TOPIC: PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις.

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 1 month 1 week ago #6169

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
  • Thank you received: 146
Mike1996 wrote:
Καλησπέρα!
Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα build το οποιο θα μπορω να streamarw lol pubg fortinite high γραφικα σε αναλυση fullhd 1020.να μη κολλαει και να ειναι ανετο σε αυτα που θα ζηταω...

Με ένα Ryzen 3600x κάνεις δουλειά! Φυσικά 16gb μνήμη και κάρτα γραφικών εφόσον θα παίζεις σε 1080p με 1660 ούτε καν την ti κάνεις την δουλειά σου, μπορεί να πας και σε ti για περισσότερα fps κυρίως στην περίπτωση του pubg. Εξαρτάται και τι χρήματα διαθέτεις!
The administrator has disabled public write access.

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 1 month 1 week ago #6170

• Mike1996
  • Mike1996's Avatar
  • Wishlister
Εε δεν εχω θεμα με το budget. Δεν θελω να δωσω πολυ παραπανω αποσα χρειαζομαι...μπορεις να μου προτεινεις ενα build? Δδεν ξερω πολλα απο αυτα...αναλυτικα τι να παρω

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 1 month 1 week ago #6171

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
Mike1996 wrote:
Εε δεν εχω θεμα με το budget. Δεν θελω να δωσω πολυ παραπανω αποσα χρειαζομαι...μπορεις να μου προτεινεις ενα build? Δδεν ξερω πολλα απο αυτα...αναλυτικα τι να παρω

AMD Ryzen 5 3600X
Gigabyte X570 UD
G.Skill RipjawsV 16GB 3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)
Samsung 970 Evo Plus
WD 1tb Black
Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC ή Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti 6GB Windforce OC
Seasonic Focus Plus 550 Platinum

Κάποια πράγματα ίσως μπορούν να αλλάξουν απλώς είναι ότι πιο βέλτιστο μπορείς να έχεις σε αυτά τα χρήματα για αυτό που θες! Οι δίσκοι, εξαρτάται και τις απαιτήσεις σου, αντι για ένας Μ.2 μπορεί να μπει ένας κοινός ssd γλυτώνοντας 20-30 ευρώ. Μεγαλύτερος μηχανικός δίσκος και φθηνότερος κλπ. Το τροφοδοτικό μπορεί να μπει κάτι φθηνότερο απλώς το συγκεκριμένο είναι ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα. Απο κουτί μέχρι 100 ευρω το πολύ είσαι καλά αλλά είναι θέμα γούστου, σου δίνω επιλογές όπως το NZXT H510, CoolerMaster MasterBox Pro 5, μπορει να βρεις και κατι άλλο αν θες.
Last Edit: 1 month 1 week ago by Madwalker.

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 3 weeks 6 days ago #6172

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 293
Δεν ξερω περι στριμινγκ αλλα επειδη το εψαξα προσφατα ο r5 2600 ειναι στα 114€. Παρα πολυ καλο ντιλ
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 3 weeks 6 days ago #6173

• srookie
  • srookie's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα στην παρέα.Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο building ενός μηχανήματος με σκόπο τo rendering,modeling.Θα γίνεται χρήση photoshop,3ds max,revit,autocad,sketch up.Το PC προορίζεται για επαγγελματικη χρήση.

Έχω βρει κάποια κομμάτια όπως φαίνεται παρακάτω:

CPU: AMD Ryzen 7 3700X 3.60GHz 8-Core

GPU: VGA SAPPHIRE RADEON RX5700 8GB GDDR6 PCI-E RETAIL

Motherboard: MSI X470 GAMING PRO RETAIL

RAM: CORSAIR VENGEANCE LPX 32GB(2x16) 3200MHz

SSD: SAMSUNG 970 EVO 500GB

PSU: PSU CORSAIR CX SERIES MODULAR CX650M - 650W

Ψύξη: BE QUIET! DARK ROCK PRO TR4

Κουτί: CASE SHARKOON NIGHT SHARK BLUE

Το κόστος για τα παραπάνω είναι 1400 ευρώ.

Θα ήθελα προτάσεις για την όθονη.Φυσικά δεκτές και όποιες ενστάσεις-προτάσεις πάνω στα κομμάτια που ανέφερα.

Το συνόλικό κόστος θα ήθελα ιδανικά να έιναι γύρω στα 2000 ευρώ.

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 3 weeks 5 days ago #6174

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
srookie wrote:
Καλησπέρα στην παρέα.Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο building ενός μηχανήματος με σκόπο τo rendering,modeling.Θα γίνεται χρήση photoshop,3ds max,revit,autocad,sketch up.Το PC προορίζεται για επαγγελματικη χρήση.

