Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Προτάσεις για νέο build

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #1

• Kontos21
  • Kontos21's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα!

Θέλω να χτίσω ένα tower.Θα το χρειαστώ για gaming(εδώ και 11χρόνια παίζω WoW, on&off έπιανα πιο απαιτητικά games).
Αυτή τη περίοδο θέλω να πάω σε πιο απαιτητκούς τίτλους, όπως Far Cry Primal, GTA V και αντίστοιχα games σε καλά fps και σε full-graphics.
Επίσης εδώ και κάποιους μήνες ξεκίνησα να δουλεύω σαν web-designer/programmer τώρα που τελείωσαν οι σπουδές οπότε θα ήθελα από άποψη multitasking και προγραμμάτων τύπου Photoshop/Illustrator κλπ να μπορούν να δουλευτούν αξιοπρεπώς. Το tower αυτό θα ήθελα να μείνει αξιοπρεπώς για τα επόμενα 3-5 χρόνια με δυνατότητα να αναβαθμίσω κάποια κομμάτια αν χρειαστεί.
Τα κομμάτια που έχω βρει έως τώρα είναι τα εξής:
  • GPU: VGA MSI GEFORCE GTX970 GAMING 4G 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL
  • CPU: CPU INTEL CORE I5-6600K 3.50GHZ LGA1151 - BOX
  • RAM: RAM KINGSTON HX421C14FB/4 4GB DDR4 2133MHZ HYPERX FURY (x2)
  • Ψύξη CPU: COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO

Επιπλέον έχω σκεφτεί για case και για motherboard με πιο γρήγορη ματιά τα εξής:
  • Case: CASE PHANTEKS ENTHOO PRO BLACK
  • Motherboard: ΜΗΤΡΙΚΗ MSI Z170A PC MATE RETAIL

1. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας, πως σας φαίνονται οι σκέψεις μου και αν έχετε να προτίνεται κάτι διαφορετικό.
  2. Επίσης θα ήθελα να μου προτίνεται ένα τροφοδοτικό για το παραπάνω build ή το διαφοροποιημένο που προτίνεται εσείς.
  3. Πως θα χειριζόσασταν το θέμα Hard Drive(έχω εδώ και 7-8 χρόνια έναν HDD 500GB, κρατάω αυτόν για αποθηκευτικό και περνάω σε SSD για τα windows;).
  4. Υπάρχει κάποια ασυμβατότητα που δεν έχω προσέξει;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και περιμένω τις σκέψεις σας.
The administrator has disabled public write access.

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #2

• lefteris2gamer
  • lefteris2gamer's Avatar
  • Wishlister
Ωραία η σκέψη σου,αλλά θα σου πρότεινα την προσθήκη μία cpu με περισσότερους πυρήνες για παράδειγμα εγώ αγόρασα 'i7 4790 ή αν προτιμάς 4790k , μια AMD radeon r9 390 ή μια 970 και μια φτηνή μητρική Η97 ή Ζ97 για ξεκλείδωτους ' αν και παλαιότερης γενιάς cpu έχει 50 ευρώ διαφορά με μια μεγαλύτερη απόδοση . Βέβαια εξαρτάται και από την προσφορά από το κατάστημα . Όσο και για το τροφοδοτικό πάνω κάτω 600-700w και από αξιόπιστη εταιρία είναι το κατάλληλο.Για ssd αν το επιτρέπουν τα χρήματα σου ( κατά προτίμηση 240Gb)

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #3

• 21thomas21aek
  • 21thomas21aek's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 197
lefteris2gamer wrote:
Ωραία η σκέψη σου,αλλά θα σου πρότεινα την προσθήκη μία cpu με περισσότερους πυρήνες για παράδειγμα εγώ αγόρασα 'i7 4790 ή αν προτιμάς 4790k , μια AMD radeon r9 390 ή μια 970 και μια φτηνή μητρική Η97 ή Ζ97 για ξεκλείδωτους ' αν και παλαιότερης γενιάς cpu έχει 50 ευρώ διαφορά με μια μεγαλύτερη απόδοση . Βέβαια εξαρτάται και από την προσφορά από το κατάστημα . Όσο και για το τροφοδοτικό πάνω κάτω 600-700w και από αξιόπιστη εταιρία είναι το κατάλληλο.Για ssd αν το επιτρέπουν τα χρήματα σου ( κατά προτίμηση 240Gb)
Θα διαφωνήσω, αν πάει 1150 socket δε θα έχει δυνατότητα για ddr4 μνήμες που προς το παρών βέβαια δεν είναι κάτι το φοβερό, αλλά θα περιοριστεί σε διάρκεια χρόνου και λόγω των cpu.

