TOPIC: Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY)

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #73

• Sora_Kun
  • Sora_Kun's Avatar
  • Wishlister
@tatas
Με την διαφορά ότι η συγκρίση μας είναι 860k με 960 vs έναν i3 6100 με 370.
Επίσης η διαφορά σε αυτά τα 2 games κατά 90% είναι λόγω κάποιων instruction set η λάθος στο test machine διότι ο 860k είναι ελάχιστα πιο ισχυρός από τον i3 6100 όταν όλοι οι πυρήνες είναι ενεργοί, το πιο λόγικο είναι το DX11 να κάνει κλασσικά λάθος utilize όλους τους πύρηνες των amd επεξεργάστων, κάτι που αναμένεται να αλλάξει(εξάλου για αυτό έβγαλε η AMD το mantle και pushare για dx12), αλλά στην δίκη μας σύγκριση δεν έχει σημάσια γιάτι η 960 θα υπερκάλυψει το "κένο" bad optimization η X/Y λόγου.
O 8320 έχει τελειώς αλλή αρχιτεκτόνικη με χειρότερο IPC απο το 860k αλλά έχει +4 πυρήνες.
Προσωπικά είμαι υπέρ στο να πάρει μια καλύτερη GPU εφόσον μιλάμε για GAMING PC, τώρα upgradability κτλπ κτλπ δεν έχουν και τόση σημασία, σπάνια κάποιος θα κάνει upgrade CPU/MOBO, το να ψάχνει στις αγγελίες σε 4-5 χρόνια για κάποιον i7 skylake ενώ παίζει να έχουμε αλλάξει μέχρι και υλίκο κατασκεύης των ηλεκτρόνικων(Optical computing/Carbon nanotubes) μου φαίνεται το λίγοτερο αστείο.
Έτσι και αλλιώς και οι 2 cpu θα τον κράτησουν για αρκέτα χρόνια χώρις κολλήματα ότι σχέδον και αν κάνει, ειδικά με την ελεύση DX12/Vulkan ελαχιστοποιείται και ο "κίνδυνος" bottleneck, είδικα αν σκεφτείς ότι τα pc ports προέρχοντε απο κονσόλες με κατώτερους επεξεργαστές.
Επίσης ο SSD είναι must, ξέρω must είναι και το πολύ storage αλλά ΙΜΟ είναι προτιμότερο να έχει πιο snappy λειτουργικό launch/accessing times και μέτα να κοιτάξει για storage.

Δεν λέω ότι ο 6100 δεν είναι καλός, αλλά δεν αξίζει τα έξτρα λεφτά για έναν κατώτερο cpu επείδη κάποιες παλιές engines(και το dx11) δεν κάνανε σώστα utilize τους πύρηνες, είναι γνώστο ότι η engine της bethesda δεν κάνει σώστα utilize το multithreading και βάσιζεται πιο πολύ στο IPC.

www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2617&cmp[]=2362
www.reddit.com/r/pcgaming/comments/3sepo...view_godrays_is_the/
The topic has been locked.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #74

• Alex Fearless
  • Alex Fearless's Avatar
  • Wishlister
CPU:Intel i3-6100
Motherboard:Asrock H110M-DVS/D3
Ram:Kingston HyperX Fury 8GB DDR4-2400MHz

Αν και η απόδοση ενός Ι3 6ης γενιας(Skylake) με εναν Ι3 5ης γενιάς(Haswell) δεν έχει μεγάλη διαφορά(περιπου 10% ανωτερος ο skylake) προτιμησα τον skylake λόγω futureproof αφου οι skylake επεξεργαστές πέρνουν DDR4 μνήμες.Όσον αφορά την μητρική δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο λόγο που την επέλεξα απλά είναι φθηνή και αξιοπρεπής για το 1151 socket.Τέλος,η επιλογή των μνημών δεν έγινε τυχαία καθώς οι συγκεκριμένες είναι value for money κατά τη γνώμη μου και με την αξιοπιστία και εγγύηση της Κingston

PS. Eπέλεξα να βάλω ένα DIMM των 8GB στις Ram για μελλοντική αύξηση στα 16GB ή και παραπάνω επειδη πολλά games πλέον ζητάνε 8GB αν και 8 GB σε dual channel εχουν καλύτερες αποδόσεις.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #75

