TOPIC: Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY)

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #61

• megathemiis
  • megathemiis's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1345
Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές! :hellyeah:

Αρχικά, θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη που δεν ήμουν 100% ξεκάθαρος με το αρχικό μου post. Μιας και οι περισσότεροι συμπέραναν πως το budget των 600 ευρώ αφορά αποκλειστικά και μόνο τα εξαρτήματα του υπολογιστή και έχουν κάνει ήδη τις προτάσεις τους, ας δουλέψουμε με αυτό κατά νου.

Επομένως, το όριο των 600 ευρώ αφορά μόνο τα εξαρτήματα του υπολογιστή.

Έτσι, τα περιφερειακά που θα αποφασίσουμε στην πέμπτη κατηγορία θα συμπεριληφθούν φυσικά στο άρθρο, αλλά θα έχουν απλά βοηθητικό ρόλο. Θα αφορούν δηλαδή αυτούς που ενδιαφέρονται για τον υπολογιστή που παρουσιάζουμε και μαζί με το σύστημα θέλουν να αγοράσουν και όλον τον απαραίτητο εξοπλισμό.

Επιπλέον, από όσους αναρτούν ολοκληρωμένες συνθέσεις θα λάβω υπόψιν μόνο τα τρία εξαρτήματα που αφορούν την φάση που βρισκόμαστε. Δηλαδή, τον επεξεργαστή, την μητρική και την μνήμη RAM. Στην συνέχεια μόλις ξεκινήσουμε την συζήτηση για την δεύτερη κατηγορία θα λάβω υπόψιν τα αντίστοιχα εξαρτήματα. Ωστόσο, το καλύτερο θα ήταν να μείνουμε συγκεντρωμένοι σε μια κατηγορία τη φορά.

Όσον αφορά την πλατφόρμα οι δύο επιλογές διαμορφώνονται ως εξής:
  • AMD (23 ψήφους)
  • Intel (23 ψήφους)
Πως τα καταφέρετε και οι ήρθατε ισόπαλοι;;;; χαχαχαχχαχα

Από την πλευρά της AMD:
  • FX-6300/ 6350 (12 ψήφους)
  • FX- 8350/ 8320Ε/ 8370 (9 ψήφους)
  • A10 7870k (1 ψήφος)
  • Athlon X4 860K (1 ψήφος)

Από την πλευρά της Intel:
  • Core i3-4150 / 4170/ 4130/ 4160 (5 ψήφους)
  • Core i3-6100 (10 ψήφους)
  • Core i5-4460 (6 ψήφους)
  • Core i7-6700 (1 ψήφος)
  • Core i5-6500 (1 ψήφος)
Για να μην αδικηθεί καμία πλευρά, λοιπόν, στο τελικό άρθρο θα υπάρξει και μια εναλλακτική σύνθεση βασισμένη σε AMD επεξεργαστή αν τελικά καταλήξουμε σε κάποιο επεξεργαστή της Intel ή το αντίστροφο.

Τέλος, χωρίς να θέλω να ανοίξω τον ασκό του Αιόλου,αλλά μιας και οι δύο κατηγορίες είναι ισόβαθμες, θα κάνω την εξής ερώτηση:
Τι αξίζει περισσότερο κατά την γνώμη σας στα 600 ευρώ, AMD ή Intel;
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last Edit: 3 years 8 months ago by megathemiis.
The topic has been locked.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #62

• tatas
  • tatas's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 44
Sora_Kun wrote:
Βλέπω πολλούς I3 6100, ο συγκεκριμένος CPU για gaming θα γίνει πολύ γρήγορα obsolete, κατά την άποψη μου δεν αξίζει να μπεί σε gaming pc.
To Hyper threading μοιράζει σε 2 threads το load του κάθε core, πολύ καλύτερα να πάτε σε κάτι με 4 φυσικούς πυρήνες, για παράδειγμα ο athlon που έβαλα στο build πρίν αποδείδει καλύτερα και είναι φθηνότερος 60 ευρώ, αν βάλεις και τα savings απο την mobo μίλαμε για κατα πόλυ πιο vfm μηχάνημα.
Από την άλλη ο i3 6100 είναι πολύ καλός για HTPC και media streaming με την igpu που έχει και το quicksync της intel.

