Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αναβάθμιση vs iMac

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #1

• silve
  • silve's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 11
Γεια χαρά,

Χρειάζομαι τη βοήθεια και τη γνώμη σας σε ένα θέμα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό και δεν είναι άλλο από το δίλημμα μιας αναβάθμισης του υπάρχοντος συστήματός μου ή την αγορά ενός iMac.

Θέλω να εισάγω μερικές πληροφορίες σε αυτό το σημείο. Καταρχάς να σας πω ότι δεν είμαι προκατειλημμένος εξ' αρχής ούτε με τα PC ούτε με τα Mac, απλά θέλω να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα για το πως πρέπει να κινηθώ. Κατά δεύτερον μπήκα στο δίλημμα για iMac καθώς ασχολούμαι λίγο με προγραμματισμό και τώρα πλέον με τη γραφιστική και χρειάζομαι τα γνωστά προγράμματα (photoshop, illustrator, indesign, ίσως το premiere λίγο αργότερα κλπ).

Έχω στην κατοχή μου ένα σχετικά καλό σύστημα (GTX960, 8GB, I5 2400 3.1) και από τη μια σκέφτομαι να κάνω μία καλή αναβάθμιση, που σημαίνει, μητρική, επεξεργαστή, σκληρό, ram και μια πολύ καλή οθόνη. Και από την άλλη πλευρά, να τα πουλήσω όλα και αντί για PC και Windows να πάω σε iMac.

Νομίζω από θέμα χρημάτων δεν θα έχει και τρελή διαφορά η μια ή η άλλη επιλογή. Στην αναβάθμιση υπολογίζω ένα κόστος 600 - 700 ευρώ (μαζί με μια καλή οθόνη) ενώ για iMac κρατάω τα χρήματα που θα έκανα την αναβάθμιση, πουλάω το τωρινό μου σύστημα και βάζω μερικά ακόμα ευρώ για να το αγοράσω.

Τι θα μου προτείνατε να κάνω και γιατί.
Last Edit: 1 year 8 months ago by silve.
The administrator has disabled public write access.

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #2

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 119
Φίλε μου σε ποιο iMac αναφέρεσαι κατ'αρχάς? Το πιο φθηνό ξεκινάει από ~1200 και φτάνουν έως και 2000+. Δεύτερον που κολλάνε τα προγράμματα που ανέφερες και ο προγραμματισμός με τα iMac? :PΕπιπλέον σε τι επίπεδο χρησιμοποιείς τα προγράμματα αυτά? Ζεις από αυτό (υποθέτω πως όχι)? Τρέχουν και σε Windows πάντως κανονικά. Να δώσεις 1000-2000 ευρώ για να πάρεις έναν υπολογιστή με "αρχαίες" τεχνολογίες δε θα έπρεπε να το σκέφτεσαι καν κατά την άποψή μου. Επίσης να ξέρεις πως με το budget σου δύσκολο να χωρέσει και μια καλή οθόνη δυστυχώς. Από την άλλη βέβαια τι θεωρείς μια "πολύ καλή οθόνη"? Είναι ψιλοϋποκειμενικό. Άλλο monitor ζητάει ένας gamer, άλλο ένας designer και ούτω καθ΄ εξής.

Επομένως γίνε για αρχή λίγο πιο συγκεκριμένος. Για τι χρήση θέλεις το pc? Τι εννοείς "πολύ καλή οθόνη"? Σε iMac πάντως θα πρότεινα να μη πας για κανένα λόγο. Έχουν χρόνια να δεχθούν αλλαγές στο hardware και, κατά την άποψή μου πάντα, δε δικαιολογείται η τιμή τους.
Last Edit: 1 year 8 months ago by hiimFred.

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #3

• silve
  • silve's Avatar
  • Payment receiver
Ας γίνω λοιπόν λίγο πιο αναλυτικός.

Καταρχάς κοιτούσα τον εξής iMac. Τον υπολογιστή θα τον χρησιμοποιώ καθαρά για δουλειά και όχι για gaming. Μπήκα σε αυτό το δίλημμα της αναβάθμισης ή την αγορά ενός iMac, καθώς έχω διαβάσει - ακούσει κάποιες απόψεις, ότι η αρχιτεκτονική των iMac είναι τέτοια που δε θα σε προδώσει ποτέ την ώρα που δουλεύεις, καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω. Σε συνδυασμό βέβαια και με την οθόνη που επίσης έχω λάβει πολύ θετικά σχόλια από χρήστες.

