα είναι αυτή www.guru3d.com/articles-pages/palit-gefo...-panel-review,1.html. Η συγκεκριμένη υλοποίηση είναι η πιο αθόρυβη από όλες τις 1080, και σε αυτό θα εμπιστευτώ το guru3d.

Τελειώνω με το συγκεκριμένο thread πήρα τις απαντήσεις που ήθελα και ευχαριστώ και τους 2 που απάντησαν, παρόλες τις διαφωνίες.

edit: οι διαφορές στην τιμή ενός κιτ 16gb 3200 με ένα 32gb 3200 πραγματικά δεν δικαιολογούν να πέσεις στα 16 (για decent kit έτσι?).Δεν βρίσκω τραγική διαφορά ένα 80αρι ευρώ, με το μέλλον πάντα υπόψην. Επίσης cl14 θέλεις για καλύτερη απόδοση στον ryzen όχι 16. Μικρή διαφορά μεν, αλλά υπαρκτή. Παρόλα αυτά οι cl14 ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #9

• KTI23
  • KTI23's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 123
Μονο για το τροφοδοτικο θελω να αναφερω και εγω οτι μπορεις να προτιμησεις κατι καλυτερο εφοσον διαθετεις τετοιo budget. Δεν ειναι αναγκη να κοστιζει 350 ευρω αλλα αναλογικα θα μπορουσε κανεις να πει το ιδιο για την μητρικη.
Δεν παιζει κανενα μονοπωλιο εδω και ο φιλος tesco οπως και αλλα παιδια εχουν προτεινει Ryzen αρκετες φορες εως τωρα απλα ειναι καλη ιδεα για να δουμε τι απαντηση θα υπαρξει και τι θα συμφερει τελικα σε αγορα.
UH Discord Group (Unofficial) - discord.gg/GuASeMB - Click για περισσοτερα

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #10

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Παντα αγοραζεις το καλυτερο οσον αφορα την δουλεια σου και την τσεπη σου.Σιγουρα το μονοπωλιο δεν το αγαπησε κανεις.Το να δωσεις ομως στην AMD τα λευτα σου επειδη ειχε το μονοπωλιο η Intel τοσα χρονια δεν εχει καμια βαση.
Ειπα ποτε τον αριθμο 350; Με τη ιδια λογικη πρεπει να κοστιζει 240 ευρω η μητρικη για να αξιζει;
Οι CL14 ειναι samsung B-die,απλα εγγυωνται οτι θα παιξουν σιγουρα στα 3200 CL 14 με τα timmings που αναγραφονται.Διαφορα στο performance 3200 CL 16 3200 CL 14 ΔΕΝ θα δεις.Δωσε μου αν θες το video η το source αυτου που γραφεις.
Δεν παιζουν ΟΛΕΣ οι am4 μητρικες 3200CL16/14 σε ολα τα slots.Οπως επισης ακομα κ αν παρεις 2x16 δεν ειναι οτι ΟΛΕΣ οι μητρικες δεχονται 16GB dim ανα καναλι μνημης.Για την καρτα, ειναι γουστο,εαν εσυ γουσταρεις να δωσεις 650 ευρω στην palit για να εχεις 2 ετη εγγυηση ενω υπαρχουν 1080 με 3 ετη εγγυησης στα 530,be my guest.
Σε περιπτωση που παρεξηγηθηκες, παρεξηγησες τον γραπτο μου λογο,οπως και να εχει εφοσον εχεις καταληξει καπου,καλες αγορες και να το χαρεις.
Last Edit: 7 months 3 weeks ago by tesco.

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #11

• Crinus
  • Crinus's Avatar
  • Wishlister
Προφανώς και δεν θα δω αλλαγές με CL14 γι'αυτό γράφω κιόλας ότι είναι μικρές για να δικαιολογήσουν τα παραπάνω που ζητούν, συμφωνώ σε αυτό μαζί σου.

Την κάρτα τη βρίσκω σκρουτζ 560 ευρώ γιατί 650? Η φθηνότερη 1080 γενικά αυτή τη στιγμή είναι 526 απ'ότι βλέπω.. Τέλος πάντων έχω καταλάβει το point σου δε χρειάζεται να απαντήσεις.

Παρεξήγησα όντως το γραπτό σου λόγο, καθώς έγραψες ότι λέω μ***** που το βρήκα αχρείαστο. Λάθος μου ίσως αλλά όταν βλέπεις κάτι γραμμένο ίσως το παρεξηγείς ευκολότερα. Τέλος πάντων δεν έγινε κάτι φίλε μου μια χαρά τα είπαμε και για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ για το χρόνο που ξόδεψες για να μου πεις τις απόψεις σου, την όθονη δε που μου πρότεινες ίσως και να την προτιμήσω τελικα ;)

Καλό Σαββατόβραδο σε όλους

New pc build αλλαγές/διορθώσεις! 7 months 3 weeks ago #12

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
To review για την PE (premium edition) μιλαει.
Η PE κανει 640-660 εαν θελεις να την παρεις απο καταστημα με σωστο after sales support.
Μην κοιτας παντα τα φθηνοτερα καταστηματα.
Η dell ειναι αριστη.
Καλο σου βραδυ.
  • Page:
  • 1
  • 2