Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Capital Controls και λογαριασμοι

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #1

• Petros5
  • Petros5's Avatar
  • Wishlister
Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος ο οποιος ξέρει απο τραπεζες και καπιταλ κοντρολς και ειναι ενημερωμενος, μπορώ να ανοίξω λογαριασμό σημερα γιατι χρειαζομαι μια χρεωστική για αγορες online;
by the way ειμαι φοιτητης 18 ετων
Ευχαριστω εκ των προταιρων!
The administrator has disabled public write access.

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #2

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Δεν υπάρχουν capital controls στις χρεωστικές, με την έννοια ότι μπορείς να κάνεις ότι αγορά θες αρκεί να την υποστηρίζει το υπόλοιπο του λογαριασμού σου. Δεν μπορείς δηλαδή να κάνεις μια αγορά χιλίων ευρώ αν στο λογαριασμό σου έχεις μόνο εκατό. Για να αποκτήσεις κάρτα πας σε μια τράπεζα, ανοίγεις ένα λογαριασμό, και κάνεις αίτηση για χρεωστική, αν και έχω την εντύπωση πως τώρα έχουν ξεκινήσει να εκδίδουν μια καινούρια κάρτα που είναι και χρεωστική, και ανάληψης, και πιστωτική μαζί.

Οπωσδήποτε βέβαια τις πλέον έγκυρες πληροφορίες θα τις πάρεις πηγαίνοντας σε μια τράπεζα και ρωτώντας εκεί. :)
Last Edit: 2 years 4 months ago by MADnJIM.
The following user(s) said Thank You: Petros5

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #3

• st41k3r
  • st41k3r's Avatar
  • Payment receiver
  • Pâtissier
  • Thank you received: 29
MADnJIM wrote:
Δεν υπάρχουν capital controls στις χρεωστικές, με την έννοια ότι μπορείς να κάνεις ότι αγορά θες αρκεί να την υποστηρίζει το υπόλοιπο του λογαριασμού σου. Δεν μπορείς δηλαδή να κάνεις μια αγορά χιλίων ευρώ αν στο λογαριασμό σου έχεις μόνο εκατό. Για να αποκτήσεις κάρτα πας σε μια τράπεζα, ανοίγεις ένα λογαριασμό, και κάνεις αίτηση για χρεωστική, αν και έχω την εντύπωση πως τώρα έχουν ξεκινήσει να εκδίδουν μια καινούρια κάρτα που είναι και χρεωστική, και ανάληψης, και πιστωτική μαζί.

Οπωσδήποτε βέβαια τις πλέον έγκυρες πληροφορίες θα τις πάρεις πηγαίνοντας σε μια τράπεζα και ρωτώντας εκεί. :)
Να 'ναι καλά το παλικάρι που έφτιαξε το topic αλλά και εσύ μάγκα που απάντησες γιατί και εγώ 18χρονος φοιτητής :/
Did you ever wonder what I felt like?
after my face was all sliced to ribbons
you never called!
so... I guess you didn't
people looked at me like I was a monster
and I was, because of you
and now
you are going to be the monster...
The following user(s) said Thank You: MADnJIM

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #4

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο πια να ανοίξεις λογοριασμό. Ακόμα και σε υπάρχον λογοριασμό πρέπει να γίνει ταυτοποιήση συνήθως με κάποιο λογοριασμό που είναι συνδεδεμένο το όνομα και το αφμ σου.
Δεύτερον ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις από πολλά καταστήματα του εξωτερικού (μην πω όλα γιατί δεν είμαι σίγουρος ) και ειδικά της Κίνας. Ούτε με credit ούτε με χρεωστική, ούτε μεσω paypal ! Μόνο με έμβασμα στο εξωτερικό η στο pp μέσω μιας εφαρμογής.
Υπάρχει ένα κόλπο μόνο που κάνεις με το paypal με 2 λογαριασμούς email , που όμως στην περίπτωση την δική σου απέχεις πολύ από αυτό το στάδιο.
πηγαίνεις τράπεζα σε πρώτη φάση να δεις αν μπορείς να έχεις λογοριασμο κλπ και μετά εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.
ZeitGeist
Last Edit: 2 years 4 months ago by savo.

