TOPIC: Σκέψεις για το μέλλον

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #13

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 523
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλό στο μέλλον αν ο άνθρωπος δεν αλλάξει νοοτροπία και πάψει να είναι ο καρκίνος της Γης. Πολύ ζέστη νομίζω μας περιμένει, στριμωξίδι, πόλεμοι για πόσιμο νερό, φαγητό κάτω από αυστηρό έλεγχο μερίδων, απαγόρευση του σεξ για έλεγχο των ελεύθερων γεννήσεων, αναπαραγωγή μόνο εργαστηριακά με πολύ αυστηρά κριτήρια, παγκοσμιοποίηση και ασφυκτικός έλεγχος των λαών τύπου 1984-Όργουελ, και λοιπά τέτοια σενάρια. Η τεχνολογία θα φτάσει σε κάποιο σημείο που θα αρχίσει να εκφυλίζεται επειδή οι άνθρωποι θα ζουν εντελώς παραπλανημένοι όσον αφορά τις πραγματικές τους ανάγκες, και τα κοινωνικά contrast θα κάνουν το Ρίο και τις φαβέλες να μοιάζουν με παιδική χαρά. Τα δάση θα αποψιλωθούν για να γίνουν καλλιεργήσιμες εκτάσεις, το οξυγόνο θα μειωθεί, πανύψηλα κτίρια εκατοντάδων ορόφων θα ξεφυτρώσουν, όπου θα ζουν εκατομμύρια πολίτες στοιβαγμένοι σε στενά διαμερίσματα-κουκέτες, με την κατάθλιψη να είναι πια ντε φάκτο χαρακτηριστικό όλων. Ο νόμος θα είναι τύπου Δικαστής Ντρεντ, επιτόπου καταδίκη και τιμωρία. Η ζωή θα είναι πια όχι απλώς φθηνή, αλλά εντελώς τζάμπα..

Μπορεί βέβαια να γίνουμε όλοι ζόμπι μ' αυτά που μας ψεκάζουν..

Ή μπορεί να έρθει επίσκεψη ο πρωτοξάδερφος εκείνου του αστεροειδή που εξαφάνισε τους δεινόσαυρους..

Ή, το πιο απίθανο απ' όλα, μπορεί ο άνθρωπος να συνειδητοποιήσει πως η Γη είναι το σπίτι του, και ποτέ δεν θα καταφέρει να γλυτώσει αν για κάποιο λόγο "χαλάσει", και αλλάξει άρδην νοοτροπία, συνήθειες, τρόπο σκέψης, τρόπο ζωής, προτεραιότητες και ανάγκες. Αν δηλαδή από φονικός ιός για τον πλανήτη γινόταν φιλικός συγκάτοικος..
The administrator has disabled public write access.

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #14

• symphonyx13
  • symphonyx13's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 451
Perry wrote:
Εγώ θα εμμείνω με το χαρτί τουαλέτας.

Πέρα απ' την πλάκα, λέγεται ότι μέσα σε 20 χρόνια θα έχουμε επικοινωνήσει με εξωγήινους, οπότε ελπίζω τότε να μάθουμε πολλά πράγματα για τα διαγαλαξιακά ταξίδια και να μοιραστούμε γνώσεις και υποθέσεις για το πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος.

Edit: Έκανα λάθος. Λέγεται ότι μέσα σε 20 χρόνια θα ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΙ ζωή σε άλλον πλανήτη, αλλά θα χρειαστεί τύχη. Ελπίζω η επικοινωνία με άλλον πολιτισμό και η ανίχνευση εξωγήινης ζωής να συμπέσουν.

Tώρα πήρα χαμπάρι το τόπικ, σίγουρα το χαρτί τουαλέτας πρέπει να αποτελεί προταιρεότητα αλλιώς μας βλέπω να την βγάζουμε όπως ο Spartan.... :woohoo:

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #15

• Perry
  • Perry's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 7
SymphonyX13 wrote:
Perry wrote:
Εγώ θα εμμείνω με το χαρτί τουαλέτας.

Πέρα απ' την πλάκα, λέγεται ότι μέσα σε 20 χρόνια θα έχουμε επικοινωνήσει με εξωγήινους, οπότε ελπίζω τότε να μάθουμε πολλά πράγματα για τα διαγαλαξιακά ταξίδια και να μοιραστούμε γνώσεις και υποθέσεις για το πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος.

Edit: Έκανα λάθος. Λέγεται ότι μέσα σε 20 χρόνια θα ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΙ ζωή σε άλλον πλανήτη, αλλά θα χρειαστεί τύχη. Ελπίζω η επικοινωνία με άλλον πολιτισμό και η ανίχνευση εξωγήινης ζωής να συμπέσουν.

Tώρα πήρα χαμπάρι το τόπικ, σίγουρα το χαρτί τουαλέτας πρέπει να αποτελεί προταιρεότητα αλλιώς μας βλέπω να την βγάζουμε όπως ο Spartan.... :woohoo:

OMG I was right. Θα μας καταστρέψουν όλους.

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #16

• 21thomas21aek
  • 21thomas21aek's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 197
Savo wrote:
Ο κόσμος χωρίς καύσιμα ελπίζω. Και ως εκ τούτου τέρμα οι πόλεμοι, το καυσαέριο και ο απαρχαιωμένος τρόπος που λειτουργούν τα αυτοκίνητα!

Θα μπορέσουμε να φτάσουμε πιο μακριά στο σύμπαν κάπως έτσι ( κλεμένο από παιχνίδι)

Παραμορφώνοντας το χωροχρόνο, το διάστημα που περιβάλει ένα σκάφος συμπιέζεται, επιτρέποντας τη διάχυση μεγάλων αποστάσεων πολύ γρήγορα. Όσο εξελίσσεται η Υπερδιαστημική προώθηση, τόσο περισσότερο συμπιέζεται το διάστημα, αυξάνοντας την ταχύτητα των πλοίων που διαθέτουν αυτόν του τύπο προώθησης.
Η έτσι
Η προώθηση καύσεως βασίζεται στην αρχαία αρχή της ανάδρασης. Θερμά υλικά εκτοξεύονται και ωθούν το σκάφος προς την αντίθετη κατεύθυνση. Η αποτελεσματικότητα αυτής της ώθησης είναι χαμηλή, αλλά είναι φθηνή, αξιόπιστη και απαιτεί ελάχιστη συντήρηση. Καταλαμβάνει μικρό χώρο και βρίσκεται συχνά σε μικρότερα σκάφη. Επειδή η τεχνολογία καύσης είναι η βάση όλων των διαστημικών ταξιδιών, πρέπει να ερευνηθεί όσο το δυνατό συντομότερα.

Θα εξελιχθεί η νανοτεχνολογία που θα βοηθήσει πολύ σε πολλούς τομείς και ειδικότερα στην Ιατρική.

Τα μεγάλα ταξίδια θα γίνονται με τρένα υπογείως μέσα σε κενό αέρος μαγνητικά , χωρίς ρύπανση και εκμηδενίζοντας τις αποστάσεις. Αθήνα-- New York σε 8 λεπτά θα πετάγεσαι για εσπρεσάκι :P

Η Γεωθερμία θα είναι η κύρια πηγή ενέργειας του πλανήτη.

Τα αυτοκίνητα θα αιωρούνται! Θα έχουμε πύργους πόλεις.

Ο Σάκης και ο Γιώργος θα έχουν μπει στο βιβλίο Γκίνες και θα έχουν βραβευτεί για τις συλλογές τους και την προσφορά τους στο gaming :P:P

Kαι ο δις Εγγονός μου θα πηγαίνει βόλτα το κορίτσι με τον Ogre από το Titanfall.
Δυστυχώς η ανυπαρξία ανάγκης για καύσιμα δεν συνεπάγεται την εξάλειψη των πολέμων.

