Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη .

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #1

• MariosSt
  • MariosSt's Avatar
  • Wishlister
Χτιζω ενα υπολογιστη με επεξαργαστη τον Intel core i7 6700k και θα ηθελα μια γνωμη για το τι ψυχτρα να αγορασω .
Επισης για μητρικη θα εχει την GIGABYTE GA-Z170X-GAMING 7 RETAIL . Και θα ηθελα και εδω γνωμη για GPU και ενα καλο Κουτι . Εγω στο μυαλο μου βεβαια για GPU ειχα την GTX 1060 Ή AMD RX480.
Ευχαριστω Πολυ.
The administrator has disabled public write access.

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #2

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
  • Computer and video games enthousiast - Veroia - GR
  • Thank you received: 119
Τι παιχνίδια παίζεις/για τι χρήση θέλεις το PC φίλε? Τι τροφοδοτικό έχεις και τι οθόνη?

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #3

• MariosSt
  • MariosSt's Avatar
  • Wishlister
hiimFred wrote:
Τι παιχνίδια παίζεις/για τι χρήση θέλεις το PC φίλε? Τι τροφοδοτικό έχεις και τι οθόνη?

-Απο παιχνίδια παιζω πολλα ..παιζω κυριως MOBA αλλα παιζω και οτι νεο βγαινει τα οποια τα επαιζα σε κονσολα .δλδ Assassin's Creed Syndicate τα Battlefield , GTA V ..αρκετα παιχνιδια βασικα .
-Η χρηση του ειναι κατα βαση gaming και προγραμματισμο ..αλλα ας κρατήσουμε το gaming βασικα.
-Τροφοδοτικο θα μπει αναλογα τι θ βαλω και γω το υπολιγιζα για κάποιο 750αρι της Corsair.
-Οθονη εχω μια ικανοποιητικη 24αρα
της LG με αναλυσεις στα 1080p

Ευχαριστω πολυ.
Last Edit: 1 year 11 months ago by MariosSt.

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #4

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Καλησπέρα Μάριε.

Ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή, χωρίς να θέλω να σε κουράσω.

CPU: Έχεις ήδη τον i7 6700k? Αν όχι, και αν θέλεις το PC απλά για gaming και coding, τότε πήγαινε σε i5 6500 ή 6600k. Υπεραρκετοί για gaming. Σε i7 πας συνήθως όταν πρόκειται για editing pc. Σ'το λέω για να εξοικονομήσεις κάποια (αρκετά χρήματα). Αν βέβαια τα χρήματα δεν είναι θέμα τότε πάρε όποιον γουστάρεις εσύ! :P

PSU: 750W είναι πάρα πολλά αν πηγαίνεις σε 1060 ή RX480. Σκέψου ότι εγώ έχω την 1070 πάνω σε 550W (EVGA Supernova 550 G2). Αν πάλι υπάρχει πιθανότητα να πας σε SLI αργότερα, ή δε ξέρω κι εγώ τι, τότε πάρε όποιο προτιμάς.

GPU: Αν δεν έχεις σκοπό να πας σε 1440p οθόνη τότε και η 1060 και η RX480 θα σε καλύψουν για ΌΛΟΥΣ τους τίτλους, σε MAX detail, σε 60fps (μιλάω για 60hz οθόνη). Η 1060 "νικάει" σχεδόν σε όλους τους τίτλους την RX480, ενώ η 480 νικάει σε DX12 και Vulkan τίτλους. Οι διαφορές όμως είναι πολύ μικρές.

Ξέρω ότι κάτι μπορεί απλά να σ'αρέσει αισθητικά. Να τό'χεις ερωτευτεί που λέμε :lol:Τότε θα είναι πολύ δύσκολο να σε μεταπείσω, αυτή τη στιγμή μιλάω απλά για τη τσέπη σου!

Αυτά προς το παρόν, ό,τι άλλο θες ρώτα ελεύθερα! :)
Last Edit: 1 year 11 months ago by hiimFred.

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #5

• MariosSt
  • MariosSt's Avatar
  • Wishlister
hiimFred wrote:
Καλησπέρα Μάριε.

Ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή, χωρίς να θέλω να σε κουράσω.

CPU: Έχεις ήδη τον i7 6700k? Αν όχι, και αν θέλεις το PC απλά για gaming και coding, τότε πήγαινε σε i5 6500 ή 6600k. Υπεραρκετοί για gaming. Σε i7 πας συνήθως όταν πρόκειται για editing pc. Σ'το λέω για να εξοικονομήσεις κάποια (αρκετά χρήματα). Αν βέβαια τα χρήματα δεν είναι θέμα τότε πάρε όποιον γουστάρεις εσύ! :P

PSU: 750W είναι πάρα πολλά αν πηγαίνεις σε 1060 ή RX480. Σκέψου ότι εγώ έχω την 1070 πάνω σε 550W (EVGA Supernova 550 G2). Αν πάλι υπάρχει πιθανότητα να πας σε SLI αργότερα, ή δε ξέρω κι εγώ τι, τότε πάρε όποιο προτιμάς.

GPU: Αν δεν έχεις σκοπό να πας σε 1440p οθόνη τότε και η 1060 και η RX480 θα σε καλύψουν για ΌΛΟΥΣ τους τίτλους, σε MAX detail, σε 60fps (μιλάω για 60hz οθόνη). Η 1060 "νικάει" σχεδόν σε όλους τους τίτλους την RX480, ενώ η 480 νικάει σε DX12 και Vulkan τίτλους. Οι διαφορές όμως είναι πολύ μικρές.

Ξέρω ότι κάτι μπορεί απλά να σ'αρέσει αισθητικά. Να τό'χεις ερωτευτεί που λέμε :lol:Τότε θα είναι πολύ δύσκολο να σε μεταπείσω, αυτή τη στιγμή μιλάω απλά για τη τσέπη σου!

Αυτά προς το παρόν, ό,τι άλλο θες ρώτα ελεύθερα! :)

Ωραια , σε επεξεργαστη θα παω στον i7 ..ειμαι λιγο κολλημενος..χαχα πες το κρυφή επιθυμια !
Οποτε καταληγω λογικα στον 1060 με μικροτερο σε Watt τροφοδοτικο γτ θ εκανα εκει λαθος κίνηση να παρω πιο ακριβο .
Με βοηθησαν πολυ αυτα που μου ειπες αληθεια ! Απλα αν εχεις να μου προτεινεις καποιο καλο κουτι με τη μητρικη που εχω ; Ενα κουτι κατω απο 100ευρω νομιζω ειναι καλα .
Σε ευχαριστω πολυ και παλι !

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #6

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
Γενικά να ξέρεις ότι υπάρχει αυτό το site: outervision.com/power-supply-calculator . Βάζεις οτιδήποτε υπάρχει πάνω στο Pc σου και σου υπολογίζει τη κατανάλωση. Οπότε παίζεις λίγο πάνω από το αποτέλεσμα. (οι κάρτες γραφικών νομίζω πως έχουν κάποια Power spikes γι' αυτό πας παραπάνω). Γενικά στα τροφοδοτικά δε πρέπει να τσιγκουνεύεται κάποιος.

Τα κουτιά γενικά είναι θέμα αισθητικής. Μπορώ να σου προτείνω κάποια με καλά reviews, αρκετά όμορφα και εύκολα για κάποιον νέο χρήστη, για λιγότερα από 100 ευρώ.

Το δικό μου γούστο είναι Minimal κουτιά, με πλαϊνό παράθυρο.

1. NZXT source 340
2. Corsair Carbide clear 400C (αυτό έχω εγώ)
3. Phanteks Enthoo Pro M Acrylic Window
4. Phanteks Eclipse P400.

Η μητρική σου πάντως ταιριάζει να μπει σε άσπρο κουτί. Όλα που σου έγραψα υπάρχουν σε άσπρο (ίσως όχι το 3). Αλλά να ξέρεις ότι τα άσπρα είναι σχεδόν παντού out of stock και χρειάζονται παραγγελία απ' το εξωτερικό.