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #5

• Miss Torrance
  • Miss Torrance's Avatar
  • 0110100110er
  • Thank you received: 22
Ισχύει το γεγονός οτι πλέον είναι αρκετά πιο χρονοβόρο/δύσκολο να ανοίξεις λογαριασμό!
Κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζήτησουν κάποιο λογαριασμό όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω, για να επιβεβαιώσουν και τη κατοικία και τα προσωπικά στοιχεία σου. Μπορεί να είναι από λογαριασμός ρεύματος μέχρι κινητού τηλεφώνου αρκεί να είναι στο όνομα σου.
Πριν 1-2 χρόνια ζητούσαν και κάποιο συγκεκριμένο ποσό να καταθέσεις με το άνοιγμα του λογαριασμού,το οποίο βέβαια μετά μπορούσες να βγάλεις..
Υποθέτω οτι έχουν αλλάξει πολλά από τότε οπότε καποιος από τη τράπεζα θα σε βοηθήσει!
Δε ξέρω τι ισχύει με χρεωστικές όσον αφορά τις online αγορές οπότε δε θα σε μπερδέψω,μόνο με πιστωτική μπορώ να βοηθήσω σε ότι έχω δοκιμάσει.
Το paypal και το κόλπο με τα balances όπως λέει και ο Savvo θέλει μια προεργασία,οπότε κάνε την αρχή εσύ και επανέρχεσαι να μας πεις!
"We all make choices.But in the end,our choices make us."

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #6

• squier911
  • squier911's Avatar
  • Shipper
  • UH fanboy
  • Thank you received: 140
Εγώ μόνο σε αγορές από Κίνα έχω πρόβλημα. (χρεωστική/paypal)

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #7

• tesco
  • tesco's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 373
Σε ποια μαγαζια της κινας εχετε θεμα; Αγορες απο κινα κανουν ανετα ολοι οσοι εχουν paypal(balance) για να μην αναφερω οτι γινονται αγορες ακομα και με χρεωση χρεωστικης καρτας χωρις να εχεις απαραιτητα paypal.
Μιλαω για μαγαζια οπως το gearbest,banggood.Εχω αγορασει και μεσω ebay τον Νοεμβρη,κανονικα χωρις κανενα θεμα.
Επισης εκανα αγορα και απο ευρωπη (ισπανια η πορτογαλια,2 παραγγελιες ξεχωριστα) και εγινε κανονικα η χρεωση απο την χρεωστικη καρτα μου.
Οι αγορες δεν ειναι τοσο δυσκολο να γινουν απο το εξωτερικο.Κοσμος αγοραζει κανονικα απο το amazon (γερμανιας π.χ)
Ισως παιζει ρολο και η καρτα βεβαια,προσωπικα με πειραιως δεν εχω συναντησει θεμα.
Εαν τωρα θες να φορτωσεις balance,ο μονος τροπος ειναι με το να κανεις το "trick" δευτερου λογαριασμιου αλλα ζηταει προμηθεια.

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #8

• Omigis
  • Omigis's Avatar
  • Wishlister
Δεν ξέρω από που αγοράζεται, αλλα η δικια μου κάρτα περνάει μονο στο G2A, και τρώω πόρτα σε όλα τα υπόλοιπα (Steam-Kinguin-Bnet) Αφού ήθελα να αγoρασω το Overwatch και άνοιξα ticket για να τους ρωτήσω και η απάντηση τους ήταν πως λόγο Capital Controls είμαστε Blockarismenoi στην ελλάδα.

Ελπίζω να βρεθεί μια λύση σύντομα.

Capital Controls και λογαριασμοι 2 years 4 months ago #9

• sabouras
  • sabouras's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 4
Omigis wrote:
Δεν ξέρω από που αγοράζεται, αλλα η δικια μου κάρτα περνάει μονο στο G2A, και τρώω πόρτα σε όλα τα υπόλοιπα (Steam-Kinguin-Bnet) Αφού ήθελα να αγoρασω το Overwatch και άνοιξα ticket για να τους ρωτήσω και η απάντηση τους ήταν πως λόγο Capital Controls είμαστε Blockarismenoi στην ελλάδα.

Ελπίζω να βρεθεί μια λύση σύντομα.

Μπορείς να αγοράσεις φορτίζοντας το Paypal balance σου ή χρησιμοποιώντας κάποια ηλεκτρονική τραπεζική υπηρεσία του εξωτερικού.
Δες εδώ για λεπτομέρειες, ηλεκτρονικές τραπεζικές υπηρεσίες του εξωτερικού