Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Μαθηματικα σε 2 χρονια;;;;

Μαθηματικα σε 2 χρονια;;;; 10 months 6 days ago #1

• R3PO
  • R3PO's Avatar
  • Wishlister
Λοιπον παιδια θα ηθελα να σας κανω μια σοβαρη ερωτηση. Θα παω β λυκειου φετος και εχω σοβαρο προβλημα.Απο την 1η γυμνασιου παρατησα τα μαθηματικα γιατι ηθελα να παω θεωριτικη και ασχοληθηκα κυριως με αρχαια κλπ. και πραγματικα μετανιωσα για την αποφαση μου. Στα θεωριτικα μαθηματα βγαζω 19αρια αλλα στα αλλα δεν ειμαι καλος οχι γιατι δεν μου κοβει αλλααπλα επειδη δεν ασχολουμαι. Στο θεμα μας τωρα. Παντα οι υπολογιστες με μαγευαν. Στα 6 μου ο υπολογιστης μπηκε στο σπιτι μου και στη ζωη μου και τον ερωτευτικα και φετος το καλοκαιρι σκεφτηκα "Ρε μ@λ@κ@ αφου σαρεσει για δεν μπας πληροφορικη που εχει και μελλον σαν επαγγελμα ο κλαδος αυτος;" Το προβλημα ειναι οτι τα μαθηματικα μου εχουν μεινει στην β γυμνασιου και ουτε. Για να περασω πληροφορικη χρειαζομαι εκθεση (ειμαι κομπλε) οικονομια (θελει μονο διαβασμα και δεν εχω κενα) προγραμματισμο (απλα διαβασμα) και ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. Πιστευετε προλαβαινω να μαθω μαθηματικα σε 2 χρονια; Σκοπευω να ξεσκιστω στο διαβασμα πραγματικα και επισης θα παω και φροντιστηριο. Προλαβαινω να καλυψω τα κενα μου. Ειμαι σχεδον ασχετος αλλα εχω σκοπο να σκιστω. Για να περασω θελω 12.5 με 14 χιλιαδες μορια
The administrator has disabled public write access.

Μαθηματικα σε 2 χρονια;;;; 10 months 2 days ago #2

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Courier
  • "I've seen things you people wouldn't believe"
  • Thank you received: 416
R3PO wrote:
Λοιπον παιδια θα ηθελα να σας κανω μια σοβαρη ερωτηση. Θα παω β λυκειου φετος και εχω σοβαρο προβλημα.Απο την 1η γυμνασιου παρατησα τα μαθηματικα γιατι ηθελα να παω θεωριτικη και ασχοληθηκα κυριως με αρχαια κλπ. και πραγματικα μετανιωσα για την αποφαση μου. Στα θεωριτικα μαθηματα βγαζω 19αρια αλλα στα αλλα δεν ειμαι καλος οχι γιατι δεν μου κοβει αλλααπλα επειδη δεν ασχολουμαι. Στο θεμα μας τωρα. Παντα οι υπολογιστες με μαγευαν. Στα 6 μου ο υπολογιστης μπηκε στο σπιτι μου και στη ζωη μου και τον ερωτευτικα και φετος το καλοκαιρι σκεφτηκα "Ρε μ@λ@κ@ αφου σαρεσει για δεν μπας πληροφορικη που εχει και μελλον σαν επαγγελμα ο κλαδος αυτος;" Το προβλημα ειναι οτι τα μαθηματικα μου εχουν μεινει στην β γυμνασιου και ουτε. Για να περασω πληροφορικη χρειαζομαι εκθεση (ειμαι κομπλε) οικονομια (θελει μονο διαβασμα και δεν εχω κενα) προγραμματισμο (απλα διαβασμα) και ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. Πιστευετε προλαβαινω να μαθω μαθηματικα σε 2 χρονια; Σκοπευω να ξεσκιστω στο διαβασμα πραγματικα και επισης θα παω και φροντιστηριο. Προλαβαινω να καλυψω τα κενα μου. Ειμαι σχεδον ασχετος αλλα εχω σκοπο να σκιστω. Για να περασω θελω 12.5 με 14 χιλιαδες μορια

Τα μαθηματικά δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαίνονται, απλά δεν πρέπει να χάσεις την σειρά.
Βέβαια εσύ την έχεις χάσει την σειρά :Pκαι θα σου φανεί δύσκολο αν πας κατευθείαν σε αυτά της 2ερας λυκείου, για αυτό ξεκίνα από εκεί που τα άφησες και μην σε φοβίζει. Θα τα μάθεις πολύ πιο εύκολα από ότι τα μάθαινες τότε. Το έχω παρατηρήσει και στον εαυτό μου αυτό. Θυμάμαι όταν διάβαζα μαθηματικά στο γυμνάσιο μου φαινόντουσαν πολύ δύσκολα, αλλά τώρα τα συγκεκριμένα μαθηματικά μου φαίνεται πανεύκολα και λέω στον εαυτό μου "καλά πως δυσκολευόμουν με αυτά?" (και δεν ασχολούμαι και πολύ με μαθηματικά τώρα για να πεις ότι είμαι καλός)

Και γιατί δεν ξεκινάς από σήμερα το διάβασμα για να κερδίσεις και χρόνο; Από μόνος σου!
Αν σε κουράζει το βιβλίο ή δεν έχεις την πειθαρχία να διαβάσεις από μόνος σου ή δεν καταλαβαίνεις, μπορείς να μπεις στο youtube και να δεις βιντεάκια που σου μαθαίνουν μαθηματικά και είναι σίγουρα και πιο ευχάριστό από το να διαβάζεις τα βιβλία του σχολείου που είναι και ακαταλαβίστικα.
2017 έχουμε, ό,τι θέλεις βρίσκεις στο internet. Πιστεύω κάλλιστα μπορείς να τα μάθεις και μόνος σου αν φυσικά προσπαθήσεις και εσύ ο ίδιος.
Εφόσον λοιπόν το λες και μόνος σου ότι έχεις σκοπό να ξεσκιστείς στο διάβασμα και φαίνεται ότι έχεις όρεξη και θέληση για αυτό, τότε δεν σε σταματάει τίποτα!

Μαθηματικα σε 2 χρονια;;;; 9 months 3 weeks ago #3

• WeepingAngel
  • WeepingAngel's Avatar
  • 0110100110er
  • Electronic Engineer, geek, freak, game/horror/coffee addict, bookworm :P
  • Thank you received: 19
Λιγο αργα το ειδα αλλα ας απαντησω.. :P
Δεν ειναι αδυνατο αυτο που λες να κανεις. Παρο ολα αυτα πρεπει να πιεστεις παααααααρα πολυ. Εχω δει παιδια να το κανουν αλλα μλκιες που ακουγονται τυπου "Ειχα προγραμμα" ή "Εβγαινα αλλα μονο τα Σ/Κ" δεν υπαρχει. Δεν σου λεω πως θα γινεις εσωκλειστος με ενα βιβλιο στο χερι αλλα θα πρεπει να θυσιασεις αρκετα. Δεν ξερω πως ειναι πλεον το συστημα μιας και πανε αρκετα χρονια απο οταν εδωσα πανελληνιες αλλα εγω θα προτεινα αν μπορεις και θες να πας για το απολυτηριο και να δωσεις την επομενη χρονια. Ειναι σιγουρο πως ο εξτρα χρονος θα σου δωσει πολλα περιθορια να διαβασεις και να εξασκηθεις στα μαθηματικα περισσοτερο. Δεν ξερω ακριβως τα μαθηματα στην πληροφορικη αλλα σαν ηλεκτρονικος μηχανικος απο την πρωτη μερα θεωρουσαν πως ξεραμε να λυνουμε τα παντα (ναι ακομα και τα ολοκληρωματα που πχ τα αοριστα σε μενα ηταν εκτος υλης και με τα ορισμενα δεν ασχολιθηκα αρκετα)
Ξερω πως ισως σε αποκαρδιωνουν αυτα που σου λεω, αλλα στο λεω απο εμπειρια οντας σε μια σχολη γεματη μαθηματικα πως τα κενα που ειχα/εχω με κρατησαν πισω.
Να ξερεις ομως πως οσα και να θυσιασεις, οσο και να παρει ειναι απιστευτο το συναισθημα οταν θα τα καταφερεις. Σου ευχομαι να τα καταφερεις :cheer::hellyeah: