TOPIC: Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC

Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC 4 months 3 weeks ago #3205

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
  • Thank you received: 147
Ακριβώς αυτό! Κάποιος καλύπτεται με 30fps, κάποιος με 60fps και κάποιος θέλει να βλέπει και τριψήφιο νούμερο αλλά φυσικά αυτό εξαρτάται με το πόσο βαθιά βάζεις το χέρι στην τσέπη! Με το παραπάνω σύστημα σε κάποια παιχνίδια στα 1080p θα βλέπεις και τριψήφιο, εξαρτάται το εκάστοτε παιχνίδι.
The administrator has disabled public write access.

Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC 4 months 3 weeks ago #3206

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 298
Ναι δεκτα ολα αυτα. Εγω το λεω με την εννοια οτι το συστημα δεν ειναι και τοσο παλιο για εξ ολοκληρου αλλαγη. Μπορει να αλλαξει μια καρτα γραφικων και στη χειροτερη να ανανεωσει και επεξεργαστη. Εννοειται οτι αν θες να εισαι χαλαρος, και τα δινεις τα λεφτα, πας σε κατι καινουριο εξ ολοκληρου.
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC 4 months 3 weeks ago #3207

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
GrayFox46 wrote:
Ναι δεκτα ολα αυτα. Εγω το λεω με την εννοια οτι το συστημα δεν ειναι και τοσο παλιο για εξ ολοκληρου αλλαγη. Μπορει να αλλαξει μια καρτα γραφικων και στη χειροτερη να ανανεωσει και επεξεργαστη. Εννοειται οτι αν θες να εισαι χαλαρος, και τα δινεις τα λεφτα, πας σε κατι καινουριο εξ ολοκληρου.

Ναι σωστό αυτό που λες αλλά από την στιγμή που λέει ότι διαθέτει τα χρήματα και δε τον καλύπτει το υπάρχον του προτείνω κάτι καινούργιο. Μπορεί να κάνει μία μικρή αναβάθμιση για να αποφύγει τα περισσότερα έξοδα όπως να βάλει έναν 2600 και μία 1660 ή ακόμα και μία 1650 που σημαίνει τουλάχιστον 250-300 ευρώ, όμως ίσως σε κανα χρόνο σε κάποιον καινούργιο τίτλο να μην τον καλύπτει και να πρέπει να ξαναρίξει χρήματα. Βλέπεις τέτοια σύστημα είναι low-mid και η ζωή τους είναι μικρή αν ο χρήστης έχει κάποιες παραπάνω απαιτήσεις.

Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC 4 months 2 weeks ago #3208

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Γενικα πιο μοντελο συμφερει;. Mid ή high range? Προσωπικα τρ θα φτιαξω ενα μπιλντ με τον 2600 και την 1660 και προερχομενος απο κονσολες το χάρηκα παρα πολυ που θα παιζω στα ουλτρα τα περισσοτερα απο τα games που θελω και μαλιστα γυρω στα 60fps αν οχι παραπανω. Forza sekiro, witcher, simulators και strategy games. Περιμενα οτι με τα λεφτα που θα δώσω, θα ημουν στα medium και τα 60 ζορι.
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC 4 months 2 weeks ago #3209

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
GrayFox46 wrote:
Γενικα πιο μοντελο συμφερει;. Mid ή high range? Προσωπικα τρ θα φτιαξω ενα μπιλντ με τον 2600 και την 1660 και προερχομενος απο κονσολες το χάρηκα παρα πολυ που θα παιζω στα ουλτρα τα περισσοτερα απο τα games που θελω και μαλιστα γυρω στα 60fps αν οχι παραπανω. Forza sekiro, witcher, simulators και strategy games. Περιμενα οτι με τα λεφτα που θα δώσω, θα ημουν στα medium και τα 60 ζορι.

