TOPIC: Άλλα χόμπις

Άλλα χόμπις 4 years 4 months ago #61

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 670
evoracing wrote:
Μου αρέσουν τα games και όχι δεν είμαι gamer απλά παίζω για να μαθαίνω. Τι εννοώ? μέσα από driving simulator έμαθα να οδηγώ και κατέληξα να είμαι 20 χρονών και από την 2η φορά που έπιασα τιμόνι στα χέρια μου να ξέρω να οδηγώ, το λες και χόμπι :P..

Επίσης το μεγαλύτερό μου χόμπι είναι το 3D Modeling, ή γραφίστας.. Έβλεπα τα games και λέω πως ακριβώς να τα κάνουν? είδα κάποια πράγματα και είδα πως το να σχεδιάζω με τραβάει (σχέδιο <3) ποιο πολύ. Έβλεπα και φάσεις unity αλλά δεν το έχω καθόλου με το διάβασμα (στο να κάτσω να μάθω κάτι, το να διαβάζω πχ Shutter Island <3 εεε ναι..) και έτσι άρχισα να ψάχνομαι στο 3D Modeling. Το πρώτο που βρήκα ήταν το Cinema 4D και έτσι με αυτό ξεκίνησα. Στην αρχή δεν μπορούσα να κάνω ούτε ένα ομοιόμορφο ποτήρι αλλά στην πορεία, με πολλές δοκιμές και μερικά tutorial έμαθα τα "μυστικά" του. Έτσι από τα 15 μου μέχρι σήμερα να έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αλλά αυτό είναι αρκετά χαμηλό σε σύγκριση με άλλα.
flic.kr/s/aHsk5Q54fA

Στο μέλλον με ερχόμενο σύστημα θα ασχοληθώ και με Photoshop και After Effect...

Αυτά από εμένα :)

Χμμμ ενδιαφέρον. Περίπου πόσες ώρες σου παίρνει να φτιάξεις ένα ολόκληρο αυτοκίνητο? (απ΄ ότι καταλαβαίνω αρκετές)
Ασχολείσαι επαγγελματικά με αυτό ή απλώς το κάνεις για hobby (ή και τα δύο).

Εγώ μόνο με το photoshop ασχολούμαι και κυρίως για ελαφριά επεξεργασία φωτογραφίας. Δεν είμαι ιδιαίτερα δημιουργικό άτομο να σου φτιάξω κάτι από το τίποτα χαχα.
Last Edit: 4 years 4 months ago by Theo.
The administrator has disabled public write access.

Άλλα χόμπις 4 years 4 months ago #62

• evoracing
  • evoracing's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 2
Theo wrote:
evoracing wrote:
Μου αρέσουν τα games και όχι δεν είμαι gamer απλά παίζω για να μαθαίνω. Τι εννοώ? μέσα από driving simulator έμαθα να οδηγώ και κατέληξα να είμαι 20 χρονών και από την 2η φορά που έπιασα τιμόνι στα χέρια μου να ξέρω να οδηγώ, το λες και χόμπι :P..

Επίσης το μεγαλύτερό μου χόμπι είναι το 3D Modeling, ή γραφίστας.. Έβλεπα τα games και λέω πως ακριβώς να τα κάνουν? είδα κάποια πράγματα και είδα πως το να σχεδιάζω με τραβάει (σχέδιο <3) ποιο πολύ. Έβλεπα και φάσεις unity αλλά δεν το έχω καθόλου με το διάβασμα (στο να κάτσω να μάθω κάτι, το να διαβάζω πχ Shutter Island <3 εεε ναι..) και έτσι άρχισα να ψάχνομαι στο 3D Modeling. Το πρώτο που βρήκα ήταν το Cinema 4D και έτσι με αυτό ξεκίνησα. Στην αρχή δεν μπορούσα να κάνω ούτε ένα ομοιόμορφο ποτήρι αλλά στην πορεία, με πολλές δοκιμές και μερικά tutorial έμαθα τα "μυστικά" του. Έτσι από τα 15 μου μέχρι σήμερα να έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αλλά αυτό είναι αρκετά χαμηλό σε σύγκριση με άλλα.
flic.kr/s/aHsk5Q54fA

Στο μέλλον με ερχόμενο σύστημα θα ασχοληθώ και με Photoshop και After Effect...