Έχω βρει κάποια κομμάτια όπως φαίνεται παρακάτω:

CPU: AMD Ryzen 7 3700X 3.60GHz 8-Core

GPU: VGA SAPPHIRE RADEON RX5700 8GB GDDR6 PCI-E RETAIL

Motherboard: MSI X470 GAMING PRO RETAIL

RAM: CORSAIR VENGEANCE LPX 32GB(2x16) 3200MHz

SSD: SAMSUNG 970 EVO 500GB

PSU: PSU CORSAIR CX SERIES MODULAR CX650M - 650W

Ψύξη: BE QUIET! DARK ROCK PRO TR4

Κουτί: CASE SHARKOON NIGHT SHARK BLUE

Το κόστος για τα παραπάνω είναι 1400 ευρώ.

Θα ήθελα προτάσεις για την όθονη.Φυσικά δεκτές και όποιες ενστάσεις-προτάσεις πάνω στα κομμάτια που ανέφερα.

Το συνόλικό κόστος θα ήθελα ιδανικά να έιναι γύρω στα 2000 ευρώ.

Προσωπικά δεν γνωρίζω 100% τι απαιτήσεις έχουν τα προγράμματα αυτά αλλά σίγουρα λένε "ευχαριστώ" σε πολλούς πυρήνες και hyperthreading, μάλιστα τo 3dsMax νομίζω ότι θέλει gpu. Θα σου πρότεινα να πας σε Theadripper αλλά το κόστος θα ανέβαινε εξαιτίας και των ακριβών μητρικών. Η μητρική που επέλεξες με chipset Χ470 ίσως να χρειαστεί update για να δουλέψει σε 3η γενιά Ryzen, για να το αποφύγεις αυτό πήγαινε σε X570 που υποστηρίζει και pcie Gen4 m.2 με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες , κι αυτές λίγο τσιμπημένες. Επίσης καλώς χρησιμοποιείς m.2 ssd γτ βοηθάνε σε τέτοιες εφαρμογές. Η ψύκτρα που έχεις βάλει είναι στα 16.3 και το κουτί παίρνει μέχρι 16. Θα σου έλεγα μάλιστα να προτιμήσεις άλλο κουτί όπως το CoolerMaster MasterBox MB520 RGB που καλύπτει το κάτω μέρος και τα καλώδια που όμως κι αυτό μέχρι 16,5 χωράει, οριακά και υπάρχει ο κίνδυνος να μην χωράει λόγω των αποκλίσεων, λίγο δύστροπη η ψύκτρα, κοίτα την Dark Rock 4 ή υδρόψυξη. To τροφοδοτικό πολύ σημαντικό σε ένα pc είναι εντάξει, αν και θα προτιμούσα κάτι πιο ποιοτικό όπως κάποιο Seasonic ή Super Flower εφόσον θα είναι για επαγγελματική χρήση, αλλά δε πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα με αυτό. Aπό οθόνη τώρα θα επιλέξεις σίγουρα κάποια με IPS panel με έντονα χρώματα όπως η Dell UltraSharp U2719D και BenQ GW2765HΤ(λίγο παλιό μοντέλο) βέβαια αλλά και η ακριβότερη SW2700PT που σύμφωνα με την εταιρία προτείνεται για φωτογράφους.

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 3 weeks 5 days ago #6175

• srookie
  • srookie's Avatar
  • Wishlister
?Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Γίνεται πολύ αναφορά για τοn Ryzen 9 3900X.Ποιά η αποψή σου σε σχέσημε τον 3700X;

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 3 weeks 4 days ago #6176

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
srookie wrote:
?Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Γίνεται πολύ αναφορά για τοn Ryzen 9 3900X.Ποιά η αποψή σου σε σχέσημε τον 3700X;

Kοίτα όπως σου είπα δε γνωρίζω απόλυτα τις ανάγκες αυτών των εφαρμογών αλλά εννοείται όταν μιλάμε για έναν επεξεργαστή με 12/24 σίγουρα είναι ανώτερος από τον 3700χ και πόσο μάλλον ο 3950χ που αναμένεται και είναι 16/32. Mάλιστα ο 3900χ έχει καλύτερη απόδοση από τον TR 2920X και από κει και πάνω είναι 1950χ και 2950χ.

Βοηθεια για Gaming PC. 3 weeks 3 days ago #6177

• savvas193
  • savvas193's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα παίδες,

Χρειαζομαι την βοήθεια σας γιατι ειμαι λιγο άσχετος με τα games.
Θελω να κανω δώρο στον ανηψιο μου περασε στο πανεπιστήμιο ενα gaming pc αλλα δεν ξερω την τυφλα μου και πολυ φοβαμαι πως αν παω σε πλαισιο ή public θα τα πληρωσω διπλα.
Οποτε ζηταω τα φωτα σας ωστε να αυτο που θα αγορασω να αξιζει τα λεφτα που θα δωσω.
Το budget ειναι 700 ευρω.Τα περιφερειακα (οθονη,πληκτρολογιο,ποντικι κτλ) υπαρχουν .Οποτε μιλαμε μονο για την μοναδα αποκλειστικα.

Ευχαριστω πολυ,

Σαββας

Βοηθεια για Gaming PC. 3 weeks 3 days ago #6178

• Madwalker
  • Madwalker's Avatar
  • Packer
savvas193 wrote:
Καλησπέρα παίδες,

Χρειαζομαι την βοήθεια σας γιατι ειμαι λιγο άσχετος με τα games.
Θελω να κανω δώρο στον ανηψιο μου περασε στο πανεπιστήμιο ενα gaming pc αλλα δεν ξερω την τυφλα μου και πολυ φοβαμαι πως αν παω σε πλαισιο ή public θα τα πληρωσω διπλα.
Οποτε ζηταω τα φωτα σας ωστε να αυτο που θα αγορασω να αξιζει τα λεφτα που θα δωσω.
Το budget ειναι 700 ευρω.Τα περιφερειακα (οθονη,πληκτρολογιο,ποντικι κτλ) υπαρχουν .Οποτε μιλαμε μονο για την μοναδα αποκλειστικα.

Ευχαριστω πολυ,

Σαββας

Καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι τα παραπάνω καταστήματα, σίγουρα θα πληρώσεις πολυ περισσότερα! Φαντάζομαι ότι την συναρμολόγηση θα την κάνει μόνος του και γενικά ασχολείται με pc, γιατί θα χρειαστεί και Windows τα οποία έχουν υψηλό κόστος, αν είναι γνώστης μπορεί να έχει και ο ίδιος. Γενικά αυτά τα χρήματα είναι πολυ οριακά για ένα gaming pc που να έχει και κάποια καλή απόδοση.
Kαταρχήν το κουτί που θα μπει το σύστημα είναι και λίγο θέμα γούστου, εγώ σου βάζω ένα μαζί με το υπόλοιπο σύστημα χωρίς Windows.

Case: ΝΖΧΤ Η510
CPU: AMD Ryzen 2600
MB: Gigabyte A320M-S2H
Memery: G.Skill RipjawsV 16GB 3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)
GPU: Gigabyte GTX 1660 6GB OC
M.2: Samsung 970 Evo 250G
HDD: Western Digital Blue 3.5" 2TB
PSU: Corsair CX Series CX550

Oι τιμές είναι βάση των χαμηλότερων που υπάρχουν στο Skroutz και βγαίνει στα 700 περίπου, ανάλογα από που θα αγοραστεί κάθε κομμάτι η τιμή θα αλλάξει προς τα πάνω, ακόμα και η μητρική είναι πολυ basic. Θα μπορούσαμε να βάλουμε μία μνήμη των 8GB πχ HyperX HX430C15PB3/8 αντι δύο 8αρες και ένα φθηνότερο κουτί πχ Aerocool Aero-800 ή CoolerMaster MasterBox MB520 ή Cougar MX330-G και παλι δε γλυτώνεις πολλά. Πάντως το σύστημα είναι έτοιμο να ανταπεξέλθει σε όλα τα παιχνίδια του σήμερα και κάποιο μεγάλο κατάστημα θα στο χρεώσει στα 1000 ευρώ.
The following user(s) said Thank You: savvas193

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 3 weeks 2 days ago #6179

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 293
Επειδη και γω θα φτιαξω pc με τον ιδιο επεξεργαστη και καρτα γραφικων, παραθετω τις επιλογες μου σαν εναλλακτικες αλλα και να μ πειτε την αποψη σας. Για κουτι θα παω σε κατι πολυ πιο φθηνο.
PSU: Gigabyte P650B
RAM:HyperX Predator 16GB DDR4-3200MHz
MOBO: Asus Prime B450M-A
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

PC Build - προτάσεις και ερωτήσεις. 2 weeks 15 hours ago #6180

• ParadiseLost
  • ParadiseLost's Avatar
  • Wishlister
Καλησπερα θελω να κανω μερικες ερωτησεις γιατι δεν εχω μεγαλες γνωσεις στα τεχνικα θεματα. Θελω να κανω μια αναβαθμιση στο pc με μεγιστο μπατζετ 400-450 βαρια. Το pc θελω να το χρησιμοποιω κυριως για gaming με games οπως BF V, AC odyssey κτλ.

Θελω να αναβαθμισω cpu, μητρικη και ram. Gpu αγορασα περσυ την Nvidia Gtx 1050 TI οποτε κραταω αυτη.

Για μητρικη κοιταω την Gigabyte Motherboard H310M S2P
Για RAM Vengeance 8GB 3000MHz DDR4 2 τετοιες για 16GΒ και τελος ειμαι αναμεσα σε 2 επεξεργαστες Ryzen 7 2700x ή Intel I5 9600Κ.

Βρηκα τη Ryzen στα 190 και την Intel στα 220 ποια απο τις 2 θα ειναι καλυτερη;
Επισης η μητρικη που κοιταζω ειναι οκ ή θα χρειαστει καποια αλλη ισως καλυτερη για συμβατοτητα με τους επεξεργαστες που βλεπω;
Και τελος φανταζομαι θα πρεπει να κοιταξω τροφοδοτικο και ψυκτρα;

Οποιαδηποτε προταση ή διορθωση ευπροσδεκτη.