TOPIC: Ρίξτε τους διακόπτες...

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 2 months ago #1681

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
MindCrusherXx wrote:
Το άγχος με τρώει ζωντανό και ακόμα δεν έχει αρχίσει η σχολική χρονιά. Φέτος θα δώσω πανελλήνιες και νιώθοντας καλά με τον εαυτό μου δεν είχα πάει φροντιστήρια τις προηγούμενες χρονιές. Σε μισή ώρα έχω το πρώτο μου μάθημα και έχω από χθες το βράδυ ένα τρελό σφίξιμο στο στομάχι μου. Γενικά είμαι αγχώδης στις υποχρεώσεις μου από μικρή ηλικία αλλά αυτό παραπάει! Έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα physically για 4 γραπτά που στην ουσία δεν καθορίζουν και το μέλλον μου όπως όλοι λένε. Δεν ξέρω τι μου φταίει και είπα να το γράψω εδώ :PΜεγάλο κακό αυτό το σύστημα για τη ζωή κάθε 17χρονου που το έχει περάσει και θα το περάσει! Σας εύχομαι όλους τους μικρότερους, αφού δεν το γλυτώνω εγώ ούτως ή άλλως, να αλλάξει αυτή η διαδικασία το συντομότερο. Τώρα τα κεφάλια μέσα οι συνομήλικοι. Άντε καλησπέρα σας..
Πιστεψε με Θοδωρη, η χρονια των πανελληνιων περναει πολυ γρηγοροτερα απο οτι πιστευεις τωρα οτι θα περασει!Δεν χρειαζεται, ουτε γινεται να εισαι για 9 συνεχομενους μηνες αγχωμενος.Πιθανοτατα τωρα απλα αγχωνεσαι επειδει ειναι η πρωτη φορα που πας φροντιστηριο, μετα ολα γινονται μια συνηθεια.Η μεγαλυτερη πιεση ειναι ουσιαστηκα μετα τα Χριστουγεννα, οποτε δεν ειναι και κατι τοσο τραγικο γιατι μετα ειναι "διπλα" οι πανελληνιες.Συν οτι αυτες οι 2 βδομαδες που θα δινεις, δεν καθοριζουν και την ζωη σου οπως ειπες!
Δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο και ουτε ειμαι ο πρωτος που στο λεει σιγουρα, ομως σκεψου οτι σε 9 μηνες μοναχα σε περιμενει ενα ΦΟΒΕΡΟ καλοκαιρι και οχι μονο! :PΕγω παντως το καλοκαιρι μετα τις πανελληνιες μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το λατρεψα! :lol:
Καλη αρχη με το φροντιστηριο και καλα διαβασματα για τις πανελληνιες, χωρις αγχος!(οσο γινεται με το κωλοσυστημα που εχουν φτιαξει φυσικα)
Last Edit: 2 years 2 months ago by Captain_Zaraki.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: MindCrusherXx

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 2 months ago #1682

• MindCrusherXx
  • MindCrusherXx's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 124
Captain_Zaraki wrote:
MindCrusherXx wrote:
Το άγχος με τρώει ζωντανό και ακόμα δεν έχει αρχίσει η σχολική χρονιά. Φέτος θα δώσω πανελλήνιες και νιώθοντας καλά με τον εαυτό μου δεν είχα πάει φροντιστήρια τις προηγούμενες χρονιές. Σε μισή ώρα έχω το πρώτο μου μάθημα και έχω από χθες το βράδυ ένα τρελό σφίξιμο στο στομάχι μου. Γενικά είμαι αγχώδης στις υποχρεώσεις μου από μικρή ηλικία αλλά αυτό παραπάει! Έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα physically για 4 γραπτά που στην ουσία δεν καθορίζουν και το μέλλον μου όπως όλοι λένε. Δεν ξέρω τι μου φταίει και είπα να το γράψω εδώ :PΜεγάλο κακό αυτό το σύστημα για τη ζωή κάθε 17χρονου που το έχει περάσει και θα το περάσει! Σας εύχομαι όλους τους μικρότερους, αφού δεν το γλυτώνω εγώ ούτως ή άλλως, να αλλάξει αυτή η διαδικασία το συντομότερο. Τώρα τα κεφάλια μέσα οι συνομήλικοι. Άντε καλησπέρα σας..
Πιστεψε με Θοδωρη, η χρονια των πανελληνιων περναει πολυ γρηγοροτερα απο οτι πιστευεις τωρα οτι θα περασει!Δεν χρειαζεται, ουτε γινεται να εισαι για 9 συνεχομενους μηνες αγχωμενος.Πιθανοτατα τωρα απλα αγχωνεσαι επειδει ειναι η πρωτη φορα που πας φροντιστηριο, μετα ολα γινονται μια συνηθεια.Η μεγαλυτερη πιεση ειναι ουσιαστηκα μετα τα Χριστουγεννα, οποτε δεν ειναι και κατι τοσο τραγικο γιατι μετα ειναι "διπλα" οι πανελληνιες.Συν οτι αυτες οι 2 βδομαδες που θα δινεις, δεν καθοριζουν και την ζωη σου οπως ειπες!
Δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο και ουτε ειμαι ο πρωτος που στο λεει σιγουρα, ομως σκεψου οτι σε 9 μηνες μοναχα σε περιμενει ενα ΦΟΒΕΡΟ καλοκαιρι και οχι μονο! :PΕγω παντως το καλοκαιρι μετα τις πανελληνιες μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το λατρεψα! :lol:
Καλη αρχη με το φροντιστηριο και καλα διαβασματα για τις πανελληνιες, χωρις αγχος!(οσο γινεται με το κωλοσυστημα που εχουν φτιαξει φυσικα)
Έχω 3 μέρες τώρα που έχω σωματικές επιπτώσεις λόγω άγχους. Και μην νομίζεις ότι δεν τα πάω καλά με τα μαθήματα, ήδη μετά από 2 solo sessions ο καθηγητής μου είπε ότι θα με βάλει στο "καλό τμήμα" ας πούμε αλλά δεν την παλεύω μία. Έχω τέτοιο σφίξιμο στο στομάχι που χθες δεν έφαγα μεσημεριανό. Μπορώ να πω ωστόσο ότι ήδη με το 2ο μάθημα που έκανα σήμερα το πρωί, αρχίζω να νιώθω λίγο καλύτερα. Αυτό που με αγχώνει πάρα πολύ είναι το πρόγραμμα που θα πρέπει να φτιάξω διότι μέχρι στιγμής έχω κλείσει φυσική και χημεία και τώρα θα πάω να κλείσω μαθηματικά και έκθεση. Φυσική και χημεία είναι καθημερινά 15:00-16:30 το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό για εμένα. Έχω την εντύπωση ότι το να πάω αμέσως μετά το σχολείο φροντιστήρια αυτομάτως τα καθιστά λιγότερο αποδοτικά λόγω κούρασης. Έπειτα σκοπεύω να βάλω όλα τα φροντιστήρια μαζί έτσι ώστε να μην έχω διακοπές στη μελέτη σε όλη τη διάρκεια της ημέρας οπότε υποθέτω ότι αν πετύχω αυτό θα έχω στην ουσία καθημερινά 15:00-18:00 μαθήματα. Και έρχομαι τώρα και σκέφτομαι. Αν υποθέσω ότι την προηγούμενη ημέρα κοιμήθηκα στη 1:00 και ξύπνησα 7:40 για να πάω σχολείο, έχω σχεδόν 7 ώρες ύπνου (που σιγά μην κοιμάμαι τόσο πολύ). Αυτό σημαίνει ότι στις 18:00 που τελειώνω τα μαθήματα, πρέπει οπωσδήποτε να κάνω κάτι για να ανακτήσω δυνάμεις, συμπερασματικά το διάβασμα ξεκινάει στις ~19:00. Πόσες ώρες θα μου παίρνει να διαβάσω ώστε να καλύψω τα αυριανά φροντιστήρια; Κατά πάσα πιθανότητα περισσότερες από όσες έχουν μείνει στο 24ωρο που μόλις περιέγραψα! Ελπίζω να είναι απλά φοβίες ενός ανθρώπου που είναι καινούριος στα φροντιστήρια όλα αυτά γιατί αν έχω όντως δίκαιο, απλά δεν φτάνουν οι ώρες της ημέρας από μαθηματικής άποψης :'(
#ΑΧΔΕΝΕΙΜΑΙΚΑΛΑ
Last Edit: 2 years 2 months ago by MindCrusherXx.

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 2 months ago #1683

• AlExKaLaC
  • AlExKaLaC's Avatar
  • User is blocked
  • Thank you received: 16
Για μια νέα φιλοσοφία. Θα σας φτιάξει την μέρα!!!

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 2 months ago #1684

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 474
MindCrusherXx wrote:

Όσοι έχουν περάσει πανελλήνιες θα σου πουν ότι δεν είναι τίποτα και ότι δεν σου καθορίζει την ζωή και ότι οι πανελλήνιες είναι το "εύκολο" μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα.
Και ναι όλα αυτά ισχύουν αλλά αυτό δεν παύει να σου μειώνει το άγχος κλπ. και είναι λογικό και κατανοητό. Θυμάμαι και εγώ τον εαυτό μου τότε. :whistle:
Δεν χρειάζεται άγχος και ταραχές, ότι δουλειά κάνεις, τέτοιο αποτέλεσμα θα πάρεις.
Το σύστημα των πανελληνίων είναι όντως πολύ κακό, αλλά είναι τουλάχιστον δίκαιο. Δεν ξέρω κάποιον που να διάβασε και να μην πέτυχε αυτό που ήθελε.

Αν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή είναι το να μην τρελαίνεσαι και να μείνεις αφοσιωμένος στον στόχο σου. Κοίτα μόνο το να πετύχεις τον τελικό σου στόχο και μην αφήνεις 1-2 διαγωνίσματα να σε επηρεάσουν. Μπορεί να σε βοηθήσει το να βάλεις ένα χαρτί στον τοίχο που να γράφει πάνω την σχολή που θες και να το βλέπεις κάθε πρωί που ξυπνάς.

Επίσης για το διάβασμα, θα σου έλεγα να βγάλεις ένα πρόγραμμα διαβάσματος πχ. 3-4 ώρες την ημέρα και να προσπαθήσεις να μην ξεφύγεις ποτέ από αυτό το πρόγραμμα. Όσο το αφήνεις, τόσο θα σε αφήνει. Οπότε στην χειρότερη, μην αφήσεις τον εαυτό σου να πέσει κάτω από αυτό το όριο "ωρών" που αρχικά θα θέσεις. Ακόμα και στις διακοπές. Όταν το πράγμα πηγαίνει καλά, προσπάθησε να αυξήσεις αυτές τις ώρες σιγά σιγά.
Είναι επίσης πολύ σημαντικό να μην δώσεις όλη σου την προσπάθεια στην αρχή γιατί μπορεί να κουραστείς και να τα παρατήσεις προς το τέλος.
Ξέρω άτομο που έχει διαβάσει 2 χρονιές για να δώσει πανελλήνιες και τελευταία μέρα δεν έχει πάει να δώσει (και τις 2 χρονιές αυτό!)

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 2 months ago #1685

• Hechmanic369
  • Hechmanic369's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 481
MindCrusherXx wrote:

Δεν είναι τίποτα Θοδωρή, το άγχος μιλάει στην αρχή, μετά σιγά σιγά το συνηθίζεις και μπαίνεις στην ρουτίνα του διαβάσματος.Το ξέρω ότι ακούγεται κλισέ, αλλά αυτή είναι η αλήθεια χαχα. Το σύστημα των πανελλαδικών είναι κακοφτιαγμένο ναι, αλλά όχι και τόσο δύσκολο όσο το θεωρεί η κοινωνία μας. Εχει να κάνει κυρίως και με τους στόχους του καθενός και το πόσο συγκεντρωμένος είσαι στον στόχο σου.

Καλή αρχή και καλά διαβάσματα :)

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 1 month ago #1686

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 250
Τι γίνεται άμα σκοτώσεις πολλές αγελάδες στο witcher(είναι τρελοί αυτοί οι πολωνοί :lol::lol:)
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 1 month ago #1687

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 988
marius_octavus wrote:
Τι γίνεται άμα σκοτώσεις πολλές αγελάδες στο witcher(είναι τρελοί αυτοί οι πολωνοί :lol::lol:)
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]
ΛΟΛ τι εχουν κανει οι τυποι; :lol:

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 1 month ago #1688

• megathemiis
  • megathemiis's Avatar
  • Moderator
  • Thank you received: 1345
ΧΑΝΟΜΑΙ
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 1 month ago #1689

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
megathemiis wrote:
ΧΑΝΟΜΑΙ
Realistic expectations απο shirtless Mario :whistle::silly::lol:ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 1 month ago #1690

• Hechmanic369
  • Hechmanic369's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 481
megathemiis wrote:
ΧΑΝΟΜΑΙ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΑΧΑΧΑ

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 1 month ago #1691

• marius_octavus
  • marius_octavus's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 250
the force is strong with this one :lol::lol:

Ρίξτε τους διακόπτες... 2 years 1 month ago #1692

• KosD
  • KosD's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 474
adarkroom.doublespeakgames.com/

για να κάψετε χρόνο