TOPIC: Βιβλία

Βιβλία 2 years 9 months ago #241

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
^^Γενικα νομίζω ότι η πρώτη επαφή με Lovecraft είναι καλύτερο να γίνει με το Κάλεσμα του Κθούλου, τον Τρόμο του Ντανγουιτς η τον Ίσκιο Πάνω Από Το Ινσμουθ Μιχάλη!
Γενικά πάντως ο Lovecraft δεν είναι τόσο "τρομακτικός" με την έννοια του όρου όπως την έχουμε στο μυαλό μας, είναι πιο μυστηριώδης ας πούμε και σε κάνει να νιώθεις άβολα...!(το λέω γιατί ίσως να είχες διαφορετικές προσδοκίες!)
Καλο διάβασμα και με το Foundation btw!!! :hellyeah:
Last Edit: 2 years 9 months ago by Captain_Zaraki.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: mihalis13

Βιβλία 2 years 9 months ago #242

• mihalis13
  • mihalis13's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 228
Ναι Πάνο είχα άλλες προσδοκίες. Δεν το είχα ψάξει να δω τι παίζει με τον Lovecraft. Τον άκουγα πολύ για ιστορίες τρόμου και είπα να διαβάσω κανένα βιβλίο του.
Έβαλα ήδη στη wishlist το Κάλεσμα του Κθούλου όπως μου πρότεινες.

Βιβλία 2 years 9 months ago #243

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
mihalis13 wrote:
Ναι Πάνο είχα άλλες προσδοκίες. Δεν το είχα ψάξει να δω τι παίζει με τον Lovecraft. Τον άκουγα πολύ για ιστορίες τρόμου και είπα να διαβάσω κανένα βιβλίο του.
Έβαλα ήδη στη wishlist το Κάλεσμα του Κθούλου όπως μου πρότεινες.
Ωραία επιλογή το Κάλεσμα του Κθούλου Μιχάλη!!!Υπερκλασικη ιστορία και τέλειος τρόπος για να πάρεις μια ιδέα από το έργο του Lovecraft!Αν το αγοράσεις στα ελληνικά btw, υπάρχει από τις εκδόσεις Αίολος μαζί με τον Τρόμο του Ντανγουιτς οπότε με ένα βιβλίο έχεις 2 καταπληκτικές ιστορίες!

Βιβλία 2 years 9 months ago #244

• MindCrusherXx
  • MindCrusherXx's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 134
Έχω ένα πρόβλημα ρε παιδιά. Μέσα στις διακοπές ξεκίνησα να διαβάζω το Metro 2034 και μέχρι εκεί που έχω φτάσει μου άρεσε, αλλά τώρα που άρχισαν τα φροντιστήρια και η προετοιμασία για τις πανελλήνιες, όσο ψυχαγωγικό και να είναι το βιβλίο δεν μπορώ να διαβάσω μετά από τόσες ώρες διάβασμα μαθημάτων. Δεν έχω ξαναπαρατήσει βιβλίο στη μέση αλλά νομίζω ότι θα γίνει για πρώτη φορά :(

Βιβλία 2 years 8 months ago #245

• mihalis13
  • mihalis13's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 228
Τελείωσα το Θεμέλιο του Ασίμωβ. Πολύ ωραίο βιβλίο και σχεδιάζω το επόμενο διάστημα να πάρω και το 2ο βιβλίο της σειράς.
Ξεκίνησα προς το παρόν το: Οι Μαγικές Πέτρες των Σανάρα και έχω διαβάσει τις πρώτες 60 σελίδες. Ωραίο βιβλίο φαίνεται, εύκολο στην ανάγνωση και έχει μια ωραία ιστορία που θες να δεις την συνέχεια της.

Βιβλία 2 years 8 months ago #246

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
mihalis13 wrote:
Τελείωσα το Θεμέλιο του Ασίμωβ. Πολύ ωραίο βιβλίο και σχεδιάζω το επόμενο διάστημα να πάρω και το 2ο βιβλίο της σειράς.
Ξεκίνησα προς το παρόν το: Οι Μαγικές Πέτρες των Σανάρα και έχω διαβάσει τις πρώτες 60 σελίδες. Ωραίο βιβλίο φαίνεται, εύκολο στην ανάγνωση και έχει μια ωραία ιστορία που θες να δεις την συνέχεια της.
Ωραιος Μιχαλη!!!Πολυ δυνατο το 1ο βιβλιο του Foundation!Το ειχα διαβασει και εγω πριν μερικους μηνες αλλα διστυχως δεν εχω προχωρησει ακομα στα επομενα.Απο οτι ξερω παντως η συνεχεια πρεπει να ειναι ακομα καλυτερη!!! :lol:

Βιβλία 2 years 8 months ago #247

• MindCrusherXx
  • MindCrusherXx's Avatar
  • Loader
Έχουμε πανηγύρι αυτές τις μέρες στην Κοζάνη και βρήκα έναν πάγκο που πουλάει ότι βιβλίο αγοράσεις 5€. Εννοείτε ότι αγόρασα ένα την πρώτη μέρα και γύρισα την επόμενη και πήρα άλλα δύο :cheer:Έχω πλέον στην κατοχή μου την Λάμψη και το Κοράκι από Stephen King, καθώς και ένα που μου κίνησε το ενδιαφέρον από το plot summary στο οπισθόφυλλο και το αγόρασα. Λέγεται "Η αβησσυνιακή απόδειξη".
Last Edit: 2 years 7 months ago by MindCrusherXx.

Βιβλία 2 years 7 months ago #248

• kolao3fyllo
  • kolao3fyllo's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 11
Προσφατα αγορασα τα 1984 και Φαρμα των ζωων απο Οργουελ,απο οτι εχω ακουσει δεν θα απογοητευσουν :like:

Βιβλία 2 years 5 months ago #249

• MindCrusherXx
  • MindCrusherXx's Avatar
  • Loader
Ξανάρχισα και τέλειωσα λοιπόν το Metro 2034. Έχω μείνει σχετικά ευχαριστημένος από το βιβλίο και ήρθα πιο πολύ για να γράψω σύγκριση μεταξύ αυτού και του πρώτου βιβλίου της σειράς.
Προτερήματα του Metro 2034:
O Dmitry Glukhovsky είναι εμφανώς βελτιωμένος στη γραφή του βιβλίου όσον αφορά:
  • Το storytelling. Χρησιμοποιεί πολύ την παράλληλη εξιστόρηση δύο ιστοριών που συμβαίνουν ταυτόχρονα αλλά από εντελώς διαφορετική οπτική γωνία συνδέοντάς τες (Όπως πχ στις ταινίες Lock Stock and the two smoking barrells/ Pulp fiction κτλπ)
  • Χτίζει πολύ καλύτερα τους χαρακτήρες του σε σχέση με το πρώτο βιβλίο.
  • Έχει την απαραίτητη δόση νοσταλγίας για τους αναγνώστες του πρώτου βιβλίου με την εμφάνιση γνώριμων χαρακτήρων σε διάφορα σημεία.
Μειονεκτήματα του Metro 2034:
  • Αυτό που όλοι λάτρεψαν θεωρώ στο Metro 2033 ήταν η απίστευτη ατμόσφαιρα και το μυστήριο που δημιουργούνταν όσο το διάβαζε κανείς, ο τρόπος με τον οποίο ένιωθες ότι είσαι ΕΣΥ μέσα σε αυτές τις μυστήριες σήραγγες και ήθελες συνεχώς να κοιτάς πίσω από την πλάτη σου νιώθοντας ότι κάτι παραμονεύει. Αυτό το στοιχείο δεν υπάρχει στο Metro 2034 και αντ' αυτού επικεντρώνεται πιο πολύ στο ρομαντισμό.
  • Αν και καλύτερο όπως προείπα στο storytelling, χάνει στο story αφού, ναι η ιστορία είναι τραγική, ναι την διάβασα και μου προκάλεσε συναισθήματα, όχι δεν μου διέλυσε την ψυχολογία όπως το πρώτο βιβλίο.
  • Στην έλλειψη έντασης στην ατμόσφαιρα θεωρώ ότι παίζει σημαντικό ρόλο ένας συγκεκριμένος χαρακτήρας του βιβλίου,
    Warning: Spoiler! [ Click to expand ]
Γενικά νομίζω ότι είναι ένα βιβλίο που καλά θα κάνει να το διαβάσει κάποιος που ξεκίνησε την σειρά και του άρεσε, αλλά δεν θα το χαρακτήριζα και τον πλέον αντάξιο διάδοχο του Metro: 2033.

Υ.Γ.1 Υπάρχει σύνδεση μεταξύ του Metro 2034 και του παιχνιδιού Metro: Last Light? Ούτως ή άλλως θα το παίξω. :silly:

Υ.Γ.2 Τώρα ήρθε η ώρα να ξεκινήσω το πρώτο μου βιβλίο του Stephen King και έχω δύο επιλογές, Το κοράκι και την Λάμψη. Ποιο από τα δύο μου προτείνετε; (Αν και έχω μια κλίση προς την Λάμψη λόγω της διαφοράς μεγέθους των βιβλίων και της έλλειψης χρόνου που έχω φέτος με τις πανελλήνιες.)
Last Edit: 2 years 5 months ago by MindCrusherXx.

Βιβλία 2 years 5 months ago #250

• MindCrusherXx
  • MindCrusherXx's Avatar
  • Loader
Έχω ξεκινήσει εδώ και λίγες μέρες την Λάμψη του Stephen King. Είναι η πρώτη μου γνωριμία με τον συγγραφέα (πέρα από κάποιες ταινίες που έχουν γίνει από τα βιβλία του) και οφείλω να ομολογήσω ότι ο τρόπος που γράφει με έχει μαγνητίσει. Δεν ξέρω τι το ιδιαίτερο έχει αλλά γουστάρω τέρμα τον τρόπο που γράφει, μου περνάει τόσο ξεκάθαρα και αναλυτικά την κάθε σκηνή, ενώ φυσικά έχει και ενδιαφέρουσα πλοκή.

Βιβλία 2 years 3 months ago #251

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 262
σήμερα το πρωι τελείωσα το 3ο μέρος του witcher το blood of elves. αν και στην αρχή δεν είχα πολύ όρεξη να το διαβάσω γιατί είναι στα αγγλικά, ωστόσο αφότου το άρχισα δεν μπορούσα να σταματήσω. όσο πάει γίνεται και καλύτερο. δεν είχε βέβαια τόση "δράση" όση το προηγούμενο, δεν είχε δηλαδή τόσες μάχες ούτε εναλλαγή διάφορων ιστοριών, ήταν μια ενιαία ιστορία(χωρίς side quests :lol:). αλλά ήταν πολύ ωραίο, αστείο, και αν και είχε περισσότερη περιγραφή σε σχέση με τα προηγούμενα, δεν κούραζε ούτε μείωνε το ενδιαφέρον για τη συνέχεια.
Τέλος, θέλω να πω πως αγαπώ Yennefer :3:3:3.

Βιβλία 2 years 3 months ago #252

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
Μιας και μου το θυμησε ο Μαριος πιο πανω αφου το ειχα ξεχασει τελειως, ειπα να αρχισω να διαβαζω το Sword of Destiny, το 2ο βιβλιο της σειρας The Witcher το οποιο εχω αγορασμενο εδω και πολυυυυυυ καιρο :PΑνυπομονω να δω τι λεει και αυτο γιατι το πρωτο βιβλιο το ειχα λατρεψει! :woohoo: