TOPIC: Βιβλία

Βιβλία 3 years 1 month ago #205

• Ore.Tsakakos
  • Ore.Tsakakos's Avatar
  • Wishlister
Γεια χαρά σας παιδιά. Εγώ τον τελευταίο καιρό διαβάζω ένα βιβλίο που λέγεται "Βαχτανγκοφ: Μαθήματα σκηνοθεσίας και υποκριτικής" καθώς και αποσπάσματα από την "Βίβλο του άθεου" (εξήγηση: διαβάζω κάθε είδους κείμενα που αφορούν την θρησκεία, μην βγάλετε απότομα συμπεράσματα). Έχει διαβάσει κάποιος τώρα πρόσφατα κάποιο φιλοσοφικό κείμενο που να του άρεσε ή να έχει να προτείνει κάποιο βιβλίο περί σκηνοθεσίας;
The administrator has disabled public write access.

Βιβλία 3 years 1 month ago #206

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
marius_octavus wrote:
σήμερα τελείωσα το sword of destiny. καταπληκτικό. καταπληκτικό. πραγματικά. ίσως να είναι και καλύτερο από the last wish.
οι ιστορίες που έχει μέσα η μια καλύτερη απο την άλλη.
ΜΗΝ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!! :woohoo:Πωωωωω, πρεπει να το διαβασω οπωσδηποτε!Με hypαρες τρελα!
Χαιρομαι που σου αρεσε ακομα περισσοτερο και απο το The Last Wish Μαριε και ελπιζω να συμβει το ιδιο και σε εμενα φυσικα! :evil:

Βιβλία 3 years 1 month ago #207

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 482
Εγώ αυτές τις μέρες θα τελειώσω τα μυθιστορήματα και τα διηγήματα του Sherlock Holmes. Από τα 4 μυθιστορήματα ξεχωρίζει, για μένα, το "Hound of the Baskervilles" ενώ από τα διηγήματα (59 στο σύνολο) το "The Dancing Men".

Βιβλία 3 years 1 month ago #208

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 262
λοιπόν. επειδή δεν άντεχα μετά το sword of destiny, έστειλα μήνυμα στη σεληνη, αυτούς που βγάζουν στα ελληνικά το witcher, για να μάθω αν θα μεταφράσουν τα υπόλοιπα. και μου απάντησαν πως το σχέδιο τους είναι να μεταφραστεί ολόκληρη η σειρά :hellyeah::hellyeah:

Βιβλία 3 years 1 month ago #209

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
marius_octavus wrote:
λοιπόν. επειδή δεν άντεχα μετά το sword of destiny, έστειλα μήνυμα στη σεληνη, αυτούς που βγάζουν στα ελληνικά το witcher, για να μάθω αν θα μεταφράσουν τα υπόλοιπα. και μου απάντησαν πως το σχέδιο τους είναι να μεταφραστεί ολόκληρη η σειρά :hellyeah::hellyeah:
Κανεις πλακα τωρα??? :woohoo:Τελεια νεα!!!!!Αφου το αρχισα στα ελληνικα θα ηθελα να το συνεχισω και στα ελληνικα αλλα αναγκαστικα θα εκανα την μεταβαση στα αγγλικα για να παω στα επομενα μετα το Sword of Destiny...!

