Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Έρευνα - Bullying στα Videogames

Έρευνα - Bullying στα Videogames 1 year 9 months ago #1

• fotisstam
  • fotisstam's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Γεια σας φίλοι των Unboxholics - koloboura!
Στα πλαίσια μιας εργασίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου με θέμα "Ψηφιακά παιχνίδια και εκφοβισμός" , κάνουμε μια έρευνα για να συλλέξουμε δεδομένα σχετικά με το bullying στα videogames ( αν υπάρχει ή όχι) και πώς οι gamers αντιλαμβάνονται τo θέμα αυτό.
Θα ήταν μεγάλη βοήθεια να συμμετέχετε κι εσείς στην προσπάθεια αυτή. Η φόρμα βρίσκεται στο παρακάτω link:

docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSebBonM...413_v3Jh6zg/viewform

Ευχαριστούμε!
The administrator has disabled public write access.

Έρευνα - Bullying στα Videogames 1 year 9 months ago #2

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Μου κάνει εντύπωση. Μέσα από μία πληθώρα τίτλων, δεκάδων αν όχι εκατοντάδων χιλιάδων, επιλέχθηκαν τρεις συγκεκριμένοι που πρέπει να έχει παίξει όποιος θέλει να συμμετάσχει, για να γίνει μια εργασία που προσπαθεί να συνδέσει τα βιντεοπαιχνίδια με το bullying. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε να γίνει οποιοσδήποτε εκφοβισμός μέσω των βιντεοπαιχνιδιών, ούτε τι σκοπό θα μπορούσε να έχει μια τέτοια εργασία, και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω απόψεις επ' αυτού.
The following user(s) said Thank You: fotisstam

Έρευνα - Bullying στα Videogames 1 year 9 months ago #3

• fotisstam
  • fotisstam's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα , η επιλογή αυτών των τίτλων έγινε διότι προσεγγίζουν το θέμα του εκφοβισμού περισσότερο από άλλα παιχνίδια και από διαφορετικές σκοπιές , πιο συγκεκριμένα , από την πλευρά του θύτη ,του θύματος και του παρατηρητή. Επίσης, θα γίνει αναφορά στην εργασία μετά την συλλογή των δεδομένων και σε άλλα παιχνίδια που θίγουν το θέμα του εκφοβισμού (π.χ Sumoboy :δεν χρηματοδοτήθηκε ,FearNot! κ.α ). Σε ευχαριστώ για την ερώτηση γιατί θα ήθελα να αναφέρω ότι η εργασία δεν θέλει να συνδέσει τα video games με τον εκφοβισμό αλλά να διαχωρίσει την θέση μεταξύ τους . Υπάρχει η αντίληψη από μία μερίδα ανθρώπων πώς τα video games προωθούν τον εκφοβισμό και την βία , και επιδρούν ανησυχητικά στους νέους ανθρώπους. Στόχος αυτής της εργασίας είναι να συλλέξει όλες τις γνώμες έμπειρων &μη gamers σχετικά με το πως αντιλαμβάνονται το θέμα του εκφοβισμού και την επίδρασή του.
Ευχαριστώ πολύ.

Έρευνα - Bullying στα Videogames 1 year 9 months ago #4

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Συγχώρα με που θα διαφωνήσω φίλε μου, εποικοδομητική η ανταλλαγή απόψεων πάντα. Δεν πιστεύω πως υπάρχει παιχνίδι που να προσεγγίζει με οποιονδήποτε τρόπο το θέμα του bullying, πόσο μάλλον να το προωθεί κιόλας. Ακόμα και το Bully παρά τον τίτλο του δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Αλλά, τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο bullying, μήπως και έχω μείνει πίσω και μιλάμε για άλλα πράγματα. Αυτό που εγώ ξέρω ως bullying είναι η προσπάθεια εκφοβισμού, φυσική ή ψυχολογική, συνήθως σε νεαρές ηλικίες σε σχολικά-εκπαιδευτικά περιβάλλοντα, ή και σε γυναίκες ασχέτως ηλικίας, και υπάρχουν και περιπτώσεις εργασιακού bullying ή κάτι τέτοιο. Για να το πούμε πιο "λαϊκά", κάποιος (-οι) που θεωρεί τον εαυτό του πολύ μάγκα και δυνατό, παρενοχλεί άτομα που νομίζει του χεριού του, για να νιώσει ο ίδιος ότι είναι κάτι. Συνεχίζω να αναρωτιέμαι λοιπόν, τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με τα βιντεοπαιχνίδια; Πώς θα μπορούσε κάποιος να εκφοβίσει κάποιον άλλον μέσω των βιντεοπαιχνιδιών; Πώς θα μπορούσε κάποιος να προσπαθήσει να με εκφοβίσει ενώ κάθομαι αναπαυτικά στον καναπέ μου μέσα στο σπίτι μου και έχω μπροστά μου μια οθόνη; Τον ανεγκέφαλο άχρηστο κι ηλίθιο νταή που μου κάνει τη ζωή δύσκολη στο σχολείο για παράδειγμα, πρέπει να τον τρώω στη μάπα καθημερινά θέλοντας και μη, αλλά την οθόνη μου μπορώ να την κλείσω όποτε θέλω (αν δεχτούμε ότι με πολύ τράβηγμα μπορεί να θεωρηθεί bullying το βρισίδι που πέφτει από κάτι δεκάχρονα σε ορισμένα online παιχνίδια). Πράγματι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που έχουν στοχεύσει τα βιντεοπαιχνίδια ως το πλέον διαβολικό εργαλείο διαφθοράς των νέων, το έχουμε δει αρκετές φορές αυτό να συμβαίνει. Μήπως λοιπόν έχουμε γι' ακόμη μια φορά ένα αναίτιο ξέσπασμα κάποιων άσχετων με το θέμα υπερσυντηρητικών που όπως και στο παρελθόν υποστήριζαν με πάθος ότι τα βιντεοπαιχνίδια φτιάχνουν φονιάδες, έτσι και τώρα "κυνηγούν μάγισσες" και ψάχνουν και πάλι να φορτώσουν στα παιχνίδια ότι πάει στραβά στον κόσμο; Όπως κάποτε που λέγανε σατανιστές όποιους άκουγαν rock; Είναι πολύ περίεργο που από το πουθενά εγείρεται ξαφνικά ένα τέτοιο θέμα, και γίνεται προσπάθεια σύνδεσης του bullying με τα βιντεοπαιχνίδια, γιατί όπως και να το πούμε αυτό είναι, μια περίεργη ως και ύποπτη προσπάθεια σύνδεσης των βιντεοπαιχνιδιών με το bullying.

Άποψή μου φυσικά, δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστότερη όλων. Θα ήθελα πολύ να ακούσω κι άλλες απόψεις επί του θέματος. Η συζήτηση δεν βλάπτει ποτέ όταν διατηρείται το πολιτισμένο επίπεδο. :)

Έρευνα - Bullying στα Videogames 1 year 9 months ago #5

• fotisstam
  • fotisstam's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα και πάλι , φυσικά και είναι σεβαστή κάθε εμπεριστατωμένη γνώμη . Η αναφορά στο παιχνίδι Bully γίνεται διότι διακωμωδεί το εκπαιδευτικό σύστημα και επιπλέον παρουσιάζονται πιθανόν καταστάσεις ενδοσχολικού εκφοβισμού (σε ρεαλιστικό ή μη επίπεδο). Επομένως έχει σημασία διότι αυτές οι συμπεριφορές ή καταστάσεις γίνονται οικίες σε ένα νεαρό άτομο ,που μπορεί να λειτουργήσει ή όχι αντίστοιχα αν δεν έχει αναπτύξει την κατάλληλη κριτική ικανότητα. Όμως αυτός δεν είναι ικανός παράγοντας για να επιδείξει ότι ένα παιδί θα αντιδράσει επιθετικά (όπως στην σκηνή του παιχνιδιού) εξ ολοκλήρου λόγο του παιχνιδιού, υπάρχουν αρκετοί άλλοι λόγοι ( π.χ ενδοοικογενειακή βία , επιθετική συμπεριφορά , καταχρήσεις και πληθώρα άλλων) επομένως στόχος της έρευνας αυτής είναι να μελετήσει αποκλειστικά τις συνθήκες που βιώνει ένας παίκτης.
Ευχαριστώ πολύ.
The following user(s) said Thank You: MADnJIM