Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Ζητείται όνομα!

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #1

• arcadereplay
  • arcadereplay's Avatar
  • Add-to-carter
  • IT professional
  • Thank you received: 8
Επειδή έδω και καιρό έχω ξεκινήσει να gράφω το νέο μου βιβλίο, θέλω τη βοήθεια σας.
Ψάχνω gια όνομα της κεντρικής πρωταgωνίστριας, η οποία είναι κοριτσάκι.
Θέλω την φαντασία σας.... Let's go!
You Think this is a game?
The administrator has disabled public write access.

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #2

• Squier911
  • Squier911's Avatar
  • Shipper
  • UH fanboy
  • Thank you received: 140
Μερικά που μου έρχονται στο μυαλό :
Ανοιξιά, Αρχοντοπούλα, Αφθονία, Βασιλοπούλα, Εκδίκηση, Ευριάνθη, Κουζίνα, Κουκίτσα, Κορτέσα, Μαίτσα, Μελάνα, Παναίλα, Πανσούλα, Πειροκρήτη, Πληξούρα, Τερφονία, Τζιβαγιέρα, Φυντιανή, Φωστήρα, Χελώνα, Χρυστάλλα, Ωραιοζήλη

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #3

• BraVeHeart
  • BraVeHeart's Avatar
  • Administrator
  • Videogames Addict
  • Thank you received: 2023
Sona (Σόνα)

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #4

• Mayhem
  • Mayhem's Avatar
  • Shipper
  • Thank you received: 131
Βασιλεία,Ηλέκτρα

Re:Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #5

• megathemiis
  • megathemiis's Avatar
  • Moderator
  • Trust Me, I'm an "Engineer"
  • Thank you received: 1344
Megan

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #6

• Tanno
  • Tanno's Avatar
  • User is blocked
  • «Η Φαντασία είναι η Πραγματικότητα του Νου.» - Tanno Buchino
  • Thank you received: 94
Καταρχάς, πρέπει να μας πεις εθνικότητα της και τι είδους χαρακτήρας είναι για να σου πούμε ένα πιο σωστό κι ωραίο γι' αυτήν. Να μην λέμε ότι να ναι.

Αθανασία, Ιώ, Αρτεμίσια, Αγάπη, Ολυμπιάδα, Ολύμπια, Λεμόνη, Έλλη (από το Έλαια), Ανδρομάχη, Ελένη, Διηανείρα, Αλκμήνη, Αλέξανδρα, Θεσσαλονίκη, Ηρώ, Ευλαμπία, Χαρά, Αλθαία, Ανθή, Ανθούλα, Αριάδνη.

Για περισσότερα, δες εδώ.

Αυτά είναι όλα τα Ελληνικά θηλυκά ονόματα που μπόρεσα να θυμηθώ και να σκεφτώ. Αν θες ξένα ονόματα, τότε δέκτον να βάλουμε.
Last Edit: 3 years 9 months ago by Tanno.

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #7

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
arcadereplay wrote:
Επειδή έδω και καιρό έχω ξεκινήσει να gράφω το νέο μου βιβλίο, θέλω τη βοήθεια σας.

Έχει πολύ δίκιο ο Θάνος στο προηγούμενο ποστ. Δεν μας λες τίποτα, καμία πληροφορία. Είναι Ελληνίδα; Αν όχι από που είναι και σε ποια φυλή ανήκει; Δεν μπορείς να ονομάσεις πχ μια Πακιστανή Κάθριν, ή μια Γιαπωνέζα Σβετλάνα. Αλλά ακόμα και Ελληνίδα, από που είναι; Θα μπορούσε να είναι Θρακιώτισσα μουσουλμάνα και να την λένε ξέρω γω Αϊσέ. Πόσο χρονών είναι; Κοριτσάκι είναι και τριων τεσσάρων, κοριτσάκι είναι και δεκατριών δεκατεσσάρων, αλλά αν πεις την έφηβη με το όνομα που την φώναζαν στα προνήπια πολύ πιθανόν να μη σου ξαναμιλήσει. Θα αναφέρεσαι σ' αυτήν με κάποιο υποκοριστικό-χαϊδευτικό; Ζει σε μεγαλούπολη ή σε επαρχία (πχ η Κλεοπάτρα στο χωριό γίνεται Πάτρα, αλλά πάει στην πόλη και το κάνει Κλειώ, κατεβαίνει μετά στην πρωτεύουσα και εκεί συστήνεται ως Κλαίρη ή Πάτυ). Το βιβλίο σου τι είδος είναι; Άλλα ονόματα είναι πιο ταιριαστά για κάτι χιουμοριστικό, άλλα για τρόμου, κλπ. Πχ, δύσκολα θα χρησιμοποιήσει κάποιος το όνομα Σουζάνα σε ένα τρόμου κείμενο, πάει περισσότερο σε κάτι πιο πονηρό.