Καλό το build γενικά ίσως να μπορούσες να κόψεις κάποια λεφτά από μητρική και από επεξεργαστή αν δεν κάνεις overclock καθώς η ψύκτρα που έβαλες είναι πολύ καλή, αλλά για overclocking δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Σίγουρα πρέπει να πάρεις ssd , 240gb είναι μια χαρά και κοίτα τους samsung evo ή τους crucial mx200. Για psu γύρω στα 600 watt είναι υπεραρκετά. Κοίτα κυρίως evga και seasonic.

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #4

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 373
Budget;
Αναλυση;
The following user(s) said Thank You: Kontos21

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #5

• Kontos21
  • Kontos21's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα και πάλι παιδιά!

Ευχαριστώ πολύ και μόνο που μπήκατε στο κόπο να μου απαντήσετε.

Ως απάντηση στα σχόλια σας lefteris2gamer και 21thomas21aek έχω να πω πως διάλεξα Socket 1151 και όχι 1150 με το σκεπτικό της διάρκειας χρόνου για αναβαθμίσεις και της τεχνολογίας DDR4. Όσο για το Overclock, το σκέφτομαι περισσότερο στο κοντινό μέλλον για να κερδίσω όσο γίνεται, χωρίς να μειωθεί η ζωή του Chipset, και όχι τώρα με την αγορά κατευθείαν. Είναι λάθος η σκέψη μου ή μήπως ο συνδυασμός CPU και ψύκτρας;

Όσο για το σχόλιο σου tesco το budget μου είναι γύρω στα 1200€ αν αυτό βοηθάει να με συμβουλεύσεις.

Οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση είναι χρυσάφι και σας ευχαριστώ και πάλι!

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #6

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
To overclock δεν θα σου δωσει τοση 'ζωη'.Δηλαδη,για να μην αντεχει stock ο επεξεργαστης στα διαφορα παιχνιδια,πρεπει να περασουν πολλα χρονια.Εαν διαβασεις σε αλλα forums θα δεις οτι υπαρχουν ατομα που παιζουν ακομα με επεξεργαστες 7ετιας,συστηματα που απλα πετανε μια καρτα γραφικων πανω.Ωστοσο,αυτη η διαφορα θα σου κοστισει τωρα γυρω στα εξτρα 100-110 ευρω μαζι με μια ψυχτρα.Ειναι λεφτα τα οποια μπορουν να σπασουν σε αλλα components,η να μεινουν στην τσεπη.Εαν για παραδειγμα θες και να πειραματιστεις απο την αρχη,επενδυσε τα στην μητρικη και στον επεξεργαστη.Δεν θα σου δωσει τοσα fps το overclock του επεξεργαστη,ωστε να δικαιολογει την διαφορα τιμης των 100 ευρω.Αυτο θελω να πω.Βεβαια,η επιλογη ειναι δικη σου.Εαν ασχοληθεις με overclock,κοιταξε σε αυτο εαν θες.Με την προυποθεση βεβαιως,οτι εχεις μια καλη οθονη,γιατι εαν ειναι να δωσεις 1.200 κασερια και να παιζεις σε κανενα ξεπλυμενο παλιο 1080 tn panel,δεν.

I5 6660k 270 Msystems (δινει δωρο 3 παιχνιδια,CS.go,just cause 3,world of warships) Εδω εχει καλο deal,γιατι μπορει για παραδειγμα να πουλησεις τα παιχνιδια σε ενα καλο ποσο,και να σου βγει ο 6600κ σαν ενας 6500 στην τιμη.
Gigabyte Z170-HD3P 126
Cryorig H7 40 (e-shop.gr)
R9 390 Sapphire nitro backplate 375
Phanteks enthoo Pro Window 113
Kingston HyperX Fury 8GB DDR4-2400MHz 49
Samsung 850 Evo 250GB 94 αλλιως καποιον Crucial BX200 στα 70
Δισκο αν χρειαστεις,πας σε 1TB caviar blue sata 3 7200 rpm με 50-52 ευρω
Εαν κανεις overclock,και μπει η 390 πας εδω EVGA SuperNOVA 750 G2 με 130-140 ευρω.
Συνολο πρεπει να βγαινει 50-60 ευρω πανω απο το budge σου.