Επίσης επειδή το έθεσες, δεν ζω εξ' ολοκλήρου από το design (προς το παρών) αλλά σίγουρα δουλεύω σχεδόν καθημερινά με αυτά τα προγράμματα. Το γνωρίζω ότι μπορώ να τρέχω τα προγράμματα και σε Windows (αυτό κάνω τώρα) αλλά νιώθω ότι μερικές φορές δεν συμβαδίζει η ταχύτητά μου με την ανταπόκριση του συστήματος. Οθόνη σίγουρα χρειάζομαι μια πολύ καλή καθώς αυτό που βλέπω, θέλω όσο τον δυνατόν να είναι πιο κοντά στην εκτύπωση. Είναι πολύ σημαντικό. Δεν γνωρίζω πολλά περί τεχνικών προδιαγραφών μιας καλής οθόνης για design, και για αυτό το λόγω επίσης σκέφτηκα έναν iMac που μου παρέχει ήδη ένα πολύ καλό monitor.

Θα ξαναπώ όμως, ότι δεν είμαι προκατειλημμένος με τα Mac. Θέλω να μάθω και να δω τι με συμφέρει καλύτερα για τη δουλειά μου.

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #4

• rapsoulis
  • rapsoulis's Avatar
  • Packer
  • Net & Sys Admin + Computer Engineer
  • Thank you received: 156
Γιατί να μην τα πουλήσεις όλα και να πάρεις ένα ολοκαίνουργιο σύστημα στα 1000-1100€ (ΑΝ το δώσεις 300-400€);
Κώδικα γράφεις και σε διπύρινο με 2GB Ram, οπότε πάμε να δούμε για το iMac. Δεν έχω κάτι εναντίον τους, πέρα από το ότι 1) δεν αναβαθμίζονται, 2) έχουν παλιό hardware, 3) πληρώνεις την οθόνη αντί για το hardware, 4) είναι Mac (δύσκολο να βρείς adobe προγράμματα σπασμένα - μιας και αποκλείω το ενδεχόμενο να τα πληρώνεις).

Συνεπώς θαρρώ η καλύτερη λύση είναι να πας σε νέο PC με 800 έως 900€ και να δώσεις περίπου άλλα 200€ για μια οθόνη IPS μεταξύ 23 και 27 ιντσών.
AMD FX-8320 || Gigabyte 990FXA-UD3 (rev1.0) || Kingston HyperX 16GB 1600Mhz CL9 (4x4GB DIMMs) || Sapphire 7970 Vapor-X GHZ Edition || Kingston Hyper-X 3K 120GB || WD 1TB Black SATAIII || WD 500GB Green SATAII || Corsair 600M || Aerocool Xpredator (Black)

EVGA Affiliate Code: EFLAVH3SBF

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #5

• silve
  • silve's Avatar
  • Payment receiver
rapsoulis wrote:
Γιατί να μην τα πουλήσεις όλα και να πάρεις ένα ολοκαίνουργιο σύστημα στα 1000-1100€ (ΑΝ το δώσεις 300-400€);
Κώδικα γράφεις και σε διπύρινο με 2GB Ram, οπότε πάμε να δούμε για το iMac. Δεν έχω κάτι εναντίον τους, πέρα από το ότι 1) δεν αναβαθμίζονται, 2) έχουν παλιό hardware, 3) πληρώνεις την οθόνη αντί για το hardware, 4) είναι Mac (δύσκολο να βρείς adobe προγράμματα σπασμένα - μιας και αποκλείω το ενδεχόμενο να τα πληρώνεις).

Συνεπώς θαρρώ η καλύτερη λύση είναι να πας σε νέο PC με 800 έως 900€ και να δώσεις περίπου άλλα 200€ για μια οθόνη IPS μεταξύ 23 και 27 ιντσών.

Μα γιατί να τα πουλήσω όλα ενώ θα μπορούσα να κάνω μια καλή αναβάθμιση; Θα πουλήσω μόνο τα παλιά κομμάτια για να γλιτώσω μερικά χρήματα από εκεί.

Για την αναβάθμιση αν δώσω γύρω στα 600 ευρώ (ram, ssd, cpu, motherboard) + 200 για μια καλή οθόνη δεν θα είμαι καλυμμένος; Οθόνες υπάρχουν καλές για αυτή τη δουλειά σε αυτά τα χρήματα;

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #6

• rapsoulis
  • rapsoulis's Avatar
  • Packer
silve wrote:
Μα γιατί να τα πουλήσω όλα ενώ θα μπορούσα να κάνω μια καλή αναβάθμιση; Θα πουλήσω μόνο τα παλιά κομμάτια για να γλιτώσω μερικά χρήματα από εκεί.