Βιβλία 3 years 3 weeks ago #210

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
Τελος το πολυ καλο King of Thorns!!!Το απολαυσα παρα πολυ αν και το διαβαζα σιγα σιγα και επειδει ειναι και αρκετα μεγαλο βιβλιο (600 σελιδες) μου πηρε σχεδον ενα μηνα να το τελειωσω!(μεσολαβησαν και οι διακοπες του Πασχα φυσικα!)
Δεν ξερω αν μου αρεσε περισσοτερο απο το 1ο, αφου ειναι πολυ διαφορετικο σε αρκετα σημεια!Νομιζω πως ειναι ισαξια, με το 1ο να κερδιζει στον...σαδισμο, το μαυρο humor και τον γενικοτερο χαρακτηρα του Jorg ενω το 2ο ειχε πολυ περισσοτερο world building, ταξιδι, τον Jorg να "παλευει" με τους δαιμονες του κλπ!Α και μην ξεχασω, το φιναλε ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ!!!!! :evil:Και οι τελευταιες γραμμες βασικα με εκαναν να θελω να αρχισω το Emperor of Thorns εκεινη ακριβως την στιγμη και θα το εκανα...αλλα δεν το εχω αγορασει ακομα :PΑνυπομονω να δω πως θα κλεισει αυτη η τριλογια!!!!!!!
Υ.Γ.Ενα πολυ γαμ*το quote απο το βιβλιο btw...!!!!
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Υ.Γ.2.Λογικα θα διαβασω ξανα τιποτα απο Lovecraft απο βδομαδα!!!Και μετα εφυγα για Sword of Destiny!!!! :evil:
Last Edit: 3 years 3 weeks ago by Captain_Zaraki.

Βιβλία 3 years 3 weeks ago #211

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Captain_Zaraki wrote:
Τελος το πολυ καλο King of Thorns!!!Το απολαυσα παρα πολυ αν και το διαβαζα σιγα σιγα και επειδει ειναι και αρκετα μεγαλο βιβλιο (600 σελιδες) μου πηρε σχεδον ενα μηνα να το τελειωσω!(μεσολαβησαν και οι διακοπες του Πασχα φυσικα!)
Δεν ξερω αν μου αρεσε περισσοτερο απο το 1ο, αφου ειναι πολυ διαφορετικο σε αρκετα σημεια!Νομιζω πως ειναι ισαξια, με το 1ο να κερδιζει στον...σαδισμο, το μαυρο humor και τον γενικοτερο χαρακτηρα του Jorg ενω το 2ο ειχε πολυ περισσοτερο world building, ταξιδι, τον Jorg να "παλευει" με τους δαιμονες του κλπ!Α και μην ξεχασω, το φιναλε ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ!!!!! :evil:Και οι τελευταιες γραμμες βασικα με εκαναν να θελω να αρχισω το Emperor of Thorns εκεινη ακριβως την στιγμη και θα το εκανα...αλλα δεν το εχω αγορασει ακομα :PΑνυπομονω να δω πως θα κλεισει αυτη η τριλογια!!!!!!!

Υ.Γ.2.Λογικα θα διαβασω ξανα τιποτα απο Lovecraft απο βδομαδα!!!Και μετα εφυγα για Sword of Destiny!!!! :evil:

Η επόμενη αγορά βιβλίου μου θα είναι όλα τα μυθιστορήματα του Lovecraft Πάνο!! Αυτή την έκδοση σκοπεύω να αγοράσω: www.public.gr/product/books/english/lite...craft/prod8081601pp/
Είχα πάρει την αντίστοιχη για τα μυθιστορήματα του Sherlock Holmes και μπορώ να πω πως έκανα πολύ καλή επιλογή!!

ΥΓ. Για πες μας εντυπώσεις από τις ιστορίες του Lovecraft!! :P

Βιβλία 3 years 3 weeks ago #212

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
MiltKal11 wrote:
Captain_Zaraki wrote:

Η επόμενη αγορά βιβλίου μου θα είναι όλα τα μυθιστορήματα του Lovecraft Πάνο!! Αυτή την έκδοση σκοπεύω να αγοράσω: www.public.gr/product/books/english/lite...craft/prod8081601pp/
Είχα πάρει την αντίστοιχη για τα μυθιστορήματα του Sherlock Holmes και μπορώ να πω πως έκανα πολύ καλή επιλογή!!

