Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Δίλημμα: Κανούρια GTX960 ή 2X GTX660 SLI?

Δίλημμα: Κανούρια GTX960 ή 2X GTX660 SLI? 2 years 2 months ago #1

• Perseas74
  • Perseas74's Avatar
  • Wishlister
  • Recreational Gamer, gadget and tech lover, IT professional, most sports fan, husband and father. Trying to fit everything into a fast-paced life.
  • Thank you received: 2
Γεια χαρά σε όλους,

Είμαι λάτρης του Assasin's Creed franchise και είδα ότι η GTX660 που έχω τώρα είναι (τουλάχιστον) στα minimum requirements για το Syndicate.
Σκέφτομαι την αγορά καινούριας αλλά μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι, δε θα μπορούσα να πάω πουθενά παραπάνω από την 960 και αυτή ζορισμένα.
Αναρωτιόμουν λοιπόν αν θα ήταν καλή ιδέα να πάρω άλλη μία 660 και να τις κάνω SLI που θα μπορώ να τη βρω γύρω στα 100-120 Ευρώ και να κάνω τη δουλειά μου (παρεμπιπτόντως αν έχει κάποιος ας επικοινωνήσει).
Σκοπεύω να παίζω μόνο σε 1080p δεν έχω βλέψεις για κάτι άλλο.
Τί μου προτείνετε; Το σύστημά μου είναι το παρακάτω:

Motherboard: ASUS P8Z77V_LE_PLUS
CPU: Intel Core i5 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
RAM: DDR3 KINGSTON 2X4GB 1600MHz (θα άξιζαν αλλά 8GB RAM εδώ;)
PSU: Thermaltake 730W SP-730PCW 730W 80+ Bronze
Έχω και 3 SSD και έναν HDD.
Everyone dies, not everyone really lives
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Δίλημμα: Κανούρια GTX960 ή 2X GTX660 SLI? 2 years 2 months ago #2

• Univ
  • Univ's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 20
Για μενα ξεκαθαρα 960. Θα δωσεις 100 ευρω παραπανω αλλα θα παιζει ολα τα παιχνιδια σε 1080 και θα εισαι ξεγναστιος για πολυ καιρο.
The following user(s) said Thank You: Perseas74

Δίλημμα: Κανούρια GTX960 ή 2X GTX660 SLI? 2 years 2 months ago #3

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
Ο μόνος λόγος να πας σε 660 SLI είναι εάν δεν μπορείς να πουλήσεις την 660 σου και έχεις βρει κάποια καλή προσφορά σε κάποια άλλη 660.
Γενικά το 660SLI πλησιάζει περισσότερο την 970 παρά την 960 και δεδομένου ότι είναι παλιές κάρτες, ξέρεις ότι οι drivers θα είναι μια χαρά. Από την άλλη αν δεν έχεις καλό airflow στο κουτί σου ίσως έχεις αρκετά μεγάλο bottleneck στις κάρτες γραφικών σου και γενικά θα αυξηθούν οι θερμοκρασίες μέσα στο κουτί σου. Επίσης θα περιοριστείς μόνο σε 2GB VRAM που δεν είναι αρκετά και μάλλον δεν θα αποφεύγεις τα stutters.

Επίσης μπορείς να κερδίσεις ένα δωρεάν upgrade κάνοντας OC τον CPU σου. Χειμώνας έρχεται οπότε νομίζω μπορείς να την γλυτώσεις.
Εγώ θα σου δώσω και μια άλλη ιδέα. Πούλα την 660 σου και πάρε μια 7970 που είναι ακόμη πολύ καλές και μπορεί να βρεις καλές προσφορές. (ανάλογη της 280(X))

Διαφορετικά μάλλον κι εγώ θα προτείνω την 960 ή 380 των 4GB.

Δίλημμα: Κανούρια GTX960 ή 2X GTX660 SLI? 2 years 2 months ago #4

• jimmy1663
  • jimmy1663's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 35
Perseas74 wrote:
Γεια χαρά σε όλους,

Είμαι λάτρης του Assasin's Creed franchise και είδα ότι η GTX660 που έχω τώρα είναι (τουλάχιστον) στα minimum requirements για το Syndicate.
Σκέφτομαι την αγορά καινούριας αλλά μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι, δε θα μπορούσα να πάω πουθενά παραπάνω από την 960 και αυτή ζορισμένα.
Αναρωτιόμουν λοιπόν αν θα ήταν καλή ιδέα να πάρω άλλη μία 660 και να τις κάνω SLI που θα μπορώ να τη βρω γύρω στα 100-120 Ευρώ και να κάνω τη δουλειά μου (παρεμπιπτόντως αν έχει κάποιος ας επικοινωνήσει).
Σκοπεύω να παίζω μόνο σε 1080p δεν έχω βλέψεις για κάτι άλλο.
Τί μου προτείνετε; Το σύστημά μου είναι το παρακάτω:

Motherboard: ASUS P8Z77V_LE_PLUS
CPU: Intel Core i5 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
RAM: DDR3 KINGSTON 2X4GB 1600MHz (θα άξιζαν αλλά 8GB RAM εδώ;)
PSU: Thermaltake 730W SP-730PCW 730W 80+ Bronze
Έχω και 3 SSD και έναν HDD.

Καταρχήν να πω ότι είμαι κι εγώ λάτρης της σειράς. Όσο για την κάρτα θα σου έλεγα να κοιτάξεις τη διαφορά στην VRAM όπως είπε ο Theo, γιατί το Syndicate τα θέλει τα 3G και γενικά πολλά σύγχρονα παιχνίδια. Εγώ πρόσφατα αγόρασα την Gigabyte 7970 160€ μεταχειρισμένη και είμαι υπερευχαριστημένος παίζω το συγκεκριμένο παιχνίδι στα 1440p (εικονικά) με όλα στα high (όχι very high) και είμαι στα 30 fps με minimum drops στα 25-6 και max κοντά στα 45. Δεν θα έλεγα ότι χρειάζεσαι παραπάνω ram 8GB είναι αρκετά πιστεύω. Δες και το σύστημα μου που είναι και αρκετά παλιό να συγκρίνεις με το δικό σου. Επίσης κάποια παιχνίδια έχουν θέμα με sli/crossfire.
Last Edit: 2 years 2 months ago by jimmy1663.

Δίλημμα: Κανούρια GTX960 ή 2X GTX660 SLI? 2 years 2 months ago #5

• XxkoumpXxoo7
  • XxkoumpXxoo7's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Αμα θελεις να παιζεις τα παιχνιδια σου 1080p 60fps ολα full 960 αλλα αμα δεν εχεις προβλημα να παιζεις 30fps πηγεναι για ski το μονο κακο με το sli ειναι οτι δεν υποστηριζεται απο ολα τα παιχνιδια και μπορει να παιζεις ενα παιχνιδι ολα τερμα 60fps και στο αλλο μετρια 30fps ελπιζω να βοηθησα