Εν κατακλειδι για ακομη μια φορα,το overclock στον επεξεργαστη θα βοηθησει μονο σε παιχνιδια MMO(σαν το wow που παιζεις,θα δεις λογικα εκει μια αυξηση)
Στα αλλα παιχνιδια οπως το farcry4 η αυξηση θα ειναι σχεδον μη ορατη καθως η καρτα θα κανει ολη την δουλεια.Εαν δεν πας σε K συστημα,μπορεις να κοιταξεις ακομη πιο φθηνο τροφοδοτικο.Πιθανον να χωραει και ενας κλειδωμενος 6700,αλλα δεν νομιζω να τον "χρησιμοποιησεις" στο επακρον.Αν για παραδειγμα ομως,δεν εχεις σωστη οθονη και η ενασχοληση σου με το photoshop ειναι επαγγελματικη πρεπει να κοιταξεις για μια καλη οθονη,εξοικονομωντας λεφτα απο τον επεξεργαστη/μητρικη/τροφοδοτικο.

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #7

• MitsuYoshi
  • MitsuYoshi's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 2
Σε ο,τι αφορα την ψυκτρα, σου προτεινω ανεπιφυλακτα την Η7 της Cryorig οπως ειπε και ο tesco. Ειναι καλυτερη και λιγοτερο θορυβωδης απο την 212 EVO.

Εχω διαβασει τα καλυτερα σε reviews αλλα και απο αυτους που την αγορασαν και την περιμενω εντος ημερων.

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #8

• GaminGamer
  • GaminGamer's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 90
MitsuYoshi wrote:
Σε ο,τι αφορα την ψυκτρα, σου προτεινω ανεπιφυλακτα την Η7 της Cryorig οπως ειπε και ο tesco. Ειναι καλυτερη και λιγοτερο θορυβωδης απο την 212 EVO.

Εχω διαβασει τα καλυτερα σε reviews αλλα και απο αυτους που την αγορασαν και την περιμενω εντος ημερων.
Την έχω σε i5 6600k και σε stock ταχύτητες είναι στους 19-20 βαθμούς στα 450 rpm το fan-άκι

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #9

• Kontos21
  • Kontos21's Avatar
  • Wishlister
tesco με βοηθάς να ξεδιαλύνω αρκετά πράγματα που δεν γνωρίζω και σε ευχαριστώ.

'Εχω τις εξής απορίες:
*Γιατί R9 390 και όχι της GTX970 που ανέφερα; Σε πολλά forums οι απόψεις είναι είτε με τη μία, είτε με την άλλη αλλά από διαφορές βλέπω πως είναι πολύ κοντά. Η δικιά σου γνώμη ποια είναι; Για να προτίνεις 390 καταλαβαίνω αλλά δεν θεωρείς καλή αγορά την GTX970;
*Το κουτί Phanteks enthoo Pro Window 113 είναι το ίδιο με αυτό που πρότινα απλά χωρίς το τζάμι. Προσφέρει κάτι παραπάνω που δεν βλέπω στην περιγραφή μιας και το σημείο εκείνο δεν θα το βλέπω στο σημείο που θα βρίσκεται.
*Για τις RAM προτίνεις μια 8αρα στα 2400 ενώ εγώ 2 4αρες στα 2133. Αρχικά γιατί 1 8αρα και όχι 2 4αρες και δεύτερον γιατί 2400 ενω ο επεξεργαστής υποστηρίζει έως 2133; Δεν θα γίνουν απλά downgrade?
***Απορία, ΑΝ πάω με την κάρτα που είπα "MSI GEFORCE GTX970" υπάρχει θέμα με την Gigabyte Z170-HD3P(επειδή είναι Gigabyte), πρότεινα την ίδια της MSI διότι δεν ήξερα αν παίζει κάποιο ρόλο.

Επίσης ευχαριστώ MitsuYoshi και GaminGamer για την συμβουλή στη ψύκτρα. Πολύ καλή επιλογή με πρώτη ματιά και λίγο ψάξιμο που έκανα.