P.S Αν μιλούσαμε για κάποιο indie gaming machine στα 300 ευρώ ίσως ο ι3 6100 να βόλευε χώρις discrete gpu, αλλά και πάλι με τους low end amd μπορείς να βάλεις και discrete ακόμα και σε τέτοιο budget.

Αλλα λένε τα benchmarks φιλε μου, όταν ο 860k έχει ένα -10-20% κάτω σε frames από τον FX-6300 και ο 6100 έχει +-25% σε σχέση με τον FX-6300 εξ ου και η διαφορά στην τιμή,FM2+ είναι κάτι σαν rebrand του FM2 με μικροαλλαγές οπότε μηλάμε για 4 χρονών τεχνολογία, λες ότι ο i3 θα ξεπεραστεί γρήγορα ενώ από το DX12 που θα χρησιμοποιείται στην μεγαλύτερη μερίδα των μελλοντικών παιχνιδιών περιμένουμε ότι θα τραβήξουν φόρτο εργασίας από το CPU και θα τον προωθήσουν στην GPU, δευτερον θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την iGPU που έχει μέσα ο επεξεργαστής για να έχεις παραπάνω γραφική ισχύ, τρίτον έχεις DDR4 που σημαίνει ότι αν θες να βάλεις αλλα 8 GB σε 2 χρονια από τώρα δεν θα πρέπει να δώσεις 100€ όπως έγινε με την αλλαγή από DDR2 σε DDR3 πριν 8 χρονια, τα games από εδώ και πέρα θα χρησιμοποιούν την ταχύτητα της RAM λογικό γατί οι κονσόλες χρησιμοποιούν APUs (τσέκαρε τα ports που έχουν βγεί τον τελευταίο χρόνο και το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η ταχύτητα της RAM), o i3 καταναλώνει 33% λιγότερο ρευμα, επειδή οι κονσόλες είναι τόσο αδύναμες δεν βλέπω να αυξάνουν το βάρος του CPU, και εφόσον ο i3-6100 δεν δημιουργεί bottleneck σε gtx 960 σε βαριά CPU games εκτος αν κανεις ταυτόχρονα recording με κανένα fraps και ακόμα και εκεί το bottleneck που τρώει είναι 10%, με το budget που έχουμε αναγκαστικά θα πρέπει να πάμε σε κάτι πιο φτηνό r7 370 είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα χρειαστεί καλύτερο CPU για τα επόμενα 5-6 χρονια τουλάχιστον μέχρι να βγούνε νέες κονσόλες, και τελευταίο αν θέλει να βάλει κάτι πιο δυνατό απάνω μπορεί να το κανει σε 1-2 χρονια απο τώρα, αν πάρει FM2+ δεν θα μπορεί να βάλει κάτι καινούργιο ή πιο δυνατό ετσι ώστε να αποφύγει τελείως την αλλαγή ολοκληρου του συστήματος ή απλά να την καθυστερήσει.

EDIT για να μην γράψω καινούργιο post INTEL.
Οταν βγουν οι Zen να την ξανακάνουμε την συζητηση καλα να έιμαστε.
Last Edit: 3 years 8 months ago by tatas.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #63

• DiamondHeartGRE
  • DiamondHeartGRE's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 556
Όπως φάνηκε προηγουμένως και από τις προτάσεις μου ,θα επέλεγα τους επεξεργαστές της Intel ότι συμφέρουν περισσότερο. Πιστεύω τους λόγους τους κάλυψε ο φίλος Tatas από πάνω , οπότε δεν υπάρχει νόημα να ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια . Επιπλέον πολύ καλή ιδέα να βγει και ένα εναλλακτικό build από όσους έχουν προτείνει AMD ή το αντίστροφο .

I don’t have dreams, I have goals. Now, it’s on to the next one.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #64

• tatas
  • tatas's Avatar
  • Storekeeper
Να πω την αλήθεια δεν είχα σκοπό να το κάνω απλά αισθάνομαι άσχημα για τα παιδιά τα οποια διάβασαν στην αρχή το post και κατάλαβαν ότι θα φτιάξουμε ένα PC με τα πάντα μέσα με 600€ οποτε ας μου επιτρέψετε να γράψω σύστημα για αυτά τα παιδιά.

