Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επισκευή Nintendo DS

Επισκευή Nintendo DS 3 years 1 month ago #1

• Valtiel
  • Valtiel's Avatar
  • Wishlister
Πηγαινω καμια δεκαετια πισω με το συγκεκριμενο θεμα οταν πρωτοεπιασα στο χερια μου το καινουργιο (τοτε) NDS. Ηταν το πρωτο Handheld (περα απο τα πιο αρχαια handhelds με tetris,φιδακι κτλ ) που ειχα και μαλιστα με touchscreen και backward compatibility για το gameboy advance. Μολις τρεια παιχνιδια ειχα τοτε (μεχρι και σημερα τοσα παραμενουν), τα metroid prime first hunt, spiderman 2 και metroid prime hunters και τα ειχα καψει (σε μια εποχη χωρις υπολογιστη ή αλλη κονσολα).
Μεσα στα χρονια το NDS αντεξε πολλες ωρες gaming και πολλων ειδων ατυχηματα αλλα παντα επιβιωνε με ελαχιστες γρατζουνιες (και με ενα μολυβακι λιγοτερο). Το τελικο χτυπημα ομως ηρθε μια μερα πριν καμποσα χρονια, οταν γλιστρησε απο τα χερια ενος φιλου μου την ωρα που πηγαινε να το αφησει στο γραφειο μου και εσκασε στο πατωμα σαν καρπουζι. Τα καλα νεα ηταν οτι ακομα λειτουργουσε. Τα κακα οτι του εσπασε το ενα κλιπακι και πλεον η πανω οθονη εξειχε και δεν το στεκοταν. Στην αρχη δουλευε κανονικα αλλα μεσα σε λιγους μηνες η πανω οθονη ειδε τον παραδεισο. Το NDS χαθηκε αλλα επειδη εκεινη την εποχη πρωτοαπεκτησα υπολογιστη δεν του εδωσα και πολυ σημασια και ετσι εμεινε στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.
Λιγες μερες πριν, το ανεσυρα απο ενα ντουλαπι και βλεπωντας πως ζει (εν μερη ) ακομα με επιασε μια νοσταλγια για τις παλιες καλες εποχες. Σκεφτομαι πως σιγουρα θα μπορει να επιδιορθωθει ( θα μου πεσει και φτηνα μιας και ειναι σχετικα παλια κονσολα λεω) και ετσι το παω σε ενα καταστημα με videogames ( που εχει και τμημα service). Το παιρνουν, το τσεκαρουν και μου λενε 45ευρω. Το ακουω αυτο και σκεφτομαι. 45 ευρω ?? Στα 60-70 ευρω βρισκεις καινουργιο NDS πλεον. Και κοιταζωντας αναλλακτικα στο skroutz ειδα πως ειναι σε σχετικα χαμηλες τιμες, οπωτε να σκασω 45 ευρω τωρα ειναι ασυμφερο. Οπωτε θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να το επιδιορθωσο μονος μου ? Απ'οτι θυμαμαι μου ειχαν πει για χαλασμενο καλωδιο ( απο το σπασμενο κλιπακι θα εγινε πιθανοτατα) και απ'οτι ειδα τα καλωδια για NDS ειναι φτηνα.
Nothing Is True
Everything Is Permitted
The administrator has disabled public write access.

