Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη !

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #1

• giannis.kakouris
  • giannis.kakouris's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα σε όλους! Μετά από περίπου 3 χρόνια αναμονής έφτασε και εμένα η στιγμή να φτιάξω το rig μου οπότε θα ήθελα την γνώμη σας !

CPU: Ryzen 7 1700X
GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti 11GB Gaming X
MOTHERBOARD: Asus Rog Crosshair VI Hero
CASE: Dark Base Pro 900 (Black)
COOLER: Fractal Design Celsius S36
RAM: G.Skill TridentZ RGB 32GB DDR4-3000MHz
Power Supply: Corsair HXi Series 1200W
SSD: Kingston KC1000 HHHL 480GB
HDD: Seagate Firecuda 1TB / Western Digital Caviar Black 2TB
G-MONITOR: LG 27UD68
Last Edit: 7 months 1 week ago by giannis.kakouris.
The administrator has disabled public write access.

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #2

• Nalfein
  • Nalfein's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 24
Πες μας για τι χρήση το θέλεις.Προσωπικά το βρίσκω overkill.Όπως επίσης να δώσεις τόσα λεφτα για gpu και να μην έχεις οθόνη με gsync.Δε λέει σε 2.2-2.5k μηχάνημα να έχεις tearing. Για το cpu δεν ξέρω.Σε Midrange μηχάνημα σίγουρα θα έβαζα ryzen.Σε τόσο high end κτήνος που πας να φτιάξεις θα πήγαινα σε Intel χωρις αυτο να σημαίνει οτι είναι κακός ο cpu που έβαλες(ελπίζω να κατάλαβες πως το εννοώ :P)

Επίσης ποια ο λογική για 2 hd και ενα ssd.Εγώ θα σου πρότεινα 2 ssd σε raid 0 και εναν HD τον πιο αθόρυβο που θα βρεις(υποθέτω τον θές για ταινίες/σειρές/backup)Ο Black ναι μεν είναι ο πιο δυνατός αλλα κάνει ΤΡΕΛΟ θόρυβο.Γενικά και σε αυτόν δεν θα σου πρότεινα να βάλεις games ενώ έχεις το budget
για να παίζεις games μονο σε ssd.
Last Edit: 7 months 1 week ago by Nalfein.

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #3

• giannis.kakouris
  • Wishlister
1)Το σκεπτικό για τους δίσκους ήταν το εξής ότι θα χρησιμοποιώ ότι πιο ΄΄βαρυ΄΄ στον ssd και μετά στους 2 άλλους ssd (1 ο firecuda, 2 ένας που έχω σε αυτό το pc που χρησιμοποιώ ) τα υπόλοιπα games η κανένα βαρύ πρόγραμμα που μπορεί να χρειαστεί λόγο σχολής μου π.χ. τέλος ο black θα είναι καθαρά για αποθήκευση ταινιες σειρες κτλπ(οπως ειπες) :)
2)Τώρα για το monitor πραγματικά είχα ΄΄κολλήσει΄΄ αυτό μου φάνηκε για τα λεφτά του μια χαρά γιατί μετά ξέφευγε σε θέμα τιμής πάρα πολύ αν έχεις βεβαία να προτείνεις κάτι καλοδεχουμενο με την προϋπόθεση να είναι 27αρα
Τωρα για την χρηση για high-end gaming ειναι

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 372
Budget;
Θα μπορεσεις να ασχοληθεις με overclock; Δηλαδη να αφιερωσεις μερικες ωρες/μερες ωστε να tweakαρεις το συστημα και να παρεις το μαξ απο τον επεξεργαστη/μνημες;
Τι παιχνιδια θα παιζεις;
Μερικες παρατηρησεις,δεν χρειαζεσαι 32GB ram,ουτε Gsync monitor,ουτε τοσο μεγαλο τροφοδοτικο,ουτε υδροψυξη.Επισης,τα εξτρα χρηματα που θελει ο X,δεν αξιζουν αμα κατσεις να τον ανεβασεις τον non-X.Επισης,4κ σε 28,ειναι κακη επλογη.Βεβαια,επειδης βλεπω τα χρηματα ειναι πολλα,μηπως να περιμενες μεχρι μεσα Σεπτεμβρη να δεις τι θα γινει με τους coffee lake.