Προσωπικά θεωρώ λάθος το να σου αραδιάσω μια λίστα με ονόματα. Το όνομα του χαρακτήρα είναι αυτό που στο μυαλό του αναγνώστη τον περιγράφει. Είναι το κουτί που μέσα του κλείνει όλες τις άλλες περιγραφές του, το ύψος του, το βάρος του, τα χρώματά του, το φύλο του, τη συμπεριφορά του, τα πάντα. Αν όλες οι περιγραφές και τα στοιχεία ενός ατόμου είναι ένα κείμενο, τότε το όνομα είναι ο τίτλος του. Είναι λοιπόν πολύ σημαντική η επιλογή του ονόματος, ειδικά όταν μιλάμε για πρωταγωνιστικό χαρακτήρα. Ένα λάθος όνομα μπορεί μέχρι και να χαλάσει μία κατά τ' άλλα καλή ιστορία. Πχ, πριν καιρό είχα γράψει μια ψιλοτρόμου ιστορία, όπου τον πρωταγωνιστή τον έλεγα... Νώντα! Την έστειλα στο φιλαράκι μου τον Δημήτρη (SymphonyX13) να την διαβάσει και με το δίκιο του με "έκραξε". Για να το αλλάξω αναγκάστηκα να ξαναγράψω την ιστορία, γιατί αυτή η λάθος επιλογή μου χωρίς να το θέλω επηρέαζε και την υπόλοιπη γραφή. Το αποτέλεσμα βρίσκεται στο τόπικ "Short Stories" με τον τίτλο "Σκιά στην ομίχλη".

Όμως, λες ότι το έχεις ξεκινήσει εδώ και καιρό, μέχρι τώρα πως αναφερόσουν σ' αυτήν (υποθέτω πως "παίζει" από την αρχή αφού είναι η πρωταγωνίστρια); Και τέλος, λες πως πρόκειται για το νέο σου βιβλίο. Αυτό προϋποθέτει τουλάχιστον άλλο ένα παλιότερο. Με δεδομένο ότι συνήθως βιβλίο λέμε τα μυθιστορήματα, αυτό δείχνει πως έχεις ήδη μια κάποια εμπειρία στο γράψιμο, τέτοια που να ξέρεις ότι δεν γίνεται να σου προτείνει άλλος το όνομα του πρωταγωνιστή σου όσο ακόμα αυτός είναι "αγέννητος", όσο ακόμα υπάρχει μόνο μέσα στο μυαλό σου, γιατί μόνο εσύ τον "γνωρίζεις" άρα μόνο εσύ ξέρεις και ποιο όνομα θα του ταίριαζε καλύτερα.

Συγχώρα με λοιπόν, αλλά θα αποφύγω να αραδιάσω λίστα ονομάτων, πιστεύω πως θα ήταν λάθος μου να κάνω κάτι τέτοιο, εύκολο αλλά άσκοπο. Θα ήθελα όμως να δω ένα κομμάτι, να δω την "πένα" σου που λέμε. Ίσως αν έχεις και μικρές ιστορίες να μας ανέβαζες κάποια/ες στο τόπικ "Short Stories" να την/τις απολαύσουμε.

Καλή συνέχεια και πάντα έμπνευση εύχομαι... :):like:
The following user(s) said Thank You: Tanno

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #8

• teq
  • teq's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 205
Alessa ;)

Έχω σπάσει στο pc μου κωδικό για την τιμή μου
και έχω σβήσει από τα αρχεία την ντροπή μου...

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #9

• DePalouk
  • DePalouk's Avatar
  • Packer
  • Κοντοσούβλι Enthusiast
  • Thank you received: 84
Η Σούζη με κώλο σαν καρπούζι. :P

(δεν ξέρω βέβαια το λίγο backstory που έδωσα κολλάει με την υπόλοιπη ιστορία, αν χρειαστεί βάλε άλλο φρούτο)
Last Edit: 3 years 9 months ago by DePalouk.

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #10

• arcadereplay
  • arcadereplay's Avatar
  • Add-to-carter
  • IT professional
  • Thank you received: 8
καμια φορα το ονομα ειναι απλα ενα ονομα... ο καθενας μας εχει κι απο μια ιστορια. δεν απαιτειται εθνικοτητα ή να σημαινει κατι το ονομα του για να ζησει μια ιστορια. σιγουρα για ενα βιβλιο θα πρεπει να ειναι καπως ευηχο. μην τα κανουμε ολα δυσκολα και σημαντικα... δεν παιζει κανενα ρολο ουτε η εθνικοτητα ουτε ο χαρακτηρας του πρωταγωνιστη. ειναι απλως ενα ονομα. ενα τυχαιο ονομα που τυχαια διαλεξε ενας τυχαιος νονος στην τρυφερη ηλικια των 12 μηνων...
τα βιβλια μου μπορεις να τα βρεις στο amazon.com αν και νομιζω οτι τα αντιτυπα εχουν εξαντληθει.

ευχαριστω για τα ονοματα παιδια. με καλυψατε μπορω να πω :)

MADnJIM wrote:
arcadereplay wrote:

Έχει πολύ δίκιο ο Θάνος στο προηγούμενο ποστ. Δεν μας λες τίποτα, καμία πληροφορία. Είναι Ελληνίδα; Αν όχι από που είναι και σε ποια φυλή ανήκει; Δεν μπορείς να ονομάσεις πχ μια Πακιστανή Κάθριν, ή μια Γιαπωνέζα Σβετλάνα. Αλλά ακόμα και Ελληνίδα, από που είναι; Θα μπορούσε να είναι Θρακιώτισσα μουσουλμάνα και να την λένε ξέρω γω Αϊσέ. Πόσο χρονών είναι; Κοριτσάκι είναι και τριων τεσσάρων, κοριτσάκι είναι και δεκατριών δεκατεσσάρων, αλλά αν πεις την έφηβη με το όνομα που την φώναζαν στα προνήπια πολύ πιθανόν να μη σου ξαναμιλήσει. Θα αναφέρεσαι σ' αυτήν με κάποιο υποκοριστικό-χαϊδευτικό; Ζει σε μεγαλούπολη ή σε επαρχία (πχ η Κλεοπάτρα στο χωριό γίνεται Πάτρα, αλλά πάει στην πόλη και το κάνει Κλειώ, κατεβαίνει μετά στην πρωτεύουσα και εκεί συστήνεται ως Κλαίρη ή Πάτυ). Το βιβλίο σου τι είδος είναι; Άλλα ονόματα είναι πιο ταιριαστά για κάτι χιουμοριστικό, άλλα για τρόμου, κλπ. Πχ, δύσκολα θα χρησιμοποιήσει κάποιος το όνομα Σουζάνα σε ένα τρόμου κείμενο, πάει περισσότερο σε κάτι πιο πονηρό.

Προσωπικά θεωρώ λάθος το να σου αραδιάσω μια λίστα με ονόματα. Το όνομα του χαρακτήρα είναι αυτό που στο μυαλό του αναγνώστη τον περιγράφει. Είναι το κουτί που μέσα του κλείνει όλες τις άλλες περιγραφές του, το ύψος του, το βάρος του, τα χρώματά του, το φύλο του, τη συμπεριφορά του, τα πάντα. Αν όλες οι περιγραφές και τα στοιχεία ενός ατόμου είναι ένα κείμενο, τότε το όνομα είναι ο τίτλος του. Είναι λοιπόν πολύ σημαντική η επιλογή του ονόματος, ειδικά όταν μιλάμε για πρωταγωνιστικό χαρακτήρα. Ένα λάθος όνομα μπορεί μέχρι και να χαλάσει μία κατά τ' άλλα καλή ιστορία. Πχ, πριν καιρό είχα γράψει μια ψιλοτρόμου ιστορία, όπου τον πρωταγωνιστή τον έλεγα... Νώντα! Την έστειλα στο φιλαράκι μου τον Δημήτρη (SymphonyX13) να την διαβάσει και με το δίκιο του με "έκραξε". Για να το αλλάξω αναγκάστηκα να ξαναγράψω την ιστορία, γιατί αυτή η λάθος επιλογή μου χωρίς να το θέλω επηρέαζε και την υπόλοιπη γραφή. Το αποτέλεσμα βρίσκεται στο τόπικ "Short Stories" με τον τίτλο "Σκιά στην ομίχλη".