MOBO: Gigabyte H110M-DS2 (rev. 1.0) DDR4
CPU: Intel Core i3-6100
RAM: Crucial Ballistix Sport XT 8GB DDR4-2400Mhz
GPU: Sapphire Radeon R7 370 2GB Nitro
CASE: Cougar Spike
PSU: Thermaltake TR2 450W Bronze
HDD: Toshiba DT01ACA100 1TB
Monitor: LG 22M37A

Ολά μαζί 595€ + 5€ για φτινά mouse/keyboard.

Αν έχετε 50 ευρώ παραπάνω, κάντε αυτες τις αλλαγές.

CASE 2: Aerocool Aero-500 Window
Monitor 2: AOC G2260VWQ6 75Hz + Free sync + low blue light.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #65

• panos86
  • panos86's Avatar
  • Add-to-carter
megathemiis wrote:
Τέλος, χωρίς να θέλω να ανοίξω τον ασκό του Αιόλου,αλλά μιας και οι δύο κατηγορίες είναι ισόβαθμες, θα κάνω την εξής ερώτηση:

Θέμη και πάλι νομίζω ότι είναι πολύ γενικά διατυπωμένη η ερώτηση και δεν βλέπω τι διαφορά θα κάνει, αφού θεωρητικά όσοι έβαλαν Intel θα πουν Intel και το αντίστοιχο για AMD. Αν το "αξίζει" σημαίνει "συμφέρει" απαντάται μόνο του, AMD επιλέγεις λόγω χαμηλότερων τιμών, ενώ αν μιλάμε κυριολεκτικά για αξία, επιλέγεις Intel αφού έχει καλύτερη απόδοση και επιλογές αναβάθμισης στο μέλλον. Σε τι ακριβώς πρέπει να απαντήσουμε;

Επίσης, αν λέμε για €600 χωρίς περιφερειακά, πάμε σίγουρα σε μπάτζετ των €800+, οπότε νομίζω ότι παραλείπουμε μια κατηγορία τιμών, ένα build των €350 ας πούμε το οποίο συνολικά θα πάει σ' αυτό το ποσό με το οποίο ξεκινήσαμε. Να υπάρχουν επιλογές για όλα τα πορτοφόλια δηλαδή και pc των €800 σε καμιά περίπτωση δεν είναι η πιο προσιτή επιλογή.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #66

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 381
Με 860κ θα εβγαινε ΟΛΟ το build ανετα μαζι με οθονη νομιζω,αν γινοντουσαν καποιες παραχωρησεις στην καρτα γραφικων.Εκει ναι,θα συμφαιρε να πας σε τετοιο συστημα.Ο 860 δεν ειναι τιποτα παραπανω απο εναν 7850k χωρις igpu και ενα δυνατοτερο IPC.Ειναι τιμιο chip,δεν λεω,αλλα εχει τελειωσει απο αποψη future proofing.Και για να παρεις καποιο benefit απο αυτο,θα θες σιγουρα να τον ανεβασεις και λιγο,γιατι stock δεν.Ποσο μαλλον αν βαλεις και μια δυνατη καρτα.Δεν νοειτε να βαλεις 230 ευρω καρτα γραφικων σε 90 ευρω επεξεργαστη διπλα και να τον εχεις stock.Για να τον ανεβασεις θα θες ενα 20-25 σε ψυχτρα γιατι ειναι και ζεστο chipακι,μια καλη μητρικη με ψυξη στα VRM.Νομιζω απο εκει και μετα χανει ολο το VFM του.Βεβαια δεν εχω ψαξει για καλες μητρικες fm2 οποτε δεν μπορω να ξερω ποσο βγαινει μια decent μητρικη.Αλλα υπολογιζω γυρω στα 65-70 ισως και παραπανω.

Απο vision βγαινει αυτο σε intel
imgur.com/eqXtWjy

Καρτα μπαινει ειτε αυτη εδω και βγαινει 615 (μεταφορικα δεν υπαρχουν για το σετ,καθως ολα ειναι απο το vision)
www.skroutz.gr/s/7877262/Sapphire-Radeon...te-11242-13-20G.html
Eιτε μπαινει αυτη εδω www.skroutz.gr/s/7097142/MSI-Radeon-R9-3...R9-380-2GD5T-OC.html
Και βγαινει στα 585.Μενουν 15 ευρω, τα οποια μπορεις να τα αξιοποιησεις βγαζοντας τον HDD (-48 ευρω,συνολο 63,κολλας και αλλα 10 και βαζεις εναν SSD εαν δεν θες αποθηκευτικο χωρο απο την αρχη ) www.skroutz.gr/s/7803248/Crucial-BX200-240GB.html
Γνωμη μου για all-around χρηση θα προτιμουσα να θυσιασω τα 2GB vram που δεν θα μου δωσουν κατι,και να εχω εναν SSD εξτρα.Αν μιλαγαμε για μεγαλυτερη διαφορα (για 970/390) εκει ουτε λογος για SSD.

Βγαινει και συστημα με 4460 + entry μητρικη μαζι με 380 στα 631 (imgur.com/jCUuHQD),αλλα αποσο ειδα και στα παλια σας builds,το οριο που βαζετε π.χ στα 600 ειναι 602 ξερω γω :P
Διαφορετικα,αν δεν μπει 380,μπαινει μια 950 με -30 ευρω κατω~ και βγαινει στα 607 με 950 + 4460 + 8GB ram+500w evga psu +1TB toshiba + aerocool 500 (imgur.com/IbgUt7i)
Για να χωρεσει 380 μαζι με 4460 θα πρεπει να κοπουν λογικα απο κουτι,η μητρικη ειναι ηδη παμφθηνη,τροφοτικο τι αλλο να βαλεις;
Στην 950,μπορει να μπει και πιο μικρο τροφοδοτικο,αλλα η διαφορα 430-500w ειναι για 2 ευρω,οποτε πιστευω οτι δεν αξιζει.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #67

• Sora_Kun
  • Sora_Kun's Avatar
  • Wishlister
@tatas

Ποιά benchmarks; Οι Steamroller έχουν κάλυτερο IPC από τους piledrivers, επίσης head to head με τον 6100 είναι καλύτερος ο 860k.
Επίσης το να χρησιμοποιήθει η IGPU παράλληλα απαίτει τον programmer να κάνει implement πολύ low level κώδικα(που σε αυτή την περίπτωση τον κώδικα τον λες και μαύρη μαγεία), το οποίο ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ θα άργησει, προσωπικά δεν το βλέπω να έρχεται ποτέ(με τις IGPU, similar nvidia/amd ίσως), τόσα χρόνια δεν έχουν καταφέρει οι AMD/NVIDIA να κάνουν ενα bugfree sli/crossfire με ΙΔΙΕΣ κάρτες σε διάταξη, πόσο μάλλον να χρησιμοποιήσουν 2 chips με μεγάλη επεξεργάστικη διαφόρα και με μνήμες με τόση διαφόρα στη ταχύτητα (που θεωρήτικα το advantage ήταν το common memory pool στο dx12), ναι DDR4 με HBM2, it's gonna work, not.
Ζωντανό παράδειγμα η AMD με την dual graphics τεχνολογία, οι Top apus καταφέρνουν να κάνουν "crossfire" με τις low end gpus τους μόνο σε GDDR3 variants λόγω του memory "bottleneck", αν και νόμιζω ενα driver update έφερε την δυνατότητα και σε gddr5 κάρτες κάνοντας downclock το memory clock.

Βλέπω και λες για DDR4 και τα performance gains επείδη οι κονσόλες χρησιμοποιούν APU κτλπ κτλπ, δεν ξέρω αν βλέπεις το λογικό σφάλμα εδώ, το PS4 έχει μια GDDR5 common pool για CPU/GPU, το Xbox βάσιζεται σε ένα έξυπνο σύστημα caching γιάτι έχει DDR3, στα PC δεν έχουμε APU όμως, έχουμε μια ολοκληρωμένη GPU με δικό της memory pool που οι τάχυτητες σε σύγκριση με DDR4 είναι αιώνες μπρόστα, αυτά που λες θα λειτουργούσαν αν μιλούσαμε για ένα σύστημα βασισμένο σε APU μόνο, η αν μέναμε σε GDDR5 μέχρι η DDR4 να φτάσει τις ταχύτητες και αν οι εταιρείες θα υποστήριζαν κάτι τέτοιο οταν γίνοταν αυτό και αν αν αν.