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #10

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Η 390 ειναι ελαχιστα καλυτερη,βεβαια αναλογως το παιχνιδι.Λιγο περισσοτερη vram,θα βοηθησει αν στο μελλον πα σε υψηλοτερη αναλυση 1440p για παραδειγμα.Εφοσον ειναι στην ιδια τιμη,και η 390 ειναι καλυτερη,σαφως θα πας στην 390.Το λεω,σαν κατοχος 970.Θα πηγαινες μονο σε 970 σε περιπτωση που δεν ειχες το budget να πας σε μεγαλο τροφοδοτικο.
Η διαφορα μεταξυ window ειναι μικρη,τωρα σε περιπτωση που οπως λες το κουτι θα μπει ετσι ωστε δεν θα βλεπεις το εσωτερικο του,κοιταξε κατι ακομα πιο φθηνο αλλα αριστης ποιοτητας σαν το Fractal arc design midi r2.Τωρα,αν θες χωρο,κοιτας το phanteks no window.
Προτεινω μια 8αρα,γιατι λογικα στο μελλον και λογω photoshop θα πας σε 16.Εαν για παραδειγμα πας σε 2χ4 τωρα,και στο μελλον σε αλλα 2χ4,ο controller του επεξεργαστη θα ζοριζεται πιο πολυ.Θα χαλασει; Οχι.Η αποφαση δικη σου.Η διαφορα ειναι μικρη μεταξυ των 2,εφοσον υπαρχει η επιλογη να πας σε υψηλοτερη συχνοτητα.Επισης,σε περιπτωση που αποφασισεις να τις πας στα 2400,θα το κανεις με ενα πατημα κουμπιου (enable xmp μεσω bios)ενω αν χρειαστει να τις ανεβασεις manual,ειναι λιγο πιο χρονοβορο και θα πρεπει να πειραξεις timmings μεσω bios.
Δεν παιζει κανενα ρολο η επιλογη μητρικης με την καρτα γραφικων.Εαν τελικα πας σε 970,κοιτας το πιο μικρο τροφοδοτικο,το Evga 650 G2,σε περιπτωση που πας για overclock σε επεξεργαστη και καρτα γραφικων.

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #11

• Kontos21
  • Kontos21's Avatar
  • Wishlister
Με έβαλες σε σκέψεις γιατί είχα καταλήξει αρκετά στην κάρτα γραφικών και τώρα σκέφτομαι αυτά που λες. Λίγο και η μειωμένη τιμή του τροφοδοτικού. Λόγω του ότι είναι μικρότερο. Από GTX 970 ποιά έχεις; Για την MSI έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια.
Όσο για τις μνήνες μπερδεύτηκα λίγο, ίσως επειδή δεν γνωρίζω. Ο επεξεργαστής λέει Memory Type: DDR3L 1600/2133, DDR4 1600/2133. Αν πάρω 2400 μπορώ να την/τις χρησιμοποιήσω στο full;

Και τέλος, μια γνώμη για το πόσο θα κρατήσει ένα τέτοιο σύστημα με αξιοπρέπεια σε θέμα gaming(High-Ultra), πέρνοντας υπόψη πως ανεβαίνει 16GB RAM μπορείς να κάνεις;

Προτάσεις για νέο build 2 years 4 months ago #12

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
Την strix εχω.Και οι 2 οι καρτες ενταξει ειναι.Οποια και να επιλεξεις χαμενος δεν θα πας.Ακομα και το 650αρι θα την παλεψει με την 390 και τον 6600 αν τον ανεβασεις.Απλα η διαφορα ειναι μικρη,και εγω στην θεση σου θα πηγαινα στο 750 εαν εκανα και στα 2 oc για να εχω ενα headroom(περιθωριο)
Θα παιξει default 2133.Εαν θες να τις ανεβασεις στα 2400 που ειναι το xmp profile,θα μπεις στο bios και θα το επιλεξεις.Καποιο benefit ιδιαιτερο δεν θα παρεις.Βεβαια,εφοσον παιζεις wow,υπαρχει μια περιπτωση να παρεις κανενα καρεδακι εξτρα απο 2133 σε 2400.To ποσο θα κρατησει δεν γνωριζω ακριβως.Για τα επομενα 2-3 χρονια θα εισαι σιγουρα μια χαρα για ultra με μερικες παραχωρησεις στα φιλτρα.Η καρτα γραφικων κανει την διαφορα στα παιχνιδια πλεον,οχι ο επεξεργαστης (σε μη mmo).Ο επεξεργαστης με τα τωρινα φαινομενα θα αντεξει τουλαχιστον 5 και πανω ετη.Εαν θες να πας τωρα σε 16,μπορεις να πας.Δεδομενου οτι οι τιμες ειναι σε καλα επιπεδα.Η επιλογη δικη σου.