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #7

• MariosSt
  • MariosSt's Avatar
  • Wishlister
hiimFred wrote:
Γενικά να ξέρεις ότι υπάρχει αυτό το site: outervision.com/power-supply-calculator . Βάζεις οτιδήποτε υπάρχει πάνω στο Pc σου και σου υπολογίζει τη κατανάλωση. Οπότε παίζεις λίγο πάνω από το αποτέλεσμα. (οι κάρτες γραφικών νομίζω πως έχουν κάποια Power spikes γι' αυτό πας παραπάνω). Γενικά στα τροφοδοτικά δε πρέπει να τσιγκουνεύεται κάποιος.

Τα κουτιά γενικά είναι θέμα αισθητικής. Μπορώ να σου προτείνω κάποια με καλά reviews, αρκετά όμορφα και εύκολα για κάποιον νέο χρήστη, για λιγότερα από 100 ευρώ.

Το δικό μου γούστο είναι Minimal κουτιά, με πλαϊνό παράθυρο.

1. NZXT source 340
2. Corsair Carbide clear 400C (αυτό έχω εγώ)
3. Phanteks Enthoo Pro M Acrylic Window
4. Phanteks Eclipse P400.

Η μητρική σου πάντως ταιριάζει να μπει σε άσπρο κουτί. Όλα που σου έγραψα υπάρχουν σε άσπρο (ίσως όχι το 3). Αλλά να ξέρεις ότι τα άσπρα είναι σχεδόν παντού out of stock και χρειάζονται παραγγελία απ' το εξωτερικό.

Ωραια θα εχω στο νου μου αυτα τα κουτια γιατι μου αρεσαν και ηθελα να ναι τετοιο στυλ οντως ! Ευχαριστω πολυ για ολη τη βοηθεια !

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #8

• jimmy1663
  • jimmy1663's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 35
MariosSt wrote:
Χτιζω ενα υπολογιστη με επεξαργαστη τον Intel core i7 6700k και θα ηθελα μια γνωμη για το τι ψυχτρα να αγορασω .
Επισης για μητρικη θα εχει την GIGABYTE GA-Z170X-GAMING 7 RETAIL . Και θα ηθελα και εδω γνωμη για GPU και ενα καλο Κουτι . Εγω στο μυαλο μου βεβαια για GPU ειχα την GTX 1060 Ή AMD RX480.
Ευχαριστω Πολυ.

Φίλε μου κατ'αρχήν σε καταλαβαίνω για το κόλλημα με τον 6700k αν και έχω gaming rig δεν μετάνιωσα τα παραπάνω λεφτά για αυτόν τον cpu.
Για ψύκτρα που ρώτησες έχω μια 212 evo και δεν βλέπω πάνω από 65 βαθμούς (stock 4.0 boost 4.2 στα 1,205 volt) και με oc στα 4,4 με 1,295v (δεν πήγα ακόμα παραπάνω γιατί δεν βλέπω διαφορά στα games) πάλι πάνω από 67-8 δεν είδα και με stress test και σε games, οπότε είναι μια καλή λύση.
Για το κουτί ο αδερφός μου έχει το Enthoo Pro M acrylic window και είναι πάρα πολύ καλό και στο airflow και στο χτίσιμο/cable management οπότε ανάμεσα σε αυτά που πρότεινε το παιδί πιο πάνω εγώ λέω αυτό.
Τροφοδοτικό έχω ένα Corsair RM750x που είναι overkill οπότε ναι πήγαινε σε πιο μικρό (εγώ ήταν να πάω στο 650 αλλά είχαν διαφορά 8€)
Κάρτα γραφικών για 1080p ανάμεσα σε αυτές που σου πρότειναν απλά όχι την 1060 με τα 3gb είναι λίγα για μελλοντικούς τίτλους ΑΑΑ (ας βγάλουν το Red Dead Redempton 2 στα PC :()
Αυτά κυρίως για την ψύκτρα θα έγραφα αλλά παρασύρθηκα :P.

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #9

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
jimmy1663 wrote:
όχι την 1060 με τα 3gb είναι λίγα για μελλοντικούς τίτλους ΑΑΑ .

Όπως έχω γράψει και σε άλλο Post, σύμφωνα με επίσημα δεδομένα του Steam, το μεγαλύτερο ποσοστό των παικτών, 70% περίπου, έχουν λιγότερα από 3GB VRAM. Πιστεύεις ότι αυτό θα αλλάξει δραματικά μέσα στα επόμενα χρόνια? Πιστεύεις ότι οι εταιρείες θέλουν να πουλήσουν στο 30%, σε μένα και ίσως σε εσένα που έχουμε 8GB, ή στο 70% που έχει λιγότερο από 3? Πολύ άνετη η 1060 για 1080p για τουλάχιστον 3 χρόνια. ;) Κανένας σχεδόν τίτλος μέχρι σήμερα δε χρησιμοποιεί πάνω από 3GB VRAM.

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #10

• jimmy1663
  • jimmy1663's Avatar
  • Payment receiver
hiimFred wrote:
Όπως έχω γράψει και σε άλλο Post, σύμφωνα με επίσημα δεδομένα του Steam, το μεγαλύτερο ποσοστό των παικτών, 70% περίπου, έχουν λιγότερα από 3GB VRAM. Πιστεύεις ότι αυτό θα αλλάξει δραματικά μέσα στα επόμενα χρόνια? Πιστεύεις ότι οι εταιρείες θέλουν να πουλήσουν στο 30%, σε μένα και ίσως σε εσένα που έχουμε 8GB, ή στο 70% που έχει λιγότερο από 3? Πολύ άνετη η 1060 για 1080p για τουλάχιστον 3 χρόνια. ;) Κανένας σχεδόν τίτλος μέχρι σήμερα δε χρησιμοποιεί πάνω από 3GB VRAM.

Χμμμ επισημάνσεις με σκούρα γράμματα :P
Είχα την 7970 (αγαπημένη κάρτα) και ξέρω ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις πάνω από 3GB στα 1080p..... απλά θέλω να μην είμαι στο όριο και να έχω άνεση. Για 2-3 χρόνια θα είναι αρκετά υποτίθεται όμως του προτείνουμε σύστημα για 5ετία. Αλλιώς πουλάς την 1060 σε 1-2 χρόνια και παίρνεις καλύτερη; :woohoo:Και πάλι όμως μια 480 είναι πιο ασφαλής λύση γιατί μπορείς να πας σε crossfire (και ας μην είμαι τόσο fan) και είναι και λίγο καλύτερη στο oc από την 1060.
Δεν είπαμε όμως και την περίπτωση των μεταχειρισμένων ρε συ, έχει πολύ καλές κάρτες όπως η 970 κοντά στα 200€ με εγγύηση ίσως κάτι τέτοιο να βγει πιο οικονομικά.

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #11

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Storekeeper
jimmy1663 wrote:
Χμμμ επισημάνσεις με σκούρα γράμματα :P

Χαχα επισημαίνω για να μη διαβάζει κάποιος τα μακρά κείμενα που συνηθίζω να γράφω αλλά μόνο τις προτάσεις γύρω από τη λέξη που τον ενδιαφέρει! :P:P

Για 5ετία με όλα τα settings max θα πρότεινα να πάει σε 1070 τότε, ή να περιμένει τις νέες προτάσεις της ATI. Αναλόγως και το Budget βέβαια. Από εκεί και πέρα δε ξέρω αν η 1060 έχει τη δύναμη να υποστηρίξει 6 GB. Ξέρω πως η RX480 δεν την έχει (για 8 ).

Γνωμη για GPU, Κουτι και Ψυχτρα επεξεργαστη . 1 year 11 months ago #12

• jimmy1663
  • jimmy1663's Avatar
  • Payment receiver
hiimFred wrote:
Για 5ετία με όλα τα settings max θα πρότεινα να πάει σε 1070 τότε, ή να περιμένει τις νέες προτάσεις της ATI. Αναλόγως και το Budget βέβαια. Από εκεί και πέρα δε ξέρω αν η 1060 έχει τη δύναμη να υποστηρίξει 6 GB. Ξέρω πως η RX480 δεν την έχει (για 8 ).

Είμαι πάντα της άποψης ας καθυστερήσω λίγο ακόμα και να πάρω κάτι καλύτερο. Για την RX480 πιστεύω τα 8GB αποσκοπούν σε προοπτική crossfire και όχι για single card peformance.
  • Page:
  • 1
  • 2