Τώρα για το pricing στις μνήμες, εγώ είχα βάλει και μια οθόνη στα 105 ευρώ στο build μου και βγήκε 65χ ευρώ, βγάλε την οθόνη και βάλε +8gb ram και 1 pizza και φτάνουμε 600 ακριβώς, με καλύτερο επεξεργάστη, 16gb ram και καλύτερη GPU.
Α και κάτι τελευταίο o 860k έχει support για μνήμες μέχρι 2133mhz, αρκέτα κόντα με τις τωρινές ddr4 δεν νομίζεις;
Αν έχεις όρεξη να ασχολήθεις βγαίνει σχετικά εύκολα το OC στις μνήμες.

EDIT: Max memory frequency οι skylake(locked) στα 2133mhz DDR4, γελάω μόνο. κάλυτερα latencies, ok αλλά REALLY?
Last Edit: 3 years 8 months ago by Sora_Kun.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #68

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 670
Πολύ καλή ιδέα του thread και το budget είναι καλό για αρκετούς φοιτητές ειδικά τώρα στις γιορτές. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν θα πρότεινα κάποιο σύστημα των 450 ευρώ (γιατί με τα περιφερειακά περίπου τόσα χρήματα θα μείνουν για το PC) και συμφωνώ απόλυτα με την αλλαγή του post που αφορά μόνο τα εξαρτήματα του PC.
Έτσι κι αλλιώς θα πρότεινα gaming υπολογιστές με τόσο χαμηλό budget καθώς δεν μου φαίνεται σωστό να προτείνω σε κάποιον ένα σύστημα των 450 ευρώ για παιχνίδια, όταν ένα σύστημα με +200 ευρώ προσφέρει πολύ καλύτερη εμπειρία και πολύ καλύτερες επιλογές αναβάθμισης για πολλά χρόνια.

Οπότε και εγώ με την σειρά μου θα προτείνω έναν υπολογιστή αλλά χωρίς περιφερειακά.

CPU: Intel core i3 6100 ~135€
Motherboard: Asrock Z170 Pro4 ~125€
RAM: Kingston HyperX Fury 8GB DDR4-2666MHz ~60€
GPU: Gigabyte Radeon R7 370 2GB WindForce 2X ~160€
PSU: Seasonic S12II-520 ~45€
HDD: Western Digital Blue 1TB ~55€
Κουτί: Zalman R1 ~55€

Συνολικό κόστος ~635€

Ο λόγος που πολλοί πρότειναν AMD είναι επειδή όντως σε ένα τέτοιο budget μαζί με τα περιφερειακά ίσως να είναι καλύτερη επιλογή, αλλά αποτρέπει παράλληλα αναβάθμιση του υπολογιστή. Είναι πολύ πιθανό μέσα στα 2 επόμενα χρόνια να μην αξίζει ένας υπολογιστής με AMD επεξεργαστή καθώς εκτός από CPU θα χρειαστεί αναβάθμιση και μητρικής και RAM και στην τελική να κοστίσει περισσότερο.
Επίσης το παραπάνω σύστημα που ανέφερα προσφέρει πολύ καλές επιδόσεις άμα γίνει OC ο επεξεργαστής και γι αυτό τον λόγο έβαλα Z170 μητρική. Ίσως να δούμε H110 μητρικές που να υποστηρίζουν OC σε αυτούς τους επεξεργαστές και έτσι μπορεί κάποιος να γλυτώσει χρήματα.