ΥΓ. Για πες μας εντυπώσεις από τις ιστορίες του Lovecraft!! :P
Τι ντουκι ειναι αυτο ρε Μιλτο!?!?!? :ohmy::woohoo:Ενταξει, υπερεπενδυσαρα αν το αγορασεις τελικα, γιατι ειναι αξια ανεκτιμητη οι ιστοριες του Lovecraft!!!! :3:hellyeah:Και τις εχει ΟΛΕΣ???? :woohoo:Ντουκι!!!!!Εχω 3 βιβλια του Lovecraft αλλα το συγκεκριμενο θα το επερνα ανετα και ας εχω μια μεριδα του! :lol:
Κοιτα οι ιστοριες του Lovecraft ειναι τρομερες κατα την γνωμη μου γιατι χτιζουν εναν τρομο για το αγνωστο γενικοτερα, για πραγματα που υποτιθεται πως δεν μπορουν να κατανοησουν οι απλοι ανθρωποι και γενικα δημιουργει μαι φοβερη "μυθολογια"!Ποτε δεν νιωθεις οτι οι πρωταγωνιστες ειναι οντως πρωταγωνιστες σε καθε ιστορια, γιατι ειναι απλα μικρες κομματακια ενως μεγαλυτερου συνολου!
Βασικα ενα μικρο αποσπασμα που χαρακτηριζει τελεια την γενικοτερη φιλοσοφια του Lovecraft στα βιβλια του ειναι το παρακατω!(απο το "The Call of Cthulhu")

Παντως θα σου προτεινα να μην προσπαθησεις να διαβασεις πολλες ιστοριες μαζεμενες και να τις διαβασεις λιγες λιγες, με τον καιρο!!!Μια καλη αρχη θα ηταν τα The Call of Cthulhu και The Dunwich Horror!!!
Καλη αρχη!!! :woohoo:
Υ.Γ.Μεσα στο καλοκαιρι θα παρω και εγω λογικα καποια ακομα βιβλια του Lovecraft που δεν τα εχω διαβασει, οπως το The Dreams in the Witch House που ξερω οτι σπερνει αλλα αναβαλλω εδω και τοσο καιρο να το διαβασω :P
Υ.Γ.2.Ενα ακομα plus, μεσα στις ιστοριες του Lovecraft θα παρατηρησεις και πολλες απο τις επιρροες του Bloodborne φυσικα!!!!! :hellyeah:
Last Edit: 3 years 3 weeks ago by Captain_Zaraki.

Βιβλία 3 years 3 weeks ago #213

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Captain_Zaraki wrote:

Τι ντουκι ειναι αυτο ρε Μιλτο!?!?!? :ohmy::woohoo: Ενταξει, υπερεπενδυσαρα αν το αγορασεις τελικα, γιατι ειναι αξια ανεκτιμητη οι ιστοριες του Lovecraft!!!! :3:hellyeah:Και τις εχει ΟΛΕΣ???? :woohoo:Ντουκι!!!!!Εχω 3 βιβλια του Lovecraft αλλα το συγκεκριμενο θα το επερνα ανετα και ας εχω μια μεριδα του! :lol:
Κοιτα οι ιστοριες του Lovecraft ειναι τρομερες κατα την γνωμη μου γιατι χτιζουν εναν τρομο για το αγνωστο γενικοτερα, για πραγματα που υποτιθεται πως δεν μπορουν να κατανοησουν οι απλοι ανθρωποι και γενικα δημιουργει μαι φοβερη "μυθολογια"!Ποτε δεν νιωθεις οτι οι πρωταγωνιστες ειναι οντως πρωταγωνιστες σε καθε ιστορια, γιατι ειναι απλα μικρες κομματακια ενως μεγαλυτερου συνολου!
Βασικα ενα μικρο αποσπασμα που χαρακτηριζει τελεια την γενικοτερη φιλοσοφια του Lovecraft στα βιβλια του ειναι το παρακατω!(απο το "The Call of Cthulhu")

Παντως θα σου προτεινα να μην προσπαθησεις να διαβασεις πολλες ιστοριες μαζεμενες και να τις διαβασεις λιγες λιγες, με τον καιρο!!!Μια καλη αρχη θα ηταν τα The Call of Cthulhu και The Dunwich Horror!!!
Υ.Γ.Μεσα στο καλοκαιρι θα παρω και εγω λογικα καποια ακομα βιβλια του Lovecraft που δεν τα εχω διαβασει, οπως το The Dreams in the Witch House που ξερω οτι σπερνει αλλα αναβαλλω εδω και τοσο καιρο να το διαβασω :P
Υ.Γ.2.Ενα ακομα plus, μεσα στις ιστοριες του Lovecraft θα παρατηρησεις και πολλες απο τις επιρροες του Bloodborne φυσικα!!!!! :hellyeah:

