Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προτάσεις για καινούριο PC Build

Προτάσεις για καινούριο PC Build 1 year 5 months ago #1

• Black_Fox
  • Black_Fox's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα και από μένα στους Unboxholics και το community τους. Καταρχάς να ευχηθώ σε όλους καλό καλοκαίρι!
Μετά από αρκετά χρόνια (6 για την ακρίβεια) υπομονής και επιμονής, και έχοντας ένα laptopακι ως άλλη "μεθαδόνη", μάζεψα αρκετά χρήματα (πιστεύω) για να φτιάξω το πολυφαντασιωμένο μου pc. Γνωρίζω κάποια βασικά από PC Hardware αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο και εκεί θέλω και την βοήθειά σας. Εκ των προτέρων να αναφέρω ότι σκοπός του συγκεκριμένου pc θα είναι το gaming σε max επιδόσεις κατά προτίμηση 4Κ αλλά θέλω να πειραματιστώ και σε streaming/video editing/utubing. Το budget κυμαίνεται στα 1500 με 1800 € (max στην ανάγκη 2000€). Σε αυτά τα λεφτά θα συμπεριλαμβάνεται ΜΟΝΟ ο πύργος όλα τα υπόλοιπα θα είναι extra αλλά και προτάσεις στα περιφερειακά (κυρίως οθόνη 4Κ) θα εκτιμηθούν δεόντως! Τώρα όσον αφορά σε ιδιαίτερες προτιμήσεις θα ήθελα το pc μου να έχει λευκό θέμα και φυσικά δεν θα με χάλαγε rgb που να δένει ωραία με το λευκό χρώμα. Να ξεκαθαρίσω ότι σκοπεύω, συνεκτιμώντας και τις προτάσεις σας να το αγοράσω μες τον μήνα. Νομίζω πως δεν ξέχασα κάτι για την ώρα, για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις μη διστάσετε να μου ζητήσετε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι!!!
The administrator has disabled public write access.

Προτάσεις για καινούριο PC Build 1 year 5 months ago #2

• KTI23
  • KTI23's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 135
Καταρχας μπραβο για την υπομονη σου και τον κοπο σου :)

www.skroutz.gr/s/10787903/Intel-Core-i7-7700K-Box.html
www.skroutz.gr/s/5140630/Cryorig-C1.html
www.skroutz.gr/s/7953506/Asus-Z170-Pro.html
www.skroutz.gr/s/9007561/Corsair-Vengean...6GX4M2B3000C15W.html
www.skroutz.gr/s/3045289/Hitachi-Travelstar-7K1000-1TB.html
www.skroutz.gr/s/10086300/OCZ-TL100-240GB.html
GPU: GTX-1080-8GB-AORUS-Xtreme-Edition
PSU EVGA-SuperNOVA-650-GQ-v2
Κουτι NZXT-Source-340 (δεν μπορουσα να βαλω αλλα links)

Ολα αυτα βγαινουν χονδρικα περιπου στα 1720 ευρω
UH Discord Group (Unofficial) - discord.gg/GuASeMB - Click για περισσοτερα

The following user(s) said Thank You: Black_Fox

Προτάσεις για καινούριο PC Build 1 year 5 months ago #3

• Black_Fox
  • Black_Fox's Avatar
  • Wishlister
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Έχω κάποιες ερωτήσεις υπενθυμίζοντας ότι δεν έχω πολύ και πολύ ιδέα. Πρώτον ήθελα να ρωτήσω γιατί αερόψυξη; Σε βίντεο στο utube βλέπω χρησιμοποιούν πολύ υδρόψυξη και πέρα από το ότι δείχνει πιο cool (:P) πρέπει να είναι και πιο αποδοτική. Δεύτερον θα μπορούσα να πάω για 1080ti; Τρίτον επειδή δεν έχω ιδέα από μητρικές θα ήθελα αν μπορείς συνοπτικά πάντα να μου εξηγήσεις γιατί μου προτείνεις την συγκεκριμένη. Ευχαριστώ πολύ και πάλι και σόρρυ αν νιώθεις ότι σε πρήζω απλώς είναι το πρώτο μου build και είμαι πολύ ενθουσιασμένος! Τέλος ήθελα να σημειώσω ότι επειδή ακριβώς θα κάνω την ''καύλα'' μου που εδώ και πολλά χρόνια περιμένω είμαι πρόθυμος όπως ανέφερα και αρχικά να θυσιάσω λίγο budget αν χρειαστεί (δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει κάποια από τις προτάσεις σου). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά
Φώτης

EDIT: Επίσης το έχω απορία για τον επεξεργαστή γιατί intel και όχι ryzen που έχω ακούσει ότι είναι τρομερό value for money; Σημειωτέον δεν νομίζω να ασχοληθώ με overclocking εκτός αν για κάποιο λόγο που δεν φαντάζομαι τώρα γίνει απαραίτητο.
Last Edit: 1 year 5 months ago by Black_Fox.

Προτάσεις για καινούριο PC Build 1 year 5 months ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 381
Σε περιπτωση που θελεις να ασχοληθεις εστω με ΛΙΓΟ overclock για να παρεις λιγο παραπανω,θα πηγαινα στην θεση σου καρφωτος σε 1700.
Οχι οτι ο 7700 δεν κανει για αυτα που ειπες,αλλα προσωπικα σε αυτα τα χρηματα δεν θα πηγαινα σε κατι λιγοτερο απο 6/12 επεξεργαστη.ΑΝ εχεις ορεξη για τρελο διαβασμα για να παρεις το MAX απο το τσιπακι,ryzen ειναι η επιλογη.Οχι οτι αν δεν κανεις overclock δεν θα ειναι ταμαμ το τσιπ,αλλα σε αυτες τις διεργασιες που θες να κανεις,μισο ghz πανω θα σου δωσει καλα αποτελεσματα.
Αν θες δες σε 1700 (Τον απλο) 315~
Ψυχτρα thermalright true spirit 140 50? Πρεπει να δεις αν εχει am4 bracket,αν και νομιζω πρεπει να στειλεις e-mail στην εταιρεια κατευθειαν για να στο στειλουν.Ωστοσο η stock του 1700 κανει πολυ καλη δουλεια,και μπορεις να τον ανεβασεις ανετα στα 3.7~ με καλες σχετικα θερμοκρασιες.Τωρα αν θες να δωσεις εχτρα λεφτα για να φαινεται ωραιο το πισι,με γεια σου με χαρα σου,θα εχεις ελαχιστα καλυτερες θερμοκρασιες με καποια AIO,αλλα στον θορυβο δεν νομιζω να κερδισεις σε σχεση με μια aftermarket aircooler.ΑΙΟ μπαινουν στα extreme sockets,sockets με υψηλα TDP.Αν θες aio,κοιταξε σε καποια corsair h110iGT / h115i με 140-150 ευρω.Τονιζω οτι ειναι το 1/3 της thermalright.Αν θες αλλη ψυχτρα αλλα λιγο γομαρακι σε white theme,κοιτα και την cryorig R1 universal.ΣΕ ΟΛΕΣ αυτες,πρεπει να κοιταξεις αν συμπεριλαμβανεται το νεο AM4 bracket για τους Ryzen.Αν ειναι καινουρια batches,θα το εχει ευελπιστω.
Μητρικη τωρα,σε αυτο το budget θα αγοραζα καποια X370 που να μην εχει θεμα με τις μνημες (να παιζουν τουλαχιστον 3000mhz,οι ryzen εχουν benefit σε γρηγορες μνημες)Oπως προειπα οι ryzen θελουν μελετη,οι intel ειναι πιο plug n play.Υπαρχουν μητρικες με black/white theme σαν την krait x370.ΑΛΛΑ ξαναλεω να κοιταξεις συμβατοτητες online.
Τροφοδοτικο οτιδηποτε 650W gold (evga g2/g3) corsair (rmx650) θα σου ειναι ταμαμ και για overclock.
SSD μπορεις να κοιταξεις για καποιον sata η nvme.Προσωπικα διαφορες δεν εχω δει,θα εβαζα τα εχτρα χρηματα του NVME σε διπλασιο SSD,πχ 500gb 850 evo.2TB hdd θες σιγουρα αν κανεις edits/uploading.
Μνημες,να κοιταξεις καποιες 3000mhz CL 15 που να ειναι compatible με την μητρικη σου.Συνηθως οι vengeance παιζουν παντα.Υπολογιζε εκει 130~ ευρω.
Κουτι ειναι προσωπικο γουστο,αν δεν θες να υπερβεις το budget,κοιταξε το phanteks p400 tempered glass white με κανα 90αρι.

Τωρα για την οθονη και για την καρτα,μια ti θα σου δωσει καλα frames σε 4k,το θεμα ειναι οτι αντιστοιχη 4k IPS ΜΟΝΙΤΟR και ΟΧΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ κοστιζει αρκετα.
Αν παιζεις competitive shooting games,θα κοιταζα για καποια 1440p 144hz IPS 27'.Τωρα θα μου πεις,1080/1080ti για csgo που το παιζεις με onboard;
Υπολογιζε για ενα καλο monitor ips 4k γυρω στα 900 ευρω.Βλεπε Acer Predator XB271HK

Αυτα τα ολιγα,οτι κ να παρεις δεν θα ειναι κακο.Αν θες να ασχοληθεις με το πισι και δεν εχεις θεμα να διαβαζεις και να σκαλιζεις πανε στον Ryzen,αν θες να συμπεριφερθεις στο πισι σαν plug n play παρε τον Kabylake.Θα μπορουσες να παρεις και κονσολα τοτε :P
The following user(s) said Thank You: Black_Fox

Προτάσεις για καινούριο PC Build 1 year 4 months ago #5

• Black_Fox
  • Black_Fox's Avatar
  • Wishlister
Ευχαριστώ πολύ παιδιά να σημειώσω ότι κλίνω προς ryzen λόγω και multitasking σχεδόν έχω καταλήξει στο build και ευελπιστώ αυτή τη βδομάδαή αρχές επομένης να παραγγείλω!

Προτάσεις για καινούριο PC Build 1 year 4 months ago #6

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 381
Καλες αγορες ευχομαι και ριξε αρκετο διαβασμα.
:)

Προτάσεις για καινούριο PC Build 1 year 4 months ago #7

• jimmy1663
  • jimmy1663's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 35
Black_Fox wrote:
Ευχαριστώ πολύ παιδιά να σημειώσω ότι κλίνω προς ryzen λόγω και multitasking σχεδόν έχω καταλήξει στο build και ευελπιστώ αυτή τη βδομάδαή αρχές επομένης να παραγγείλω!

Και πολύ καλά κάνεις γιατί σε 4k δεν θα δεις τρελές διαφορές σε fps αλλά όταν streamάρεις ή κάνει edit εκεί θα καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ ενός 7700k και ενός 1700x (να σημειώσω ότι έχω τον 7700k και δεν θα τον άλλαζα για ryzen γιατί το χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ για gaming).