Επισκευή Nintendo DS 3 years 1 month ago #2

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1580
Valtiel wrote:
Πηγαινω καμια δεκαετια πισω με το συγκεκριμενο θεμα οταν πρωτοεπιασα στο χερια μου το καινουργιο (τοτε) NDS. Ηταν το πρωτο Handheld (περα απο τα πιο αρχαια handhelds με tetris,φιδακι κτλ ) που ειχα και μαλιστα με touchscreen και backward compatibility για το gameboy advance. Μολις τρεια παιχνιδια ειχα τοτε (μεχρι και σημερα τοσα παραμενουν), τα metroid prime first hunt, spiderman 2 και metroid prime hunters και τα ειχα καψει (σε μια εποχη χωρις υπολογιστη ή αλλη κονσολα).
Μεσα στα χρονια το NDS αντεξε πολλες ωρες gaming και πολλων ειδων ατυχηματα αλλα παντα επιβιωνε με ελαχιστες γρατζουνιες (και με ενα μολυβακι λιγοτερο). Το τελικο χτυπημα ομως ηρθε μια μερα πριν καμποσα χρονια, οταν γλιστρησε απο τα χερια ενος φιλου μου την ωρα που πηγαινε να το αφησει στο γραφειο μου και εσκασε στο πατωμα σαν καρπουζι. Τα καλα νεα ηταν οτι ακομα λειτουργουσε. Τα κακα οτι του εσπασε το ενα κλιπακι και πλεον η πανω οθονη εξειχε και δεν το στεκοταν. Στην αρχη δουλευε κανονικα αλλα μεσα σε λιγους μηνες η πανω οθονη ειδε τον παραδεισο. Το NDS χαθηκε αλλα επειδη εκεινη την εποχη πρωτοαπεκτησα υπολογιστη δεν του εδωσα και πολυ σημασια και ετσι εμεινε στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.
Λιγες μερες πριν, το ανεσυρα απο ενα ντουλαπι και βλεπωντας πως ζει (εν μερη ) ακομα με επιασε μια νοσταλγια για τις παλιες καλες εποχες. Σκεφτομαι πως σιγουρα θα μπορει να επιδιορθωθει ( θα μου πεσει και φτηνα μιας και ειναι σχετικα παλια κονσολα λεω) και ετσι το παω σε ενα καταστημα με videogames ( που εχει και τμημα service). Το παιρνουν, το τσεκαρουν και μου λενε 45ευρω. Το ακουω αυτο και σκεφτομαι. 45 ευρω ?? Στα 60-70 ευρω βρισκεις καινουργιο NDS πλεον. Και κοιταζωντας αναλλακτικα στο skroutz ειδα πως ειναι σε σχετικα χαμηλες τιμες, οπωτε να σκασω 45 ευρω τωρα ειναι ασυμφερο. Οπωτε θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να το επιδιορθωσο μονος μου ? Απ'οτι θυμαμαι μου ειχαν πει για χαλασμενο καλωδιο ( απο το σπασμενο κλιπακι θα εγινε πιθανοτατα) και απ'οτι ειδα τα καλωδια για NDS ειναι φτηνα.

Αναλόγως τι θέμα έχει και πόσα θα σου στοιχίσει να το φτιάξεις μόνος σου και πόσο καλή δουλειά θα κάνεις.

Είσαι σίγουρος ότι έχει μόνο το συγκεκριμένο θέμα; Θεωρείς μπορείς να το φτιάξεις; Και πόσο θα αντέξει μετά;

Αυτά πρέπει να τα αναλογιστείς και να τα ζυγίσεις.

Επισκευή Nintendo DS 3 years 1 month ago #3

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
  • Thank you received: 277
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, πάντως έχω και εγω ακριβώς το ίδιο θεμα με το DS μου. Μου έπεσε και έσπασε το ένα κλιπάκι τις οθόνης απο τότε το έχω παρατήσει και όλο λέω να το κολλήσω. Ποτέ όμως δεν το κάνω :P
Αμα βρείς λύση σφύρα :whistle::P
Last Edit: 3 years 1 month ago by GrayFox46.

Επισκευή Nintendo DS 3 years 1 month ago #4

• Valtiel
  • Valtiel's Avatar
  • Wishlister
Προς το παρων η πιο απλη ειναι το service αλλα παραπαει ακριβη, οπως προανεφερα. Μου ειχαν πει και για χαλασμενη πανω οθονη και επομενως αντικατασταση της.Το θεμα ειναι οτι η πανω οθονη μια χαρα ειναι ακομα (εξωτερικα τουλαχιστον), μεχρι ενα διαστημα απο το τελικο χτυπημα συνεχιζε να δουλευει κανονικα.
Σε μια φαση ομως οταν πηγα να το αναψω η πανω οθονη εμεινε λευκη.Πιθανολογω οτι το πιο ακριβο κομματι στο service ειναι η οθονη αλλα μιας και η συμπτοματολογια αναδεικνυει ως προβλημα το καλωδιο μεταξυ πανω και κατω οθονης ( που εξαιτιας του σπασμενου κλιπακιου και της παραμονης σε συνωστισμενο ντουλαπι πιθανοτατα να μαγκωσε και να φθαρει ) . Μπορει και να κανω λαθος γιατι δεν ειμαι και τεχνικος αλλα αν δεν κανω λαθος, μαλλον πηγαν να φορτωσουν και εξτρα επισκευες/αντικαταστασεις για να ανεβει και το κοστος επιδιορθωσης. Αν βεβαια καταφερω να επιβεβαιωσω 100% το προβλημα, με μερικους οδηγους απο το ιντερνετ ισως καταφερω να το φτιαξω μονος μου και με ελαχιστα εξοδα (εφοσων δεν ειναι χαλασμενη και η οθονη) .
Nothing Is True
Everything Is Permitted