Eξαρτάται την τσέπη του καθενός! Αν μπορείς να φτιάξεις pc με 9900K και 2080ti ακόμα καλύτερα αλλά δεν μπορούν να το κάνουν όλοι, άρα προσαρμόζεσαι στα δεδομένα της τσέπη σου αλλά και των games που παίζεις. Για παράδειγμα δε θα φτιάξεις pc με 3800χ και rtx 2080 για να παίζεις Dota ή WoW. Το πρόβλημα με τα low mid συστήματα είναι η διάρκεια ζωής τους, τώρα μπορεί να τα έχεις τα 60fps ,σε 2 χρόνια θα τα έχεις όμως σε ένα καινούργιο τίτλο;
Με το παραπάνω σύστημα τα 60-80fps θα τα έχεις, μπορεί και περισσότερα ανάλογα το game. Βέβαια υπάρχουν κάποια που είναι πιο απαιτητικά και μπορεί να δεις λίγο κάτω από 60fps, με κάποιες θυσίες στα settings θα τα έχεις.

Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC 4 months 2 weeks ago #3210

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Σιγουρα ολα ειναι θεμα τσεπης. Αλλιως θα εφτιαχνα οτι καλυτερο μπορουσα. Αλλα η τσεπη μ και η κατασταση μου λεει mid range. Η οθονη μου αλλωστε 1080p βγαζει και δεν βλεπω να αλλαζει αυτο αμεσα. Προτιμω κατι σε mid range για strategy, online, τιμονιερα, flight stick ετσι ωστε να παιζω και τα exlusive των κονσολων. Ολα μετρια, αλλα ολα χαχαχα.

Ενταξει φιλε μου, σε ευχαριστω πολυ, με καλυψες. Ηθελα να δω ποσο θα αντεξει το pc που σκεφτομαι να φτιαξω. Και ετσι οπως το βλεπω τρ, δεν μ ειναι παραλογο ουτε δυσκολο να κανω μερικες αναβαθμισεις σε 2_3 χρονια απο τωρα.

GPU 2 months 2 weeks ago #3211

• FuRyGREEK
  • Wishlister
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω την gigabyte gtx 1070g1 και περνάει από το μυαλό μου ίσως κάποια αναβάθμιση και σκεφτομαι gtx 1080 or rtx 2070 ?
οθόνη έχω την АОС 24 , 1ms , 75hz ,1080p

Ευχαριστώ!

GPU 2 months 2 weeks ago #3212

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
FuRyGREEK wrote:
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω την gigabyte gtx 1070g1 και περνάει από το μυαλό μου ίσως κάποια αναβάθμιση και σκεφτομαι gtx 1080 or rtx 2070 ?
οθόνη έχω την АОС 24 , 1ms , 75hz ,1080p

Ευχαριστώ!

Aυτό εξαρτάται από τα χρήματα που διαθέτεις, από την στιγμή που έχεις χρήματα για 2070 θα πας σε αυτήν, δε βρίσκω άλλο λόγo για να πας σε gtx 1080 και πόσο μάλλον αν η 1080 θα είναι μεταχειρισμένη.
Last Edit: 2 months 2 weeks ago by Madwalker.

GPU 2 months 2 weeks ago #3213

• hiimFred
  • hiimFred's Avatar
  • Packer
  • Thank you received: 123
@FuryGreek Με αυτή την οθόνη δε χρειάζεται καν να αλλάξεις κάρτα. Επίσης δε μας έχεις πει πουθενά τι επεξεργαστή έχεις.
My Rig: pcpartpicker.com/list/fFxfRJ
Photos (with the old monitor): imgur.com/a/4c3t29L
Last Edit: 2 months 2 weeks ago by hiimFred.

GPU 2 months 2 weeks ago #3214

• FuRyGREEK
  • Wishlister
@hiimFred
Το build μου: aorus B450 , ryzen 5 2600 , ddr4 g-skill 4x8 dual channel , coolermaster 650w 80+ bronze , m2 sd 2TB samsung , ssd samsung 870 plus 1TB, gtx1070 g1 (gigabyte) .
Η οθόνη μου AOC G2460VQ6 (24" ,1ms ,1080p, 75Hz)
Ο πάροχος μου : www.speedtest.net/result/8964558302

Σας ευχαριστώ για την γνώμη σας!
Last Edit: 2 months 2 weeks ago by FuRyGREEK.

Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC 2 weeks 4 days ago #3215

• Philkon
  • Wishlister
Κύριοι και κυρίες χαίρετε.
Η ανάγκη δημιουργίας ενός pc build με έφερε σε αυτό το forum, κι έτσι το πρώτο Post μου είναι προς αναζήτηση βοήθειας.
Η χρήση του pc θα είναι παραγωγική. Συγκεκριμένα 3D Animation, Graphic Design, και Digital Arts (Photoshop, Illustrator, Maya 3D, After Effects, Cinema 4D κλπ.)
Έχω κάνει την έρευνά μου αλλά ως άπειρος χρειάζομαι την άποψή σας.

Build 1700€ (τιμές skroutz)
CPU: AMD Ryzen 9 3900X
CPU Fan: Be Quiet Pure Rock Slim
GPU: Gigabyte GeForce RTX 2070 Super 8GB OC3X
M/Board: Asus Prime X470 Pro
RAM:2x G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz
SSD: Samsung 860 EVO 1TB
HDD: Seagate Barracuda 2TB
PSU: EVGA SuperNOVA 550G2(Y2)
BOX: Phanteks Enthoo Pro Tempered Black

Υπάρχει στα σχέδια αγορά μιας 4K Οθόνης και εξωτερικού σκληρού δίσκου αλλά τα αφήνουμε εκτός budget προς το παρών. Το Budget που διαθέτω είναι περί τα 1700€.

Έχω και εναλλακτικό build 1300€ με:
GPU: Geforce GTX 1660 Ti 6GB Gaming OC
PSU: Corsair TX-M Series TX650M
BOX: Thermaltake View 22
και SSD από το παλιό μου σύστημα στα 250GB

Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα.
Last Edit: 2 weeks 2 days ago by Philkon.

Προτάσεις αγορών για Hardware στο PC 2 weeks 3 days ago #3216

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
Philkon wrote:
Κύριοι και κυρίες χαίρετε.
Η ανάγκη δημιουργίας ενός pc build με έφερε σε αυτό το forum, κι έτσι το πρώτο Post μου είναι προς αναζήτηση βοήθειας.
Η χρήση του pc θα είναι παραγωγική. Συγκεκριμένα 3D Animation, Graphic Design, και Digital Arts (Photoshop, Illustrator, Maya 3D, After Effects, Cinema 4D κλπ.)
Έχω κάνει την έρευνά μου αλλά ως άπειρος χρειάζομαι την άποψή σας.

Build 1700€ (τιμές skroutz)
CPU: AMD Ryzen 9 3900X
CPU Fan: Be Quiet Pure Rock Slim
GPU: Gigabyte GeForce RTX 2070 Super 8GB OC3X
M/Board: Asus Prime X470 Pro
RAM: G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz
SSD: Samsung 860 EVO 1TB
HDD: Seagate Barracuda 2TB
PSU: EVGA SuperNOVA 550G2(Y2)
BOX: Phanteks Enthoo Pro Tempered Black

Υπάρχει στα σχέδια αγορά μιας 4K Οθόνης και εξωτερικού σκληρού δίσκου αλλά τα αφήνουμε εκτός budget προς το παρών. Το Budget που διαθέτω είναι περί τα 1700€.

Έχω και εναλλακτικό build 1300€ με:
GPU: Geforce GTX 1660 Ti 6GB Gaming OC
PSU: Corsair TX-M Series TX650M
BOX: Thermaltake View 22
και SSD από το παλιό μου σύστημα στα 250GB

Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα.

Προσωπικά δε ξέρω ακριβώς τις απαιτήσεις αυτών των προγραμμάτων αλλά σίγουρα χρειάζονται multi-threading επεξεργαστές αλλά και αρκετά δυνατή κάρτα γραφικών. Το Cinema 4D, Maya 3D νομίζω ότι θα εκτιμήσουν και την περισσότερη μνήμη όπως τα 32gb αν μιλάμε για μεγάλα αρχεία πχ 4Κ. Προσοχή στην μνήμη, να είναι support και στα 16gb και στα 32gb για τυχόν αναβάθμιση. Eπίσης το 550 τροφοδοτικό είναι πολύ λίγο, 650αρι τουλάχιστον και κατα προτίμηση κάτι καλό και αξιόλογο για ένα τέτοιο σύστημα. Για ψύξη την βλέπω πολύ Basic την Pure Rock με επιφύλαξη, παρότι 150w TDP ίσως να κοίταγες την Dark Rock TF.
The following user(s) said Thank You: Philkon