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #17

• Voncroy
  • Voncroy's Avatar
  • 0110100110er
  • Thank you received: 36
Savo wrote:
Ο κόσμος χωρίς καύσιμα ελπίζω. Και ως εκ τούτου τέρμα οι πόλεμοι, το καυσαέριο και ο απαρχαιωμένος τρόπος που λειτουργούν τα αυτοκίνητα!

Θα μπορέσουμε να φτάσουμε πιο μακριά στο σύμπαν κάπως έτσι ( κλεμένο από παιχνίδι)

Παραμορφώνοντας το χωροχρόνο, το διάστημα που περιβάλει ένα σκάφος συμπιέζεται, επιτρέποντας τη διάχυση μεγάλων αποστάσεων πολύ γρήγορα. Όσο εξελίσσεται η Υπερδιαστημική προώθηση, τόσο περισσότερο συμπιέζεται το διάστημα, αυξάνοντας την ταχύτητα των πλοίων που διαθέτουν αυτόν του τύπο προώθησης.
Η έτσι
Η προώθηση καύσεως βασίζεται στην αρχαία αρχή της ανάδρασης. Θερμά υλικά εκτοξεύονται και ωθούν το σκάφος προς την αντίθετη κατεύθυνση. Η αποτελεσματικότητα αυτής της ώθησης είναι χαμηλή, αλλά είναι φθηνή, αξιόπιστη και απαιτεί ελάχιστη συντήρηση. Καταλαμβάνει μικρό χώρο και βρίσκεται συχνά σε μικρότερα σκάφη. Επειδή η τεχνολογία καύσης είναι η βάση όλων των διαστημικών ταξιδιών, πρέπει να ερευνηθεί όσο το δυνατό συντομότερα.

Θα εξελιχθεί η νανοτεχνολογία που θα βοηθήσει πολύ σε πολλούς τομείς και ειδικότερα στην Ιατρική.

Τα μεγάλα ταξίδια θα γίνονται με τρένα υπογείως μέσα σε κενό αέρος μαγνητικά , χωρίς ρύπανση και εκμηδενίζοντας τις αποστάσεις. Αθήνα-- New York σε 8 λεπτά θα πετάγεσαι για εσπρεσάκι :P

Η Γεωθερμία θα είναι η κύρια πηγή ενέργειας του πλανήτη.

Τα αυτοκίνητα θα αιωρούνται! Θα έχουμε πύργους πόλεις.

Ο Σάκης και ο Γιώργος θα έχουν μπει στο βιβλίο Γκίνες και θα έχουν βραβευτεί για τις συλλογές τους και την προσφορά τους στο gaming :P:P

Kαι ο δις Εγγονός μου θα πηγαίνει βόλτα το κορίτσι με τον Ogre από το Titanfall.

Έλα πες το. Έλα περιμένουμε να το πεις. Έλα, μην ντρέπεσαι. Έλα Σάββα μου βγάλτο από μέσα σου. Έχεις πάει καλλιστεία, έτσι δεν είναι;

Πειράζω φυσικά γιατί αγαπώ. ;)
Last Edit: 4 years 8 months ago by Voncroy.
The following user(s) said Thank You: MADnJIM

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #18

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Voncroy wrote:
Έλα πες το. Έλα περιμένουμε να το πεις. Έλα, μην ντρέπεσαι. Έλα Σάββα μου βγάλτο από μέσα σου. Έχεις πάει καλλιστεία, έτσι δεν είναι;

Πειράζω φυσικά γιατί αγαπώ. ;)
Έφτυσα τον καφέ στο πληκτρόλογιο αχχαααχα. Μου χρωστάς 4 γραμάρια καφέ Αλέκο
ZeitGeist

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #19

• stark1st
  • stark1st's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 62
Ξέχασα να αναφέρω ότι στο μέλλον θέλω το δικό μου διαστημόπλοιο! Καλύτερα να πας για καφέ με ένα 3όροφο τέρας και να το παρκάρεις στις ταράτσες! Dramatic entrance ρε παιδί μου, πως το λένε :P

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #20

• teq
  • teq's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 205
ConstantinosRed wrote:
Βασικα ενα μεγαλο ερωτημα ειναι αν θα υπαρχει πλανητης Γη στα επομενα 100-200 χρονια....Τα τελευταια 200 χρονια απο τη βιομηχανικη επανασταση και μετα εχουμε προκαλεσει ζημιες σε αυτο το πλανητη που υπο κανονικες συνθηκες θα επρεπε να περασουν εκατομμυρια χρονια για να γινουν....Ας ελπισουμε οτι μεχρι τοτε θα εχουμε ανακαλυψει και εμεις οπως στο Mass Effect καποια εξωγιηνη τεχνολογια που θα μας επιτρεπει να ταξιδευουμε σε αλλους πλανητες! :lol:

Σίγουρα θα έχουμε βρει τρόπους να κατοικούμε σε άλλους πλανήτες πριν καταστραφεί η γη (εκτός και αν καταστραφεί από κανένα αστεροειδή ή καμιά μαύρη τρύπα, που και για τον αστεροειδή κάτι μπορούν να κάνουν). Ήδη έχουν αργήσει να "καλλιεργούν" οξυγόνο σε άλλους πλανήτες βάζοντας φυτά να φωτοσυνθέτουν τεχνιτά. Ήδη έχουν στείλει επανδρωμένα ρομπότ για να ανιχνεύσουν άλλους πλανήτες και υπάρχουν στο διάστημα πολλοί πλανήτες που μοιάζουν με τη γη, οι οποίοι μπορεί να κατοικούνταν παλιά ή να μοιάζει με τη γη λίγο πριν κατοικηθεί.

Έχω σπάσει στο pc μου κωδικό για την τιμή μου
και έχω σβήσει από τα αρχεία την ντροπή μου...

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #21

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2281
teq wrote:
ConstantinosRed wrote:
Βασικα ενα μεγαλο ερωτημα ειναι αν θα υπαρχει πλανητης Γη στα επομενα 100-200 χρονια....Τα τελευταια 200 χρονια απο τη βιομηχανικη επανασταση και μετα εχουμε προκαλεσει ζημιες σε αυτο το πλανητη που υπο κανονικες συνθηκες θα επρεπε να περασουν εκατομμυρια χρονια για να γινουν....Ας ελπισουμε οτι μεχρι τοτε θα εχουμε ανακαλυψει και εμεις οπως στο Mass Effect καποια εξωγιηνη τεχνολογια που θα μας επιτρεπει να ταξιδευουμε σε αλλους πλανητες! :lol:

Σίγουρα θα έχουμε βρει τρόπους να κατοικούμε σε άλλους πλανήτες πριν καταστραφεί η γη (εκτός και αν καταστραφεί από κανένα αστεροειδή ή καμιά μαύρη τρύπα, που και για τον αστεροειδή κάτι μπορούν να κάνουν). Ήδη έχουν αργήσει να "καλλιεργούν" οξυγόνο σε άλλους πλανήτες βάζοντας φυτά να φωτοσυνθέτουν τεχνιτά. Ήδη έχουν στείλει επανδρωμένα ρομπότ για να ανιχνεύσουν άλλους πλανήτες και υπάρχουν στο διάστημα πολλοί πλανήτες που μοιάζουν με τη γη, οι οποίοι μπορεί να κατοικούνταν παλιά ή να μοιάζει με τη γη λίγο πριν κατοικηθεί.

Βασικα το θεμα ειναι να βρουνε τροπο να γινονται τα γαλαξιακα ταξιδια...Σευ αυτο θελουμε ακομη κι αλλα χρονια....Ειδα ενα ντοκιμαντερ παλια που ο τιτλος του ητανε 15 τροποι για να καταστραφει ο πλανητης μας...Πολυ αισιοδοξο ντοκιμαντερ :lol:..Μεσα στους 15 ηταν και η εξεργεση των ρομποτς χαχαχα .Ελεγε επισης πως υπαρχουν 9000 πυρινικες κεφαλες σε ολο το κοσμο ικανες να καταστρεψουν το πλανητη 20 φορες.....

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #22

• tatas
  • tatas's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 44
ConstantinosRed wrote:
teq wrote:
ConstantinosRed wrote:

Βασικα το θεμα ειναι να βρουνε τροπο να γινονται τα γαλαξιακα ταξιδια...Σευ αυτο θελουμε ακομη κι αλλα χρονια....Ειδα ενα ντοκιμαντερ παλια που ο τιτλος του ητανε 15 τροποι για να καταστραφει ο πλανητης μας...Πολυ αισιοδοξο ντοκιμαντερ :lol:..Μεσα στους 15 ηταν και η εξεργεση των ρομποτς χαχαχα .Ελεγε επισης πως υπαρχουν 9000 πυρινικες κεφαλες σε ολο το κοσμο ικανες να καταστρεψουν το πλανητη 20 φορες.....

Η άποψη μου είναι ότι ένας ΜΑΛ*ΚΑΣ θα βρεθεί θα ρίξει την πρώτη και μετά τον Bull, ξέρουμε borderlands,Metro,RAGE διαλέξτε αν βεβαια δεν καταστραφούμε τελείως από την άλλη μπορεί να γίνουμε και κρεατο-φρατζολιτσες όπως με WALL-E αν δεν φύγουμε στα επόμενα 40-80 χρονια πιστεύω ALT-QQ.

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #23

• teq
  • teq's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 205
ConstantinosRed wrote:
teq wrote:
ConstantinosRed wrote:

Έχω δει κι εγώ ένα παρόμοιο ντοκιμαντέρ. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο, Αυτό που λέω εγώ είχε μαζί με άλλους και κάποιους κάφρικους τρόπους, όπως π.χ. να βάλουμε μια μαύρη τρύπα στον πυρήνα της γης, ή να πάρουμε 2 μαύρες τρύπες ίσης βαρύτητας και να βάλουμε τη γη ανάμεσά τους σε ίση απόσταση από τη γη και άλλα τέτοια κουφά :)
Στην αρχή πιστεύω ότι το ταξίδι για να πάνε να κατοικήσουν άλλον πλανήτη θα γίνει με σκοπό να εγκατασταθούν μετά από πολλά χρόνια οι απόγονοί τους. Μιλάμε όμως ότι θα υπάρξει γενιά-ές που θα ζήσουν όλη τους τη ζωή μέσα σε ένα διαστημόπλοιο.

Έχω σπάσει στο pc μου κωδικό για την τιμή μου
και έχω σβήσει από τα αρχεία την ντροπή μου...

Σκέψεις για το μέλλον 4 years 8 months ago #24

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2281
teq wrote:
ConstantinosRed wrote:
teq wrote:
ConstantinosRed wrote:

Έχω δει κι εγώ ένα παρόμοιο ντοκιμαντέρ. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο, Αυτό που λέω εγώ είχε μαζί με άλλους και κάποιους κάφρικους τρόπους, όπως π.χ. να βάλουμε μια μαύρη τρύπα στον πυρήνα της γης, ή να πάρουμε 2 μαύρες τρύπες ίσης βαρύτητας και να βάλουμε τη γη ανάμεσά τους σε ίση απόσταση από τη γη και άλλα τέτοια κουφά :)
Στην αρχή πιστεύω ότι το ταξίδι για να πάνε να κατοικήσουν άλλον πλανήτη θα γίνει με σκοπό να εγκατασταθούν μετά από πολλά χρόνια οι απόγονοί τους. Μιλάμε όμως ότι θα υπάρξει γενιά-ές που θα ζήσουν όλη τους τη ζωή μέσα σε ένα διαστημόπλοιο.

Μαλλον για το ιδιο μιλαμε φιλε αυτο με τη μαυρη τρυπα το θυμαμαι :P..Και μαλιστα λεγανε και για ενα πειραμα που κανανε στη Γαλλια αν δεν κανω λαθος φτιαξανε μια μικρη μαυρη τρυπα κατι τετειο δεν θυμαμαι ...