Σύντομη αιτιολόγηση για την επιλογή hardware:
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Τέλος, το παραπάνω σύστημα έχει τεράστιες δυνατότητες για αναβάθμιση και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κάποιο κομμάτι που θα χρειαστεί να αλλαχτεί σύντομα στο μέλλον.
The following user(s) said Thank You: Hechmanic369

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #69

• tatas
  • tatas's Avatar
  • Storekeeper
Sora_Kun wrote:
@tatas

Ποιά benchmarks; Οι Steamroller έχουν κάλυτερο IPC από τους piledrivers, επίσης head to head με τον 6100 είναι καλύτερος ο 860k.
Επίσης το να χρησιμοποιήθει η IGPU παράλληλα απαίτει τον programmer να κάνει implement πολύ low level κώδικα(που σε αυτή την περίπτωση τον κώδικα τον λες και μαύρη μαγεία), το οποίο ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ θα άργησει, προσωπικά δεν το βλέπω να έρχεται ποτέ(με τις IGPU, similar nvidia/amd ίσως), τόσα χρόνια δεν έχουν καταφέρει οι AMD/NVIDIA να κάνουν ενα bugfree sli/crossfire με ΙΔΙΕΣ κάρτες σε διάταξη, πόσο μάλλον να χρησιμοποιήσουν 2 chips με μεγάλη επεξεργάστικη διαφόρα και με μνήμες με τόση διαφόρα στη ταχύτητα (που θεωρήτικα το advantage ήταν το common memory pool στο dx12), ναι DDR4 με HBM2, it's gonna work, not.
Ζωντανό παράδειγμα η AMD με την dual graphics τεχνολογία, οι Top apus καταφέρνουν να κάνουν "crossfire" με τις low end gpus τους μόνο σε GDDR3 variants λόγω του memory "bottleneck", αν και νόμιζω ενα driver update έφερε την δυνατότητα και σε gddr5 κάρτες κάνοντας downclock το memory clock.

Βλέπω και λες για DDR4 και τα performance gains επείδη οι κονσόλες χρησιμοποιούν APU κτλπ κτλπ, δεν ξέρω αν βλέπεις το λογικό σφάλμα εδώ, το PS4 έχει μια GDDR5 common pool για CPU/GPU, το Xbox βάσιζεται σε ένα έξυπνο σύστημα caching γιάτι έχει DDR3, στα PC δεν έχουμε APU όμως, έχουμε μια ολοκληρωμένη GPU με δικό της memory pool που οι τάχυτητες σε σύγκριση με DDR4 είναι αιώνες μπρόστα, αυτά που λες θα λειτουργούσαν αν μιλούσαμε για ένα σύστημα βασισμένο σε APU μόνο, η αν μέναμε σε GDDR5 μέχρι η DDR4 να φτάσει τις ταχύτητες και αν οι εταιρείες θα υποστήριζαν κάτι τέτοιο οταν γίνοταν αυτό και αν αν αν.

Τώρα για το pricing στις μνήμες, εγώ είχα βάλει και μια οθόνη στα 105 ευρώ στο build μου και βγήκε 65χ ευρώ, βγάλε την οθόνη και βάλε +8gb ram και 1 pizza και φτάνουμε 600 ακριβώς, με καλύτερο επεξεργάστη, 16gb ram και καλύτερη GPU.
Α και κάτι τελευταίο o 860k έχει support για μνήμες μέχρι 2133mhz, αρκέτα κόντα με τις τωρινές ddr4 δεν νομίζεις;
Αν έχεις όρεξη να ασχολήθεις βγαίνει σχετικά εύκολα το OC στις μνήμες.

EDIT: Max memory frequency οι skylake(locked) στα 2133mhz DDR4, γελάω μόνο. κάλυτερα latencies, ok αλλά REALLY?

Δεν βρήκα πολλά bechmarks x4 860k vs i3-6100 πέραν απο τρία,

cpus / / / / x4 860k / i3-6100
Fallout 4 avg: 48 / 57 GTX960
GTA V avg: 52(high AA off) / 52(ultra x2 MSAA) GTX960
Witcher 3 avg: 30 / 38(με τον i3-4170 αντέ να έχεις 2-3fps πανς με τον i3-6100) GTX960

Βρήκα όμως πολλα Benchmarks με τον 8320 vs 6100
www.techspot.com/review/1087-best-value-desktop-cpu/page4.html

Αν ήταν να βγάλω και εγώ την οθόνη 110€ , θα έδινα +40€ για να πάω σε μια z170 + 70€ για να πάω σε έναν i5-6400 θα τον έκανα OC στα 4,5Ghz και θα έφτανα σε δυνατότητες έναν i7-6700k και δεν μπορούσε να γίνει bottleneck ούτε με Titan X OC.

Δεν λέω ότι ο 4x 860 δεν είναι καλός, αλλα όχι για build των 600€, αν κάναμε ένα build κοντά στην τιμή των κονσολών τότε θα πρότεινα και εγώ τον ίδιο.
Last Edit: 3 years 8 months ago by tatas.

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #70

• strataras12
  • strataras12's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 18
Καλησπερα παιδια!! Κατα την γνωμη πιστευω πως στο budget των 600 καλύτεροι ειναι η amd πλατφόρμα λόγο των πολλών πυρήνων και απο την στιγμη που μιλάμε για ενα καθαρα gaming pc και οχι ενα pc που κανει editing και rendering πιστευω πως ενας fx ειναι καλύτερος.. Τελος επειδή οι fx ειναι σχετικα budget μπορουμε να επενδύσουμε σε καλύτερη GPU.. Δεκτες καθε απόψεις και διορθώσεις γιατι πανω απολα ειμαστε άνθρωποι και οχι ζωαα ;)
Last Edit: 3 years 8 months ago by strataras12.
The following user(s) said Thank You: Sora_Kun

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #71

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 381
Τα ειπες αναποδα οσον αφορα το render.Σε εφαρμογες που ειναι πολυνηματικες,εκει θα βαλεις τον FX εαν δεν εχεις φραγκα.(μιλαμε για εφαρμογες και οχι παιχνιδια που χρησιμοποιουν πανω απο 4 πυρηνες)Μια χαρα μηχανημα κανεις με 4460 + 380 στα 610 ευρω(εφοσον το budget ειναι μονο για τα hardware components)

imgur.com/76j6eQw
+
Το cougar που προτεινε ο tatas.
Το να πας σε I3 6100 και να βαζεις 120 ευρω μητρικες για εμενα δεν ειναι λυση.Αν καποιος ψαχνεται κλπ,ναι οκ.Αν καποιος θελει απλα να τα setαρει και να παιξει (Plug n play,θα μου πεις,παρε καλυτερα κονσολα,but still) αυτη ειναι η καλυτερη λυση.Ουτε overclock ουτε το ενα ουτε το αλλο.Οσο κρατησει ο 4460 τοσο θα κρατησει και ο 6400 που θα παει 4.5 (@@,οπως ειπε και ο theo εαν δεν εχεις καλες μνημες,μην περιμενεις πολλα,επισης θελεις ΕΧΤΡΑ λεφτα για ψυξη/τι κομματι επεξεργαστης θα σου πεσει και αναλογως την μητρικη που θα παρεις)

Να πω να εδινε super wow boost η μεταβαση απο haswell I5 σε skylake να πω οκ.Τριχες κατσαρες.Ολα marketing ειναι δυστυχως.Οσοι θα κανανε τετοια μεταβαση ειναι ατομα που θα τα σκαγανε γιατι ειναι ειτε enthousiasts/hobbisτες/δεν εχουν αναγκη τα λεφτα η θελουν αυτο το 10% ipc πανω για τις εφαρμογες τους.Εφοσον το budget ειναι 600 μονο για το hardware,δεν χρειαζεται να τσακωνεστε.

@theo το κουτι πολυ καλο,απορω πως μου διεφυγε.Κριμα που δεν χωραει

Unboxholics Community PC Builds (+GIVEAWAY) 3 years 8 months ago #72

• Gladi
  • Gladi's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 2
megathemiis wrote:

Εγω προσωπικά θα έλεγα Intel. Χωράει άνετα στο budget. Μιας και μιλάμε για ένα PC το οποίο θα είναι ικανό από μόνο του (χωρίς πειράγματα - είτε από φόβο είτε από το οτιδήποτε) επιλέγω i5-4460 έναντι του i3-6100. Έτσι κι αλλιώς θεωρώ ότι εάν κάποιος διαθέτει 600€ απλά κοιτάει την δουλεία του και όχι κάτι παραπάνω.