Τι τροφοδοτικό έχεις; Έχεις SSD? Προσωπικά πιστεύω πως μπορείς να κρατήσεις μόνο το κουτί και έναν δίσκο. Θεωρώ πιο συμφέρον σε αυτή την περίπτωση να τα πουλήσεις όλα.
AMD FX-8320 || Gigabyte 990FXA-UD3 (rev1.0) || Kingston HyperX 16GB 1600Mhz CL9 (4x4GB DIMMs) || Sapphire 7970 Vapor-X GHZ Edition || Kingston Hyper-X 3K 120GB || WD 1TB Black SATAIII || WD 500GB Green SATAII || Corsair 600M || Aerocool Xpredator (Black)

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #7

• silve
  • silve's Avatar
  • Payment receiver
Αυτό είναι το τωρινό μου σύστημα:

Case: BitFenix Raider Midi Tower Black
Motherboard: Asrock Z68 PRO3 GEN3
CPU: Intel Core I5 2400 3.10GHZ
COOLER: Zalman CNPS11X - Performa
VGA: nVidia GeForce GTX 960 2GB DDR5
RAM: 2X4GB Corsair Vengeance DDR3
SSD: Samsung 840 Series 120GB SATA3
HDD: Seagate 500GB SATA3
PSU: Corsair CX750M 750W
Monitor: LG FLATRON IPS225 21.5'
Optical Recorder: Sony DVD±RW Black
Speakers: Logitech 2.1 Z333
Keyboard: Gigabyte Wired Force K7
Mouse: Gigabyte Wired M6980X

Μια οθόνη σαν και αυτή από τη Dell αξίζει; www.skroutz.gr/s/9317064/Dell-P2417H.html#reviews

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #8

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Το συγκεκριμένο iMac είναι στα 1650Ε (κλαίω). Με 1600 παίρνεις ολόκληρο PC με i7 Kaby lake, 16GB RAM, SSD και οθόνη. Δηλαδή είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις 1650 σε iMac αλλά όχι σε καινούργιο Windows σύστημα? Η οθόνη μια χαρά είναι, αλλά αφού ασχολείσαι με design θα πρότεινα να ανέβεις. Μιας και το συν των Apple είναι η οθόνη. Αν θέλεις κάτι να κάνει match την οθόνη του iMac πρέπει να ανεβάσεις το budget.

Άποψή μου κράτα τη κάρτα γραφικών (αφού δε σε ενδιαφέρει το gaming με αυτή είσαι καλυμμένος), τους δίσκους, το τροφοδοτικό και το κουτί και επένδυσε τα 1600 (ούτε καν θα σου χρειαστούν τόσα) σε μητρική, επεξεργαστή, ram οθόνη και extra ssd (αν θέλεις).
Last Edit: 1 year 8 months ago by hiimFred.
The following user(s) said Thank You: silve

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #9

• rapsoulis
  • rapsoulis's Avatar
  • Packer
silve wrote:
Αυτό είναι το τωρινό μου σύστημα:

Case: BitFenix Raider Midi Tower Black
Motherboard: Asrock Z68 PRO3 GEN3
CPU: Intel Core I5 2400 3.10GHZ
COOLER: Zalman CNPS11X - Performa
VGA: nVidia GeForce GTX 960 2GB DDR5
RAM: 2X4GB Corsair Vengeance DDR3
SSD: Samsung 840 Series 120GB SATA3
HDD: Seagate 500GB SATA3
PSU: Corsair CX750M 750W
Monitor: LG FLATRON IPS225 21.5'
Optical Recorder: Sony DVD±RW Black
Speakers: Logitech 2.1 Z333
Keyboard: Gigabyte Wired Force K7
Mouse: Gigabyte Wired M6980X

Μια οθόνη σαν και αυτή από τη Dell αξίζει; www.skroutz.gr/s/9317064/Dell-P2417H.html#reviews

Οκ, τώρα μάλιστα. Ναι, πουλάς αποκλειστικά CPU,MB,RAM και παίρνεις Kaby Lake, 16GB RAM και GTX1060 και είσαι άρχοντας.

The following user(s) said Thank You: silve

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #10

• silve
  • silve's Avatar
  • Payment receiver
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά.

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #11

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Δηλαδή ρε παιδιά μη τρελαθούμε. Δες ενδεικτικά τι αγοράζεις με 1650Ε που ζητάει το iMac.

Mobo: www.skroutz.gr/s/10812545/Asrock-Z270-Extreme4.html
CPU: www.skroutz.gr/s/10787903/Intel-Core-i7-7700K-Box.html
RAM: www.skroutz.gr/s/7300067/Corsair-Vengean...32GX4M2A2400C14.html
SSD: www.skroutz.gr/s/5944651/Samsung-850-Evo-1TB.html
Monitor: www.skroutz.gr/s/5988899/Dell-UltraSharp-U2715H.html

Μια από τις καλύτερες μητρικές, αν όχι η καλύτερη και πιο vfm αυτή τη γενιά (τρελά features), τον πιο ισχυρό mainstream cpu, 32GB (!!!) RAM, 1TB σε έναν απ τους καλύτερους SSD, και 27άρα IPS 2K οθόνη.

~1580E.

Τι συγκρίνουμε τώρα...

Αναβάθμιση vs iMac 1 year 8 months ago #12

• rapsoulis
  • rapsoulis's Avatar
  • Packer
hiimFred wrote:
Τι συγκρίνουμε τώρα...

Warning: Spoiler! [ Click to expand ]