TOPIC: Βιβλία

Βιβλία 2 years 9 months ago #229

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 482
Captain_Zaraki wrote:
Θελω να διαβασω καποιο απο τα:
Salem's Lot
Bag of Bones
The Mist
του Stephen King!Εχετε διαβασει καποιο απο αυτα, η ακομα καλυτερα και τα 3? :PΕιμαι ανοιχτος και σε αλλες καλες προτασεις απο βιβλια του King, που να μην ειναι ομως "τουβλα" που αγγιζουν η ξεπερνουν τις 1.000 σελιδες, οπως πχ το The Stand!
Υ.Γ.Ψηνω να ξεκινησω με το The Mist μαλλον!

Χωρίς να έχω προσωπική άποψη για κάποιο από αυτά, θεωρώ (από αυτά που έχω ακούσει) πως το The Mist θα σου αρέσει πολύ Πάνο.
The administrator has disabled public write access.

Βιβλία 2 years 9 months ago #230

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
MiltKal11 wrote:
Captain_Zaraki wrote:
Θελω να διαβασω καποιο απο τα:
Salem's Lot
Bag of Bones
The Mist
του Stephen King!Εχετε διαβασει καποιο απο αυτα, η ακομα καλυτερα και τα 3? :PΕιμαι ανοιχτος και σε αλλες καλες προτασεις απο βιβλια του King, που να μην ειναι ομως "τουβλα" που αγγιζουν η ξεπερνουν τις 1.000 σελιδες, οπως πχ το The Stand!
Υ.Γ.Ψηνω να ξεκινησω με το The Mist μαλλον!

Χωρίς να έχω προσωπική άποψη για κάποιο από αυτά, θεωρώ (από αυτά που έχω ακούσει) πως το The Mist θα σου αρέσει πολύ Πάνο.
Και εγώ έτσι πιστεύω Μιλτο!Έχει πολύ ενδιαφέρον και είναι και μικρό βιβλιαράκι, οπότε με βολεύει να ξεκινήσω με αυτό!
Είχα δει και την ταινία παλιοτερα btw, η οποία από ότι θυμάμαι ήταν καλή, οπότε είναι και ένας παραπάνω λογος που τείνω προς το The Mist αυτός! :P

Βιβλία 2 years 9 months ago #231

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
Ξεκινησα το Fortress of the Pearl, το οποιο ειναι το 8ο βιβλιο του Elric of Melnibone αλλα το 2ο που διαβαζω εγω αφου τα εχω παρει χρονολογικα!Ειχα ξεχασει ποσο μου αρεσε το πρωτο βιβλιο του Elric! :D:hellyeah:Μεχρι στιγμη οι σελιδες φευγουν νερακι και μαλλον τωρα μπαινει στο ψητο κιολας!
Μου αρεσει που στο στυλ του ειναι αρκετα διαφορετικο απο το 1ο βιβλιο.Αν και το 1ο βιβλιο μου αρεσε περισσοτερο (μεχρι εδω που εχω φτασει anw) και αυτο ειναι δυνατο!

Βιβλία 2 years 8 months ago #232

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Τελείωσα το Valley of Fear που είναι και το τελευταίο μυθιστόρημα του Sherlock Holmes (και το πιο καλό κατά τη γνώμη μου). Όποιος θα ήθελε να ξεκινήσει να διαβάζει τις ιστορίες του Sir Arthur Conan Doyle θα έκανε πολύ καλή επιλόγη αν ξεκινούσε από αυτό!! Τρομερές ανατροπές και νομίζω το πιο σάπιο μυθιστόρημα (ίσως να είναι λίγο πίσω από το The Hound of the Baskervilles στον τομέα της μαυρίλας).
Μου μένουν κάποια διηγήματα ακόμα αλλά θα τα αφήσω για μετά το καλοκαίρι αφού μου φαίνεται πιο κατάλληλη περίοδος το φθινόπωρο και ο χειμώνας (ταιριάζει και με την μαυρίλα του μεταβιομηχανικού Λονδίνου :P).
Βέβαια όλα τα βιβλία που κοιτάζω μου φαίνονται πιο κατάλληλα για εκείνη την εποχή (τριλογία Metro, Lovecraft κλπ). Οπότε τον επόμενο μήνα θα τον βγάλω με βιβλία που έχω διαβάσει ήδη. Είμαι ανάμεσα στα Χάρι Πότερ (το τελευταίο το τελείωσα πριν 4 χρόνια τέτοια εποχή) και στα Οδυσσέας Μουρ (περιπέτειας που ίσως μου φανούν πολύ παιδικά τώρα :lol:).

ΥΓ1. Βέβαια το χειμώνα έχουμε και σχολείο (και τις υποχρεωτικές πλέον έξτρα ασχολίες που έρχονται με αυτό) και αθλήματα. + ότι είναι η πιο ωραία εποχή για gaming! :lol:

ΥΓ2. Πάνο έχεις καταλάβει τι παίζει με τα βιβλία της σειράς Elric of Melniborne; Κοίταζα της προάλλες με ποια σειρά έχουν βγει επειδή σκεφτόμουν να πάρω το πρώτο και αν μου αρέσει να συνεχίσω και στα επόμενα αλλά δεν έβγαζα άκρη. Προσωπικά προτιμάω να τα πάρω με τη σειρά που κυκλοφόρησαν μιας και βλέπεις και την πρόοδο του συγγραφέα. (Κάτι παρόμοιο δεν συμβαίνει και με τα Metal Gear ή λέω μπαρούφες; :P)
Last Edit: 2 years 8 months ago by MiltKal11.

Βιβλία 2 years 8 months ago #233

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
^^Ναι ειναι αρκετα παρομοια η φαση με τα Metal Gear Μιλτο!(μονο που με τα Metal Gear χανεσαι ΠΟΛΥ πιο ευκολα χαχαχα :P)
Μπορεις να τα παρεις ειτε με χρονολογικη σειρα, ειτε με την σειρα που κυκλοφοραν αλλα και με τις 2 πιστευω θα καταλαβεις τι παιζει το ιδιο καλα.Απλα αρχιζεις με το 1ο βιβλιο (Elric of Melnibone) και απο εκει και περα αποφασιζεις αν σου αρεσει περισσοτερο να δεις τις περιπετειες του χαρακτηρα με την σειρα που εγιναν, η οπως γραφτηκαν!

Βιβλία 2 years 8 months ago #234

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
Μετα την πρωτη μου...αποτυχημενη προσπαθεια να διαβασω την τριλογια του Lord of the Rings πριν αρκετο καιρο (εχω διαβασει μονο το Hobbit το οποιο ειναι λατρεια!) ξεκινησα επιτελους το Fellowship of the Ring και...προχωραμε καλα! :DΕχω φτασει μεχρι εκει που ο Φροντο και η παρεα συναντανε τον Τομ Μπομπαντιλ.Βασικα μολις φυγανε απο το σπιτι του.Μονο εμενα μου αρεσε σαν χαρακτηρας? :silly:Θελω να πω, εχει φαση το ποσο "ισχυρος" ειναι, ενω εχει μια πολυ χαρουμενη προσωπικοτητα :PΟταν
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Κριμα που τον αφησανε εξω απο τις ταινιες, αν και αντικειμενικα μπορει να μην ηταν και τοσο σημαντικη η συναντηση τους (απο οσο γνωριζω δεν το ξανασυναντουν μετα ετσι?)
Γενικα το λατρευω και μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω οτι μου θυμιζει και πολυ την αντιστοιχη ταινια, την οποια εχω δει μπολικες φορες...ειναι πολυ πιο "πλουσιο" και γενικα μου δινει μια μεγαλυτερη αισθηση περιπετειας.Ανυπομονω για την συνεχεια!!!! :woohoo:

Βιβλία 2 years 8 months ago #235

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Captain_Zaraki wrote:
Μετα την πρωτη μου...αποτυχημενη προσπαθεια να διαβασω την τριλογια του Lord of the Rings πριν αρκετο καιρο (εχω διαβασει μονο το Hobbit το οποιο ειναι λατρεια!) ξεκινησα επιτελους το Fellowship of the Ring και...προχωραμε καλα! :DΕχω φτασει μεχρι εκει που ο Φροντο και η παρεα συναντανε τον Τομ Μπομπαντιλ.Βασικα μολις φυγανε απο το σπιτι του.Μονο εμενα μου αρεσε σαν χαρακτηρας? :silly:Θελω να πω, εχει φαση το ποσο "ισχυρος" ειναι, ενω εχει μια πολυ χαρουμενη προσωπικοτητα :PΟταν

Κριμα που τον αφησανε εξω απο τις ταινιες, αν και αντικειμενικα μπορει να μην ηταν και τοσο σημαντικη η συναντηση τους (απο οσο γνωριζω δεν το ξανασυναντουν μετα ετσι?)
Γενικα το λατρευω και μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω οτι μου θυμιζει και πολυ την αντιστοιχη ταινια, την οποια εχω δει μπολικες φορες...ειναι πολυ πιο "πλουσιο" και γενικα μου δινει μια μεγαλυτερη αισθηση περιπετειας.Ανυπομονω για την συνεχεια!!!! :woohoo:

Τρομερή τριλογία (και γενικότερα σύμπαν)!! Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ το κομμάτι αυτό που αναφέρεις Πάνο (και αυτό που είναι λίγο παρακάτω :whistle:Θα καταλάβεις όταν φτάσεις εκεί :evil:) και είναι κρίμα που το άφησαν έξω από την ταινία. Τον Τομ Μπομπαντίλ δεν θυμάμαι αν τον ξανασυναντάς αργότερα (και εμένα μου άρεσε πολύ σαν χαρακτήρας πάντως).
ΥΓ. Πώς και το είχες παρατήσει την πρώτη φορά που το ξεκίνησες; Εμένα προσωπικά σε κάποια σημεία με κούρασε η περιγραφή του Τόλκιν (αν θυμάμαι καλά επειδή ήταν υπερβολικά αναλυτική) αλά ποτέ σε μεγάλο βαθμό.
Last Edit: 2 years 8 months ago by MiltKal11.

Βιβλία 2 years 8 months ago #236

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
MiltKal11 wrote:
Captain_Zaraki wrote:

Τρομερή τριλογία (και γενικότερα σύμπαν)!! Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ το κομμάτι αυτό που αναφέρεις Πάνο (και αυτό που είναι λίγο παρακάτω :whistle:Θα καταλάβεις όταν φτάσεις εκεί :evil:) και είναι κρίμα που το άφησαν έξω από την ταινία. Τον Τομ Μπομπαντίλ δεν θυμάμαι αν τον ξανασυναντάς αργότερα (και εμένα μου άρεσε πολύ σαν χαρακτήρας πάντως).
ΥΓ. Πώς και το είχες παρατήσει την πρώτη φορά που το ξεκίνησες; Εμένα προσωπικά σε κάποια σημεία με κούρασε η περιγραφή του Τόλκιν (αν θυμάμαι καλά επειδή ήταν υπερβολικά αναλυτική) αλά ποτέ σε μεγάλο βαθμό.
Να σου πω την αλήθεια Μιλτο ούτε που θυμάμαι γιατί το είχα παρατήσει την πρωτη φορά, πάει και πολύς καιρός! :lol:Φαντάζομαι ότι απλά δεν θα ήθελα κάτι σε αυτό το στυλ εκείνο τον καιρό...!Ήταν τότε που είχα διαβάσει και το Prince of Thorns νομίζω που ήταν και πολύ darkιλα σε σχέση με το LotR, οπότε μάλλον ήμουν εκτως κλίματος χαχαχα :P
Πάντως αυτό που με κάνει να γουστάρω άσχημα μέχρι στιγμής είναι η όλη "μυθολογία" γύρω από...τα πάντα!Όλα ειναι σαν να έχουν μια ιστορία που εσύ δεν βλέπεις από πίσω τους, κάτι το οποίο είναι πραγματικά μαγικό!Και αυτό το βγάζει πολύ περισσότερο από ότι οι ταινίες είναι η αλήθεια!
Aaaanw, έχω πολύ δρόμο ακόμα και έχω πορωθει άσχημα! :woohoo:Αν συνεχίσει να με τρελαίνει τόσο η τριλογία, το πιο πιθανό είναι ότι θα συνεχισω με Silmarilion και Unfinished Tales!!! :hellyeah:
Υ.Γ.Μιλτο το αγαπημένο σου LotR βιβλίο πιο είναι btw?
Last Edit: 2 years 8 months ago by Captain_Zaraki.

Βιβλία 2 years 8 months ago #237

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Captain_Zaraki wrote:
MiltKal11 wrote:
Captain_Zaraki wrote:

Να σου πω την αλήθεια Μιλτο ούτε που θυμάμαι γιατί το είχα παρατήσει την πρωτη φορά, πάει και πολύς καιρός! :lol:Φαντάζομαι ότι απλά δεν θα ήθελα κάτι σε αυτό το στυλ εκείνο τον καιρό...!Ήταν τότε που είχα διαβάσει και το Prince of Thorns νομίζω που ήταν και πολύ darkιλα σε σχέση με το LotR, οπότε μάλλον ήμουν εκτως κλίματος χαχαχα :P
Πάντως αυτό που με κάνει να γουστάρω άσχημα μέχρι στιγμής είναι η όλη "μυθολογία" γύρω από...τα πάντα!Όλα ειναι σαν να έχουν μια ιστορία που εσύ δεν βλέπεις από πίσω τους, κάτι το οποίο είναι πραγματικά μαγικό!Και αυτό το βγάζει πολύ περισσότερο από ότι οι ταινίες είναι η αλήθεια!
Aaaanw, έχω πολύ δρόμο ακόμα και έχω πορωθει άσχημα! :woohoo:Αν συνεχίσει να με τρελαίνει τόσο η τριλογία, το πιο πιθανό είναι ότι θα συνεχισω με Silmarilion και Unfinished Tales!!! :hellyeah:
Υ.Γ.Μιλτο το αγαπημένο σου LotR βιβλίο πιο είναι btw?

