Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Προβληματισμος Περι Νεου Pc.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #1

• oniwasaka
  • oniwasaka's Avatar
  • Wishlister
Καλησπερα, προκειτε συντομα να μετακομισω και μιας και ο αδερφος μου θα χρειαστη τον υπολογιστη αποφασισα να αγορασω εναν νεο υπολογιστη. Παροτι μου αρεσει πολυ η ιδεα ενος δυνατου PC δεν βρισκω πραγματικα καποιον λογο ωστε να δοσω τοσα λεφτα (800-900 Ε) μιας και πλεον παιζω ελαχιστα παιχνιδια λογο δουλειας, σπουδων αλλα και ελλειψης ενδιαφεροντος. Παρολα αυτα ολο γυριζω γυρω απο τα ιδια εξαρτηματα και δεν λεω να ριξω το budget (δεν μου κανει καρδια :(). Η ιδεα ειναι να φτιαξω ενα δυνατο υπολογιστη οπου θα κρατηση για καμποσα χρονια αλλα με μια καρτα γραφικων λιγοτερο δυνατη ωστε να κρατησω χαμηλοτερα το κοστος και οταν τελειωσω απο σπουδες να αναβαθμισω. Το Build αποτελειτε:

CPU: Ryzen 5 1600
MOBO: Gigabyte AB350-Gaming 3
RAM: G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3200MHz
GPU: Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB
SSD: PNY CS900 240GB η ADATA Ultimate SU800 256GB
HDD: Seagate Barracuda 1TB
PSU: Corsair CX550
CASE: Phanteks Eclipse P400 Tempered Glass

Keyboard: Patriot Viper 730
Mouse: Asus ROG Gladius
Audio: Logitech z333

Κοστος: 993.60

Υ.Γ: Για καποια απο τα κομματια ειμαι σιγουρος και εχω αποψη ενω για καποια αλλα εχω αμφιβολιες, η αγορα στην Ελλαδα ειναι καπως περιορισμενη και αν μιλαγαμε με υπηρεσιες και αγορες εξωτερικου θα εβαζα καποια κομματια πολυ καλυτερα και με μεγαλυτερη σιγουρια. Παρεπιπτοντως, σκοπευω να κανω το PC σε υφος και χρωμα ομοια με τα περιφερειακα.

Θελω την αποψη οποιον εχουν γνωση επι 2-3 θεματων, 1. ο Ryzen 5 1600 υποστηριζει 2667ram απο το εργοστασιο αλλα γνωριζω πως ολοι προτεινουν 3000-3200 αυτο ειναι γενικος κανονας η μιλαμε μονο για OC περιπτωσεις? 2. Οι MOBO ειναι σχεδον ολες τα ιδια και δεν προκειται να προσφερουν εξωπραγματικες διαφορες παρολα αυτα ειναι ενα απο τα κομματια που εχω μεγαλες αμφιβολιες και αδυνατο να κατανοησω. 3. Τελος, τα τροδοφοτικα ειναι αλλο ενα κοματι οπου αδυνατο να κατανοησω ως προς τις αναγκες και τον διαχωρισμο ποιοτητας τους.

Ολες οι προτασεις ειναι καλοδεχουμενες.
Last Edit: 5 months 2 weeks ago by oniwasaka.
The administrator has disabled public write access.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #2

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 370
Γεια σου,αν καταλαβα καλα,παρολο που δεν παιζεις παιχνιδια πλεον τοσο συχνα,θες να εξαντλησεις το budget σου.
Λοιπον,δεν ξερω που διαβασες αυτο για τις μνημες και για τους ryzen για τα 2667,δεν αληθευει.Η στοκ συχνοτητα τους ειναι στα 2133.Τι σημαινει αυτο; Ακομα και αν παρεις ενα κιτ των 3200mhz,εαν δεν να ενεργοποιησεις το XMP profile μεσω του bios (εαν η μητρικη σου,μπορει να παιξει στα 3200/3000Mhz) η αν δεν περασεις τις ρυθμισεις για 3000/3200mhz manually,η ταχυτητα θα παραμεινει στα 2133.Οι ryzen επωφελουνται απο γρηγορες μνημες αλλα και απο dual channel.Γι αυτο οπως καλα ειπες,αρκετοι προτεινουν και συνδυαζουν τους επεξεργαστες αυτους με 3000/3200mhz kits.Το τροφοδοτικο που επελεξες,δεν ειναι κακο,εαν ειναι η νεα σειρα της corsair CX με το ασπρομαυρο label και οχι με το πρασινο.Πιθανον με 10~ ευρω παραπανω να υπαρχουν λιγο καλυτερες επιλογες.
Οι δισκοι που επελεξες,ειναι σιγουρα πιο γρηγοροι απο απλους hdd,ωστοσο οι μνημες που εχουν ειναι κακες.Για παραδειγμα,με μολις αλλα 10 ευρω,αγοραζεις εναν samsung 850 evo 250gb,πολυ ανωτερο δισκος,με καλυτερες μνημες,και μεγαλυτερη εγγυηση.Πλεον,αφου δεν παιζεις παιχνιδια η ιδεα να μπει μια 1050ti ειναι ενταξει.Ωστοσο,βλεπω οτι εχει πεσει και η τιμη της 1060 6GB gigabyte WF3 OC στα 300~ ευρω περιπου.Εαν πας σε 1050ti τελικα,μην δωσεις παραπανω απο 180 ευρω.Οπως επισης,μην πας να δωσεις 20 ευρω λιγοτερα για την καρτα,και να την αγορασεις απο ενα τυχαιο καταστημα με χαλια after sales support.Το κουτι ειναι οκ,και ειναι προσωπικο γουστο.Για την μητρικη και για τους ryzen,θες μια μητρικη με μια ψυξη για τα VRM και απλα οι μνημες να παιζουν στα 3000/3200 οπως ειπα και πιο πριν.Φυσικα,αυτα ειναι για τα σχετικα budget mobos,εαν θελεις RGB leds/extra usb/sata/m.2/nvme ports και και και,πρεπει να τα σκασεις.Για την χρηση που θελεις,δεν χρειαζεται,ποσο μαλλον οταν εχεις ενα συγκεκριμενο budget που ηδη ειναι too much για την χρηση που θελεις να κανεις.Ελπιζω μονο να υπαρχει μια οθονη 1080p ips τουλαχιστον.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #3

• oniwasaka
  • oniwasaka's Avatar
  • Wishlister
Σε ευχαριστω για την γρηγορη σου απαντηση, και για να ειμαι ειλικρινης διακρινοντας και απο αλλα ποστ περιμενα πιο συγκεκριμενα την δικη σου αποψη/απαντηση. Αρχικα, οπως ειπα προκειται να μετακομισω και τα εξοδα που θα εχω τον πρωτο καιρο θα ειναι σημαντικα κατα ποσο ενα νεο PC μια τετοια χρονικη περιοδο, παρολα αυτα θελω να φτιαξω κατι που θα ειναι στο σαλονι μαζι με μια TV προσπαθοντας να δοσω ενα All-in-one πακετο που θα προσφερει ευκολια και διαδσκεδαση και σε μενα και την παρεα (games, ταινιες, σειρες, αλλα και multitasking). Οπως συμφωνησαμε και οι 2 δεν παιζω τρελα παιχνιδια και μπορω παντα να αναβαθμισω την καρτα μελλοντικα εφοσον το υπολοιπο συστημα αντεχει. Θελω να προσθεσω εναν ειδικο τονο αλλα μεσα απο την ερευνα καταλαβα οτι μπορω να ντυσω το γραφειο/επιπλεο με κρυφο φωτισμο και led που ειναι πολυ πιο φθηνα απο RGB hardware. Το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω μια TV και λογικα οθονη, αυτη την στιγμη εχω την ASUS Vx238H.

Το τροφοδοτικο ναι ειναι το ασπρο, ισως μαλιστα βαλω την εκδοση cx550m, οσον αφορα τις μνημες αν καταλαβα καλα προτεινης ακομα και μικροτερες σε περιπτωση που δεν σκοπευω να ασχοληθω να ανεβασω το χρονισμο μεσο bios (η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω εφοσον δεν ξανα ασχοληθηκα). Για την μητρικη δεν ειδα καποιο σχολιο, αυτο σημαινει οτι συμφωνης η οτι απλα σου ξεφυγε? Τωρα για το κουτι ισως και ενα micro atx τυπου περισσοτερο κονσολας οπως το Thermaltake Core ισως να μην ειναι ασχημα για το concept που φανταζομαι. Γενικα οτι εχεις να προτεινης απο components θα σε παρακαλεσω να τα δωσεις σε link γιατι τα μαγαζια ειναι πολλα και τα parts ακομα περισσοτερα.

Υ.Γ: Με τα μαγαζια δεν σου κρυβω οτι ειμαι πραγματικα προβληματισμενος μιας και δεν ξερω τη παιζει στην αγορα, ναι μεν θελω να αγορασω οσο πιο φθηνα γινετε αλλα δεν θελω να την φαω και στον κωλο.

Υ.Γ 2: Προτεινε σε παρακαλω οθονη εως 27" και καλυτερα ηχεια για ενα concept οπως στην φωτογραφια αλλα φαντασου οτι απο πισω θα εχει σαλονι.
Attachments:

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Αρα,θελεις να κανεις ενα HTPC,σωστα; Για ταινιες,surfing/browsing;
Απο παιχνιδια τι θα παιζεις; Ρωταω,γιατι μπορει για παραδειγμα να μην μπει τοσο δυνατος επεξεργαστης και να μπορεις να κανεις την δουλεια σου και με καποιον ryzen 1200/1300X η ακομα και με εναν pentium G4560.Απο την αλλη λες,οτι θες να τα δωσεις τα λεφτα μια και εξω,ωστε να σου μεινει.Νομιζω,στην θεση σου θα σκεφτομουν καλα τι θα εκανα,καθως μπορεις να κανεις και μια μετρια παιχνιδομηχανη με λιγοτερα χρηματα που θα ειναι ενταξει γι αυτες τις δραστηριοτητες.Βεβαια,απο την αλλη λες για multitasking,οποτε με βαζει σε σκεψεις για το τι multitasking εννοεις.Εαν εννοεις να εχεις ανοιχτα 10 tabs στο chrome,skype/viber κλπ,αυτα τα κανει ανετα και ο pentium.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #5

• oniwasaka
  • oniwasaka's Avatar
  • Wishlister
Η αληθεια ειναι οτι εχω αρκετες ασχολιες και εκτος PC και σε καμια περιπτωση δεν σκοπευω να ειμαι κλεισμενος μεσα στο σπιτι ολοι μερα, για τον επομενο χρονο ομως θα ειμαι σιγουρα αρκετα απασχολημενος ωστε να τελειωσω με την σχολη και να παρω το πτυχιο μου, αυτο σημαινει σιγουρα πολυ browsing, office activities, μουσικη και δεν ξερω τι αλλα πραγματα μπορει αν προκυψουν.

Τα παιχνιδια που επαιζα τελευταια ηταν Heartstone, Wow, Cs:Go, και λιγοτερο εως καθολου Single-Player βεβαια αισθανομαι οτι δεν ειναι πιο ευκολο να εχεις ενα PC που ανα πασα ωρα και στιγμη μπορεις να παιξεις οτι θελησης και ας μην παιζεις παρα ενα PC που ειναι τελειο για αυτο που κανεις αλλα οχι τοσο καλο για το κατι παραπανω. Το τελευταιο προβλημα στην εξισωση δε ειναι οτι πολυ πιθανον μετα τις σπουδες να φυγω εξωτερικο η να ψαξω δουλεια σε κρουαζιεροπλοια αρα θα ειναι κατα καποιο τροπο πεταμενα λεφτα απο την αλλη παλι με ενα μικρο upgrade οταν γυρισω θα βρισκομαι και παλι σε ενα καλο σημειο αναφορας.

Ενας φιλος προσφατα μου προτεινε κατι οπως και εσυ, ενα HTPC και ισως μια κονσολα για να περναω τον ελευθερο χρονο μου. Ειναι μια λογικη λυση αλλα παλι σκεφτομαι οτι ενας καλος υπολογιστης μπορει να γινει και παιχνιδομηχανη και μηχανη εργασιας και τα παντα, ενα PS4 η PS5 ομως δεν μπορει.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #6

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Ωραια,κοιταξε τα παρακατω

Phanteks Enthoo Evolv ITX (Window) 70 - vision studio
Asrock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac 125 - vision studio
CMK8GX4M2B3000C15R 84 vision-studio Οι μνημες δεν ειναι στο vendor supported list της μητρικης,ωστοσο σε αλλα builds που εβαλαν μνημες που δεν ειναι και παλι στο support list,οι μνημες καταφεραν να παιξουν στα 3000mhz.Ακομα και εαν δεν ασχοληθεις να τις πας στα 3000mhz,η διαφορα με απλες 2400,ειναι στα 6-7 ευρω.
ryzen 1600 210 vision studio,διαφορετικα 213 απο e-gate.
Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB 181 msystems
850 evo 250gb 90 e-gate
Corsair TX550M 76 mg-manager 7 ετη εγγυηση gold efficiency καλυτερο του CXM.
WD10EZEX 47 e-gate
total 883

Τωρα,μπορεις να ριξεις και αλλο το budget,με το να βαλεις εναν ryzen 1200/1300x,ο 1300x ειναι λιγο πιο δυνατος,ωστοσο εαν κατσεις να ασχοληθεις λιγο με overclock (δεν ειναι κατι) μπορεις να τον ανεβασεις και μονος σου τον 1200.Τροφοδοτικο βαζεις το CXM που ειπες,μπορεις να πας σε micro atx case σαν το Aerocool QS-240 και να μπει ακομα πιο φθηνοτερη μητρικη Asrock AB350M Pro4.Η συνθεση αυτη ειναι περιπου στα 730~,γλυτωνεις 150 ευρω,και κανεις την δουλεια σου και παλι σωστα.
Τωρα,για την οθονη,ειναι δικια σου επιλογη,ειπες στην αρχη για τηλεοραση,αρα θα παει σαλονι.27αρες σε σαλονι δεν,εκτος αν παιζετε στα 40 εκατοστα.
Τα παιχνιδια που αναφερεις,δεν ειναι απαιτητικα,θα παιξουν ακομα και με τον pentium.
Για οθονη κοιταξε τις παρακατω
LG 27MP59G-P
LG 27MP58VQ-P
Dell SE2717H
Το κακο με τις LG ειναι ο,τι οι βασεις τους ειναι παντα για τον π****.Η dell ειναι ποιοτικοτερη,και εχει τρομερο rma.
Last Edit: 5 months 2 weeks ago by tesco.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #7

• oniwasaka
  • oniwasaka's Avatar
  • Wishlister
Μα για αυτο και ανεφερα TV, η οθονη του υπολογιστη θα ειναι καθαρα για μενα και απο πανω η τηλεοραση για ταινιες κλπ. Σκεφτομαι να βαλω ενα ultrawide moninor 29" για αρχη και μετα μια 40" TV. Απο οτι καταλαβα εβαλες απλα πιο φθηνα πραγματα, δεν αλλαξε κατι. Το προβλημα με αγορα απο διαφορετικα μαγαζια ειναι τα μεταφορικα γαμωτο.
Το σαλονι παντωε μην νομιζεις οτι ειναι και τεραστιο εκτος αν δεν μετακομισω στο συγκεκριμενο σπιτι, τοτε ναι αλλαζει το θεμα.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #8

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Εαν εισαι Θεσσαλονικιος,παρτα ολα απο το vision studio τοτε.
Διαφορετικα,κοιταξε τα ιδια παρτς απο e-gate/mgmanager.
Ωστοσο,το phanteks το εχει μονο το vision studio.Δεν εβαλα πιο φθηνα πραγματα απο αποψη ποιοτητας,ζητησες ενα πιο συμμαζεμενο κουτι ωστε να μπει ακομα και σε καποιο επιπλο τηλεορασης μετεπειτα αν καταλαβα καλα.

Συνθεση απο vision studio
imgur.com/a/wnLC4
Μπηκε compact 1050ti,οι αλλες ξεφευγουν στην τιμη.Επιδοσεις πανω κατω ειναι οι ιδιες,θερμοκρασιες αντε να ειναι 3-4C λιγο πιο ζεστουλα και αν.

Συνθεση απο mgmanager (αθηνα,χωρις το κουτι,το κουτι το αγοραζεις απο vision studio)
imgur.com/a/8r5qw
Βγαινει πιο ακριβουτσικο.

Συνθεση e-gate σε micro atx
imgur.com/a/kamJn
811 total,χωρις κουτι,
διαλεξε καποιο cube/micro atx compatible of ur choice.

Εχεις δοκιμασει να παιξεις/κανεις browsing σε wide;
Προσωπικα δεν ειναι του γουστου μου.
Last Edit: 5 months 2 weeks ago by tesco.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #9

• oniwasaka
  • oniwasaka's Avatar
  • Wishlister
Οχι δεν εχει τυχη ειναι η αληθεια, απλα μου φανηκε μια καλη λυση εως οτου αγορασω και μια τηλεοραση. Οσο το σκεφτομαι προβληματιζομαι ακομα περισσοτερο, αρα λεω να κανω το βημα και να μπω στα εξοδα ωστε να εχω κατι οπου μπορει και να μην βγαλει τα λεφτα του απο θεμα χρησης αλλα τουλαχιστον θα εχω το κεφαλι μου ησυχο, τοσα λεφτα πεταμε στο κατω κατω αυτα θα με πειραξουν? Παμε ενα τελευταιο review to build να μου πεις την τελικη σου γνωμη?