Όμως, λες ότι το έχεις ξεκινήσει εδώ και καιρό, μέχρι τώρα πως αναφερόσουν σ' αυτήν (υποθέτω πως "παίζει" από την αρχή αφού είναι η πρωταγωνίστρια); Και τέλος, λες πως πρόκειται για το νέο σου βιβλίο. Αυτό προϋποθέτει τουλάχιστον άλλο ένα παλιότερο. Με δεδομένο ότι συνήθως βιβλίο λέμε τα μυθιστορήματα, αυτό δείχνει πως έχεις ήδη μια κάποια εμπειρία στο γράψιμο, τέτοια που να ξέρεις ότι δεν γίνεται να σου προτείνει άλλος το όνομα του πρωταγωνιστή σου όσο ακόμα αυτός είναι "αγέννητος", όσο ακόμα υπάρχει μόνο μέσα στο μυαλό σου, γιατί μόνο εσύ τον "γνωρίζεις" άρα μόνο εσύ ξέρεις και ποιο όνομα θα του ταίριαζε καλύτερα.

Συγχώρα με λοιπόν, αλλά θα αποφύγω να αραδιάσω λίστα ονομάτων, πιστεύω πως θα ήταν λάθος μου να κάνω κάτι τέτοιο, εύκολο αλλά άσκοπο. Θα ήθελα όμως να δω ένα κομμάτι, να δω την "πένα" σου που λέμε. Ίσως αν έχεις και μικρές ιστορίες να μας ανέβαζες κάποια/ες στο τόπικ "Short Stories" να την/τις απολαύσουμε.

Καλή συνέχεια και πάντα έμπνευση εύχομαι... :):like:
You Think this is a game?

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #11

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
arcadereplay wrote:
καμια φορα το ονομα ειναι απλα ενα ονομα... ο καθενας μας εχει κι απο μια ιστορια. δεν απαιτειται εθνικοτητα ή να σημαινει κατι το ονομα του για να ζησει μια ιστορια. σιγουρα για ενα βιβλιο θα πρεπει να ειναι καπως ευηχο. μην τα κανουμε ολα δυσκολα και σημαντικα... δεν παιζει κανενα ρολο ουτε η εθνικοτητα ουτε ο χαρακτηρας του πρωταγωνιστη. ειναι απλως ενα ονομα. ενα τυχαιο ονομα που τυχαια διαλεξε ενας τυχαιος νονος στην τρυφερη ηλικια των 12 μηνων...
τα βιβλια μου μπορεις να τα βρεις στο amazon.com αν και νομιζω οτι τα αντιτυπα εχουν εξαντληθει.

ευχαριστω για τα ονοματα παιδια. με καλυψατε μπορω να πω :)

Κανένα πρόβλημα φίλε μου, όπως λειτουργεί καλύτερα για σένα. Άλλωστε δικό σου βιβλίο είναι, όπως εσύ θες θα το γράψεις. Συγχώρα μου το προηγούμενο ποστ, ήταν απόλυτα φιλικό.:)

Λέμε συνέχεια "βιβλίο" και μου έμεινε η απορία. Τι είναι, νοβελέτα, νουβέλα, μυθιστόρημα; Και το Amazon.com σημαίνει πάντα αυτοέκδοση, έτσι δεν είναι; Χαίρομαι που εξαντλούνται τα αντίτυπά σου, εύχομαι να γίνεται πάντα αυτό. :)

Επειδή θέλω να βρω τα βιβλία σου, αν θες στείλε μου ένα pm με τους τίτλους και το όνομά σου ως συγγραφέας τους, αλλιώς πως να τα βρω;:)

Καλές εμπνεύσεις φίλε μου..:)

Ζητείται όνομα! 3 years 9 months ago #12

• st41k3r
  • st41k3r's Avatar
  • Payment receiver
  • Pâtissier
  • Thank you received: 29
Μαργαρίτα
Lain (Λέιν ή Λάιν)
Did you ever wonder what I felt like?
after my face was all sliced to ribbons
you never called!
so... I guess you didn't
people looked at me like I was a monster
and I was, because of you
and now
you are going to be the monster...
  • Page:
  • 1
  • 2