Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Κατι παραξενο μου συμβαινει

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #1

• γιώργος.γουίλαξ
  • γιώργος.γουίλαξ's Avatar
  • Wishlister
Καταρχας συγχωρεστε με αν εκανα λαθος που ξεκιναω εδω το topic.

Ρε παιδια, το τελευταιο καιρο, κατι εχω παραξενο εχω παθει. Δεν εχω ορεξη να παιξω games. Ενω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου παιζω games, το τελευταιο καιρο ενω θελω να παιξω καποια παιχνιδια και ειμαι ψημένος, για καποιο λογο δεν εχω ορεξη. Για παραδειγμα ειχα παρει οταν πρωτοβγηκε το Dishonored 2 και το bloodborne. Ειχα ξεκινησει το Dishonored 2 και επαιξα για 2-3 μερες μεχρι της τεταρτη πιστα, και σε καθε πιστα ηθελα να τα μαζευω ολα οτι υπαρχει καθως θελω να παρω το Platinum. Ξαφνικα το σταματησα και αρχισα το bloodborne το οποιο επαιζα για καμια βδομαδα συνεχομενα και μετα αρχισα να παιζω FIFA 17 καθε 2 μερες και μετα παλι Bloodborne. Επειτα υπηρξε μια περιοδος που δεν επαιζα καθολου games, μονο κανα FIFA 17 επειδη λατρευω το ποδοσφαιρο. Φτανουμε αρχες απριλιου, οπου και αρχιζω παλι bloodborne και παιζω σχεδον καθε μερα μεχρι τα τελη Απριλιου περιπου οπου και πηρα το Platinum. Αγορασα το Horizon: Zero Dawn, και αρχισα να παιζω. Μ'αρεσει πολυ, τελειωσα και το story και τωρα θελω να κανω οτι εχει απομεινει για να το κανω κι αυτο Platinum. Θελω οτι εχει να μου δωσει το παιχνιδι, να το παρω, κι αυτο στα περισσοτερα τα παιχνιδια που παιρνω. Και τωρα εχω δει εχει σε προσφορα το MGS V και το Aragami 10€ (ξεχωριστα, το καθενα) αλλα απο την αλλη θελω να παρω το Injustice 2 που με εχει ψησει παρα πολυ. Θελω πολυ να τα παιξω και τα τρια αλλα μου λειπει η ορεξη. Περιττό να πω οτι το Dishonored 2 παρ'ολο που μου αρεσει, δεν το εχω ακουμπησει απο τοτε.

Χαρηκα που επιτελους το εβγαλα απο μεσα μου, γιατι ηθελα σε καποιον να το πω και δεν ειχα κανεναν, οποτε σκεφτηκα να το μοιραστω μαζι σας, μπας και μπορει καποιος να βοηθησει ή να μαθω αν το εχει παθει καποιος αλλος.
Ευχαριστω για το χρονο σας, οποιος το διαβασε. Λιγο μεγαλο το κειμενο, ζητω συγνωμη :)
The administrator has disabled public write access.

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #2

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Courier
  • "Plant eyes on our brains, to cleanse our beastly idiocy."
  • Thank you received: 356
Έπαθα ακριβώς το ίδιο και εγώ πριν 1-2 μήνες φίλε. Και ακόμα δεν έχω αναρρώσει πλήρως :P
Δεν είναι τίποτα, θα περάσει. :P
Εγώ πιστεύω το είχα πάθει επειδή εκείνη την περίοδο είχαν πέσει πολλές υποχρεώσεις μαζί και ενώ ήθελα να παίξω κάποια παιχνίδι όσο ήμουν σπίτι, δεν έβρησκα πολύ χρόνο και δεν είχα και τόσο διάθεση να "επενδύσω" χρόνο και ενέργεια σε κάποιο παιχνίδι. Προτιμούσα να κοιμηθώ, να ξεκουραστώ ή γενικά να κάνω κάτι άλλο.
Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι παρατήσεις ΕΝΤΕΛΩΣ τα παιχνίδια για λίγο καιρό και να ασχοληθείς με κάτι άλλο.
Δες καμία ταινία, πήγαινε καμία βόλτα, γενικά κάνε κάτι άλλο που δεν απαιτεί την ίδια διάθεση με αυτή που απαιτούν τα games.
Μόλις περάσει λίγος καιρός και σου έχουν λείψει τα games, τότε θα επιστρέψεις δυναμικά :lol:

Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, τότε δοκίμασε να παίξεις κάτι πάρα πολύ χαλαρό και ανάλαφρο.
Πχ. Rocket League, Overwatch, Hearthstone και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, ανάλογα τα γούστα σου.
Last Edit: 8 months 3 weeks ago by KosD.
The following user(s) said Thank You: γιώργος.γουίλαξ

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #3

• Thornagon
  • Thornagon's Avatar
  • Storekeeper
  • Spam, Spam, Egg, Bacon and Spam
  • Thank you received: 87
Το είχα πάθει και εγώ αυτό που λες κάποιο διάστημα αφού απολύθηκα απ τον στρατό. Για 9 μήνες όσο ήμουν μέσα δεν έπαιζα τίποτα εκτός από λολ και αυτό σπάνια. Μόλις λοιπόν βγήκα, ξεκίνησα ότι είχα χάσει. Και ήρθε ο κορεσμός. Είχα ξεκινήσει 4-5 παιχνίδια μαζί και δεν μπορούσα προφανώς να κάνω το επιθυμητό progress πουθενά. Το κόλπο για μένα ήταν να βάλω ακουστικά να κλειδωθω στο δωμάτιο και να "μπω" στο παιχνίδι. Όσο και να κρατούσε. Ήξερα πχ ότι για 2 ωρες που θα ήμουν εκεί μέσα δεν θα υπήρχε τίποτα ανάμεσα σε μένα και στο παιχνίδι. Δεν είχε σημασία σε πόσες μέρες θα το τελειωνα. Απλά έπαιζα. Τελικά με βοήθησε και αργότερα παρατήρησα ότι το πάθαινα όταν είχα πάνω από 1 παιχνίδι για να παίξω. Πχ τώρα έχω ξεκινήσει το Prey και είναι πολύ ωραίο σε κρατάει έχει πράγματα να εξερευνήσεις και γενικά χάνεσαι. Όταν βάζω τα ακουστικά ξεχνάω τα πάντα τριγύρω για το διάστημα που παίζω. Ωστόσο το μυαλο μου είναι στη συντόμευση του watchdogs 2 από δίπλα... Οπότε απλά βάζω ακουστικά και το αγνοω μέχρι να τερματίσω τo prey...
Δεν ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα η σε κάνω χειρότερα αλλά για μένα το κόλπο ήταν αυτό. Απομόνωση

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #4

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Courier
Thornagon wrote:
Το είχα πάθει και εγώ αυτό που λες κάποιο διάστημα αφού απολύθηκα απ τον στρατό. Για 9 μήνες όσο ήμουν μέσα δεν έπαιζα τίποτα εκτός από λολ και αυτό σπάνια. Μόλις λοιπόν βγήκα, ξεκίνησα ότι είχα χάσει. Και ήρθε ο κορεσμός. Είχα ξεκινήσει 4-5 παιχνίδια μαζί και δεν μπορούσα προφανώς να κάνω το επιθυμητό progress πουθενά. Το κόλπο για μένα ήταν να βάλω ακουστικά να κλειδωθω στο δωμάτιο και να "μπω" στο παιχνίδι. Όσο και να κρατούσε. Ήξερα πχ ότι για 2 ωρες που θα ήμουν εκεί μέσα δεν θα υπήρχε τίποτα ανάμεσα σε μένα και στο παιχνίδι. Δεν είχε σημασία σε πόσες μέρες θα το τελειωνα. Απλά έπαιζα. Τελικά με βοήθησε και αργότερα παρατήρησα ότι το πάθαινα όταν είχα πάνω από 1 παιχνίδι για να παίξω. Πχ τώρα έχω ξεκινήσει το Prey και είναι πολύ ωραίο σε κρατάει έχει πράγματα να εξερευνήσεις και γενικά χάνεσαι. Όταν βάζω τα ακουστικά ξεχνάω τα πάντα τριγύρω για το διάστημα που παίζω. Ωστόσο το μυαλο μου είναι στη συντόμευση του watchdogs 2 από δίπλα... Οπότε απλά βάζω ακουστικά και το αγνοω μέχρι να τερματίσω τo prey...
Δεν ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα η σε κάνω χειρότερα αλλά για μένα το κόλπο ήταν αυτό. Απομόνωση

Συμφωνώ στην λέξη "Απομόνωση"
Πιστεύω έχει να κάνει με το μυαλό και το πόσο αυτό είναι γεμάτο από σκέψεις.
Στην δικιά μου περίπτωση αυτό είχα πάθει. Ενώ ήθελα να παίξω κάποιο παιχνίδι, δεν μπορούσα με τίποτα να συγκεντρωθώ σε αυτό και να το απολαύσω.
Το μυαλό μου συνέχεια έφευγε και σκεφτόμουν διάφορες υποχρεώσεις και πράγματα που συνέβαιναν εκείνο τον καιρό, με αποτέλεσμα να μην προσέχω διαλόγους, να χάνω συνέχεια και γενικά να βαριέμαι στα 5 λεπτά.