Αυτά από εμένα :)

Χμμμ ενδιαφέρον. Περίπου πόσες ώρες σου παίρνει να φτιάξεις ένα ολόκληρο αυτοκίνητο? (απ΄ ότι καταλαβαίνω αρκετές)
Ασχολείσαι επαγγελματικά με αυτό ή απλώς το κάνεις για hobby (ή και τα δύο).

Εγώ μόνο με το photoshop ασχολούμαι και κυρίως για ελαφριά επεξεργασία φωτογραφίας. Δεν είμαι ιδιαίτερα δημιουργικό άτομο να σου φτιάξω κάτι από το τίποτα χαχα.

Κοίταξε δεν ασχολούμαι σε καθημερινή βάση για να σου πω ακριβώς, άμα με πιάσει όμως με πιάνει. Το περισσότερο που έχω κάτσει είναι ώρες. Τώρα ένα αμάξι ολοκληρωμένο προσωπικά το βγάζω σε 4-5 μέρες με αυτά τα 8ωρα. Το Audi S3 το έχω ξεκινήσει αρκετό καιρό και το προχωράω σιγά σιγά και μου έχει πάρει περίπου 6 μέρες ως τώρα γιατί δεν είχα έτοιμο τίποτα! Ότι βλέπεις πάνω σε αυτό είναι φτιαγμένο αποκλειστικά για αυτό. Πχ την sls που βλέπεις και την bmw είχα έτοιμες είδη τις ζάντες από άλλα αμάξια ή από παλιά που έκανα ζάντες. Την ΟΖ του S3 την είχα είδη αλλά ήταν από τα 1α που έκανα και δεν μου άρεσε η κατασκευή που είχα κάνει.

Άμα κοιτάξεις και στο youtube διάφορα κανάλια κάνουν full tutorial για αμάξια ή διάφορα και τους βγαίνουν και 35 part των 30 λεπτών ξερωγω.. Οπότε ναι παίρνει πολύ!

Προς το παρών ασχολούμαι μόνο σαν χόμπι. Έκανα μια επιχείριση να πουλήσω κάποια project, τα οποία τα έσοδα θα πήγαιναν για νεο PC αλλά η σελίδα δεν στήθηκε όπως θα ήθελα ή θα μπορούσα όπως και δεν ασχολήθηκα αρκετά οπότε δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Σιγά σιγά θα ανοίξω σωστό κανάλι και στο turbosquid που εκεί κάτι θα γίνει! 3docean.net/user/Angm_evo2013/portfolio
Είχαμε ξεκινήσει μια μικρή ομάδα με κάποια παιδιά για κατασκευή παιχνιδιών σε μηχανή unity (νομίζω) αλλά δεν συνεχίστηκε λόγο κακής διαχείρισης και κακής γνώσης μελών αν και οι ιδέες για τα παιχνίδια ήταν πολύ καλές!

Στο photoshop ναι και εγώ το ίδιο ποιο πολύ για το Cinema 4D και τα textures που θέλει (όπως το armitrix logo-text στο s3). Είναι πολύ δυνατό εργαλείο και το photoshop αρκεί να μάθεις τα tools του.

Φαντασία θέλει! τίποτα άλλο :P

Άλλα χόμπις 4 years 3 months ago #63

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
Εχω αρχισει εδω και μισο μηνα να παιζω ηλεκτικη κιθαρα!(Και πονανε ασχημα τα δαχτυλα μου, ακομα :silly::P).
Γουσταρω ασχημα!!!!Η αρχη ειναι σκετη βαρεμαρα αλλα οταν φυγεις απο τα πολυ φυσικα ειναι γαμματο χομπι!!!!
Πχ τωρα εχω ψιλομαθει το Breaking the Law των Judas Priest αφου δεν απαιτει καμια απιστευτη παικτικη ικανοτητα!

Υ.Γ.Κατι ακομα που θελω να πω ειναι οτι καλο ειναι να μην μενεις "στα βιβλια".Εχω ενα βιβλιο με tutorials για τα πρωτα επιπεδα στην κιθαρα αλλα πραγματικα δεν μπορεις να ακολουθεις μονο οτι λεει εκει.Εχει καλες οδηγιες αλλα καλο ειναι μαζι με αυτο να πιασεις και ενα κομματι που σαρεσει και να το δοκιμασεις.Με το Breaking the law πηγε καλα το πραγμα!
Last Edit: 4 years 3 months ago by Captain_Zaraki.

Άλλα χόμπις 4 years 2 months ago #64

• Hurley
  • Hurley's Avatar
  • Add-to-carter
20 χρονια μηχανικος στην nissan και στο τελος αγορασα και ενα r34 , ασχολουμε τοσο πολυ με τα αμαξια , που εχω ξεχασει τι σημαινει χομπι.....

Άλλα χόμπις 4 years 1 month ago #65

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 293
Εδω και 2 βδομάδες έχω αρχίσει γυμναστήριο. Πάω βέβαια κανα δυο μήνες κάθε χρόνο για να ξεσαπίζω. Απο αύριο tai box (ή όπως λέγεται). Έχω κλείσει τριμηνο ήδη.
Μαζι θα ακολουθήσω και το 2ο πιο δύσκολο πρόγραμμα. Σχολή, μαγείρεμα καθημερινά και αμα καταφέρω θα κόψω το ρημαδοτσιγάρο!
Τα Σ/Κ ποδήλατο!
και όλα αυτά για το καλό μου ;)Για να δούμε

Edit: και κάθε μήνα ένα 20ευράκι θα πηγαίνει στα καρτ!
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM
Last Edit: 4 years 1 month ago by GrayFox46.

Άλλα χόμπις 4 years 1 month ago #66

• Mayhem
  • Mayhem's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 131
Ας πω και εγώ τα δικά μου χόμπι...
Σαν κύρια χόμπι έχω την μουσική που ασχολούμαι από 15 χρόνον.Παίζω κιθάρα,τραγουδάω και έχω κάνει πολλά lives σε επαρχία και Αθήνα (που είναι και τα περισσότερα κιόλας ).
Tο ψάρεμα και κύριος ψαροντούφεκο και αυτό από μικρή ηλικία το ξεκίνησα 15-16 χρονων.Για μεγάλη τρελα και εκεί
Και τα VideoGames.
Τελευταία ξεκίνησα πάλι και παίζω ποδόσφαιρο και σκέφτομαι να συνεχίσω μέχρι να ξαναβαρεθω και διαβάζω που και που κανα βιβλιο που θα μου κινήσει το ενδιαφέρον

@Captain_Zaraki Μάθε φιλε μου για αρχή 4-5 συγχορδίες,προσπάθησε να κανεις αλλαγές μεταξύ τους για να μάθουν τα χερια σου...με την πένα πάνω κάτω!!!Χτυπα ρυθμικά το πόδι σου για να έχεις ένα tempo και παίζε αργά για να συνηθίσεις.
Δες την πεντατονική κλίμακα και μάθε την και άσε το Breaking the Law.
Κανε πρώτα τα βασικά βήματα και σιγά σιγά θα βγάζεις και τραγούδια.
Και ξεκινα με το Smoke on the Water καλύτερα για να μάθεις να πατάς καλύτερα όλες τις χορδές...

Άλλα χόμπις 4 years 1 month ago #67

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 71
Ωραίο thread.

Κατά καιρούς έχω αρκετά που κάνω αν και λόγω ηλικίας (είμαι ήδη 40 χρονών) και υποχρεώσεων δεν μπορώ να τα συντηρώ όλα ταυτόχρονα και μερικά από αυτά μπαίνουν σε κατάσταση ύπνου για αρκετό καιρό αλλά πάντα αναβιώνουν κατά περιόδους και μένουν ζωντανά.

Το μεγαλύτερο χόμπι (ας το ονομάσουμε έτσι) είναι το να μην εφησυχάζομαι με τίποτα και πάντα να ψάχνω ευκαιρίες για να ζήσω νέες εμπειρίες και να μάθω νέα πράγματα. Ότι και να είναι αυτό δεν το βάζω κάτω. Πάντα είμαι πρόθυμος να κάνω κάτι νέο όσο extreme κι αν είναι.