Ναι τις έχει όλες (1100+ σελίδες)!!
Αυτό που λες να μην τις διαβάζω όλες μαζί το έχω υπόψην μου (το ίδιο έκανα και με τον Sherlock Holmes).
Από το Bloodborne έμαθα για τον Lovecraft οπότε έχω ήδη μία πολύ θετική γνώμη για τις ιστορίες του. :P

ΥΓ1. Είπα και στον αδερφό μου (μεγάλος φαν των κόσμων του Tolkien και του G.R.R. Martin) και μου είπε ότι θα το λατρέψω!!
ΥΓ2. Το slipcase του βιβλίου (του Sherlock Holmes) έχει ακόμα την "μυρωδιά του βιβλίου" παρόλο που έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που το αγόρασα!
Last Edit: 3 years 3 weeks ago by MiltKal11.

Βιβλία 3 years 3 weeks ago #214

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
MiltKal11 wrote:
Captain_Zaraki wrote:

Τι ντουκι ειναι αυτο ρε Μιλτο!?!?!? :ohmy::woohoo: Ενταξει, υπερεπενδυσαρα αν το αγορασεις τελικα, γιατι ειναι αξια ανεκτιμητη οι ιστοριες του Lovecraft!!!! :3:hellyeah:Και τις εχει ΟΛΕΣ???? :woohoo:Ντουκι!!!!!Εχω 3 βιβλια του Lovecraft αλλα το συγκεκριμενο θα το επερνα ανετα και ας εχω μια μεριδα του! :lol:

Ναι τις έχει όλες (1100+ σελίδες)!!
Αυτό που λες να μην τις διαβάζω όλες μαζί το έχω υπόψην μου (το ίδιο έκανα και με τον Sherlock Holmes).
Από το Bloodborne έμαθα για τον Lovecraft οπότε έχω ήδη μία πολύ θετική γνώμη για τις ιστορίες του. :P

ΥΓ1. Είπα και στον αδερφό μου (μεγάλος φαν των κόσμων του Tolkien και του G.R.R. Martin) και μου είπε ότι θα το λατρέψω!!
ΥΓ2. Το slipcase του βιβλίου (του Sherlock Holmes) έχει ακόμα την "μυρωδιά του βιβλίου" παρόλο που έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που το αγόρασα!
Περιμένω να ποσταρεις και καμια φωτό φυσικα αν τελικά το αγοράσεις το ντουκι Μιλτο!!!! :D:like:Και εγώ πιστεύω ότι θα γουσταρεις τρελά τις ιστορίες του Lovecraft!!!!

Βιβλία 3 years 2 weeks ago #215

• mihalis13
  • mihalis13's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 228
Διάβασα εχθές την Φάρμα των Ζώων του Οργουελ. Το διάβασα με τη μία μιας και είναι σχετικά μικρό βιβλίο 130-140 σελίδες.
Είναι φανταστικό όμως. Σου περιγράφει πως η εξουσία μπορεί να αλλάξει έναν άνθρωπο..
Ήδη ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία.

Βιβλία 3 years 2 weeks ago #216

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
mihalis13 wrote:
Διάβασα εχθές την Φάρμα των Ζώων του Οργουελ. Το διάβασα με τη μία μιας και είναι σχετικά μικρό βιβλίο 130-140 σελίδες.
Είναι φανταστικό όμως. Σου περιγράφει πως η εξουσία μπορεί να αλλάξει έναν άνθρωπο..
Ήδη ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία.
Ωραιος Μιχαλη!!!!!Θελω και εγω να το διαβασω, εδω και καιρο.Οπως και το 1984 δηλαδη, απλα δεν εχω βρει την ευκαιρια ακομα, καλα που μου το θυμησες τωρα!!! :P:lol: