Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Συζήτηση για τα φύλα

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #1

• Tanno
  • Tanno's Avatar
  • User is blocked
  • «Η Φαντασία είναι η Πραγματικότητα του Νου.» - Tanno Buchino
  • Thank you received: 94
Με αφορμή την ιδέα του Νίκου να δημιουργηθεί θέμα για τη συζήτηση για τα αντίθετα φύλα, καθώς και για τα πιστεύω τους και άλλα πράγματα. Ας συνεχίσουμε απ' εδώ απ' όπου θ' αφήσουμε το θέμα «Το αδύναμο Φύλο» στην ησυχία του. :)
The administrator has disabled public write access.

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #2

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
Προηγούμενο thread/post: www.unboxholics.com/forum/genika/1531?start=144#69833
Δεν ξέρω αν είναι βολικό που κάνω quote από άλλο thread, αλλά καλύτερα να συνεχίζουμε εδώ την συζήτηση.

Moonpie wrote:
@MadnJim Σιγουρα τα δυο ακρα ειναι τραβηγμένα. Απο εκει και πέρα όμως όλοι έχουμε μια διαφορετική άποψη για το ωραίο ,καλό , αστείο κ.α .Αυτά διαμορφώνουν και τις επιλογές μας . Αλλα όταν κόσμος που ανέχτηκες σε έχει απογοητευσει.. ( ανεξάρτητα απο θέματα ηλικιας ) όταν σκέφτηκες και προσπάθησες να αλλάξεις επειδή εσυ κάτι δεν κάνεις καλα.... τότε είναι που στην αρχή πληγώνεσαι και μετά απομακρύνεσαι. Και καταλήγεις τελικά , να κοιτάς μόνο τον εαυτό σου , να ξέρεις τι θές και να αφήνεις κοντά σου λίγο κόσμο που το σέβεται. Και το προτιμώ... απο το να κάνω πραγματα που δέν μου αρέσουν (ή γενικώς κοροιδεύω.._.. επειδή τα κάνει "η παρέα". Σίγουρα θα γνωρισεις κόσμο..σίγουρα θα συζητησεις..και σίγουρα με τους περισσοτερους θα μείνεις ώρες να συζητάς για μόδα..στερεότυπα..κ.λ.π Σέβομαι τις επιλογές των άλλων αλλά την ίδια στιγμή απαιτώ να σέβονται τις δικές μου. Π.χ Θα κάνω τη χάρη σε φίλες να βγω σε κλάμπ που δεν μου αρέσει...αλλά όπως εγώ δεν θα σχολιάσω τις επιλογές τους και τα θέματα που ασχολούνται...έτσι δεν επιτρέπω να ακουστεί κάτι για τα δικά μου ενδιαφέροντα. Η σχέση που έχω με διαφορετικές φιλες είναι αυτή. Και το κλειδί είναι ο σεβασμός στην προσωπικότητα του άλλου....σε κάθε ειδους σχέση. Ο λόγος που είμαι πιο ανοιχτή σε κόσμο με κοινά ενδιαφέροντα , είναι επειδή το πιθανότερο ειναι να έχουμε κάτι ωραίο να συζητήσουμε. Πίστεψε με... το να είσαι σε συζήτηση και να μην έχεις τι να πείς είναι άσχημο... Με ξέρουν και σέβονται οτι δεν ασχολούμαι με ηθοποιούς...μοντέλα..τάσεις μόδας..κ.α γιαυτό και δεν με κρίνουν για τη σιωπή μου. Απο εκεί και πέρα ο καθένας μας απολαμβάνει να συζητά για θέματα που τον ενδιαφέρουν πιστευω.

Οσο για τους πρίγκιπες και τις πριγκιπισσες... Άμα το στέμα δεν το έχει ο άλλος/η άλλη στο χαρακτήρα.... Μένει μόνο ένας μλκ@ς με στολή. :unsure:

Συμφωνώ με όλα όσα λες ,αλλά μερικές φορές κάποιος μπορεί να σε αλλάξει προς το καλύτερο ακόμη και αν στην αρχή δεν σου φαινόταν θετικό. Δεν λέω ότι είναι απαραίτητα καλό να σε αναγκάζει κάποιος να κάνεις κάτι, αλλά μερικές φορές μπορεί να επωφεληθείς από αυτό. Γενικά πρέπει να μαθαίνουμε να χρησιμοποιούμε άτομα στην ζωή μας (το "χρησιμοποιούμε" δεν το εννοώ με την κακή έννοια). Αν μέσα σε μια σχέση σου (είτε φιλική είτε ερωτική) μπορείς να κερδίσεις κάτι θετικό για εσένα τότε είναι μια καλή σχέση. Είναι κρίμα που υπάρχουν πολλοί είναι σε σχέση με άτομα που όχι απλώς δεν κερδίζουν κάτι από αυτά, αλλά τους προκαλούν μόνο προβλήματα.
Ευτυχώς τις παρέες μπορείς να της επιλέξεις, οπότε είναι στην κρίση του καθένα να καταλάβει τι αξίζει γι αυτό και τι όχι. Αργά ή γρήγορα οι περισσότεροι από εμάς το καταλαβαίνουμε, αλλά πολλοί φοβούνται να αλλάξουν συνήθειες και να γνωρίσουν νέα άτομα και να κάνουν κάτι διαφορετικό (δεν βγάζω τον εαυτό μου εκτός)

Τώρα για το σώμα, πιστεύω είναι σίγουρα κάτι θετικό για την προσωπικότητα κάποιου. Ένας υγιής άνθρωπος έχει περισσότερη ενέργεια να κάνει περισσότερα πράγματα και με περισσότερη όρεξη. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δουλεύεις ή να διαβάζεις καλύτερα αν βρίσκεσαι σε καλή φυσική κατάσταση. Δυστυχώς επειδή υπάρχουν μερικοί που δεν ασχολήθηκαν ποτέ με την άσκηση του μυαλού τους, παρά μόνο με την άσκηση του σώματος. Από εκεί έχει δημιουργηθεί ένα περίεργο στερεότυπο του τύπου: "meathead" ή "έχει πόδια, όχι μυαλό" και άλλα απαράδεκτα παραδείγματα με τα οποία διαφωνώ κάθετα.
Η εξάσκηση του μυαλού και του σώματος θα έπρεπε να γίνεται παράλληλα και ποτέ δεν θα έπρεπε να παραμελεί κάποιος ένα από τα δύο.

Όσο για την, ομορφιά δεν είναι απαραίτητα στο χέρι κάποιου.
(ακολουθεί κρύο "αστείο")
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]
Last Edit: 3 years 5 months ago by Theo.

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #3

• Moonpie
  • Moonpie's Avatar
  • Storekeeper
  • Sunshine mixed with..little hurricane.
  • Thank you received: 34
χαχαχαχα :lol::lol:
εχεις δίκιο στο γεγονος οτι κερδίζουμε και πράγματα. Μπορει να με κουράζει το γεγονός οτι ερχομαι σε επαφή πολλές φορές με στενόμυαλες υπάρξεις που νοιάζονται κατα τη γνωμη μου για τα πιό ανούσια πράγματα , Αλλα όλα...ακόμα και οι απογοητεύσεις , είναι εμπειρίες. Εαν δεν είχαν συμβεί , δεν θα μπορούσα αρχικά να βρω τον εαυτό μου...και δευτερον να εκτιμησω τον υπόλοιπο κόσμο. Οσο χαζο και αν φαίνεται το να απομακρυνθείς απο άνθρωπο που σου γκρινιάζει και δεν δέχεται κάποιο χόμπι σου , τόσο τυχερός θα νιώσεις που θα προσέχεις τις επιλογές σου έπειτα και θα συζητάς για το θέμα των χόμπι , για παράδειγμα.
Επισης ...όταν ξέρεις ποιος είσαι και τι θέλεις... αλλάζεις αλλά χωρίς να χάνεις τον εαυτό σου. Αρα η αλλαγη ειναι αφορμη για νέα πράγματα..και εμπειρίες !!
Ομως ειναι δύσκολο...Καθε μέρα συναντάς κόσμο...που παρασύρεται απο ανουσιότητες...χωρίς να μπορεί να σταθεί στα πόδια του.. και αν τον ρωτήσεις γιατί κάνει αυτο που κάνει....δεν θα έχει καλή απάντηση.(και όταν λέω "καλή" εννοω..κάτι του τύπου , το κάνω επειδή το ευχαριστιέμαι , μου αρέσει και το "γουστάρω" ) . Άρα είναι σημαντικό αλλα και δύσκολο να μην αλλοιώνεσαι αλλά να έχεις το θάρρος να τσαλακώνεσαι.

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #4

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
Χμμμ... Αρχίζω να παρατηρώ ότι το γενικεύσαμε τόσο που χρειαζόμαστε πιο γενικό thread με τίτλο "Γιατί υπάρχω" ή κάτι τέτοιο χαχαχα
(αστειεύομαι προφανώς)
Όπως και να χει όμως είναι συζήτηση για τα φύλα... Οπότε θα αλλάξω θέμα μιας και δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπες @Moonpie και συμφωνώ.

Ερώτηση: Τι είναι το 1ο πράγμα που κοιτάτε σε μια γυναίκα/ σε έναν άνδρα?

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #5

• Moonpie
  • Moonpie's Avatar
  • Storekeeper
Theo wrote:

Χαχαχαχαχα Σε τι αναφερόμαστε ? Σε εξωτερικα η εσωτερικά χαρακτηριστικά ?Και το κοιτάω..με την έννοια του με ενδιαφέρει..ή με την έννοια μου τραβάει την προσοχή ?

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #6

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • "Aah, you were at my side, all along..."
  • Thank you received: 2025
Theo wrote:
Χμμμ... Αρχίζω να παρατηρώ ότι το γενικεύσαμε τόσο που χρειαζόμαστε πιο γενικό thread με τίτλο "Γιατί υπάρχω" ή κάτι τέτοιο χαχαχα
(αστειεύομαι προφανώς)
Όπως και να χει όμως είναι συζήτηση για τα φύλα... Οπότε θα αλλάξω θέμα μιας και δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπες @Moonpie και συμφωνώ.

Εννοεις αμα εχετε γνωριστει η ετσι απεξω?

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #7

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Σόρυ που γυρνάω -προσωρινά ελπίζω- στην προηγούμενη κουβέντα... :)

Moonpie, είδα και διάβασα το ποστ σου που απευθύνεσαι σε μένα, αλλά αν θες συγχώρα με που δεν θα συνεχίσω την κουβέντα. Είμαι άλλης εποχής, και με τα περισσότερα που έγραφες εκεί όχι μόνο διαφωνώ αλλά ταράζομαι κιόλας να τα ακούω, ειδικά από νέο άνθρωπο. Δεν θα ήθελα να γίνω χωρίς να το θέλω αυστηρός και να παρεξηγηθώ, ο καθένας στο κάτω κάτω είναι απολύτως ελεύθερος να έχει τις απόψεις του...:)

Να εξηγήσω και να τονίσω όμως πως το προηγούμενο παράδειγμά μου με τον πρίγκηπα και τον Μόμπυ Ντικ δεν είχε να κάνει με τις σωματοδομές, αλλά με την αυτογνωσία. Δεν θα σχολίαζα ποτέ κάποιον για το σώμα του, για μένα δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο η εξωτερική εμφάνιση. Το γνώθει σ' αυτόν όμως είναι κάτι άλλο, τελείως διαφορετικό πράγμα, που καλό είναι να το έχουμε, και αυτό προσπαθούσα να πω με -προφανώς αποτυχημένο όπως αποδείχτηκε τελικά- χιούμορ.:)

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #8

• Moonpie
  • Moonpie's Avatar
  • Storekeeper
MADnJIM wrote:
Σόρυ που γυρνάω -προσωρινά ελπίζω- στην προηγούμενη κουβέντα... :)

Moonpie, είδα και διάβασα το ποστ σου που απευθύνεσαι σε μένα, αλλά αν θες συγχώρα με που δεν θα συνεχίσω την κουβέντα. Είμαι άλλης εποχής, και με τα περισσότερα που έγραφες εκεί όχι μόνο διαφωνώ αλλά ταράζομαι κιόλας να τα ακούω, ειδικά από νέο άνθρωπο. Δεν θα ήθελα να γίνω χωρίς να το θέλω αυστηρός και να παρεξηγηθώ, ο καθένας στο κάτω κάτω είναι απολύτως ελεύθερος να έχει τις απόψεις του...:)

Να εξηγήσω και να τονίσω όμως πως το προηγούμενο παράδειγμά μου με τον πρίγκηπα και τον Μόμπυ Ντικ δεν είχε να κάνει με τις σωματοδομές, αλλά με την αυτογνωσία. Δεν θα σχολίαζα ποτέ κάποιον για το σώμα του, για μένα δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο η εξωτερική εμφάνιση. Το γνώθει σ' αυτόν όμως είναι κάτι άλλο, τελείως διαφορετικό πράγμα, που καλό είναι να το έχουμε, και αυτό προσπαθούσα να πω με -προφανώς αποτυχημένο όπως αποδείχτηκε τελικά- χιούμορ.:)

Μου άρεσε το παραδειγμα με την αυτογνωσία , και το χρησιμοποίησα ώς πάτημα για να αναφερθώ αλλου αφού δεν είχα παρά να συμφωνήσω.

Φυσικά και σέβομαι τις απόψεις σου. Και επειδή θα ήθελα πολύ να μάθω την οπτική σου γωνία..κυρίως επειδή μου αρέσει να βλέπω τον τρόπο που σκέφτονται άλλοι..δεν θα είχα πρόβλημα εαν ήθελες να εξηγούσες πως βλέπεις εσυ τα πράγματα. Με λίγα λόγια δεν το βλέπω ως τσακωμο...σε καμία περίπτωση :lol:Ίσα ίσα δεν είμαι των εντάσεων. Απλα μου αρέσει να βλέπω διαφορετικές οπτικές γωνίες γιατί έτσι βλέπω τα λάθη μου.

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #9

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
  • Thank you received: 281
Δεν έχω παρακολουθήσει πολύ το thread. Απλά ήρθα να φωναξω το σύνθγμα των ΟΨ και να φύγω :P:whistle:

Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Πάντα με τις απραίτητες τρολλιστηκες διαθέσεις!
Last Edit: 3 years 5 months ago by GrayFox46.

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #10

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Οι γυναίκες είναι για να κάνουν παιδιά :Pνα
ZeitGeist

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #11

• Moonpie
  • Moonpie's Avatar
  • Storekeeper
Εεεε να τρολλάρω κι εγώ λίγο...ΓΚΟΜΕΝΕΣ Κ@ΡΓ.....ΛΕΣ Η Moonpie ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΕΣ !!! :evil::evil::3:hellyeah:

Συζήτηση για τα φύλα 3 years 5 months ago #12

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
  • Thank you received: 281