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #5

• Nalfein
  • Nalfein's Avatar
  • Payment receiver
Αμα τον θες για ταινίες δεν υπάρχει λόγος να παρεις τον black.Τον πιο αργο σκληρο 10τιας να πάρεις δεν θα δεις διαφορά.Ψάξε λίγο για τον πιο αθόρυβο και πάρε αυτόν.Αμα θες WD τότε ο Green είναι οτι πρέπει για τον λόγο που τον θέλεις.Αθόρυβος και καίει λίγοτερο ρεύμα.

Στα games τωρα αμα πας σε ssd δεν υπάρχει περίπτωση να παίξεις μετα σε HD.Δεν ξέρω τι games παίζεις πάντως εγώ θα σου πρότεινα 2 ssd ένας για λειτουργικό και ένας για games.Δεν είναι δυνατον να δίνεις τοσα λεφτα και να μην usareis ssd

Τωρα στο πιο βασικο και αμφιλεγόμενο θέμα.Πετάς λεφτα στη gpu.Καλύτερα πάρε 1070 για 1440p με gsync οθόνη.Η ακόμα καλύτερα κρατα την οθόνη που έχεις και πήγαινε σε amd gpu να έχεις freesync.Θα βλέπεις tearing με την 1080ΤΙ που θα σκασεις 1000Ε και θα κλαις.Ψαχτο είναι πολύ βασικό.Είναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μην έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #6

• Nalfein
  • Nalfein's Avatar
  • Payment receiver
PS Τωρα είδα το post toy tesco.Έχει δίκιο σε όλα.Τροφοδοτικο τεραστιο,ram ultra overkill.Tωρα για gsync προφανως δεν είναι απαραίτητο αλλα να δώσεις τόσα λεφτα και να παίζεις με tearing rip.Go σε amd gpu με τη freesync οθονη που έχεις διαλέξει και είσαι μπομπα

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #7

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Εαν δωσεις 800 ευρω για μονιτορ,ειναι σιγουρα ευπροσδεκτο το gsync,ωστοσο πρεπει να ξεκαθαρισει ο χρηστης τι budget εχει.Σε 2000 συστημα εαν θελεις να παιζεις αποκλειστικα παιχνιδια δεν γινεται να δωσεις 800 ευρω για οθονη.Σε amd gpu τωρα δεν υπαρχει καποια λυση,περα απο το να περιμενει vega.Δυστυχως η nvidia το πουλαει το gsync ακριβα.

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #8

• giannis.kakouris
  • Wishlister
Αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις σας το budget μου ειναι στα 2k-2.2k (το μονιτορ ειναι δωρο)τωρα για το τροφοδοτικο αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια θα θα τα δω γιατι ξερω οτι τα 1200 είναι πραγματικά αχρείαστα (σκεφτομουν καπου στα 800 αρχικα) τωρα για τους σκληρους τον black τον επελεξα γιατι εχει τα 5 χρονια εγγύηση(στην θεση του ειχα εναν green 2 TB)

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #9

• giannis.kakouris
  • Wishlister
Επιπλέον αν έχετε καμιά πρόταση για θερμοαγωγιμη πάστα γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα ποια να πάρω :P

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #10

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Ουτε 800 watt χρειαζεσαι.
Εαν θες καποια προταση,απαντησε στο πρωτο μου ποστ.

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #11

• giannis.kakouris
  • Wishlister
Εδω εννοείς ?

High end pc build - Συμβουλές βοήθεια γνώμη ! 7 months 1 week ago #12

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Εδω ανοιξες τοπικ,που αλλου να σου ελεγα;
Αλλα φαινεται οτι δεν προσεχεις καν τι σου γραφουν.
Εαν θελεις να εχεις προτασεις σωστες,να απαντας σε καθε ερωτηση,διαφορετικα περιμενε καποια προταση απο καποιον αλλον.