Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση!

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #1

• AkriPro
  • AkriPro's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα σε όλους!
Θέλω εδώ και καιρό να φτιάξω ένα PC γύρω στα 400-500€ για απλή χρήση και gaming ελάχιστο έως καθόλου.
Θέλω απλά άνεση στο multitasking μεταξύ των browser κυρίως και τον εφαρμογών!
Κάθε φορά που ψάχνομαι αλλάζω και κάτι στην λίστα μου, ενώ για αρχή θέλω κυρίως να πάρω τα βασικά και να στήσω το PC και κάποια Parts όχι απαραίτητα να τα προσθέσω αργότερα όταν και θα έχω την οικονομική άνεση!

Για CPU ήμουν για τον i3 6100 όμως με τις κριτικές και απόψεις που διάβασα θα πέσω γύρω στα 50-60€ και θα βάλω τον Pentium G4560 για τον οποίο διαβάζω τα καλύτερα!

GPU τουλάχιστον για αρχή δεν θα βάλω, θα χρησιμοποιήσω την ενσωματωμένη αφού όπως είπα και παραπάνω δεν τον θέλω για Gaming!

Για μνήμες RAM θα πάω μάλλον εδώ: https://www.skroutz.gr/s/8249978/HyperX-Savage-8GB-DDR4-2400MHz-HX424C12SB2K2-8.html]
8GB μου αρκούν νομίζω και στα 2400 με CAS 12 είναι πιστεύω αξιοπρεπέστατες!

Από αποθηκευτικό χώρο σαν ιδέα έχω έναν HDD 1TB για τα μεγάλα αρχεία και έναν SSD 120 ή 250GB για τα Windows και τις εφαρμογές!
Λέω αρχικά να πάρω τον SSD όπου και θα βάλω λειτουργικό και εφαρμογές, να κάνω την δουλειά μου για 1-2 μήνες με δυο εξωτερικούς σκληρούς δίσκους που έχω και με την πρώτη ευκαιρία να πάρω και τον HDD!
Σε SSD λέω να πάω στον Samsung 850 Evo στα 250GB
Έχει 5 χρόνια εγγύηση και έχει τις καλύτερες κριτικές και ως προς την απόδοση του αλλά και την αξιοπιστία του...ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι αν τα 250GB προκύψουν πολλά και αχρείαστα και βολεύομαι και με τα 120GB που και πάλι όμως η τιμή δεν νομίζω να είναι αισθητά χαμηλότερη!

Από μητρική λέω να πάω πάλι σε λύση για την οποία έχω ακούσει τα περισσότερα και καλύτερα σχόλια και μάλλον είναι ευρέως γνωστή και έτοιμη για τους KabyLake την: Gigabyte-B250M-DS3H
Δεν έχω προσωπική άποψη, η Gigabyte στα μάτια μου είναι πολύ καλή εταιρία και τόσα χρόνια είμαι ικανοποιημένος, αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή στα ίδια χρήματα θα ήθελα να την ακούσω!

Για το τέλος άφησα τα δύο κομμάτια που με απασχολούν περισσότερο, το κουτί και το τροφοδοτικό!
Στο κουτί είχα κατασταλάξει σε αυτό της Corsair: Corsair-Carbide-Clear-400C, όμως βρήκα και διάβασα καλές εξίσου ίσως και καλύτερες κριτικές και με λιγότερα χρήματα για το παρακάτω κουτί της Phantek: Phanteks-Eclipse-P400-Tempered-Glass
Και τα δύο μου αρέσουν εξίσου, όπως καταλαβαίνετε θέλω κάτι με παράθυρο γιατί μου αρέσει στο μάτι να φαίνεται μέσα στο PC αλλά δεν μπορώ να διαλέξω ανάμεσα στα δυο!
Το Corsair έχει εύχρηστο τζάμι με πορτάκι ώστε να ανοιγοκλείνει εύκολα όμως έχει πιο εύθραυστο απ 'ότι διαβάζω τζάμι σε σχέση με το Phantek που έχει Tempered Glass όμως ανοιγοκλείνει με βίδες!
Θα ήθελα την γνώμη σας ανάμεσα στα δύο ή να ακούσω και κάποια τρίτη επιλογή.

Τέλος στο τροφοδοτικό σίγουρα δεν χρειάζομαι πολλά Watt αφού κάρτα γραφικών δεν έχω, αλλά και να βάλω αργότερα δεν θα βάλω κάποιο θηρίο!
Σαν πρώτη μου επιλογή έχω αυτό: https://www.skroutz.gr/s/8570625/Corsair-CX-Series-450M.html τα 450W νομίζω μου αρκούν, είναι Semi Modular το οποίο ίσως να με βοηθήσει αφού και μεγάλη εμπειρία σε PC Building δεν έχω...το μόνο που με προβληματίζει είναι πως είναι Bronze!
Μετά σαν εναλλακτική αλλά με αρκετά παραπάνω χρήματα σχεδόν τα διπλά, είδα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/7593481/Corsair-RMx-Series-550X.html
Στα 550W, Fully Modular και κατηγορίας Gold, δεν ξέρω όμως κατά πόσο αξίζει να δώσω σχεδόν τα διπλά αν δεν το χρειάζομαι...και θα ήθελα την γνώμη σας πάνω και σε αυτό!

Αυτά πάνω κάτω, ελπίζω να μην κούρασα τα έγραψα όσο πιο συνοπτικά και όπως τα έχω στο μυαλό μου...
Κάθε άποψη δεκτή, ευχαριστώ πολύ!
The administrator has disabled public write access.

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #2

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 108
Γεια σου φίλε.

Θα έλεγα να κόψεις από κουτί και SSD και να πάρεις καλύτερο combo μητρικής επεξεργαστή.
Είναι πάρα πολλά τα 105 ευρώ για το 400C, +10-15 μεταφορικά αν δε μένεις Αθήνα, για κουτί σε ένα τόσο στενό budget όπως το δικό σου.
Τσέκαρε το 100R της Corsair.
O 850 evo επίσης είναι πολύ ακριβός για ένα τέτοιο budget. 100 ευρώ είναι το 1/4 με 1/5 του budget σου μόνο για ένα δίσκο.
Σε μικρά budgets πρέπει να βγάλεις όσο πιο πολύ value μπορείς, δεν έχεις χώρο για τέτοιου είδους πολυτέλειες. Τσέκαρε τον SSD Now της Kingston στα 240 GB. Δε θα καταλάβεις διαφορές.
Τέλος τροφοδοτικό θα έλεγα να τσεκάρεις το EVGA 430W ή το EVGA 500B.
Για μητρική, επεξεργαστή θα έλεγα να πας σε i3 7ης γενιάς που έχει και Hyper threading τεχνολογία με μια μητρική B250.

Εγώ btw έχω το 400C και είναι πάρα πολύ καλό και όμορφο (το παράθυρό του Btw είναι πλαστικό και όχι γυαλί). Δείχνει εξαιρετικό αλλά ναι γρατζουνιέται πιο εύκολα από ό,τι το tempered του P400.

Φώτο του κουτιού εδώ:
unboxholics.com/media/kunena/attachments/29558/IMG_0658.JPG
unboxholics.com/media/kunena/attachments/29558/IMG_0668.JPG

Αυτά από εμένα.
The following user(s) said Thank You: AkriPro

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #3

• AkriPro
  • AkriPro's Avatar
  • Wishlister
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Έχεις δίκιο για τον SSD και εγώ θεωρώ αρκετά τα λεφτά, αλλά είχα ενδοιασμούς ως προς την διάρκεια ζωής κυρίως...η Samsung δείχνει αξιόπιστη και γι' αυτό έκλεισα προς τα εκεί!
Είδα και τον SSDNow της Kingston που έχει όντως καλές κριτικές, αλλά δεν είχα άποψη!

Στο κουτί δεν θέλω να κόψω γιατί είναι και κάτι που σου μένει...και να αλλάξω Build κάποια στιγμή και να κάνω ριζικές αλλαγές, το κουτί μπορεί να μείνει αν το κρατήσω σε καλή κατάσταση!
Εσύ από προσωπική εμπειρία μου προτείνεις το 400C από την στιγμή που το έχεις και το δουλεύεις;;

Τροφοδοτικά θα κοιτάξω, δεν έχω και συγκεκριμένη άποψη, οπότε θα δω αυτά που μου προτείνεις!

Τέλος για τον επεξεργαστή, ναι μεν πάω μετά σε 7ης γενιάς i3 και μάλλον τον 7100 (εκτός αν έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο), αλλά ως προς το Hyper Threading και ο Pentium G4560 έχει Hyper Threading και είναι στην μισή τιμή, γι' αυτό και οι περισσότεροι στρέφονται εκεί και εν τέλη λένε τα καλύτερα ως προς την σχέση κυρίως απόδοσης - τιμής!

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #4

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Βασικά ναι έχεις απόλυτο δίκιο είχα ξεχάσει τελείως ότι ο 4560 έχει Hyper threading (απαράδεκτος). Ναι είναι ΠΟΛΥ καλύτερο value εννοείται και για τη χρήση που τον θες δε θά'βλεπες διαφορές ακόμη και να πήγαινες σε i3.

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #5

• AkriPro
  • AkriPro's Avatar
  • Wishlister
Ακριβώς, κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ!
Στο κουτί επίσης λέω να μην τσιγκουνευτώ χρήματα για τον λόγω που σου είπα και παραπάνω...είναι κάτι που μένει αν το προσέξεις, απλά δεν ξέρω ποιο από τα δύο να επιλέξω!
Είσαι ευχαριστημένος από το 400C εσύ;;

Τροφοδοτικό θα επιλέξω ένα από τα δύο που μου έδωσες, νομίζω είναι παραπάνω από ικανοποιητικά, όμως το ότι είναι Full Wired δεν θα με δυσκολέψει στο Cable Management;;

Τέλος είδα τον SSDNow UV400 στα 240GB και έχει γύρω στα 10-15€ διαφορά μόνο από τον Samsung, δεν αξίζει να τα δώσω λες;;

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #6

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Θα σε δυσκολέψει κάπως περισσότερο αλλά η CX σειρά δεν είναι και η καλύτερη. Τα 2 της EVGA που σου πρότεινα είναι καλύτερα.
Ξέχασα να απαντήσω πριν, αλλά ναι το προτείνω το 400C. Όμορφο, στιβαρό, μίνιμαλ, με 2 ανεμιστήρες προεγκατεστημένους 1x140, 1x120, φίλτρα σκόνης στο τροφοδοτικό, πάνω και μπροστά, μεγάλο παράθυρο και κλουβί τροφοδοτικού.
Last Edit: 11 months 3 weeks ago by hiimFred.

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #7

• AkriPro
  • AkriPro's Avatar
  • Wishlister
Πολύ ωραία, λέω να κλείσω στο 400C είναι αρκετά χρήματα αλλά ωραίο κουτί και όπως και να το κάνουμε είναι Corsair, δύσκολο να βγει κακό!
Full Wired τροφοδοτικό με το 400C θα τα βολέψω λες με το Cable Management ώστε να μην φαίνεται άσχημα από το παράθυρο που έχει το κουτί;;

Και τέλος, επειδή SSD έχω δουλέψει, αλλά ποτέ για προσωπική χρήση...μήπως τα 240GB είναι πολλά και βολέψω λειτουργικό και εφαρμογές και στα 120GB;;
Πόσο εύκολο είναι να γεμίσει;;
Last Edit: 11 months 3 weeks ago by AkriPro.

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #8

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Θά'λεγα ότι τα 240, και πόσο μάλλον τα 120, είναι λίγα. Εγώ γέμισα τον 850 EVO τη πρώτη μέρα κιόλας και σε λίγο καιρό πήρα και τον MX300 στα 525 GB για τα υπόλοιπα παιχνίδια μου.
Έχε υπόψιν σου ότι ο SSD προκειμένου να λειτουργεί σωστά και για να κρατήσει περισσότερο, θέλει να έχει πάντα αρκετό ελεύθερο χώρο (έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του).
Windows 10, Witcher 3, GTA 5, Cities Skylines (το λειτουργικό και 3 games δηλαδή), και μου άφησαν 45 GB ελεύθερα. Βέβαια εσύ δε θα βάλεις παιχνίδια/βαριά προγράμματα οπότε όπως νομίζεις.

Όσο για το cable management εμένα με full modular τροφοδοτικό με ψιλοδυσκόλεψε σκέψου. Και ας έχει ελεύθερο χώρο πίσω. Βέβαια δεν αφιέρωσα πολύ χρόνο, και τη δεύτερη φορά που ασχολήθηκα τα έκανα κάπως καλύτερα. Μπροστά μπορεί να μην έχει τίποτα αλλά πίσω είναι αρκετά στριμωγμένα. Πάντως νομίζω ότι με λίγη παραπάνω ασχολία θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Δε σε παίρνω στον λαιμό μου όμως, σίγουρα κάτι modular θα βολέψει περισσότερο.
Last Edit: 11 months 3 weeks ago by hiimFred.

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #9

• AkriPro
  • AkriPro's Avatar
  • Wishlister
Ναι το γνωρίζω αυτό για τους SSD!
Προφανώς και ούτε παιχνίδια θέλω να βάλω, ούτε βαριά προγράμματα...αλλά όπως λες για σιγουριά ο 240GB μάλλον είναι προτιμότερος.

Καταλαβαίνω τι λες, σίγουρα ένα έστω Semi Modular θα βοηθούσε περισσότερο από ένα Non-Modular, θα ψάξω λίγο παραπάνω...αν και σε αυτή την τιμή, σπάνια βρίσκεις Modular τροφοδοτικό και καλό ταυτόχρονα!
Αυτό εδώ της Corsair είναι Semi Modular και μάλιστα Gold 550W νομίζω είναι καλά και η τιμή όχι τόσο τραβηγμένη: https://www.skroutz.gr/s/4245255/Corsair-CS-Series-550W-Modular-80-PLUS-Gold.html

Τέλος σε κουτί, αν και με τσιμπημένη τιμή, αλλά πάλι πολύ κοντά στην τιμή του 400C μου άρεσε πολύ αυτό: https://www.skroutz.gr/s/10533180/NZXT-S340-Elite.html
Είναι ευρύχωρο, με Tempered Glass καλό Cable Management και όμορφο!
Last Edit: 11 months 3 weeks ago by AkriPro.

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #10

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Ναι αυτό το τροφοδοτικό σε αυτή τη τιμή αξίζει.
Το κουτί πολύ ακριβό και αυτό, αλλά εσύ πληρώνεις :P
Τσέκαρε και το απλό S340: www.skroutz.gr/s/5834882/NZXT-Source-340.html

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #11

• AkriPro
  • AkriPro's Avatar
  • Wishlister
Έχεις δίκιο, συνολικά για το Build είναι ακριβό...αλλά επιμένω να λέω στον εαυτό μου πως το κουτί είναι κάτι που μένει και εκ των υστέρων, οπότε αξίζει να δώσεις και κάτι παραπάνω!
Αλλά ακόμα δυσκολεύομαι να επιλέξω ανάμεσα στο Phanteks P400, στο Corsair 400C και σε αυτό!
Βλέπω και ξανά βλέπω βίντεο μήπως και αποφασίσω...αν έχεις κάποια άποψη δεκτή!

PC Build στα 400-500€ για απλή χρήση! 11 months 3 weeks ago #12

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Και τα δύο έχουν πάρει πολύ καλές κριτικές, όποιο σ'αρέσει περισσότερο. Πάρε το Phantkes για να μου πεις εντυπώσεις :PΈχει και tempered glass.
  • Page:
  • 1
  • 2