Ουσιαστικά απομόνωση προτείνω και εγώ. Απομόνωση, γενικά από τα παιχνίδια :P
Αν όμως μπορείς να απομονώσεις το μυαλό σου από τις σκέψεις και μπορέσεις να "κλειστείς" και να "χαθείς" μέσα στο παιχνίδι είτε με ακουστικά είτε με οποιονδήποτε άλλον τρόπο. Τότε ναι.
The following user(s) said Thank You: Thornagon, γιώργος.γουίλαξ

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #5

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 1915
Φιλε το ειχα παθει και εγω αυτο παλιοτερα, αρκετες φορες μαλιστα και σε εμενα πιανει κατι πολυ συγκεκριμενο... :PΟποτε συμβαινει αυτο παιζω για καποιο διαστημα καποιο "χαλαρο" παιχνιδι σε επισης χαλαρους ρυθμους (δηλαδη μια ωριτσα την ημερα) και ασχολουμε με κατι αλλο μεχρι να μου ξαναερθει η ορεξη.Συνηθως μια βδομαδα αργοτερα θελω ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ να πιασω καποιο αλλο, καλο single player παιχνιδι οποτε ξαναερχεται η ορεξη! :lol:
Συμφωνω επισης και με οσα ειπαν τα παιδια πιο πανω!Μπορεις επισης να μην παιζεις τιποτα για καποια περιοδο και μετα θα κανεις γερο comeback! :PΓενικα οσο περισσοτερο σκεφτεσαι οτι "πρεπει" να παιξεις, τοσο λιγοτερη ορεξη θα εχεις πιστευω.

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #6

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 945
Γενικα πιστευω στους πιο πολλους μας εχει συμβει κατι τετοιο. Οπως ειπε και ο Captain παιξε κατι χαλαρο. Εγω πχ στο Overwatch για να παρω ενα legendary skin επαιζα για 20 μερες περιπου μονο αυτο ε λογικο ειναι μετα που το πηρα να μην ξανα αγγιξω overwatch για αρκετο χρονικο διαστημα. Βεβαια αυτο ειναι στον ανθρωπο πχ καποιος μπορει να λιωσει κατι και παρολα αυτα να συνεχισει να παιζει ασταματητα για καιρο καποιος αλλος οχι. Αν κανεις μια αποχη ισως βοηθησει δεν ειναι αναγκη να πιεζεις τα πραγματα γιατι στην τελικη παιζουμε games απο επιλογη για ευχαριστηση και οχι απο αγγαρεια. B)
Εδω ειμαστε οτι θες να το συζητησουμε :)

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #7

• γιώργος.γουίλαξ
  • Wishlister
Αυτο παθαινω κι εγω κυριως φιλε KosD. Φευγει η σκεψη μου και η συγκεντρωση μου απο το παιχνιδι "με αποτέλεσμα να μην προσέχω διαλόγους, να χάνω συνέχεια και γενικά να βαριέμαι στα 5 λεπτά." οπως ειπες. Και δεν εχω ακουστικα αρκετα καλα ωστε να μπορω να "απομονωθω" στο παιχνιδι. Θα παρω το MGS V αυριο ή μεθαυριο (μιας και η προσφορα ληγει στις 25 Μαιου) και ενω ειναι ενα Franchise που εχω αγαπησει, και εχω παιξει ολα τα υπολοιπα, φοβαμαι οτι θα αρχισω να παιζω και οταν κλεισω το PS4, την επομενη μερα δεν θα εχω την ιδια ορεξη να το συνεχισω.
Και οσο για την αγγαρεια που ειπε ο φιλος StrikeX. Δεν το βλεπω ετσι. Ποτε μου δε το ειδα ετσι. Ειμαι πολυ επιλεκτικος, και δε παιζω ευκολα καποιο παιχνιδι που δε μου κανει το "κλικ". Για παραδειγμα, πριν αρχισω να βλεπω τους αγαπημενους μας Unboxholics δεν ειχα δωσει ποτε σημασια σε "Souls" παιχνιδια, αλλα εβλεπα το Σακη με τι παθος μιλουσε για αυτα τα παιχνιδια και εκατσα και διαβασα Reviews του, και ειπα να δοκιμασω. Και επαθα πλακα. Οποτε δε πιστευω οτι ειναι αγγαρεια ολο αυτο.
Ευχαριστω για τη βοηθεια σας παιδια και που σπαταλατε χρονο για να μου απαντησετε-συζητησουμε :)

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #8

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 945
Αυτο που προσσπαθησα να πω ειναι πως αν δεν σου βγαινει να παιξει κατι δεν ειναι αναγκη να το κανεις μπορει να σου αρεσει τρελα καποιο παιχνιδι αλλα να μην εχεις ορεξη απλα παρε τον χρονο σου. :)

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #9

• Hechmanic369
  • Hechmanic369's Avatar
  • Unpacker
  • "Wake up, and smell the ashes..."
  • Thank you received: 404
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το έχω πάθει και εγώ ουκ ολίγες φορές και για όσους ασχολούνται πολλές ώρες συνεχόμενα με παιχνίδια κάποια στιγμή θα το πάθουν.

Καταλαβαίνεις ότι έχεις κορεστεί από δεδομένα και πληροφορίες όταν προσπαθείς να επικεντρωθεις στο παιχνίδι και δεν μπορείς με τίποτα! Και επειδή είμαι και εγώ completionist σε ότι αγοράζω το πάθαινα αρκετά συχνά πιο παλιά. Πλέον το διαχειρίζομαι πολύ εύκολα με αυτό που είπε ο φίλος Γιάννης (KosD) πιο πάνω. Βάζεις για λίγες μέρες στον πάγο το gaming (αν μπορείς μην παίζεις τίποτα) ώσπου το μυαλό να "καθαρίσει" και μετά θα το δεις ότι από μόνος σου θα επιστρέψεις. :)
Last Edit: 8 months 3 weeks ago by Hechmanic369.

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #10

• ConstantinosRed
  • ConstantinosRed's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2089
Ντάξη το παθαίνω συχνά πλέον αυτό...Στη αρχή ανησυχούσα κι εγώ αλλά πλέον το συνήθισα ..Πχ εγώ έχει 2 εβδομάδες έριξα πολύ τους ρυθμούς και προσπαθώ ακόμη να τελειώσω το Persona 5 που ξεκίνησα από το Απρίλιο χαχα Για 1 εβδομάδα μάλιστα δεν είχα ανοίξει σχεδόν καθόλου τη κονσόλα..Και να πεις ότι δεν μου αρέσει το παιχνίδι? Το ΛΑΤΡΕΥΩ...Έχω ρίξει είδη 90 ώρες επάνω του(μου είπαν ότι κάποτε τελειώνει για να δούμε.. :sexy:) Απλά έχω πολλά στο κεφάλι μου να σκεφτώ αυτό το καιρό και μου αρέσει όταν κάθομαι να παίξω ένα παιχνίδι να συγκεντρώνομαι μόνο σε αυτό...Έτσι δεν πολύ παίζω τώρα γιατί είναι και κρίμα το παιχνίδι να το παίζω και να με αφηρημένος αλλού..

Παίζαμε heroes of the storm με το Νίκο (StrikeX)..Το οποίο ήταν ένα καλό "φάρμακο " να το πω χαχα Χαλαρά πράγματα χαχα....

Θα σου έρθει πάλι η όρεξη μην ανησυχείς..Περαστικά είναι αυτά...Ή κάνε ένα διάλειμμα ή παίξε κάτι χαλαρό μέχρι να θέλεις εσύ να συνεχίσεις τα υπόλοιπα παιχνίδια σου...Με το ζόρι μην τα παίξεις γιατί μετά θα σου νε σαν αγγαρεία και θα νε κρίμα..
Last Edit: 8 months 3 weeks ago by ConstantinosRed.

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #11

• γιώργος.γουίλαξ
  • Wishlister
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες και τη συζητηση. Θα δοκιμασω να βαλω στον παγο το gaming για καποιες μερες να δω πως θα παει. Ελπιζω να ερθει παλι η ορεξη για gaming. Και παλι ευχαριστω! :):sexy:

Κατι παραξενο μου συμβαινει 8 months 3 weeks ago #12

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Courier
Όπως είπαν και οι άλλοι, μην παίζεις παιχνίδια με το ζόρι γιατί θα τα αδικήσεις και δεν θα τα ευχαριστηθείς.
Είναι σαν να πας ένα σουβλάκι με ήδη γεμάτο στομάχι :sexy::lol:

Πάρε το παιχνίδι άμα πρόκειται για προσφορά για να μην την χάσεις και άστο στο ράφι μέχρι να σου έρθει η όρεξη