Έχουμε και λέμε: Μερικά που έκανα από παλιά και τώρα απλά αναβιώνουν σε διάφορες στιγμές όταν υπάρχει χρόνος.
- 3D modeling στο PC
- Μοντελισμός (στατικά πλαστικά και ξύλινα) αμάξια, αεροπλάνα, καράβια, vidocs αλλά και μοντελισμός ηλεκτροκίνητων και βενζινοκίνητων μοντέλων (κυρίως αυτοκίνητα)
- Ποδηλασία (αν και καθημερινά κινουμε με ποδήλατο αλλά οι μεγάλες βόλτες έρχονται αραιά και που πλέον)
- Καγιάκ
- Καταδύσεις
- Γυμναστική γενικά
- Ψαροντούφεκο - Κυνήγι

Μερικά που κρατάω επαφή πολύ πιο συχνά.
- DIY projects
- Ορειβασία
- Snowbοarding
- Ταξίδια
- Σινεμά
- Διάβασμα και παρακολούθηση ντοκιμαντέρ σχετικά με επιστήμη και τεχνολγία.
- Ιστιοπλοΐα

Το πιο πρόσφατο και το νέο χόμπι μου είναι ότι ξεκίνησα μαθήματα πιλότου για δίπλωμα PPL και έχω ήδη πάνω από 15 ώρες πτήσης. :-)

Ήδη έχω κάποια νέα χόμπι στα σχέδια μου με ένα από αυτά να είναι και η ελεύθερη πτώση κάποια στιγμή, αλλά αυτά είναι μελλοντικά σχέδια.
Έχω και μερικά άλλα που κάνω αρκετά συχνά απλά αυτά που έγραψα είναι τα πιο βασικά πράγματα που ασχολούμαι.
Last Edit: 4 years 1 month ago by Throrin.

Άλλα χόμπις 4 years 1 month ago #68

• mihalis13
  • mihalis13's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 228
Μουσική εδώ και πολλά χρόνια σαν χόμπι.
Παίζω και σε μαγαζιά αραιά και που (καθαρά από χόμπι)
Τους τελευταίους μήνες ασχολούμαι και με το serato dj και πήρα και μια καλή κονσόλα για να παίζω μουσική (την οποία την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα λόγω απουσίας laptop και ότι ακόμα δεν έχω φτιάξει όλη τη μουσική μου σε λίστες για να μπορώ να παίξω)

Πριν λίγα χρόνια είχα και το ποδήλατο σε συνδυασμο με crossfit αλλά πλέον με τη δουλειά δεν έχω τόση διάθεση και κάνω αραια και που κανενα Σ/Κ ποδήλατο.
Πρέπει πιο εντατικά όμως γιατί η δουλειά είναι γραφείου και έχω πάρει αρκετά κιλά.. :whistle:

Άλλα χόμπις 4 years 1 day ago #69

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Πώρωση το thai box. Απ' οτι φαίνεται ήρθε για να μείνει! :woohoo:Πολλά τα θετικά και το διασκεδάζω.
Έχω ξεκινήσει σπαρινκ και ακόμα δεν έχω πάρει γάντια. Λέω να τιμήσω το sportdirect. Ξέρει κάποιος κανα άλλο μαγαζί με προσφορές?
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM

Άλλα χόμπις 4 years 1 day ago #70

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
GrayFox46 wrote:
Πώρωση το thai box. Απ' οτι φαίνεται ήρθε για να μείνει! :woohoo:Πολλά τα θετικά και το διασκεδάζω.
Έχω ξεκινήσει σπαρινκ και ακόμα δεν έχω πάρει γάντια. Λέω να τιμήσω το sportdirect. Ξέρει κάποιος κανα άλλο μαγαζί με προσφορές?
Ξέρω ένα καλό στο Chiang Mai στη οδό soi 9 :P:P:P:P:P:P
ZeitGeist

Άλλα χόμπις 4 years 1 day ago #71

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Έχω πάει.
Άστο. Μηδεν εξυπηρέτηση. Απλά έχουν μάρκες και έχει γίνει μόδα :PΚαλύτερα να πάρω κανα πατσαούρι!!