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 670
tesco wrote:
@theo το κουτι πολυ καλο,απορω πως μου διεφυγε.Κριμα που δεν χωραει
Εννοείς δεν χωράει στο budget, ε?
Πάντως ναι, το κουτί και το τροφοδοτικό (SeaSonic) πιστεύω είναι από τις καλύτερες επιλογές σε αυτά τα χρήματα (παλιά το έβρισκες σε αρκετά υψηλότερη τιμή). Επίσης αναφέρεις την ψύκτρα για OC στους i3, αλλά πιστεύω μπορείς να κάνεις ένα αρκετά δυνατό OC και με την stock.
Όσο για τον αν κάποιος θα κάνει OC έχεις ένα δίκιο... Δεν έχουν όλοι την όρεξη να το κάνουν. Από την άλλη όμως με OC του i3 θα φτάσεις επιδόσεις των i5 και θα "σου μείνει" μια καλύτερη μητρική για το μέλλον :PΠιστεύω θα υπάρξουν πολύ οδηγοί για OC, αλλά στην περίπτωση που κάποιος δεν ενδιαφέρεται καθόλου μπορεί να πάει στο 1150 socket για να γλυτώσει χρήματα, που όπως ανέφερες δεν έχει μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #76

• tatas
  • tatas's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 44
Sora_Kun wrote:
@tatas
Με την διαφορά ότι η συγκρίση μας είναι 860k με 960 vs έναν i3 6100 με 370.
Επίσης η διαφορά σε αυτά τα 2 games κατά 90% είναι λόγω κάποιων instruction set η λάθος στο test machine διότι ο 860k είναι ελάχιστα πιο ισχυρός από τον i3 6100 όταν όλοι οι πυρήνες είναι ενεργοί, το πιο λόγικο είναι το DX11 να κάνει κλασσικά λάθος utilize όλους τους πύρηνες των amd επεξεργάστων, κάτι που αναμένεται να αλλάξει(εξάλου για αυτό έβγαλε η AMD το mantle και pushare για dx12), αλλά στην δίκη μας σύγκριση δεν έχει σημάσια γιάτι η 960 θα υπερκάλυψει το "κένο" bad optimization η X/Y λόγου.
O 8320 έχει τελειώς αλλή αρχιτεκτόνικη με χειρότερο IPC απο το 860k αλλά έχει +4 πυρήνες.
Προσωπικά είμαι υπέρ στο να πάρει μια καλύτερη GPU εφόσον μιλάμε για GAMING PC, τώρα upgradability κτλπ κτλπ δεν έχουν και τόση σημασία, σπάνια κάποιος θα κάνει upgrade CPU/MOBO, το να ψάχνει στις αγγελίες σε 4-5 χρόνια για κάποιον i7 skylake ενώ παίζει να έχουμε αλλάξει μέχρι και υλίκο κατασκεύης των ηλεκτρόνικων(Optical computing/Carbon nanotubes) μου φαίνεται το λίγοτερο αστείο.
Έτσι και αλλιώς και οι 2 cpu θα τον κράτησουν για αρκέτα χρόνια χώρις κολλήματα ότι σχέδον και αν κάνει, ειδικά με την ελεύση DX12/Vulkan ελαχιστοποιείται και ο "κίνδυνος" bottleneck, είδικα αν σκεφτείς ότι τα pc ports προέρχοντε απο κονσόλες με κατώτερους επεξεργαστές.
Επίσης ο SSD είναι must, ξέρω must είναι και το πολύ storage αλλά ΙΜΟ είναι προτιμότερο να έχει πιο snappy λειτουργικό launch/accessing times και μέτα να κοιτάξει για storage.

Δεν λέω ότι ο 6100 δεν είναι καλός, αλλά δεν αξίζει τα έξτρα λεφτά για έναν κατώτερο cpu επείδη κάποιες παλιές engines(και το dx11) δεν κάνανε σώστα utilize τους πύρηνες, είναι γνώστο ότι η engine της bethesda δεν κάνει σώστα utilize το multithreading και βάσιζεται πιο πολύ στο IPC.

www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2617&cmp[]=2362
www.reddit.com/r/pcgaming/comments/3sepo...view_godrays_is_the/

Το build σου έχει βγει 653€ και το δικό μου 595€ την RAM να αλλάξω να γλιτώσω 6€ ακόμα και με τα ίδια χρήματα με τα δικά σου μπορώ και εγώ να βάλω μια GTX 960 4gb, πως είναι δυνατον να συγκρίνουμε δυο CPU χρησιμοποιώντας διαφορετικές μεταβλητές εννοείτε με την ίδια GPU αλλιώς πιο το νόημα, επίσης μην μου δείχνεις ότι είναι καλύτερος στο PassMark για λίγο ο x4 860k, με την ιδια λογική και ο 9590 με τον i7-6700k έχουν πολύ κοντινά PassMark test scores αλλα οι 2 επεξεργαστές δεν έχουν καμια επαφή στην απόδοση ο ένας με τον άλλον ο i7 τον ξεσκίζει σε κάθε test είτε render είτε gaming κλπ-κλπ gaming benchmarks βρές μου που να είναι καλύτερος ο x4 860k να τα δεχτώ.