Όταν με το καλό τελειώσεις την τριλογία ρίξε μια ματιά στο Σιλμαρίλιον (και γω πρέπει να επιστρέψω κάποια στιγμή στα βιβλία του Τόλκιν μιας και κάποια πράγματα δεν τα θυμάμαι). Θα μπεις ακόμα πιο βαθιά στο σύμπαν του Τόλκιν και θα δεις πολύ ωραίες ιστορίες!
Το αγαπημένο μου είναι το τρίτο βιβλίο με το πρώτο να ακολουθεί και το δεύτερο πιο πίσω (είναι αυτό που με κούρασε λίγο). Ίσως όταν τα ξαναδιαβάσω να αλλάξω γνώμη.

Βιβλία 2 years 7 months ago #238

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
Κάνοντας ένα μικρό διαλλειμα από το LotR λόγω διακοπών, είπα να διαβάσω το "Hunger" του Knut Hamsun!
ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρον βιβλίο γενικα, οι πρώτες 100 σελίδες φύγανε νεράκι ενώ είμαι από αυτούς που διαβάζουν(διστυχως για μένα :P) με πολύ αργό ρυθμό.Εχει φάση το πώς συνδιαζει τηβ απελπιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο πρωταγωνιστής με χιούμορ σε πολλά σημεία.Κατι μου λέει πάντως ότι δεν θα έχει καλό τέλος για τον κεντρικό χαρακτηρα... :P
Last Edit: 2 years 7 months ago by Captain_Zaraki.

Βιβλία 2 years 7 months ago #239

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Εγώ τελείωσα το πρώτο βιβλίο της σειράς "Οδυσσέας Μουρ" με τίτλο "Η Πύλη του Χρόνου" και παρόλο που περίμενα να μου φανεί πολύ παιδικό, μου άρεσε αρκετά (ίσως περισσότερο από την πρώτη φορά που το είχα διαβάσει :P). Ξεκίνησα να τα διαβάζω όταν είχα την ίδια ηλικία με τους πρωταγωνιστές και μεγάλωσα μαζί τους :3. Για αυτό ίσως με ελκύουν ακόμα.
Έχω ήδη ξεκινήσει (και έχω περάσει τη μέση) του δεύτερου βιβλίου "Ο Μυστικός Λαβύρινθος".
Μέχρι τώρα φεύγουν νεράκι.

ΥΓ. Τα προτείνω σε αυτούς που έχουν παιδιά 10-11 χρονών (και μεγαλύτερα). Αν αρέσει στα παιδιά η επιστημονική φαντασία θα τα λατρέψουν!

Βιβλία 2 years 7 months ago #240

• mihalis13
  • mihalis13's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 228
Ενώ το είχα ξεκινήσει καιρό κατάφερα να το ολοκληρώσω πριν λίγες μέρες. Μιλάω για το Αρουραίοι μέσα στους Τοίχους του Lovecraft.
Λίγο το οτι τον Ιούλιο είχα πολύ δουλειά και πολλές φορές δεν είχα όρεξη για διάβασμα, με πήρε πολύ καιρό για να το ολοκληρώσω.
Ήταν η πρώτη μου επαφή με Lovecraft και δεν ξετρελάθηκα να πω την αλήθεια... Ισως φταίει η μετάφραση ίσως είχα υπερβολικό hype.. Δεν ξέρω τι φταίει.
Τα διηγήματα ήταν πολύ ωραία και τα διάβαζα με ευχαρίστηση, απλά δεν ένοιωσα ποτέ τρόμο κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης ούτε και μετά..
Σαφώς θα ξαναπάρω στο μέλλον βιβλίο του Lovecraft, δεν είναι ότι απογοητεύτηκα. Απλά περίμενα να φοβηθώ αρκετά, πράγμα που δεν έγινε...

Επίσης ξεκίνησα σήμερα το Foundation του Asimov. Πολύ ωραίο βιβλίο και οι πρώτες 100 σελίδες έφυγαν αμέσως. Και ακόμα νοιώθω πως δεν έχει πάρει μπρος η ιστορία.