CPU: 11139197/AMD-Ryzen-5-1600.html
MOBO: 12086600/Asus-Rog-Strix-B350-F-Gaming.html
RAM: 7300010/Corsair-Vengeance-LPX-8GB-DDR4-3000MHz-CMK8GX4M2B3000C15R.html
GPU: 10214297/Gigabyte-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Windforce-OC-GV-N105TWF2OC-4GD.html
SSD: 5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html
HDD: 2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-%CE%99%CE%99%CE%99.html
PSU: 11394987/Corsair-TX550M.html
CASE: 10897948/Phanteks-Eclipse-P400-Tempered-Glass.html

Για την μητρικη και την καρτα γραφικων ειμαι πραγματικα, αναποφασιστος καθως και προβληματισμενος, δεν ξερω αν ειναι καλες επιλογες και κατα ποσο οι αλλες επιλογες φερουν διαφορες, εντονες τουλαχιστον αλλιως να βαλω κατι πιο φθηνο. !

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #10

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Βλεπω πας παλι προς ATX κουτι.
Η μητρικη ειναι οκ,απλα πληρωνεις κερατιατικα τα εξτρα χρηματα λογω του rog της asus.Eαν θελεις να γλυτωσεις κανα 30αρι,κοιταξε και την asus prime b350 plus.
Η καρτα ειναι ακριβη,αλλα δεν θα ρισκαρα να την παρω απο κατωτερο καταστημα για 30 ευρω και να κλαιω σε περιπτωση που χαλασει και μου τα μασανε για την εγγυηση.Overall το συστημα ειναι μια χαρα και ειναι overkill για τις αναγκες σου.Πανω κατω ο,τι decent 1050ti και να βρεις,η διαφορα τιμης με την windforce ειναι γελοια που πας καρφωτος προς την windforce λογω μεγαλυτερης εγγυησης και καλυτερου συστημα ψυξης.Πιθανον με τον συνδυασμο,φθηνοτερης μητρικης και το κοτσαρισμα αλλων 20 ευρω,να πας σε 16GB ram.Διαφορετικα κρατας τα 30 απο την μητρικη και τα κανεις περιφερειακα η σουβλακια/μπυρες.

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #11

• oniwasaka
  • oniwasaka's Avatar
  • Wishlister
Ναι γυρισα στο ΑΤΧ κουτι μιας και αισθανομαι μεγαλυτερη σιγουρια και λογο απειριας σιγουρα θα αντιμετωπισω και πιο ευκολα. Οσον αφορα καποια εξαρτηματα αποφασισα και οριστικοποιησα, μονο για την καρτα γραφικων δεν ξερω ακομα, κοιταω πλεον και τις RX γιατι βλεπω οτι εχουν χαμηλοτερη τιμη αλλα η GTX φαινονται να αποδιδουν καλυτερα εκτος αν ειναι μονο νουμερα. Τι λες? Παρεπιπτοντος αποφασισα να αλλαξω την μητρικη και ηθελα να σε ρωτησω αν η κοκκινη με την μαυρη εκδοση της Vengeance εχουν διαφορα, μονο χρωμα δεν αλλαζει?

Προβληματισμος Περι Νεου Pc. 5 months 2 weeks ago #12

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Εαν ειναι ο κωδικος μονο,τοτε ναι,μονο το χρωμα.
Πιθανον να μιλας για τις RX 560,σωστα; Η 1050ti ειναι δυνατοτερη και η αγορα παλι καποιας 560 με καταστημα σωστου after sales support,σε οδηγει στην ιδια τιμη σχεδον.Eκτος αν πας εδω με 142 ευρω,διαφορετικα το να δωσεις 170 για 560 και να εχεις χειροτερες επιδοσεις σε συγκριση με καποια 1050ti που κοστιζει 186,δεν ειναι καλη επιλογη αγορας.Το τροφοδοτικο βλεπω,ανεβηκε η τιμη του.Νομιζω,πανω κατω εχει βγει ενα τελικο συστημα,η αποφαση ειναι δικια σου.
  • Page:
  • 1
  • 2