Πάντως με SSD 120GB, τα 20gb θα τα φάνε τα windows ποσο να κρατήσουν κάποιον 100gb 1-2 μήνες max; Κάθε game είναι 10-25GB θα γεμίσει πολύ γρήγορα, αν έβαζες 1TB HDD ο άλλος έχει την δυνατότητα να πάρει SSD μέχρι το καλοκαίρι και σε 6-7 μήνες από τώρα με 100 θα μπορεί να πάρει 500GB SSD ήδη κάνουν 140-160€, ενώ οι τιμές το HDD δεν πρόκειται να πολύ αλλάξουν μέχρι το καλοκαίρι, σύμφωνο ότι ένας SSD είναι must 100% αλλα και τα 53€ είναι πολλά.

Έχω Linux στο laptop και ο αδερφός μου να λειτουργεί πολύ λόγο δουλειάς αλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος εδώ που θα βάλει Linux σε gaming PC, μακάρι πίστεψε με να δούμε τέτοια αλλαγή/στροφή στην υποστήριξη των linux από τις NVIDIA/AMD και Devs και σε 2-3 χρονια να είναι must τα linux αλλα δεν νομίζω.
Last Edit: 3 years 8 months ago by tatas.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #77

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 381
Theo wrote:
tesco wrote:
@theo το κουτι πολυ καλο,απορω πως μου διεφυγε.Κριμα που δεν χωραει
Εννοείς δεν χωράει στο budget, ε?
Πάντως ναι, το κουτί και το τροφοδοτικό (SeaSonic) πιστεύω είναι από τις καλύτερες επιλογές σε αυτά τα χρήματα (παλιά το έβρισκες σε αρκετά υψηλότερη τιμή). Επίσης αναφέρεις την ψύκτρα για OC στους i3, αλλά πιστεύω μπορείς να κάνεις ένα αρκετά δυνατό OC και με την stock.
Όσο για τον αν κάποιος θα κάνει OC έχεις ένα δίκιο... Δεν έχουν όλοι την όρεξη να το κάνουν. Από την άλλη όμως με OC του i3 θα φτάσεις επιδόσεις των i5 και θα "σου μείνει" μια καλύτερη μητρική για το μέλλον :PΠιστεύω θα υπάρξουν πολύ οδηγοί για OC, αλλά στην περίπτωση που κάποιος δεν ενδιαφέρεται καθόλου μπορεί να πάει στο 1150 socket για να γλυτώσει χρήματα, που όπως ανέφερες δεν έχει μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις.

Ναι ακριβως.Οσον αφορα το o/c δεν ξερω,αντε να πετυχεις ενα μεσαιο-καλο oc,χωρις την ψυχτρα τωρα τον χειμωνα.Παρολο που στα skylake τα vrm δεν ειναι μεσα στο chip αυτην την φορα(στους haswell ειναι)εχεις σιγουρα καλυτερες θερμοκρασιες με αποτελεσμα να εχεις καποια περιθωρια για να τον ανεβασεις.Δυσκολο δεν ειναι το πειραγμα τωρα,γιατι οσο ναναι πειραζεις 2 μεταβλητες και δεν πειραζεις τασεις κλπ.Αλλα για καποιον που απλα δεν θελει να ασχοληθει η λυση του 4460 πιστευω ειναι η καλυτερη.
Ισως να πρεπει να γινουν 3 προτασεις μια για plug n play με τον 4460 και μια 380,και ενα δευτερο set για enthousiasts και με την επιλογη ο αλλος στο μελλον να βαλει εναν Ι5/I7 (αλλα να τονισθει οτι θα μπει πιο αδυναμη καρτα,δεδομενου οτι θα μπει Z chip) και τελευταια μια προταση με εναν FX 6XXX 8XXX αν χωραει για καποιον που θελει multitasking και λιγα παιχνιδια.
Last Edit: 3 years 8 months ago by tesco.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #78

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 670
tesco wrote:
Ναι ακριβως.Οσον αφορα το o/c δεν ξερω,αντε να πετυχεις ενα μεσαιο-καλο oc,χωρις την ψυχτρα τωρα τον χειμωνα.Παρολο που στα skylake τα vrm δεν ειναι μεσα στο chip αυτην την φορα(στους haswell ειναι)εχεις σιγουρα καλυτερες θερμοκρασιες με αποτελεσμα να εχεις καποια περιθωρια για να τον ανεβασεις.Δυσκολο δεν ειναι το πειραγμα τωρα,γιατι οσο ναναι πειραζεις 2 μεταβλητες και δεν πειραζεις τασεις κλπ.Αλλα για καποιον που απλα δεν θελει να ασχοληθει η λυση του 4460 πιστευω ειναι η καλυτερη.
Ισως να πρεπει να γινουν 3 προτασεις μια για plug n play με τον 4460 και μια 380,και ενα δευτερο set για enthousiasts και με την επιλογη ο αλλος στο μελλον να βαλει εναν Ι5/I7 (αλλα να τονισθει οτι θα μπει πιο αδυναμη καρτα,δεδομενου οτι θα μπει Z chip) και τελευταια μια προταση με εναν FX 6XXX 8XXX αν χωραει για καποιον που θελει multitasking και λιγα παιχνιδια.
Ναι, νομίζω αυτή είναι η πιο ολοκληρωμένη απάντηση.

Unboxholics Community PC Build by Stefos 3 years 8 months ago #79

• c831d0744631f34ca36ce30bf45c8296
  • c831d0744631f34ca36ce30bf45c8296's Avatar
  • User is blocked
:sexy:
Mobo: ASUS Pro Gaming Z170
CPU: intel Core i5-6600K
RAM: HyperX Fury 4x4GB 2800Mhz

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #80

• c831d0744631f34ca36ce30bf45c8296
  • c831d0744631f34ca36ce30bf45c8296's Avatar
  • User is blocked
Kai kati pio ikonomiko
Mobo: ASRock Z170 Extreme 4+
CPU: intel Core i5-6400
RAM: HyperX Fury 2x4GB 2400Mhz
Last Edit: 3 years 8 months ago by c831d0744631f34ca36ce30bf45c8296.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #81

• CrusheR
  • CrusheR's Avatar
  • Wishlister
MOBO: MSI B85M-G43
CPU: Intel i3 4170
RAM: Kingston HyperX Fury Blue 2x4GB @1600Mhz
Nothing is true. Everything is permitted.
Bitfenix Comrade Windowed || i5 4460 || MSI H97 GAMING 3 || HyperX Savage 2x4GB @1866MHz || ASUS GTX 750Ti OC || WD Blue 1TB || EVGA 500B

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #82

• Sora_Kun
  • Sora_Kun's Avatar
  • Wishlister
@Tatas.
Μου ξέφυγε κάπου το πλήρες build σου, μόνο CPU/MOBO/RAM βλέπω στο post στην πρώτη σέλιδα(με ένα γρήγορο browsing στο thread).
Δεν νόμιζω να είναι εφικτό να έχεις και οθόνη και 6100 στα 600 ευρώ μάζι με μια 960, αν είναι εφικτό πάω πάσο.(Για ολοκληρώμενα builds πάντα και χωρίς να πέφτεις σε PSU/Mobo).
Επίσης εγώ βάζω αυτόν τον cpu όχι επείδη είναι καλύτερος, πες ότι είναι και λίγο κατώτερος, αλλά λόγο του budget ώστε να μπεί μια καλύτερη gpu και περισσότερη ραμ ή οθόνη.
Για τα benchmarks εσύ αναφέρθηκες και τα έβαλες στην συζήτηση, για αυτό και έφερα passmark result που ίσως μάζι με το geekbench να είναι τα πιό έμπιστα benchmarks, που αν και δεν ακολουθώ πότε τα benchmarks, ενδεικτικά μπορείς να πάρεις μια ιδέα.
Σε λίγο μεγαλύτερο budget θα πήγαινα σε i5, δεν έχω κάποιο κόλλημα στους AMD or sth, στο pc μου έναν i5-2500k έχω, απλά το κάλυτερο VFM(Performance/$, και καλό performance) σε αυτό που ζητάει(Gaming) είναι ο 860k με διαφορά, αν θέλει να κάνει τίποτα render CUDA FTW.

P.S Linuxakias είμαι, με Manjaro KDE στο desktop και Manjaro Cinnamon στο Laptop, στο desktop κάνω dualboot σε windows μόνο και μόνο για games.
Last Edit: 3 years 8 months ago by Sora_Kun.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #83

• gunsnroses
  • gunsnroses's Avatar
  • Wishlister
Gigabyte Z170X-Gaming 3
Intel Core i5-6600
Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-2400MHz

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #84

• MacMan
  • MacMan's Avatar