Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: One More Gaming Build

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #1

• Valtiel
  • Valtiel's Avatar
  • Wishlister
Σκοπευω να αγορασω νεο PC σε λιγους μηνες και θα ηθελα τη γνωμη σας πανω στο Build που συνθεσα. Το PC γενικα το θελω για Gaming αλλα λογω περιορισμενου Budget περιοριστηκα στη παρακατω συνθεση:
CPU: AMD FX 6300
VGA: Sapphire R7 260X 2GB
Mobo: MSI 970 Gaming
PSU: Corsair VS Series 550W
RAM: Corsair DDR3 8GB 1333MHz
HDD: WD Caviar Blue 1TB
CD-DVD: Samsung DVD-RW Black Bulk
Case: Turbo X Cerberus VI Midi Tower

Να επισημανω οτι απο το παλιο μου PC θα διατηρησω την οθονη(Flatron W1942S), η οποια φτανει μεχρι 1440χ900. Δεν με ενδιαφερει και πολυ να παιζω σε Full HD/Ultra Settings ,απλα θελω τα παιχνιδια να μη μου lagαρουν και να μην αναγκαζομαι να παιζω σε τιποτα αναλυσεις τυπου 800x600(που με τα νεοτερα παιχνιδια μια θολουρα βλεπεις μονο). Η παραπανω συνθεση ειναι γυρω στα 600Euro (το οποιο ειναι και το budget μου) και προκειται να το αγορασω απο Πλαισιο.

Επισης ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενα καταστημα που να αγοραζει μεταχειρισμενα PC, ολοκληρα ή και σε κομματια, μηπως καταφερω να ανεβασω λιγο ακομα το budget. Το τωρινο μου PC λειτουργει πανω κατω 5 χρονια (για την ακριβεια η καρτα γραφικων λειτουργει 4 χρονια μιας και την προσθεσα αργοτερα) και ειναι το εξης:
CPU: Intel Pentium Dual Core E2200
GPU: Sapphire Radeon HD 5450 1GB
Mobo: Gigabyte G31M-S2l
PSU: Δεν θυμαμαι μαρκα, παντως στα 400W ειναι
RAM: Δεν ξερω τη μαρκα(ετοιμο μου το ειχαν παρει το PC και ετσι δεν ειχα ιδεα τι ειχε μεσα), των 2GB DDR2 ειναι παντως
HDD: WD 1600AAJS 160GB
Case: Ουτε εδω καταφερα να βρω καποιο στερεο στοιχειο για να το πιστοποιησω, η αναζητηση συνεχιζεται

Θα ηθελα τη γνωμη σας στο παραπανω σχεδιο για να ειμαι σιγουρος για την αγορα, μιας και δεν παιζει να ξαναλλαξω PC για μεγαλο διαστημα(καμια αναβαθμιση ισως αλλα τιποτα ριζικο).
Nothing Is True
Everything Is Permitted
The administrator has disabled public write access.

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #2

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
Ωραίος και κατατοπιστικότατος! :P
Εγώ 3 πράγματα θα άλλαζα: Σίγουρα το κουτί, τη RAM (θα επέλεγα μεγαλύτερα mhz RAM (πχ. 1600 ή 1833mhz)) και τέλος θα επέλεγα την καλύτερη και πιο φθηνή R7 260X της Asus από το skroutz. Ακόμη και στην ίδια τιμή να σου βγει με τα μεταφορικά, σκέψου ότι θα έχεις καλύτερη ψύκτρα (Asus>this_Sapphire_cooler)
Επίσης αμφιβάλω αν δεν θα μπορείς να παίζεις στα ultra τα παιχνίδια σε τέτοια ανάλυση, οπότε η R7 260X είναι σίγουρα μια από τις καλύτερες επιλογές για εσένα. Μην φοβηθείς να της κάνεις και ένα ελαφρύ OC...
Βάλε και έναν SSD και θα είσαι καλύτερα από καλά :P

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #3

• Valtiel
  • Valtiel's Avatar
  • Wishlister
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου :cheer:. Μετα απο μια γρηγορρη ερευνα βρηκα τους εξης αντικαταστατες για RAM (Η RAM της Teamgroup ειναι καλες ή δεν συγκρινονται καν με αυτες της Corsair, Crucial ? ) και Case:
RAM: Corsair DDR3 8GB 1600Mhz Vengeance
Case: Corsair Carbide 200R Gaming Case

Η R7 260Χ της ASUS ακουγεται καλη επιλογη και θα προσπαθησω να τη προμηθευτω αντι της Sapphire αν δεν προκυψει κατι.
Επισης, ως προς τον SSD, ειχα και εγω στην αρχη στο μυαλο μου να βαλω εναν (εστω των 64GB) αλλα με εβγαζε εκτος προϋπολογισμου.
Τελος υπαρχει δυνατοτητα να πουλησω το τωρινο μου PC για να αυξησω το budget (Αν δεν κανω λαθος, υπηρχαν καταστηματα που αγοραζαν χρησιμοποιημενο
Hardware) ?
Nothing Is True
Everything Is Permitted

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #4

• tolou
  • tolou's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 37
Valtiel wrote:
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου :cheer:. Μετα απο μια γρηγορρη ερευνα βρηκα τους εξης αντικαταστατες για RAM (Η RAM της Teamgroup ειναι καλες ή δεν συγκρινονται καν με αυτες της Corsair, Crucial ? ) και Case:
RAM: Corsair DDR3 8GB 1600Mhz Vengeance
Case: Corsair Carbide 200R Gaming Case

Η R7 260Χ της ASUS ακουγεται καλη επιλογη και θα προσπαθησω να τη προμηθευτω αντι της Sapphire αν δεν προκυψει κατι.
Επισης, ως προς τον SSD, ειχα και εγω στην αρχη στο μυαλο μου να βαλω εναν (εστω των 64GB) αλλα με εβγαζε εκτος προϋπολογισμου.
Τελος υπαρχει δυνατοτητα να πουλησω το τωρινο μου PC για να αυξησω το budget (Αν δεν κανω λαθος, υπηρχαν καταστηματα που αγοραζαν χρησιμοποιημενο
Hardware) ?

μια ερωτηση μονο : για πιο λογο πλαισιο???ειναι ακριβο και δεν εχει ποικιλια

στο visionstudio εφτιαξα αυτο αμα θες τσεκαρε το :

κουτι : www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32457&cat=1
επεξεργαστης : www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3210...fined&step=undefined
μητρικη : www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3390...ort=3&step=undefined
μνημη : www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3852...anuf=0&sort=3&step=3
καρτα : www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3633...anuf=0&sort=3&step=3
σκληρος : www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3152...ort=3&step=undefined
τροφοδοτικο : www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=3220...ort=3&step=undefined

604€
Last Edit: 4 years 3 months ago by tolou.

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #5

• thanosperama
  • thanosperama's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 60
θελω να σ προτεινω μια αλλη συνθεση...
κουτι: οποιο θες ;p
τροφοδοτικο : www.e-shop.gr/coolermaster-g550m-gm-seri...aab1-eu-p-PER.811576
hdd: www.e-shop.gr/western-digital-wd10ezex-1...e-sata3-p-PER.303039
ram: www.e-shop.gr/kingston-hx318c10fbk2-8-8g...nel-kit-p-PER.550885
cpu cooler : www.e-shop.gr/coolermaster-rr-t4-18pk-r1...-cooler-p-PER.806877
gpu: www.e-shop.gr/evga-geforce-gtx750-ti-ftw...-retail-p-PER.519119
cpu: www.e-shop.gr/amd-fx-6300-35ghz-6-core-box-p-PER.559644
mobo: www.e-shop.gr/gigabyte-990xa-ud3-retail-p-PER.526085

αν ξερεις να κανεις οc ολα αυτα ειναι ocable και η καρτα ειναι πολυ καλη για αυτα τα λευτα...ο συνδιασμος cpu-mobo ειναι απο τους πιο διαδεδομενους και ειναι οτι πρεπει για oc με λιγα λευτα...

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #6

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Ξέχασα να το γράψω κι εγώ αυτό για το πλαίσιο... Δεν πιστεύω ότι έχει καλές τιμές συγκριτικά με το e-shop & vision studio. Φυσικά μπορείς να βρεις και κάποιες καλές μεμονωμένες προτάσεις στο skroutz (αν θέλεις μόνο κάποια αναβάθμιση και όχι ολόκληρο PC) Επίσης την σύνθεση που σου προτείνει ο φίλος thanosperama είναι η χαρά του OC και για CPU και για GPU και με λίγο προσπάθεια μπορείς να το κάνεις πολύ πολύ γρήγορο.

Τέλος, για RAM θα σου έλεγα να επιλέξεις τα κλασσικά Corsair, Kingston, Crucial, Mushkin κλπ... Δεν είναι ιδιαίτερα πιο ακριβές και για 2-5 ευρώ δεν θα επέλεγα Teamgroup.

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #7

• Valtiel
  • Valtiel's Avatar
  • Wishlister
Το Πλαισιο ειναι οντως λιγο πιο ακριβο απο αλλα καταστηματα αλλα το θεμα ειναι οτι δεν με πολυπαιρνει να τρεχω περα δωθε απο καταστημα σε καταστημα (και απο παραγγελια σε παραγγελια). Και αυτο γιατι μολις τελειωσα σχολειο και παω φοιτητης και ο βασικος χορηγος ειναι οι γονεις μου, στους οποιους δεν πολυαρεσει η ιδεα με το να παιρνεις το PC κομματι κομματι απο διαφορετικα καταστηματα και αντι αυτου προτιμουν το μια και εξω Πλαισιο(ή οποιοδηπωτε παρομοιας κλιμακας καταστημα). Ακουγεται καπως γελίο αλλα προς το παρων το Πλαισιο ειναι πιθανων η μονη μου λυση (χώρια που απο συναρμολογηση PC δεν τα παω και πολυ καλα και προτιμω να μη το ρισκαρω).
Μη σας πω οτι αρχικη ιδεα ηταν(και ειναι) να παρουμε ετοιμο PC αλλα αφου καταφερα να στριμωξω καπως το κοστος θα μπορεσω να τους πεισω να το παμε εστω
συναρμολογουμενο απο Πλαισιο. Με τους τελευταιους μου υπολογισμους απ'οτι βλεπω αναγκαστικα θα πρεπει να βγαλω το DVD-RW απο τη λιστα και να χρησιμοποιησω αυτο που εχω στο τωρινο μου PC (ασε που με τις τελευταιες εξελιξεις τα παντα πανε ψηφιακα οπωτε το DVD-RW παυει να ειναι και τοσο σημαντικο).
Nothing Is True
Everything Is Permitted

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #8

• thanosperama
  • thanosperama's Avatar
  • Payment receiver
Valtiel wrote:
Το Πλαισιο ειναι οντως λιγο πιο ακριβο απο αλλα καταστηματα αλλα το θεμα ειναι οτι δεν με πολυπαιρνει να τρεχω περα δωθε απο καταστημα σε καταστημα (και απο παραγγελια σε παραγγελια). Και αυτο γιατι μολις τελειωσα σχολειο και παω φοιτητης και ο βασικος χορηγος ειναι οι γονεις μου, στους οποιους δεν πολυαρεσει η ιδεα με το να παιρνεις το PC κομματι κομματι απο διαφορετικα καταστηματα και αντι αυτου προτιμουν το μια και εξω Πλαισιο(ή οποιοδηπωτε παρομοιας κλιμακας καταστημα). Ακουγεται καπως γελίο αλλα προς το παρων το Πλαισιο ειναι πιθανων η μονη μου λυση (χώρια που απο συναρμολογηση PC δεν τα παω και πολυ καλα και προτιμω να μη το ρισκαρω).
Μη σας πω οτι αρχικη ιδεα ηταν(και ειναι) να παρουμε ετοιμο PC αλλα αφου καταφερα να στριμωξω καπως το κοστος θα μπορεσω να τους πεισω να το παμε εστω
συναρμολογουμενο απο Πλαισιο. Με τους τελευταιους μου υπολογισμους απ'οτι βλεπω αναγκαστικα θα πρεπει να βγαλω το DVD-RW απο τη λιστα και να χρησιμοποιησω αυτο που εχω στο τωρινο μου PC (ασε που με τις τελευταιες εξελιξεις τα παντα πανε ψηφιακα οπωτε το DVD-RW παυει να ειναι και τοσο σημαντικο).

τετοιο μαγαζι ειναι χωρις καμια αμφιβολια το e-shop...προσφερει και αυτο συναρμολογηση και φυσικα τεραστια ποικιλια και πιο λογικες τιμες....φυσικα ειναι δικια σ επιλογη απλα τα κομματια της δικης μ προτασης δν υπαρχουν στο πλαισιο

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #9

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
thanosperama wrote:
τετοιο μαγαζι ειναι χωρις καμια αμφιβολια το e-shop...προσφερει και αυτο συναρμολογηση και φυσικα τεραστια ποικιλια και πιο λογικες τιμες....φυσικα ειναι δικια σ επιλογη απλα τα κομματια της δικης μ προτασης δν υπαρχουν στο πλαισιο

↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑↑
Αυτό x10.

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #10

• Valtiel
  • Valtiel's Avatar
  • Wishlister
Οντως εχετε δικιο για το E-Shop!! Αφου εκανα και εκει μια ερευνα και συνδιασα τα κομματια που μου προτεινατε κατεληξα στο παρακατω(και μαλλον τελικο Build):

PSU: CoolerMaster G550M GM Series 550W 80+ Bronze
HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB
RAM: Kingston 8GB DDR3 1866MHz HyperX Fury Black
Mobo: Gigabyte 990XA-UD3
Case: Corsair Carbide Series 200R Black
VGA: ASUS RADEON r7 260X 2GB GDDR5
SSD: Sandisk SDSSDP-064G 64GB

Τον SSD δεν ειναι ακομα σιγουρο αν θα τον κρατησω στη λιστα ή θα τον προσθεσω αργοτερα σαν αναβαθμιση γιατι με βγαζει παλι λιγο εκτος προύπολογισμου.
Κατα τα αλλα η υπολοιπη συνθεση πεφτει μεσα στο Budget μου και περισευουν κιολας χρηματα. Με το OC δεν παιζει να ασχοληθω γιατι και εκει δεν εχω εμπειρια(ασε που αν δοκιμαζα κατι τετοιο στο PC που εχω τωρα θα αναβα καμια φωτια). Κατα τα αλλα σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!!
Nothing Is True
Everything Is Permitted

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #11

• thanosperama
  • thanosperama's Avatar
  • Payment receiver
Valtiel wrote:
Οντως εχετε δικιο για το E-Shop!! Αφου εκανα και εκει μια ερευνα και συνδιασα τα κομματια που μου προτεινατε κατεληξα στο παρακατω(και μαλλον τελικο Build):

Τον SSD δεν ειναι ακομα σιγουρο αν θα τον κρατησω στη λιστα ή θα τον προσθεσω αργοτερα σαν αναβαθμιση γιατι με βγαζει παλι λιγο εκτος προύπολογισμου.
Κατα τα αλλα η υπολοιπη συνθεση πεφτει μεσα στο Budget μου και περισευουν κιολας χρηματα. Με το OC δεν παιζει να ασχοληθω γιατι και εκει δεν εχω εμπειρια(ασε που αν δοκιμαζα κατι τετοιο στο PC που εχω τωρα θα αναβα καμια φωτια). Κατα τα αλλα σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!!

πολυ καλη επιλογη ;p θα προτεινα να εβγαζες τον ssd προς το παρων και να πας για ψυκτρα επεξεργαστη οπως αυτη
www.e-shop.gr/coolermaster-rr-t4-18pk-r1...-cooler-p-PER.806877 και γαι φανακια για καλο airflow

ssd πηγαινε αργοτερα για τον samsung 840 στα 120 h sta 250 gb

One More Gaming Build 4 years 3 months ago #12

• tolou
  • tolou's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 37
thanosperama wrote:
Valtiel wrote:

πολυ καλη επιλογη ;p θα προτεινα να εβγαζες τον ssd προς το παρων και να πας για ψυκτρα επεξεργαστη οπως αυτη
www.e-shop.gr/coolermaster-rr-t4-18pk-r1...-cooler-p-PER.806877 και γαι φανακια για καλο airflow

ssd πηγαινε αργοτερα για τον samsung 840 στα 120 h sta 250 gb

η μπορει να παρει μια 270x στο συστημα